Domy z antresolą. Zobacz też TOP 5 projektów gotowych z kolekcji Muratora

2019-09-09 12:26 Anna Kazimierowicz
Domy z antresolą
Autor: Andrzej Szandomirski Antresola jest często budowana w domach z wysokim na dwie kondygnacje salonem, bo pozwala go podziwiać z góry. Projekt XY Studio Dorota Sibińska

Przedstawiamy specjalnie wybrane projekty domów jednorodzinnych, w których jest antresola. Antresolę można zbudować w bardzo wysokim wnętrzu. Może być to wysoki salon lub poddasze, a nawet bardzo wysoki pokój. Antresola pozwala stworzyć dodatkową przestrzeń i urozmaicić wnętrze.

Żeby zbudować antresolę, potrzebne jest wysokie wnętrze. Takie rozwiązania można znaleźć przy wysokich salonach, w olbrzymich pokojach starych kamienic. Antresola to przestrzeń, którą można zagospodarować w nietuzinkowy sposób, np. urządzić tam dodatkowy kącik wypoczynkowy przeznaczony do gier albo wewnętrzny ogród, w którym można również wykorzystać rośliny pnące. Na antresoli można urządzić domową bibliotekę z przytulnym miejscem do spędzania czasu na lekturze albo dodatkowy pokój do pracy. Antresola bywa też wykorzystywana jako oryginalna przestrzeń komunikacji na górnej kondygnacji domu z wysokim salonem. Czasem na bardzo wysokim poddaszu warto zbudować antresolę pod kalenicą. Taka dodatkowa otwarta przestrzeń może zostać zagospodarowana jako ustronna sypialnia.

Domy z antresolą
Autor: arch. Katarzyna Słupeczańska Antresolę można zbudować we wnętrzu w każdym stylu, także supernowoczesnym

Antresola: efektowna przestrzeń

Antresola jest oryginalną częścią domu. Przestrzeń na górze jest otwarta. Zapewnia szeroki widok na parter. Ponieważ antresola jest najczęściej budowana przy salonie, może on dzięki niej zostać ciekawie urozmaicony. Często przez antresolę wiedzie drogą na wyższą kondygnację, więc jej otwarta kompozycja jest okazją, żeby wyeksponować schody w takim wnętrzu. Otwarte schody oraz galeria z balustradą mogą stanowić atrakcje danego wnętrza.

Domy z antresolą
Autor: Marcin Czechowicz Sypialnia na antresoli ma przeszkloną ścianę - jest osobno, a jednak razem. Projekt: Ewelina Niemczy-Łoza, Łukasz Łoza/Noye Studio. Stylizacja: Marynia Mos

Antresola: integracja mieszkańców

Otwarta strefa dzienna z antresolą pozwala spędzać ze sobą czas mieszkańcom. Pozwala na wygodną dlla wielu komunikację z zachowaniem prywatności. Jesteśmy blisko siebie, słyszymy się, ale nie musimy się widzieć, co pozwala zachować prywatność. Każdy może zajmować się swoimi sprawami, a jednocześnie być blisko innych domowników.

Dom z antresolą: na co zwrócić uwagę

Antresola powinna mieć dopływ światła naturalnego, żeby nie stać się ciemnym, niedoświetlonym fragmentem domu. Wiele zależy od jej usytuowania względem otwartego salonu lub poddasza oraz rozmieszczenia okien. Osobny problem może stanowić oświetlenie wysokiej przestrzeni obok antresoli oraz jej samej. Galeria antresoli może zostać oryginalnie włączona w sieć oświetleniową niższej części. Sama antresola, jako wnętrze nietuzinkowe, może zostać oświetlona światłem bocznym albo punktowo lampami stojącymi.

W domu o wysokiej otwartej przestrzeni trzeba przemyśleć kwestię ogrzewania. Ciepłe powietrze unosi się do góry, więc na parterze dobrze jest wykorzystać ogrzewanie podłogowe, które pozwala efektywnie ogrzać dolne partie pomieszczenia na parterze. Warto pomyśleć o usytuowaniu kominka, żeby jego ciepło nie przegrzewało przestrzeni na antresoli. Ważne jest prawidłowa wentylacja, żeby zapachy z kuchni nie były dokuczliwe na antresoli. Podobnie należy zastanowić się nad akustyką i drogami rozchodzenia się dźwięków.

TOP 5 domów z antresolą

Przedstawiamy 5 projektów gotowych z kolekcji Muratora. Domy z antresolą różnią się wielkością i stylem. W każdym z nich antresola jest otwarta na wysoki salon. Ale pod nią kryją się różne pomieszczenia. Sama antresola ma różną powierzchnię i przeznaczenie.

Domy z antresolą: projekt Murator EC361 Wartościowy

Autorzy: arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska, arch. Miłosz Lipiński

Powierzchnia użytkowa 175,8 m2
Liczba pokoi (z salonem) 4
Wymiary działki 20,10 x 28,70 m

Więcej szczegółów projektu jest tu: EC361 Wartościowy >>>

Domy z antresolą
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator EC361 - Wartościowy - elewacja frontowa Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Wartościowy - nowoczesny dom piętrowy o kubicznych kształtach i płaskim dachu. Z zewnątrz wygląda, jakby składał się z dwóch oddzielnych części – drewnianej i tynkowanej. Bryła jest pozbawiona jakichkolwiek ozdobników, ale dzięki zróżnicowanym kształtom zyskuje na atrakcyjności. Zarówno taras, jak i strefę wejścia osłania drewniana pergola wsparta na słupach. Sercem domu jest reprezentacyjny pokój dzienny zajmujący aż dwie kondygnacje, w którym znalazło się miejsce na duży stół. Na jednej ze ścian zaprojektowano aneks kuchenny, który dzieli od salonu wyspa kuchenna. Takie rozwiązanie pozwoli na swobodną rozmowę między osobą przygotowującą posiłki a resztą domowników.

Domy z antresolą
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator EC361 - Wartościowy - rzut parteru

Ponad 35-metrowy taras zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, ochroną przed bystrym słońcem będzie malownicza pergola, wystarczy obsadzić ją pnączem. Wygodzie rodziny będzie służyć spora (4-metrowa) spiżarnia oraz toaleta usytuowana tuż przy wejściu. Gospodarze mają swoje królestwo (sypialnię z łazienką i garderobą) na parterze.

Domy z antresolą
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator EC361 - Wartościowy - rzut piętra

Sypialnie dzieci (wraz z dwiema łazienkami) znajdują się z kolei na piętrze. Zapewni to spokój i większą prywatność obu stronom. Na piętrze jest jeszcze jedno ciekawe do zagospodarowania miejsce – antresola. Wedle własnych upodobań właściciele mogą tam urządzić kącik wypoczynkowy, miejsce do pracy lub na przykład efektowną bibliotekę.

Domy z antresolą
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator EC361 - Wartościowy - elewacja ogrodowa

Domy z antresolą: M210e - Jasna przestrzeń - wariant V

Autor arch. Katarzyna Słupeczańska

Powierzchnia użytkowa 170,0 m2
Liczba pokoi (z salonem) 5
Wymiary działki 26,00 x 20,10

Więcej szczegółów projektu jest tu: M210e - Jasna przestrzeń - wariant V >>>

Domy z antresolą
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M210e - Jasna przestrzeń - wariant V - elewacja frontowa Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Jasna przestrzeń – wariant V to komfortowa przystań dla pięcioosobowej rodziny. Bryła budynku zachwyca dynamiką i nieszablonowymi zabiegami architektonicznymi. Elewacja frontowa łączy w sobie tradycyjne rozwiązania z nowoczesnymi detalami, a całość dopełnia idealnie dobrana kolorystyka. Biel ścian przełamano jasną szarością i elementami z drewna w piaskowym odcieniu, natomiast dach wyeksponowano poprzez grafitową dachówkę ceramiczną. Połączenie tych barw nadało bryle elegancki i nowoczesny sznyt.

Domy z antresolą
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M210e - Jasna przestrzeń - wariant V - rzut parteru

Strefa dzienna, na którą składa się salon z jadalnią i kuchnia to ponadpięćdziesięciometrowy, niczym nieograniczony obszar. Co ważne – nad salonem nie ma stropu, dzięki czemu przestrzeń jeszcze bardziej się powiększa, gwarantując mieszkańcom poczucie pełnej swobody i przestrzennego komfortu. Taras okala budynek z trzech stron tworząc wygodną strefę relaksu na świeżym powietrzu. Można tu wypić poranną kawę, beztrosko poleniuchować na leżakach i pobiesiadować w gronie znajomych. Na parterze przewidziano także dodatkowy pokój z łazienką (idealny dla gości) oraz niezależne wc. Zlokalizowane w centralnym punkcie schody zapewnią bezkolizyjną komunikację, a dodatkowo mogą stać się ozdobnym elementem pomieszczenia.

Domy z antresolą
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M210e - Jasna przestrzeń - wariant V - rzut poddasza

Na poddaszu zaplanowano wypoczynkową antresolę oraz trzy wygodne sypialnie, łazienkę i pralnię.

Domy z antresolą
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M210e - Jasna przestrzeń - wariant V - elewacja ogrodowa

Na szczególną uwagę zasługuje elewacja boczna, która jawi się jako przejrzyste „okno na świat”. Króluje tu symetria i zgodna z nazwą projektu – jasna przestrzeń. Trójkątne okna na poddaszu idealnie współgrają z połaciami dachu, a obszerne przeszklenia parteru dopełniają całość, tworząc nietuzinkową szklaną fasadę. Umiejscowiony na ścianie szczytowej komin jest kolejnym, ciekawym elementem, a dodatkowo świetnym połączeniem zewnętrznego i wewnętrznego kominka.

Domy z antresolą: C118a - Ciekawy - wariant I

Autorzy: arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska, arch. Miłosz Lipiński

Powierzchnia użytkowa 111,7 m2
Liczba pokoi (z salonem) 4
Wymiary działki 20,80 x 19,10 m

Więcej szczegółów projektu jest tu: C118a - Ciekawy - wariant I >>>

Domy z antresolą
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C118a - Ciekawy - wariant I - elewacja frontowa Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Jest to wersja projektu „Murator C118”, która spodoba się osobom ceniącym prostotę i umiarkowany detal. Oba domy mają identyczną bryłę i architekturę, lecz nieco inaczej rozplanowane wnętrza.

Domy z antresolą
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C118a - Ciekawy - wariant I - rzut parteru

Ustawne pomieszczenia, proste zabiegowe schody w przestronnym w holu, dwie antresole: jedna nad pokojem dziennym, druga tuż nad wejściem, dodatkowy pokój na parterze, bezpośrednie połączenie garażu z domem, to niewątpliwe atuty tego projektu. Na parterze dominuje duży pokój dzienny połączony z zadaszonym tarasem oraz wygodna, wydzielona kuchnia.

Domy z antresolą
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C118a - Ciekawy - wariant I - rzut poddasza

Poddasze – to dwie sypialnie oraz pokój kąpielowy.

Domy z antresolą
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C118a - Ciekawy - wariant I - elewacja ogrodowa

Domy z antresolą: C298a - Druh - wariant I

Autorzy: arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska, arch. Miłosz Lipiński

Powierzchnia użytkowa 197,5 m2
Liczba pokoi (z salonem) 6
Wymiary działki 27,20 x 23,00 m

Więcej szczegółów projektu jest tu: C298a - Druh - wariant I >>>

Domy z antresolą
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C298a -Druh - wariant I - elewacja frontowa Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Dom o uniwersalnej architekturze, łączący elementy nowoczesne: dużą liczbę przeszkleń, przez które wpada odpowiednia ilość światła, z elementami tradycyjnymi: drewnianymi fragmentami elewacji i pokryciem dachu z dachówki ceramicznej.

Domy z antresolą
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C298a -Druh - wariant I - rzut parteru

W strefie wejścia zaprojektowano kuchnię z miejscem na duży stół. Hol prowadzi do pokoju dziennego, w którym zaprojektowano wygodną przestrzeń wypoczynkową z kominkiem – idealne miejsce do wspólnego spędzania czasu. Prawą, bardziej prywatną część parteru stanowią trzy sypialnie, łazienka i wc. O komforcie mieszkania w tym domu decyduje nie tylko strefa dzienna, ale także jego zaplecze – duża kotłownia z wyjściem na drugi, mniejszy taras oraz dwustanowiskowy garaż.

Domy z antresolą
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C298a -Druh - wariant I - rzut poddasza

Na poddaszu uwagę zwraca antresola urozmaicająca przestrzeń mieszkalną. Można ją także zagospodarować, np. na przytulną bibliotekę. Dzieli ona poddasze na dwie części. Lewe skrzydło stanowi dwuosobowa sypialnia z garderobą, zaś prawe – mniejsza sypialnia oraz łazienka.

Domy z antresolą
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C298a -Druh - wariant I - elewacja ogrodowa

Domy z antresolą: M231 - Piękny widok

Autor arch. Katarzyna Słupeczańska

Powierzchnia użytkowa 147,8 m2
Liczba pokoi (z salonem) 5
Wymiary działki 21,00 x 22,40 m

Więcej szczegółów projektu jest tu: M231 - Piękny widok

Domy z antresolą
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M231 - Piękny widok - elewacja frontowa Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Piękny widok to dom, który warto wybudować w malowniczo położonym miejscu, aby móc w pełni wykorzystać jego zalety. Dom wyróżnia się dużymi przeszklonymi elewacjami, które pozwolą cieszyć się pięknymi widokami na zewnątrz. Takie ogromne okna zapewnią też nadzwyczajne doświetlenie wnętrza światłem słonecznym, i to nie tylko dwukondygnacyjnej strefy dziennej, ale też sypialni na poddaszu.

Domy z antresolą
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M231 - Piękny widok - wizualizacja salonu Link: Sprawdź projekt >>>
Domy z antresolą
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M231 - Piękny widok - rzut parteru

W domu może zamieszkać nawet 5-osobowa rodzina, w sypialni na parterze (zlokalizowaną tuż przy łazience) można z powodzeniem urządzić pokój dla najstarszego członka rodziny. Warte podkreślenia są również pomieszczenia gospodarcze, które z pewnością ułatwią codzienne czynności, takie jak niewielka spiżarnia przy kuchni, duża kotłownia z wyjściem do ogrodu, jak również pralnia na poddaszu.

Domy z antresolą
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M231 - Piękny widok - rzut poddasza

Na górze jest też antresola, która idealnie nadaje się na miejsce do pracy lub domową biblioteczkę.

Domy z antresolą
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M231 - Piękny widok - elewacja ogrodowa

Dom wyróżnia się dużymi przeszklonymi elewacjami, które pozwolą cieszyć się pięknymi widokami na zewnątrz. Takie ogromne okna zapewnią też nadzwyczajne doświetlenie wnętrza światłem słonecznym, i to nie tylko dwukondygnacyjnej strefy dziennej, ale też sypialni na poddaszu.

Szukasz idealnego dla siebie projektu domu? Sprawdź, inne nasze propozycje:

Szukasz projektu domu?
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.
W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.
Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE