Modne kuchnie 2020. Najnowsze trendy kuchenne

2020-01-21 11:53 Julia Wiśniewska

Z nowym rokiem chętnie stawiamy sobie cele i myślimy o kolejnych przedsięwzięciach. Dlaczego by nie odświeżyć niektórych wnętrz w swoim domu? Zacznijmy od kuchni! Tegoroczne inspiracje to powtórka z poprzedniego roku, ale też trochę nowości i świeżości. Wysoki połysk odchodzi do lamusa, cieszymy się matem na frontach kuchennych i kolorami, które ożywią biel czy szarości. Na minimalizm też znajdzie się miejsce.

Współczesna kuchnia odpowiada na oczekiwania jej użytkowników. Tyczy się to obecnie każdej przestrzeni mieszkalnej i innych dziedzin naszego życia – projekty są funkcjonalne i zgodne z naszymi potrzebami. Coraz chętniej spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi wspólnie gotując czy biesiadując. Stąd potrzeba otwarcia kuchni na salon lub jadalnię. Trend ten oczywiście nie jest nowy, ale coraz częściej korzystamy z tego rozwiązania. We współczesnej kuchni bardziej świadomie wykorzystujemy także ekologiczne rozwiązania - zarówno jeśli chodzi o korzystanie ze sprzętów kuchennych, czy materiałów, z których zrobione są meble i akcesoria kuchenne.

Kuchnia 2020: mniej znaczy więcej

Dla tych, którzy chcą pożegnać się z mnóstwem rzeczy w kuchni lub po prostu są wielbicielami minimalizmu ten kierunek jest odpowiedni. Zasada „mniej znaczy więcej” równa się zarówno czystce na blatach kuchennych, jak i brakiem otwartych półek. Zastępują je wszędzie fronty kuchenne albo szafy jak spiżarnie z dużymi, nawet przesuwnymi drzwiami, czy ukryte schowki (np. w wyspach kuchennych).

Jeśli już bardzo zależy nam na ekspozycji danej zastawy stołowej, to można podświetlić ją w witrynach. Również w przypadku uchwytów do szaf i szafek kuchennych w tym roku w zasadzie ich brak – albo są w znanej formie pochwytów czy podłużnych albo okrągłych wycięć we frontach. Nadal popularnością będą się cieszyć bezuchwytowe systemy otwierania szafek. Jeśli jednak chcemy mieć uchwyty – to skromne, prawie niewidoczne i najlepiej matowe.

Trendy kuchenne 2020: nowe fronty kuchenne i kolory

A jeśli o frontach kuchennych mowa, to czas na odważniejszy ich charakter. Wysoki połysk póki co odchodzi w zapomnienie, a przede wszystkim biel w tym formacie. Fronty kuchenne i w ogóle zabudowa kuchenna w tym roku to przede wszystkim ciemniejsze kolory – od matowej czerni, grafitu, zielenie po zgaszoną czerwień, kolor drewna orzechowego, czekolady czy brąz w bardziej naturalnym wydaniu (np. kawa z mlekiem, beż). Kolor granatowy nadal gości w kuchni - szczególnie z inspiracji pochodzących z Portugalii.

Przeczytaj też:

W 2020 roku być może na popularności zyskają meble, uwaga, w odcieniach złota, mosiądzu czy miedzi, stali nierdzewnej (np. w postaci frontów, które są nią obite!) lub zardzewiałych blach. Nowością są fronty kuchenne, które imitują wygląd kamienia naturalnego. W kuchennych aranżacjach coraz częściej przedstawiany jest stalowy okap. Jeśli wybieramy biel do kuchni, to koniecznie z dodatkiem odważniejszego koloru – nawet w postaci krzesła przy stole czy wyspie kuchennej.

Obok materiałów takich jak marmur i granit we wnętrzu kuchni 2020 pojawiają się różne gatunki drewna, np. jesion czy orzech włoski. Oprócz tego projektanci chętnie wykorzystują szkło i metale, tj. mosiądz, brąz, miedź i stal.

kuchnia 2020
Autor: gettyimages Ciepłe wnętrze kuchni, wizualizacja

Modna kuchnia 2020: ciepłe wykończenia

Zawsze jest miejsce i czas na stworzenie kuchni w bielach i szarościach, ale teraz główną rolę grają ciepłe i naturalne kolory również w kuchennej przestrzeni. Takie wnętrze z dobrym wykończeniem mebli, przypominającym trochę te sprzed lat (mind century modern), dodaje kuchni uroku, świeżości i, nowoczesnego wyglądu. Połączone z odpowiednim, równie ciepłym oświetleniem kuchni i np. posadzką z kamienia (albo drewnianą) będą tworzyły estetyczne wnętrze.

Dwie wyspy kuchenne? Czemu nie!

Już nie jedna, ale dwie wyspy stają się must have – oczywiście w większych kuchniach. To, że coraz chętniej spędzamy czas we wnętrzu kuchennym powoduje, że potrzebujemy tam więcej miejsca do prac kuchennych, czy po prostu przebywania ze sobą. Dwie wyspy kuchenne mogą stać się więc dobrym rozwiązaniem. A tegoroczne propozycje to również obłe wyspy, przypominające bardziej bufet z lat 50, 60. XX w. – często nawet wykończone drewnianymi harmonijkowymi drzwiami.

Kuchnia: otwarte półki

Otwarte półki, to element przecież już dość popularny, ale tym razem nie stawiamy zastawy stołowej, a bardziej dekoracyjną, z retro patelniami czy garnkami. Jeśli jednak chcemy tam trzymać naczynia, z których korzystamy, to ciekawym rozwiązaniem może być panel kuchenny położony w miejscu, gdzie są powieszone półki, np. w postaci (lub imitujący) marmur albo drewniany. Doda to na pewno uroku i elegancji naszej kuchni.

Kuchnie 2020: tapeta i ciemniejsze blaty

Chętniej ryzykujemy jeśli chodzi o wnętrza i w tym roku jeśli płytki pomiędzy blatem a szafkami, to kolorowe, a jeżeli kolor w kuchni to odważniejszy. W kuchni zaczęły gościć tapety – często w ciemniejszych kolorach. Blat kuchenny to podstawa – tym razem nie tylko marmurowy czy w jasnym odcieniu drewna, ale właśnie w ciemnym, orzechowym. To naturalne materiały i kolory ziemi przejmują nasze kuchnie i właśnie orzech zdaje się być tegorocznym zwycięzcą.

Kuchnia 2020 jest bardziej odważnym wnętrzem, gdzie chętniej i częściej będziemy się spotykać z bliskimi. Dlatego tak ważne jest otwarcie tej przestrzeni na salon czy jadalnię. Wtedy staje się zintegrowana z resztą domu – również pod kątem podobnych mebli, tekstur i kolorów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE