Stropodach wentylowany

2009-09-08 2:00

Dach płaski to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą zmniejszyć koszty budowy domu. Stropodach wentylowany dodatkowo może całkowicie wyeliminować problemy związane z niekontrolowanym przepływem wilgoci.

Stropodach to strop nad ostatnią kondygnacją pełniący jednocześnie funkcję dachu. W takim rozwiązaniu nie ma poddasza. Stropodach jest tani i można go szybko wykonać. Dobrze zaprojektowany i solidnie zrobiony nie będzie wymagał częstych napraw i dorówna trwałością dachom spadzistym. Choć stropodach jest nazywany dachem płaskim, musi mieć spadek – dzięki niemu woda spływa do rynien lub studzienek dachowych. Może być wentylowany lub niewentylowany.

Stropodachy wentylowane

Są najpopularniejszymi dachami płaskimi. Pusta przestrzeń pomiędzy termoizolacją a izolacją przeciwwilgociową umożliwia w nich swobodną cyrkulację powietrza, co chroni ocieplenie przed zawilgoceniem.Stropodach wentylowany, jak sama nazwa wskazuje, wymaga otworów wentylacyjnych. Najlepiej, gdy są one rozmieszczone we wszystkich ściankach kolankowych (częściach ścian zewnętrznych między stropem najwyższej kondygnacji i dolną częścią połaci dachowej). Takie rozwiązanie zapewni przepływ powietrza bez względu na kierunek wiatru. Łączna powierzchnia przekroju otworów przewietrzających powinna wynosić co najmniej 1/1000 powierzchni połaci dachu. Należy pamiętać o zabezpieczeniu wlotów powietrza przed ptakami i owadami. W tym celu osłania się je metalową siatką.

WAŻNE

Stropodach niewentylowany powinien mieć spadek 3-5%. Tylko wtedy, gdy ma pełnić funkcję tarasu, jego spadek musi mieć co najmniej 1,5%, a maksymalnie 2,5%.

Stropodach wentylowany zawsze należy budować z konstrukcją spadkową, która zagwarantuje nachylenie dachu nie mniejsze niż 5% i jednocześnie nieprzekraczające 20%.

Stropodach - warstwa spadkowa na dachu płaskim

Stropodach - warstwa spadkowa na dachu płaskim

Konstrukcja spadkowa stropodachu

Konstrukcję spadkową (spadek 5-20%) można zrobić z cegły dziurawki lub z drewna. Dobrym gatunkiem będzie tu sosna lub świerk. Są one miękkie i sprężyste, łatwo poddają się obróbce, a jednocześnie są odporne na duże różnice temperatury.

Ocieplenie stropodachu 

Podczas renowacji stropodachu wentylowanego możemy go docieplić. Jest to bardzo proste, nie ma potrzeby naruszania konstrukcji. Docieplenie może być wykonane z materiału sypkiego, jak na przykład ekofiber (luźne włókna celulozowe), lub granulatu z wełny mineralnej czy styropianu. Materiał izolacyjny wdmuchuje się pompą przez wszystkie otwory wentylacyjne. Bardzo ważne jest, aby po dociepleniu otwory wentylacyjne pozostały drożne. Termoizolacja z sypkiego materiału daje możliwość zmieniania grubości warstwy.

W stropodachach wentylowanych wodoszczelne pokrycie, odpowiedzialne za ochronę przed opadami atmosferycznymi, jest oddzielone od izolacji cieplnej wentylowaną szczeliną powietrzną. Taka konstrukcja całkowicie eliminuje problemy związane z niekontrolowanym przepływem wilgoci, który ma miejsce w niewentylowanej wersji stropodachu.

Jak ważna jest wentylacja stropodachu?

Ciepłe wilgotne powietrze, które z wnętrza domu przedostaje się przez izolację cieplną do przestrzeni dachowej, jest z niej łatwo usuwane na zewnątrz przez otwory wentylacyjne w ścianach. Jeśli nawet para wodna wykropli się na spodzie konstrukcji podtrzymującej wodoszczelne pokrycie i – skapując – zawilgoci izolację cieplną, to wystarczy kilka cieplejszych dni, aby dzięki odpowiedniej wentylacji wilgoć ta odparowała. Jeśli więc chcemy przykryć dom płaskim dachem, zróbmy stropodach wentylowany: nie będziemy mieć problemów z przeciekami i zamarzającą, nieskuteczną i niszczejącą izolacją cieplną.

Pozostałe podkategorie