Domy z antresolą - zobacz najładniejsze projekty

2022-05-17 17:12

Projekty dużych i bardzo małych domów z antresolą dowodzą, że doskonale się ona sprawdzi w wersji zarówno minimum, jak i maksimum. Antresola w domu to ciekawy sposób na urozmaicenie przestrzeni we wnętrzu i uzyskanie dodatkowej powierzchni. Dzięki niej pomieszczenie zyskuje nowy wymiar – przez to, że zaciera granice między kondygnacjami.

Projekt domu z antresolą M210 Jasna przestrzeń
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M210 Jasna przestrzeń, arch. Katarzyna Słupeczańska. Za sprawą szklanej balustrady na antresoli i przenikających się kondygnacji jest bardzo przestronnie. Antresola nie tylko powiększa, ale także buduje klimat wnętrza przez różnicowanie wysokości jego stref

Żeby zbudować antresolę, potrzebne jest wysokie wnętrze. Takie rozwiązania można znaleźć przy wysokich salonach, w dużych pokojach starych kamienic. Antresola to przestrzeń, którą można zagospodarować w nietuzinkowy sposób, np. urządzić tam dodatkowy kącik wypoczynkowy przeznaczony do gier albo wewnętrzny ogród, w którym można również wykorzystać rośliny pnące.

Na antresoli można też urządzić domową bibliotekę z przytulnym miejscem do spędzania czasu na lekturze albo dodatkowy pokój do pracy. Antresola bywa też wykorzystywana jako oryginalna przestrzeń komunikacji na górnej kondygnacji domu z wysokim salonem. Czasem na bardzo wysokim poddaszu warto zbudować antresolę pod kalenicą. Taka dodatkowa otwarta przestrzeń może zostać zagospodarowana jako ustronna sypialnia.

GALERIA: kliknij w zdjęcie i zobacz projekty domów z antresolą

Antresola - efektowna przestrzeń

Antresola jest oryginalną częścią domu. Przestrzeń na górze jest otwarta. Zapewnia szeroki widok na parter. Ponieważ antresola jest najczęściej budowana przy salonie, może on dzięki niej zostać ciekawie urozmaicony. Często przez antresolę wiedzie drogą na wyższą kondygnację, więc jej otwarta kompozycja jest okazją, żeby wyeksponować schody w takim wnętrzu. Otwarte schody oraz galeria z balustradą mogą stanowić atrakcje danego wnętrza.

A102cG2 Dom z klimatem - wariant V (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl A102cG2 Dom z klimatem - wariant V (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją), arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Zobacz projekt >>>

Antresola - integracja mieszkańców

Otwarta strefa dzienna z antresolą pozwala spędzać ze sobą czas mieszkańcom. Pozwala na wygodną dla wielu komunikację z zachowaniem prywatności. Jesteśmy blisko siebie, słyszymy się, ale nie musimy się widzieć, co pozwala zachować prywatność. Każdy może zajmować się swoimi sprawami, a jednocześnie być blisko innych domowników.

Dom z antresolą - na co zwrócić uwagę

Antresola powinna mieć dopływ światła naturalnego, żeby nie stać się ciemnym, niedoświetlonym fragmentem domu. Wiele zależy od jej usytuowania względem otwartego salonu lub poddasza oraz rozmieszczenia okien. Osobny problem może stanowić oświetlenie wysokiej przestrzeni obok antresoli oraz jej samej. Galeria antresoli może zostać oryginalnie włączona w sieć oświetleniową niższej części. Sama antresola, jako wnętrze nietuzinkowe, może zostać oświetlona światłem bocznym albo punktowo lampami stojącymi.

Przeczytaj też: Czy warto mieć w domu antresolę?

 A101 W cieniu drzew (etap II)
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt A101 W cieniu drzew (etap II), arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Zobacz projekt >>>

W domu o wysokiej otwartej przestrzeni trzeba przemyśleć kwestię ogrzewania. Ciepłe powietrze unosi się do góry, więc na parterze dobrze jest wykorzystać ogrzewanie podłogowe, które pozwala efektywnie ogrzać dolne partie pomieszczenia na parterze. Warto pomyśleć o usytuowaniu kominka, żeby jego ciepło nie przegrzewało przestrzeni na antresoli. Ważne jest prawidłowa wentylacja, żeby zapachy z kuchni nie były dokuczliwe na antresoli. Podobnie należy zastanowić się nad akustyką i drogami rozchodzenia się dźwięków.

Kolejnym utrudnieniem jest konieczność dostrojenia wnętrza do specyficznej akustyki. Można to zrobić w sposób prosty – otwierając antresolę na tę część dolnej kondygnacji, która ma być z założenia „cicha” – lub inny – decydując się na drzwi o podwyższonej izolacyjności akustycznej do prywatnych pomieszczeń górnej kondygnacji.

TOP projektów domów z antresolą

Przedstawiamy wybrane projekty gotowe z kolekcji Muratora. Domy z antresolą różnią się wielkością i stylem. W każdym z nich antresola jest otwarta na wysoki salon. Ale pod nią kryją się różne pomieszczenia. Sama antresola ma różną powierzchnię i przeznaczenie.

Pokazane przez nas przykłady projektów dużych i bardzo małych domów dowodzą, że antresola potrafi być uniwersalna – doskonale sprawdzi się w wersji zarówno minimum, jak i maksimum. 

Antresola może mieć duże znaczenie praktyczne, ale w wielu projektach i dla wielu osób ważniejsze będzie to estetyczne – jej zdolność do wyginania i rozciągania domowej przestrzeni. To właśnie dzięki antresoli wnętrze domu może być oryginalne, plastyczne i wielowymiarowe, a życie rodzinne nie zostaje konwencjonalnie rozdzielone między dwie kondygnacje.

Dom z antresolą dzielącą pokój dzienny

Projekt: EC394 Wykadrowany (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją); autor: architekt Karol Włoskowski

  • Powierzchnia użytkowa: 227,1 m²
  • Liczba pokoi (z salonem): 6
  • Wymiary działki: 26,90 x 26,00 m

W dużym domu dla licznej (nawet sześcioosobowej) rodziny antresola została tak zaprojektowana, by mimo połączenia wspólnej strefy dziennej na parterze z prywatną na poddaszu zachować akustyczny komfort. Dlatego w otwartej strefie dziennej mającej aż 78,8 m² na antresolę można patrzeć tylko z części wypoczynkowej pokoju dziennego. Powierzchnia dwukondygnacyjna ma kilkanaście metrów kwadratowych.

EC394 Wykadrowany (z wentylacja mechaniczną)
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt EC394 Wykadrowany, arch. Karol Włoskowski. W budynku postawiono na maksymalną funkcjonalność i chłodną estetykę, skomponowaną na bazie szarości przełamanej stolarką w pomarańczowym kolorze Link: Zobacz projekt >>>

Te rejony, w których może być głośno – jadalnia, kuchnia, a nawet fragment części wypoczynkowej – nie zostały otwarte na poddasze, na którym są 4 sypialnie. Nie oznacza to jednak, że zminimalizowano estetyczną wartość antresoli. Po prostu przeniesiono ją na górną kondygnację. Tu od razu po wejściu ze schodów można podziwiać charakterystyczny widok z góry na fragment salonu i taras, a także widok zza okna umieszczonego naprzeciwko balustrad antresoli.

Przeczytaj więcej o projekcie EC394 Wykadrowany >>>

Wykadrowany (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt EC394 Wykadrowany, arch. Karol Włoskowski. Okna w dużej lukarnie otwierają antresolę na pejzaż Link: Zobacz projekt >>>

Dom z antresolą na długiej osi widokowej

Pojekt: M210 Jasna przestrzeń; autorka: architekt Katarzyna Słupeczańska

  • Powierzchnia użytkowa 142,2 m2
  • Liczba pokoi (z salonem) 5
  • Wymiary działki 24,30 x 18,30 m

Nietypowa antresola-korytarz przy zabiegowych schodach może się stać najatrakcyjniejszym elementem salonowej aranżacji. Przestrzenne rozwiązania projektowe sprzyjają temu. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju schodów i balustrad. Pokazany na wizualizacjach przykład świadczy o tym, że dobre zestawienie może wyglądać jak nowoczesna instalacja. Stanie się tak, gdy w proste rozwiązania projektowe zostaną wpisane różne materiały i barwy.

Kształt domu a koszty M210 - Jasna przestrzeń
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M210 Jasna przestrzeń , arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Zobacz projekt >>>

Tym razem antresola pokrywa się z długą osią widokową, którą kończy wysoki (dwustronny) kominek. Jego lokalizacja i forma sprowadzają wzrok przebywających na antresoli do salonu.

Przeczytaj więcej o projekcie M210 Jasna przestrzeń >>>

Projekt M210 Jasna przestrzeń
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M210 Jasna przestrzeń, arch. Katarzyna Słupeczańska. Za sprawą szklanej balustrady na antresoli i przenikających się kondygnacji jest bardzo przestronnie. Antresola nie tylko powiększa, ale także buduje klimat wnętrza przez różnicowanie wysokości jego stref Link: Zobacz projekt >>>

Dom z antresolą z widokiem po horyzont

Projekt: M231 Piękny widok, autorka arch. Katarzyna Słupeczańska

  • Powierzchnia użytkowa: 147,8 m2
  • Liczba pokoi (z salonem): 5
  • Wymiary działki: 21,00 x 22,40 m

To dom, który warto wybudować w malowniczo położonym miejscu, aby móc w pełni wykorzystać jego zalety. Dom wyróżnia się dużymi przeszklonymi elewacjami, które pozwolą cieszyć się pięknymi widokami na zewnątrz. Takie ogromne okna zapewnią też nadzwyczajne doświetlenie wnętrza światłem słonecznym, i to nie tylko dwukondygnacyjnej strefy dziennej, ale też sypialni na poddaszu.

Domy z antresolą
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M231 Piękny widok, arch. Katarzyna Słupeczańska. Dom wyróżnia się dużymi przeszklonymi elewacjami, które pozwolą cieszyć się pięknymi widokami na zewnątrz Link: Zobacz projekt >>>

W domu może zamieszkać nawet 5-osobowa rodzina, w sypialni na parterze (zlokalizowaną tuż przy łazience) można z powodzeniem urządzić pokój dla najstarszego członka rodziny. Warte podkreślenia są również pomieszczenia gospodarcze, które z pewnością ułatwią codzienne czynności, takie jak niewielka spiżarnia przy kuchni, duża kotłownia z wyjściem do ogrodu, jak również pralnia na poddaszu.

Jest tu bardzo reprezentacyjnie. Przezroczyste balustrady łączą otwarte przestrzenie poddasza z salonem o powierzchni 36,4 m². Przez taką rozciągniętą dwukondygnacyjność poprawione zostają proporcje dużego pomieszczenia. Przestronna antresola 17,5 m² (powierzchni netto) pod skośnymi połaciami jest dodatkowo powiększona przez korytarz, przejmujący częściowo jej funkcje, oraz schody.

Ten projekt doskonale pokazuje, jak plastyczna może być przestrzeń z antresolą oraz jak interesujące efekty można dzięki niej uzyskać. Nie tylko przez przenikanie się dolnej i górnej kondygnacji, ale także przez stopniowanie kameralności i reprezentacyjności strefy dziennej. W tym projekcie to właśnie antresola wyznacza funkcjonalne części strefy dziennej. Poza tym kameralnie niskie kuchnia i hol przez kontrastowe zestawienie z dwukondygnacyjnym salonem podkreślają jego reprezentacyjny charakter.

Domy z antresolą Projekt Murator M231
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt Murator M231 - Piękny widok, arch. Katarzyna Słupeczańska. Wizualizacja salonu Link: Zobacz projekt >>>
Projekt M231 Piękny widok
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M231 Piękny widok, arch. Katarzyna Słupeczańska. Antresola podkreśla przestronność i wysokość salonu Link: Zobacz projekt >>>

Usytuowanie antresoli w sąsiedztwie niemal całkowicie szklanej ściany domu potęguje efekt nieograniczonej przestrzeni. Szczególnie ważny w tym zestawieniu jest przeszklony szczyt domu – to on sprawia, że antresola staje się miejscem widokowym.

Przeczytaj więcej o projekcie M231 - Piękny widok >>>

Projekt M231 Piękny widok
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M231 Piękny widok, arch. Katarzyna Słupeczańska. Antresola tuż przy takiej przeszklonej ścianie szczytowej gwarantuje niepowtarzalne widoki Link: Zobacz projekt >>>

Antresola w małym domku letniskowym 

Projekt: HK85DL HomeKONCEPT-HK85 DL; autor: HomeKONCEPT

  • Powierzchnia użytkowa: 30,3 m²
  • Liczba pokoi (z salonem): 1
  • Wymiary działki: 14,91 x 12,39 m

Antresola w małym rekreacyjnym domu to przede wszystkim niedrogi sposób na zwiększenie funkcjonalnej powierzchni. Z reguły staje się ona sypialnią. Tak jest także tym razem. Na tej antresoli wygospodarowano miejsce na dwie małe sypialnie i szafy. Urokliwe, ekonomiczne, kompaktowe rozwiązanie.

Projekt HK85DL
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt HK85DL HomeKONCEPT-85 DL, autor HomeKONCEPT Link: Zobacz projekt >>>

Na dole są pokój dzienny z aneksem kuchennym i łazienka. Na uwagę zasługuje także zadaszony, wręcz wmontowany w bryłę, taras z miejscem na duży stół

Przeczytaj więcej o projekcie HK85DL HomeKONCEPT-85 DL >>>

Projekt HK85DL
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt HK85DL HomeKONCEPT-85 DL, autor HomeKONCEPT Link: Zobacz projekt >>>

Dom z antresolą z widokiem na niebo

Projekt: GL1410 Boston; autorzy Atrium, architekci Piotr Godlewski, Krzysztof Lelek

  • Powierzchnia użytkowa: 100,5 m²
  • Liczba pokoi (z salonem): 5
  • Wymiary działki: 15,80 x 19,20 m

Tym razem dzięki otwarciu części pokoju dziennego po skośną połać, w której są okna dachowe, zarówno parterowa, dwukondygnacyjna część, jak i antresola są doskonale doświetlone naturalnym, rozproszonym, plastycznym światłem. Kolejnym plusem takiego rozwiązania jest widok nieba, który nabiera szczególnego znaczenia na antresoli, bo przez to przyziemność parteru staje się jeszcze bardziej odległa.

Projekt GL1410 Boston
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt 1410 Boston, autor Atrium, arch. Piotr Godlewski, Krzysztof Lelek. Dom parterowy z poddaszem użytkowym, przykryty dwuspadowym dachem, idealny na działki z wjazdem od strony południowej Link: Zobacz projekt >>>

Ten projekt dowodzi, że nawet stosunkowo niewielkie otwarcie parteru na wyższą kondygnację potrafi całkowicie odmienić perspektywę i postrzeganie domowej przestrzeni. Oczywiście wtedy, gdy gwarantuje dobre widoki.

Przeczytaj więcej o projekcie GL1410 Boston >>>

Projekt GL1410 Boston
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt GL1410 Boston, autor Atrium, arch. Piotr Godlewski, Krzysztof Lelek. Nawet nieduża antresola potrafi odmienić wnętrze. Architektura staje się bardziej dynamiczna Link: Zobacz projekt >>>

Szukasz idealnego dla siebie projektu domu? Sprawdź, inne nasze propozycje:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.