Małe mieszkanie: jak urządzić? Aranżacja małego mieszkania bez błędów

2022-01-03 11:16

Małe mieszkanie: jak urządzić? To pytanie zadają sobie właściciele małych mieszkań. Jeśli dobrze przemyślimy jego urządzenie i wystrój, mały metraż nie będzie uciążliwy.

Pomysły na wystrój małego salonu
Autor: Marcin Grabowiecki Mały salon z elementami vintage. Projekt wnętrz: Zuzanna Dziurawiec / Sic! Architektura

Przy urządzaniu małego mieszkania w bloku należy pamiętać o zapewnieniu maksymalnej przestronności, jak najlepszym wykorzystaniu przestrzeni na przechowywanie, przemyślanym wyborze i montażu urządzeń oraz prostym, spójnym wystroju.

Aranżacja małego mieszkania - łączenie pomieszczeń

Niezawodnym sposobem na stworzenie w małym mieszkaniu wrażenia przestronności jest łączenie pomieszczeń. Pokój często bywa zintegrowany z kuchnią lub korytarzem.

Zasada w rozplanowaniu małego mieszkania jest prosta: mniej ścian to więcej przestrzeni, a często również i światła (jeśli każde z mniejszych pomieszczeń lub każda ze stref funkcjonalnych ma własne okno). To ostatnie jest o tyle istotne, że otwarcie na otoczenie, ładne widoki i dobre doświetlenie małego mieszkania mogą w pewnym stopniu zrekompensować niewielki metraż.

  • łączenie kuchni ze strefą wypoczynku

Łączenie kuchni ze strefą wypoczynku ma wielu przeciwników, którzy przedstawiają na poparcie swego stanowiska rozsądne argumenty, takie jak mało atrakcyjny widok na zlewozmywak z pokoju dziennego.

Podczas urządzania małego mieszkania kuchenny ciąg roboczy można jednak przynajmniej częściowo zasłonić, i to na wiele sposobów. Pomoże w tym półwysep z podniesionym fragmentem blatu albo ażurowy dwustronny regał, który stojąc na granicy kuchni i salonu, będzie wydzielał każdą z tych stref, a jednocześnie umożliwiał swobodną rozmowę zajętym różnymi czynnościami domownikom. Łączenie pomieszczeń w mały mieszkaniu ma przecież wymiar nie tylko przestrzenny, ale i rodzinno-towarzyski, bo ułatwia bliskim wspólne spędzanie czasu.

GALERIA: ciekawe pomysły na małe mieszkanie

Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?

Urządzenie kuchni lub aneksu kuchennego na niewielkiej przestrzeni

Urządzenie małej kuchni czy aneksu kuchennego jest zadaniem szczególnie trudnym: na niewielkiej powierzchni trzeba zmieścić szereg urządzeń w taki sposób, aby można było wygodnie i bezpiecznie z nich korzystać. Warto przy tym wziąć pod uwagę kolejność wykonywanych czynności (wyjmowanie produktów z lodówki, mycie w zlewozmywaku, obróbka termiczna).

Jeśli cała zabudowa zostanie skupiona przy jednej ścianie, dobrze jest zachować kolejność: lodówkazlewozmywak – płyta grzewcza, przy czym sprzęty powinny być oddzielone odcinkami blatu roboczego o szerokości przynajmniej 40 cm. Lodówkę można umieścić w narożniku, ale już kuchenki raczej nie – ze względu na wygodę pracy i nasze bezpieczeństwo najlepiej, aby z obu stron była ona otoczona blatem.

Przeczytaj też:

Trójkąt roboczy w kuchni. Sposób na dobrą organizację przestrzeni >>>

Jednak jego wąskie fragmenty między urządzeniami kuchennymi nie wystarczą, by rozłożyć przybory kuchenne i produkty potrzebne do zrobienia obiadu – na to potrzeba przynajmniej 80 cm ciągłego blatu. Jeśli w małej otwartej kuchni go brak, stanowisko pracy być może uda się zorganizować, stawiając na granicy aneksu kuchennego i salonu stół. Będzie on miał przeznaczenie codzienne i odświętne (posiłki w gronie domowników i proszone obiady). Rozkładany mebel na co dzień może zachowywać skromne rozmiary. Jakie zapewnią wygodę? Prostokątny blat na cztery osoby powinien mieć szerokość 70-80 cm i długość około 120 cm (po 60 cm na każdego z biesiadników).

Przeczytaj też:

Stół kuchenny - kwadratowy, prostokątny czy owalny? >>>

Aby swobodnie wstać od stołu i odsunąć krzesło potrzeba kolejnych 80 cm. Jest jeszcze kwestia komunikacji w pobliżu stołu. Aby można było bezkolizyjnie przejść przy krótszym boku mebla niezastawionym krzesłami, musimy mieć około 70 cm. Jeśli w małym mieszkaniu nie uda się wygospodarować tyle przestrzeni, warto zastanowić się nad stolikiem okrągłym bądź postawionym na przedłużeniu ciągu roboczego lub zdecydować się na wysuwany albo składany blat, który, gdy z niego nie korzystamy, nie zajmuje niepotrzebnie miejsca.

Aneks kuchenny
Autor: Marcin Grabowiecki Aneks kuchenny sprawdzi się szczególnie na niedużych powierzchniach, gdzie każdy metr jest na wagę złota

Skutecznym sposobem na oszczędzenie przestrzeni jest też szukanie jak najmniejszych urządzeń kuchennych: płyta gazowa lub elektryczna z dwoma palnikami umieszczonymi jeden za drugim ma szerokość około 30 cm, podblatowa lodówka pozwala na wykorzystanie fragmentu blatu nad nią. Walcząc o każdy centymetr, czasem trzeba zdecydować się na zlew jednokomorowy bez ociekacza.

Mała łazienka w małym mieszkaniu

Aranżacja małej łazienki wymaga wyboru odpowiednich urządzeń. Mała umywalka powinna mieć głębokość 12-15 cm oraz końcówkę wylewki umieszczoną w podobnej odległości (12-15 cm) od krawędzi miski. Szukajmy okrągłych umywalek o średnicy przynajmniej 25 cm lub prostokątnych o wymiarach nie mniejszych niż 20 x 30 cm. Miski WC mogą mieć szerokość nawet 35 cm. Ich długość może wynosić 45 cm, ale należy do tego dodać głębokość spłuczki (podtynkowa po zabudowaniu będzie miała na ogół 18-20 cm).

Standardowa wanna ma wymiary 70 x 140 cm, jednak na rynku jest również wybór modeli przeznaczonych do małych łazienek, na przykład urządzeń o niesymetrycznym kształcie. Wanna zwężająca się przy jednym z boków może ułatwić komunikację w pomieszczeniu lub dostęp do innego urządzenia łazienkowego. Kwadratowa kabina prysznicowa powinna mieć wymiary nie mniejsze niż 80 x 80 cm. Zajmuje niewiele miejsca, ale należy zapewnić sobie wygodny dostęp do natrysku i możliwość otwierania drzwi kabiny.

Przeczytaj też:

Łazienka z wanną i prysznicem. Jak w niewielkiej łazience zmieścić oba urządzenia? >>>

Sposobem na powiększenie powierzchni podłogi (a więc i stworzenie wrażenia przestronniejszego wnętrza) jest rezygnacja z brodzika na rzecz natrysku z odpływem liniowym, a także zastosowanie podwieszanych mebli czy miski WC.

Mała łazienka kjk
Autor: Marta Behling/Pion Poziom Mała łazienka w jasnych kolorach. Projekt: Renata Błaźniak/Renee's Interior Design
warto wiedzieć

Ważną rolę w aranżacji małego mieszkania odgrywa podłoga

Jeśli w całej strefie dziennej zostanie wykończona tym samym materiałem, powiększy wizualnie małe wnętrze, podkreśli jego otwarty charakter i, co równie ważne, uprości wystrój. Inna możliwość to położenie na fragmencie podłogi w pobliżu zlewu i płyty grzewczej posadzki odpornej na wilgoć i łatwej do utrzymania w czystości (takiej jak płytki), a w pozostałej części strefy dziennej jakiegoś materiału wymagającego nieco lepszego traktowania, na przykład drewna. Przewaga niekuchennej posadzki we wnętrzu sprawi, że salon będzie się wydawał większy niż w rzeczywistości, a na małym metrażu jest to efekt szczególnie pożądany.

Małe mieszkanie - jakie kolory sprawdzą się najlepiej

W przypadku aranżacji małego mieszkania warto postawić na jasne, stonowane barwy. Dzięki nim można umiejętnie zakamuflować faktyczny metraż pomieszczenia.

Małe wnętrza urządzone w kolorze bieli, jasnych beży lub gołębich szarości wydadzą się znacznie bardziej przestronne, niż gdy dominuje w nich czerwień, granat, fiolet bądź ciemna zieleń. Wyraziste akcenty kolorystyczne w małym mieszkaniu należy traktować jedynie jako dopełnienie aranżacji.

Jak urządzić małe mieszkanie
Autor: InMagine/Homebook.pl Architekci wnętrz często sięgają po stonowaną paletę barw. Powodów jest kilka. Znaczenie ma zarówno stylistyka pomieszczenia, jak i fakt, że jasne kolory pozwalają umiejętnie zakamuflować faktyczny metraż pomieszczenia

Jak urządzić małe mieszkanie - jak optycznie powiększyć przestrzeń 

  • odpowiednie oświetlenie

Jeżeli zastanawiasz się, jak urządzić małe mieszkanie nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu. Za pomocą kinkietów, punktowych lamp halogenowych lub zestawów diodowych schowanych np. we wnękach na ścianie lub w podwieszanym suficie możesz zaakcentować wybrane elementy wystroju wnętrza oraz optycznie powiększyć przestrzeń. Odpowiednie operowanie światłem w małym wnętrzu spotęguje wrażenie jego przestronności.

  • rola lustra

Dla podkreślenia przestronności w małym mieszkaniu warto posłużyć się drobną iluzją. Prosty trik aranżacyjny pozwoli podkreślić atuty wnętrza i zakamufluje jego słabe strony. Efekt trójwymiarowości oraz głębi małego wnętrza można osiągnąć za pomocą lustra. Należy ustawić je w taki sposób, by w odbiciu widoczny był kluczowy element wystroju.

  • fototapeta do małego wnętrza

Podobne złudzenie zagwarantuje w aranżacji małego mieszkania fototapeta, dzięki której w prosty sposób można optycznie powiększyć wąski przedpokój, małą łazienkę czy kuchnię.

Małe mieszkanie
Autor: Konrad Kalbarczyk Niezawodnym sposobem na stworzenie w małym mieszkaniu wrażenia przestronności jest łączenie pomieszczeń. Pokój często bywa zintegrowany z kuchnią a nawet sypialnią

Schowki, szafy i zabudowy w małym mieszkaniu

Zastanawiając się nad wyposażeniem małego mieszkania w szafy i zabudowy, trzeba zrównoważyć racje natury praktycznej i estetycznej. Z jednej strony każdy centymetr powierzchni do przechowywania w małym wnętrzu jest na wagę złota, z drugiej – przestrzeń uwolniona od sprzętów zyskuje na atrakcyjności i pozostaje w duchu modnego minimalizmu.

Przeczytaj też:

Zabudowa pod schodami: 10 pomysłów na zagospodarowanie wnęki pod schodami >>>

Dlatego urządzając małe mieszkanie lepiej zastosować jedną dużą, pojemną szafę niż kilka mniejszych. Wielu producentów oferuje możliwość samodzielnego projektowania wnętrza szaf – warto z niej skorzystać i z góry przewidzieć miejsce na odkurzacz, deskę do prasowania czy walizki. Jeśli nie będziemy mogli chować tych rzeczy w łatwo dostępnym miejscu, prawdopodobnie będą one trzymane na widoku, co totalnie zabałagani przestrzeń. Warto wziąć pod uwagę szafę sięgającą do sufitu – wprawdzie może ona obniżyć optycznie wnętrze, ale i znacznie zwiększy przestrzeń przechowywania.

Nie do przecenienia w aranżacji małego mieszkania wydaje się zabudowa, czy szafa wykonana na wymiar. Nawet pozornie bezużyteczną płytką wnękę, która nie wpływa na powiększenie przestronności pomieszczenia, po zabudowaniu można wykorzystać do przechowywania na przykład słoików, przypraw kuchennych, kosmetyków itp.

Przeczytaj też:

Schowki w domu: praktyczne miejsca do przechowywania >>>

Małe mieszkanie
Autor: GettyImages Każdy centymetr powierzchni do przechowywania w małym wnętrzu jest na wagę złota, z drugiej – przestrzeń uwolniona od sprzętów zyskuje na atrakcyjności i pozostaje w duchu modn

Antresola, czyli pomysł na małe wnętrze

Na odbiór przestrzeni w małym mieszkaniu wpływa nie tylko powierzchnia podłogi, ale i wysokość pomieszczeń. Jeśli przekracza ona standardową wartość 2,5-2,7 m, nawet niewielkie mieszkanie staje się bardziej przestronne.

Nadprogramową wysokość w małym mieszkaniu można wykorzystać na wybudowanie antresoli. Jeśli niewielki metraż mieszkania nie pozwala na wydzielenie osobnego pomieszczenia na sypialnię, jej funkcję przejmie właśnie antresola. Aby można z niej było wygodnie korzystać, powinna mieć wysokość przynajmniej 1,4-1,6 m.

Przeczytaj też:

Domy z antresolą. Zobacz najładniejsze projekty z kolekcji Muratora >>>

Należy zadbać o zapewnienie antresoli odpowiedniej wentylacji, aby nie panował tam zaduch. Pomoże w tym wentylator z kratką wlotową pod sufitem antresoli i przepływ powietrza wymuszony mechanicznie. Wygodne wejście na podest zapewnią lekkie w odbiorze schody wspornikowe kotwione w ścianie bądź tak zwane schody kacze zajmujące niewiele miejsca w pomieszczeniu.

Małe mieszkanie
Autor: Mariusz Bykowski Nadprogramową wysokość w małym mieszkaniu można wykorzystać na wybudowanie antresoli. Jeśli niewielki metraż mieszkania nie pozwala na wydzielenie osobnego pomieszczenia na sypialnię, jej funkcję przejmie właśnie antresola
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie