Wzorowy remont poddasza: raport z galerią zdjęć. Nagroda w konkursie "Czyste powietrze z Muratorem"

2020-11-12 9:12 Ewa Trusewicz
Poddasze czyste powietrze Żaneta i Ryszard
Autor: Piotr Mastalerz Dom w momencie zakupu (cztery lata temu) wydawał się być w dobrym stanie, ale i tak państwo Żaneta i Ryszard wykonali w nim mnóstwo prac

Państwo Żaneta i Ryszard, właściciele domu w Kącku, wygrali ocieplenie poddasza i montaż okien dachowych w konkursie "Czyste powietrze z Muratorem". Zobaczcie, jak przebiegały prace związane z realizacją nagrody.

Obecni właściciele kupili ten dom przed czterema laty z rynku wtórnego. Pierwsi właściciele wybudowali go w 1996 r., więc by przystawał do współczesnych standardów, państwo Żaneta i Ryszard poddali go modernizacji. Prace remontowe prowadzili tak, by cały czas dało się mieszkać w domu, dużo robili sami. Chcieli mieć ciepłe podłogi, dlatego usunęli deski sosnowe na legarach, między którymi nie było izolacji termicznej. W tej przestrzeni ułożyli izolację przeciwwilgociową, termoizolację, wylewkę, w której zostały rozprowadzone rury ogrzewania podłogowego, i wykończyli terakotą. Wymienili też stary kocioł na paliwo stałe na nowoczesny opalany ekogroszkiem.

Poddasze czyste powietrze Żaneta i Ryszard
Autor: Piotr Mastalerz Laureaci konkursu – państwo Żaneta i Ryszard – dzięki wygranej zyskali ciepłe i widne poddasze, a środki własne mogą przeznaczyć na dalsze prace termomodernizacyjne

Zmodernizowano też wszystkie instalacje: elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Ponieważ planowali w przyszłości zaadaptowanie nieużytkowego strychu na cele mieszkalne, wszystkie instalacje wyprowadzono na górę, a instalację elektryczną także z myślą o panelach fotowoltaicznych na dachu. Bo plan kompleksowej termomodernizacji domu zakłada zastąpienie kotła na paliwa stałe ogrzewaniem na prąd.

Zobacz galerię zdjęć: Dach gotowy na okna

Pierwsza nagroda: audyt

Każdy z finalistów naszego konkursu jako nagrodę otrzymał audyt energetyczny domu. Aby przygotować rzetelną ocenę budynku, uwzględniono nie tylko dokumentację projektową, ale także efekty uzyskane dzięki pracom modernizacyjnym, które były przeprowadzone w domu. Dom ma trójwarstwowe ściany zewnętrzne z betonu komórkowego ze szczeliną powietrzną, a poprzedni właściciele ocieplili je sześciocentymetrową warstwą styropianu. Strop nad parterem był ocieplony 30-centymetrową warstwą trocin,a połacie dachu były nieocieplone.

Ponieważ strych miał się zamienić w poddasze użytkowe, w obliczeniach uwzględniono zastosowanie materiałów, które miały być nagrodą dla zwycięzców – wełny szklanej Super-Mata o λ = 0,033 i energooszczędnych trzyszybowych okien dachowych zamontowanych w kołnierzach termicznych o Uw = 0,86 W/(m.K) – a także planowany montaż paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu roczne obliczeniowe zużycie energii do ogrzewania domu państwa Żanety i Ryszarda (z uwzględnieniem sprawności systemu grzewczego i uwzględnieniem przerw w ogrzewaniu) spadnie z 245,65 kWh/(m2.rok) aż do 49,87 kWh/(m2.rok), czyli o 79%.

Zobacz galerię zdjęć - ocieplanie poddasza

Nagroda główna – termomodernizacja poddasza

Aby stworzyć komfortową strefę mieszkalną, przewidziano montaż sześciu okien połaciowych. Wybrano najpopularniejsze rozwiązanie – okna obrotowe w rozmiarze 78 x 118 cm. Nagrodą było sześć pakietów superTrio, które składają się z energooszczędnego okna trzyszybowego, kołnierza Thermo z dodatkową izolacją oraz markizy zewnętrznej. Na poddaszu przewidziano wygospodarowanie obszernego salonu, sypialni i łazienki, dlatego zróżnicowano ofertę okien. W łazience zamontowano okno z wielokomorowych profili PCW w kolorze białym, pozostałe okna mają ramy z drewna klejonego malowane lakierem akrylowym w kolorze naturalnym.

Audytor rozpatrzył kilka wariantów ocieplenia skosów dachu i ścian poddasza różniących się grubością warstwy termoizolacyjnej. Wybrano ten, w którym ocieplenie układane na ścianach ma 20 cm, a w połaciach dachu – 30 cm. Pozwoli to utrzymać na poddaszu komfort termiczny przez cały rok – zimą ochroni przed stratami ciepła, a latem – przed przegrzaniem.Wełna mineralna tworzy ciągłą warstwę biegnącą wokół całej przestrzeni użytkowej – na ścianach szczytowych, kolankowych, w skosach połaci i suficie poddasza. Aby chronić termoizolację przed zawilgoceniem przez wilgoć zawartą w powietrzu migrującym z wnętrza przez przegrody, od strony wnętrza osłonięto ją paroizolacją. Zakłady folii oraz otwory, przez które przepuszczono przewody instalacyjne, uszczelniono specjalną taśmą. Całość od strony wnętrza wykończono ogniouodpornionymi płytami g-k montowanymi na ruszcie.

Murator
Murator nr 12 okładka

Autor: archiwum serwisu

Prezentację domu oraz więcej zdjęć z remontu znajdziecie w grudniowym numerze "Muratora" . Ponadto w  najnowszym Muratorze przeczytasz między innymi o:

> Schodach wewnętrznych,

> Domach za 200 tys. zł,

> Odzyskiwaniu ciepła z wentylacji,

> Murowaniu bez kłopotów,

> Metamorfozach salonu,

> Czy wolno palić w kominku,

> Systemach oświetlenia ogrodowego

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE