Drzwi zewnętrzne wymiary. Co oznaczają liczby opisujące drzwi wejściowe do domu

2020-07-30 15:33
Drzwi zewnętrzne wymiary
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Wygodne wymiary drzwi zewnętrznych to 100 x 210 cm. Projekt domu M253a -Szczęśliwy - wariant I, arch. Katarzyna Słupeczańska

Jakie wymiary powinny mieć drzwi zewnętrzne, żeby wygodnie wchodzić do domu i żeby ładnie wyglądały na elewacji.

Każdy, przed kim stoi zakup drzwi do domu, musi odpowiedzieć na pytanie, jakie wymiary powinny mieć drzwi zewnętrzne. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, należy rozważyć kilka kwestii. Przede wszystkim szerokość drzwi wejściowych do domu reguluje prawo budowlane. Minimalna wielkość drzwi zewnętrznych powinna zapewnić światło przejścia o szerokości 90 cm i wysokości 200 cm (są to tak zwane drzwi dziewięćdziesiątki).

Drzwi zewnętrzne wymiary
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C117h - Codzienny - wariant VIII, arch. Przemysław Biryło. Drzwi zewnętrzne powinny pasować wymiarami do gabarytów domu Link: Zobacz projekt domu >>>

Światło przejścia oznacza wielkość otworu wewnątrz ościeżnicy w momencie pełnego otworzenia skrzydła drzwi. Przyjmuje się, że jest to wystarczająca wielkość przejścia, która pozwoli wygodnie wchodzić do domu każdej osobie. Czy jest tak w rzeczywistości? Chyba każdy zna osoby o wzroście koszykarza. Przed drzwi wejściowe wchodzimy do domu z dzieckiem lub psem, wnosimy nie tylko zakupy, ale także meble. Dlatego warto kupić szersze i wyższe drzwi wejściowe, co na pewno zapewni komfort nawet osobom bardzo wysokim.

Drzwi WIŚNIOWSKI
Autor: WIŚNIOWSKI Drzwi NOVA

Spis treści

  1. Co oznaczają liczby w opisie drzwi zewnętrznych
  2. Wymiary drzwi zewnętrznych
  3. Drzwi zewnętrzne z doświetlem: wymiary
  4. Wymiary otworu w ścianie na drzwi

Co oznaczają liczby w opisie drzwi zewnętrznych

Liczby opisujące wymiary drzwi zewnętrznych mogą oznaczać szerokość i wysokość:

  • ościeżnicy = całych drzwi, to znaczy skrzydła z ościeżnicą,
  • światła przejścia, czyli otworu wewnątrz ościeżnicy,
  • skrzydła,
  • wielkości otworu.

Zawsze należy upewnić się, o jakich wymiarach rozmawiamy w chwili przeglądania oferty i zamawiania drzwi.

Drzwi WIŚNIOWSKI
Autor: WIŚNIOWSKI Drzwi NOVA
Drzwi zewnętrzne DAKO
Autor: DAKO

Wymiary drzwi zewnętrznych

Biorąc pod uwagę takie wymogi, producenci stolarki otworowej oferują również nieco większe wymiary drzwi wejściowych. W wielu firmach jako standardowy określa się wymiar ościeżnicy 110 x 210 cm (lub zbliżony). Takie drzwi mają szerokość przejścia 100 cm. Są to tak zwane setki, które uważa się za najwygodniejszy wymiar drzwi zewnętrznych.

U niektórych producentów znajdziemy drzwi zewnętrzne o szerokości 80 cm (tzw. osiemdziesiątki), które mogą być zastosowane w budynkach gospodarczych, garażach. Taki wymiar drzwi zewnętrznych można znaleźć też w starych domach, więc stosuje się go przy wymianach.

Przeczytaj też:

Drzwi antywłamaniowe. Zewnętrzne drzwi odporne na włamanie >>>

Wielkość drzwi zewnętrznych powinna pasować do gabarytów domu, zwłaszcza strefy wejściowej, która czasami jest rozległa. Wąskie i ciemne wiatrołapy w domach jednorodzinnych są wypierane przez rozległe, wygodne hole. Do wielkiego, szerokiego przedpokoju mogą prowadzić szersze drzwi, które będą lepiej komponować się w wielkiej przestrzeni.

Drzwi zewnętrzne DAKO
Autor: DAKO

Często hol wejściowy stanowi element otwartej przestrzeni na pierwszej kondygnacji, która może być bardzo wysoka (np. łączyć parter z poddaszem). W wielkich przestrzeniach będą dobrze wyglądać drzwi wejściowe o wysokości 250, a nawet 300 cm. Znajdziemy takie drzwi zewnętrzne w ofercie produktów z profili drewnianych, aluminiowych albo kompozytowych, które mają bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną.

Przeczytaj też:

Jakie drzwi wejściowe spełnią Warunki Techniczne na 2021 r. >>>

Należy jednak pamiętać, że obecnie drzwi wejściowe są ocieplane. Wewnątrz skrzydła znajduje się materiał termoizolacyjny. Dlatego im cieplejsze drzwi, tym grubsze skrzydło. Przeciętnie grubość wynosi 7-8 cm, ale może przekraczać ona nawet 10 cm. Takie drzwi zewnętrzne są ciężkie. Wielokrotne otwieranie bardzo szerokiego skrzydła może doprowadzić do uszkodzenia zawiasów lub zamków. Dlatego zaleca się, żeby pojedyncze skrzydło drzwi zewnętrznych nie było szersze niż 130 cm.

Drzwi zewnętrzne z doświetlem: wymiary

W rozległym przedpokoju, w którym zaprojektowano szeroki otwór wejściowy, można zamontować drzwi zewnętrzne z doświetlem (lub doświetlami), które sprawi, że będą wyglądać bardziej reprezentacyjnie, a do wnętrza będzie wpadać światło. To element składający się z ramy wypełnionej pakietem szybowym (można też zastosować poszerzenia z wypełnieniem stałym, ale przeszklone dają lepszy efekt estetyczny). Doświetla można zainstalować po bokach i/lub nad drzwiami. Drzwi zewnętrzne o wymiarach 110 x 210 cm można powiększyć do mniej więcej 160 x 300 cm. Doświetla mają szerokość 20, 30, 35, 40, 50 cm (najczęściej 40 cm). Boczne mogą być jeszcze szersze – do 90-100 cm.

W większości wypadków doświetla są nieotwierane. Służą ku ozdobie strefy wejścia oraz zapewniają lepsze oświetlenie przedpokoju. Można zamówić drzwi zewnętrze z doświetlem (albo poszerzeniem pełnym), które będzie się otwierać (z tak zwanym słupkiem ruchomym). To rozwiązanie pozwoli uzyskać otwór wejściowy o znacznie szerszym świetle przejścia. Zwykle wystarcza 130-140 cm.

Jak się wykonuje nadproża nad oknami i drzwiami
Drzwi zewnętrzne DAKO
Autor: DAKO
Drzwi wejściowe GERDA
Autor: Gerda

Wymiary otworu w ścianie na drzwi

Drzwi wstawia się zawsze w nieco większy otwór w ścianie, ponieważ potrzebne są tak zwane luzy montażowe. Są to mniej więcej 3 cm po bokach i 5 cm na wysokość. Otwór powinien być o tyle większy od ościeżnicy.

Przeczytaj też:

Montaż drzwi zewnętrznych >>>

Zawsze przed zamówieniem drzwi przedstawiciel sprzedawcy powinien przeprowadzić obmiar otworu. Jeśli okaże się, że znacznie odbiega on od wymiarów standardowych drzwi, należy podjąć decyzję, czy dostosowywać otwór (co nie zawsze jest możliwe), czy zamawiać drzwi na wymiar. W drugim przypadku zamówienie może być nieco dłużej realizowane i drożej wycenione.

Okna i drzwi – egzamin ze stolarki

Pytanie 1 z 10
Współczynnik przenikania ciepła U dla drzwi wejściowych nie może przekroczyć:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie