Zabudowa pod schodami: 10 pomysłów na zagospodarowanie wnęki pod schodami

2023-01-09 11:31

Schody łagodnie wznoszą się do góry, a pod nimi powstaje przestrzeń, którą można zagospodarować. Zobacz ciekawe pomysły na zabudowę pod schodami.

Zabudowa pod schodami  xf
Autor: Rintal W zabudowie pod schodami obok holu wejściowego można zmieścić szafy na ubrania wierzchnie

Przestrzeń pod schodami dobrze jest w pełni wykorzystać, zwłaszcza jeśli nasz dom nie jest zbyt duży. Zależnie od tego, która część biegu jest możliwa do zagospodarowania można tam urządzić małe szafki i schowki albo rozleglejszą zabudowę. Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na rodzaj zabudowy jest lokalizacja schodów. Inaczej wykorzystamy schody w przedpokoju, a inaczej w salonie. Czasem w sytuacjach remontowych albo adaptacji przestrzeni na cele mieszkalne można również skorzystać z pomysłu na zabudowę.

Spis treści

  1. Zabudowa pod schodami w przedpokoju
  2. GALERIA: zabudowa pod schodami - pomysły na dodatkową przestrzeń w domu
  3. Zabudowa pod schodami przy kuchni
  4. Zabudowa pod schodami w pokoju do pracy
  5. Zabudowa pod schodami w salonie
  6. Zabudowa pod schodami podczas remontu lub wykańczania domu

Zabudowa pod schodami w przedpokoju

Przedpokój to częsta lokalizacja schodów, więc naturalne jest zagospodarowanie przestrzeni pod nimi. Zabudowę wnęki pod schodami można przeznaczyć na szafę na ubrania oraz szafki na buty. Najwyższy fragment zabudowy pod schodami można przeznaczyć na płaszcze i kurtki, a niższy na obuwie, akcesoria do ich pielęgnacji, szczotki do ubrania. W zabudowie pod schodami w przedpokoju można pomieścić też torby, torebki, plecaki i inny ekwipunek podróżny. Osobny fragment można przeznaczyć na szczotki, odkurzacz, mop i inne akcesoria do sprzątania.

GALERIA: zabudowa pod schodami - pomysły na dodatkową przestrzeń w domu

Zabudowa pod schodami przy kuchni

W tym miejscu oczywiste jest przeznaczenie przestrzeni pod schodami na spiżarnię. Fragment ze schodami można wydzielić i zamknąć osobnymi drzwiami. Wtedy wewnątrz nie trzeba zamykać szafek, wystarczą otwarte półki, na których przechowamy zapasy spożywcze oraz inne niezbędne artykuły domowe. W zamkniętej szafce w spiżarni można przechowywać środki czystości. Zabudowa pod schodami obok kuchni może być również potraktowana jako schowek przeznaczony na narzędzia do sprzątania.

Zabudowa pod schodami
Autor: Komandor Jeśli schody zaczynają się w przedpokoju, można pod nimi umieścić szafy na ubrania, buty, szczotki itp.

Zabudowa pod schodami w pokoju do pracy

Biuro w domu to sposób wykonywania pracy zawodowej, który będzie się popularyzował. Taki roboczy pokój nie zawsze musi być reprezentacyjnym gabinetem, ale czasem bywa. Bez względu na rangę naszego biura warto je ciekawie zaaranżować. Wnęka pod schodami może stać się wygodnym schowkiem na przechowywanie segregatorów z dokumentami, przedmiotów biurowych, zapasu zeszytów, papieru, tonera do drukarki.

Przeczytaj też:

Schowki w domu: praktyczne miejsca do przechowywania >>>

W mniejszych domach pod schodami może zostać wygospodarowany kącik do pracy i zbudowane tam stanowisko z biurkiem pod komputer i drukarkę.

Garderoba czy szafa wnękowa? Sposób na przechowywanie odzieży

Zabudowa pod schodami w salonie

Taka lokalizacja to okazja do wyeksponowania biegu schodów oraz przestrzeni pod nim. To miejsce może stanowić główną ścianę w salonie. Wtedy najczęściej umieszcza się tu kino domowe, reprezentacyjną bibliotekę, kominek, akwarium. Zabudowę pod schodami w salonie można przeznaczyć na wyeksponowanie zbiorów kolekcjonerskich lub półek na różne dekoracje. Jeśli w rozległym salonie schody biegną wzdłuż bocznej ściany, można zabudowę pod nimi przeznaczyć na miejsce hobby jednego z domowników.

Zabudowa pod schodami
Autor: JAF Pod schodami biegnącymi wzdłuż salonu umieszczono zabudowę stanowiącą regał na książki, dekoracje, bibeloty

Zabudowa pod schodami podczas remontu lub wykańczania domu

Podczas adaptacji poddaszy domów na przestrzeń mieszkalną czasem pojawia się problem z umieszczeniem schodów. Bywa, że muszą się one znaleźć w pomieszczeniu, w którym jest zbyt mało miejsca na standardowe rozwiązana. Przed takim problemem stanęła arch. Joanna Ochota podczas jednej ze swoich realizacji. Właściciele podczas wykańczania domu chcieli zaadaptować nieużytkowe poddasze na pokój rodzinny, a także pokój dla gości. Schody na poddasze należało umieścić w najmniejszym pokoju jednego z dzieci, ponieważ w nim znajdował się mały otwór w stropie. Raczej myślano w tym miejscu o typowych schodach składanych, jakie instaluje się na nieużytkowe poddasza. Pomysłów było sporo mimo wielu ograniczeń.

Przeczytaj też:

Garderoba na poddaszu: jak ją zaaranżować >>>

“Poddasze ma funkcję pokoju rodzinnego – jest przeznaczone na wspólne spędzanie czasu rodziców i trójki dzieci. W naprawdę małym pokoju musieliśmy zmieścić wszystkie funkcje, jakie musi mieć pokój dla jednego dziecka - łóżko, miejsce do przechowywania, miejsce na biurko. Jednocześnie musiało pozostać miejsce na środku pokoju. Postępując szablonowo, nie byłoby możliwości normalnego funkcjonowania w tym pomieszczeniu, a miejsce jakie byłoby wolne od czegokolwiek, to może 1 m2. Odległość od ściany do drzwi wejściowych do pokoju była za mała na postawienie łóżka. Schody w klasycznym rozumieniu zajmowałyby przestrzeń prawie całego pokoju. Dlatego konieczne było inne rozwiązanie.

Postanowiłam wykonać nietypowe schody zabiegowe. Schody musiały zakręcać, ponieważ odległość do stropu była za mała. Bieg schodów został podzielony na dwa osobne fragmenty.

Praca została podzielona na dwa etapy. Najpierw stolarz od schodów wykonał schody drewniane wspierające się na belce stropowej, ścianie i elementach drewnianych schodzących do podłogi. Później stolarz od zabudowy wykonał meble - wsuwane łóżko, nad nim szafki na ubrania i wsuwane schody, które jednocześnie też mają funkcję przechowywania.

Bezpieczeństwo w tej realizacji było jednym z najważniejszych warunków. Poddasze jest zamykane, ponieważ dzieci właścicieli w momencie wprowadzania się były za małe, żeby samodzielnie chodzić po schodach. Dzieci korzystają z tych schodów pod nadzorem dorosłych. Wysuwane schody blokuje się kluczykiem umieszczonym w prawym górnym rogu".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie