Na czym polega termomodernizacja budynku? Remont, na którym zarobisz

2022-06-23 10:16

Termomodernizacja budynku tym różni się od remontu, że masz szansę nie tylko wydać pieniądze, ale też na niej zarobić. Jak zaplanować termomodernizację domu, aby bilans nakładów i korzyści był dodatni?

Opłacalna modernizacja
Autor: Piotr Mastalerz Wskazówką do termomodernizacji będzie analiza rachunków za ogrzewanie. Jeśli się okaże, że roczne zużycie energii cieplnej przekracza 200 kWh/m2, to nie ma co zwlekać z takim remontem

Zdarza się, że inwestor jest świetnie zorientowany w niedoskonałościach swojego domu i wie, jak im zaradzić. Wielu jednak wizja termomodernizacji może przerastać. Na szczęście są fachowcy. Pierwszy, z którym warto się skontaktować, to audytor energetyczny. Za 800-1500 zł przygotuje on ekspertyzę budynku. Sprawdzi, skąd się biorą straty energii i dlaczego płacimy tak dużo za ogrzewanie, oraz poradzi, jak temu najkorzystniej zaradzić. Zaprezentuje też wyliczenie, w którym zawarte będą przewidywane koszty termomodernizacji i oszczędności, jakie ona może przynieść. W dokumentacji kończącej audyt znajdzie się ponadto informacja o sugerowanym czasie, po którym poniesione nakłady na termomodernizację mają szansę się zwrócić. Jeśli stan domu jest zły – widać pęknięcia na ścianach, więźba się ugina, stropy niebezpiecznie trzeszczą, obecne są pleśń i wilgoć – warto też wezwać konstruktora lub doświadczonego inżyniera budowlanego, którzy dokonają oceny stanu technicznego budynku. Detektywem, który wyśledzi w budynku mostki termiczne, będzie specjalista od termowizji (często robią to audytorzy energetyczni). Zbada on różne przegrody budynku specjalną kamerą, która wskazuje miejsca ucieczki ciepła. Zdjęcia termowizyjne robi się w chłodne dni, koniecznie wówczas, gdy w budynku jest włączone ogrzewanie. Posłużą do zlokalizowania miejsc w budynku, które nie są dostatecznie ocieplone, co będzie wskazówką dla firmy remontowej. Widoczne na nich czerwone miejsca to najbardziej nagrzane zewnętrzne elementy budynku – znak, że tamtędy ucieka ciepło. Kolor niebieski oznacza, że powierzchnia jest zimna, co świadczy o dobrej izolacji cieplnej.

Termomodernizacja: ocieplenie ścian Termo Organika

Termomodernizacja kolejność prac

Termomodernizacja będzie dość prosta, jeśli audyt wykaże, że poprawki wymaga tylko izolacja ścian lub wystarczy wymiana kotła. Wskazanie do kompleksowej termomodernizacji wymaga już opracowania planu działania, z określeniem, co i w jakiej kolejności będzie robione.

Najkorzystniej termomodernizację przeprowadzić wg następującej kolejności:

  1. Zaczynamy od wymiany okien i drzwi.
  2. Później przystępujemy do docieplania poszczególnych przegród.
  3. Radzimy zacząć od strony gruntu i posuwać się ku dachowi.
  4. W dalszym terminie można zająć się modernizacją instalacji grzewczej.
  5. Potem wyposażeniem jej w urządzenia do pozyskiwania darmowej energii.
  6. Na koniec pozostaje nauczyć się racjonalnego korzystania z energii, żeby nie tracić jej na darmo.
Docieplenie poddasza
Autor: Piotr Mastalerz Grubość izolacji cieplnej przegród budynku powinien ustalić audytor energetyczny

Termomodernizacja - wymiana okien na cieplejsze

Wymiana okien na cieplejsze to z reguły jedna z pierwszych prac w ramach termomodernizacji. Lepiej ją przeprowadzić bezpośrednio przed ocieplaniem ścian, zwłaszcza gdy te w ogóle nie mają izolacji. Uda się wtedy tak zainstalować nowe ościeżnice, żeby zostały wysunięte poza ścianę – służą do tego specjalne konsole metalowe lub termoizolacyjne wsporniki. Podczas układania systemu ETICS ramy otuli się dookoła wełną lub styropianem, pozbywając się tym sposobem obwodowych mostków termicznych, trudnych do wyeliminowania przy montażu tradycyjnym.

Przeczytaj też:

Ciepły montaż okien. Jak montować okna i jak je uszczelniać >>>

Jeśli ściany są już w jakiś sposób zaizolowane, a termorenowacja będzie polegać na dołożeniu dodatkowej warstwy materiału ociepleniowego, wymianę okien można bez problemu przeprowadzić nawet rok wcześniej. Do wymiany zaczynają też pretendować okna połaciowe. Można to zrobić w dowolnym terminie przed docieplaniem poddasza. Ich wymiana jest łatwiejsza, gdy usunie się zabudowę pod skosami lub zdejmie pokrycie, więc warto połączyć te działania, jeżeli w planach jest też remont lub docieplanie połaci. Podczas termomodernizacji pamiętaj, że oprócz okien w domu ważne są też ciepłe i szczelne drzwi. Nie zapominaj o bramie garażowej, jeśli garaż jest ogrzewany, a jeśli nie – o drzwiach między nim a resztą budynku. Elementem prac termorenowacyjnych może być też instalacja rolet zewnętrznych, które po zamknięciu znacznie poprawiają izolacyjność cieplną okien.

Wymiana bramy garażowej
Autor: WIŚNIOWSKI Gdy garaż jest w bryle budynku i go ogrzewasz, warto wymienić bramę garażową na cieplejszą i szczelniejszą

Termomodernizacja ocieplanie ścian

Obecnie domy ociepla się najczęściej metodą ETICS. W największym skrócie polega ona na obłożeniu ścian materiałem termoizolacyjnym i wykończeniu ich tynkiem cienkowarstwowym. Do ocieplania tą metodą stosuje się płyty z wełny mineralnej skalnej o średniej gęstości, w tym lamelowej, albo styropian fasadowy. Grubość takiej izolacji wynika z obliczeń audytora.

Przeczytaj też:

Wzorowa termomodernizacja starego domu: docieplenie ścian >>>

Gdy dom był już ocieplony od zewnątrz, ale niewystarczająco, masz dwie możliwości: usunąć poprzednią izolację do żywego muru i zrobić całkiem nową albo dodać kolejną warstwę do już istniejącej. Decyzję o tym najlepiej powierzyć wykonawcy, którego zatrudnisz do ocieplania domu. Powinien on ocenić, czy stara izolacja lub pokrywający ją tynk nadają się do tego, żeby dokleić do nich nową warstwę materiału ociepleniowego. Przed przystąpieniem do prac trzeba się upewnić, że ściany są suche. Jeśli podciągają wodę z gruntu, konieczne będzie wcześniejsze odtworzenie hydroizolacji poziomej między murami parteru a fundamentami.

Galeria: termomodernizacja - ocieplenie ścian zewnętrznych krok po kroku

Termomodernizacja docieplanie fundamentów

W starych domach na ogół nie ocieplało się ścian fundamentowych i piwnicznych, tymczasem przez nie przenika znaczna ilość ciepła z wyższych kondygnacji. Jeśli więc zamierzasz rozpocząć podczas termomodernizacji docieplanie ścian, nie możesz pomijać części domu zagłębionej w gruncie. Trzeba je odkopywać fragmentami i układać warstwę termoizolacyjną od zewnętrznej strony podziemnych ścian. Co istotne, będziesz mógł przy okazji naprawić lub ułożyć na nowo hydroizolację pionową muru, a może, gdy będzie to konieczne, odbudować izolację poziomą (metodą podcinania ścian lub iniekcji). Dobrze jest też ocieplić piwniczną podłogę.

Termomodernizacja poddasza

Poddasza niełatwo jest ocieplić i wykończyć tak, żeby uniknąć mostków termicznych i kłopotów z wilgocią. Nawet część tych już zamieszkanych wymaga dziś poprawek, bo jedne są zbyt oszczędnie docieplone, drugie niedostatecznie doświetlone przez słońce, w przypadku innych pojawiły się mostki termiczne, pleśń, pęknięcia okładzin. Zdecydowanie najmniej problematyczne jest poddasze w stanie surowym, dotąd niezamieszkane. Możesz wtedy wybrać dowolną, byle skuteczną metodę ocieplania i wykończyć poddasze tak, jak ci się podoba.

NIE PRZEGAP:

Wzorowa termomodernizacja poddasza: raport z galerią zdjęć >>>

Co innego, jak pod dachem są już urządzone pokoje, w których panuje chłód mimo włączanego ogrzewania. Żeby takie miejsca ocieplić od wewnątrz, należałoby na dobrą sprawę wypruć okładziny ścian, skosów i sufitów, by dołożyć od środka kolejną warstwę termoizolacji, a następnie ponowić wykańczanie. W tak przykrych okolicznościach poradzić można docieplanie poddasza metodą nadmuchową. Polega ona na wycięciu otworów w okładzinie i wtłoczeniu pod nią sypkiego materiału termoizolacyjnego – np. strzępków wełnianych albo celulozy. Druga opcja zakłada izolację od zewnątrz, ale to jest równoznaczne z rozmontowaniem pokrycia. Jeśli jednak miałeś w planach zastąpienie go nowym, bo np. zaczęło przeciekać, to zdecydowanie korzystniej będzie przy takiej okazji ocieplić dach od zewnątrz.

Galeria zdjęć: termomodernizacja poddasza

Termomodernizacja docieplenie dachu płaskiego

Wybór metody docieplenia dachu płaskiego zależy od jego konstrukcji. Najłatwiej docieplić stropodachy wentylowane. Przez okienka wentylacyjne lub otwory rewizyjne wdmuchuje się wówczas sypki materiał termoizolacyjny. Nie ingerujemy więc ani w konstrukcję stropodachu, ani jego hydroizolację. Więcej kłopotu będziesz mieć ze stropodachem niewentylowanym. Musisz wtedy ułożyć na dachu drugą warstwę termoizolacji i solidnie przymocować ją długimi kołkami do stropu poprzez jej wcześniejszą warstwę oraz ponownie ułożyć izolację przeciwwodną. Pociągnie to za sobą także wymianę obróbek blacharskich oraz akcesoriów dachowych takich jak wpusty odwadniające czy kominki wentylacyjne.

Modernizacja instalacji grzewczej

Główną nadzieją pokładaną w programie „Czyste powietrze” jest ograniczenie stężenia smogu w atmosferze, produkowanego w znacznej mierze przez „kopciuchy”, czyli stare kotły na paliwa stałe. Stąd potrzeba ich wymiany na bardziej ekologiczne źródła energii cieplnej. Dofinansowanie przysługuje zresztą wszystkim, którzy zamierzają zmienić stary kocioł na nowy, nawet gdy nie jest to typowy „kopciuch”, tylko np. kocioł gazowy starszego typu. Jeśli wcześniej ociepliłeś dom, to powinieneś zastosować w nim źródło ciepła o odpowiednio mniejszej mocy cieplnej, dopasowanej do zmniejszonego zapotrzebowania na nią. Przewymiarowany kocioł czy pompa ciepła pracują bowiem nieekonomicznie. Nie trzeba chyba przekonywać, że powinien to być kocioł nowoczesny, wyposażony w automatykę sterującą. Będzie on wtedy sam reagował na zmiany pogody w otoczeniu domu i do niej dostosowywał ilość wytwarzanego ciepła. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego przegrzewania pomieszczeń.

Przeczytaj też:

Zamiast wymiany kotła na inny można pójść na całość i przestawić się na ekoogrzewanie. Pompa ciepła zamiast węgla, biomasy, gazu lub oleju wykorzystuje proste zjawisko fizyczne polegające na przepompowywaniu ciepła ze źródła o wyższej temperaturze, zwanego źródłem dolnym (grunt, woda, powietrze) do źródła górnego o niższej temperaturze, konkretnie do zbiornika z wodą. Podgrzana woda trafia do grzejników, kranów i pryszniców. Pompa do funkcjonowania potrzebuje niewielkiej porcji energii elektrycznej, którą z powodzeniem zapewnią panele fotowoltaiczne.

Nowy kocioł zamiast kopciucha
Autor: Piotr Mastalerz Wymiana prymitywnego kotła na nowoczesny, z automatycznym sterowaniem, na pewno spowoduje zmniejszenie kosztów ogrzewania
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie