Wzorowy remont poddasza: raport z galerią zdjęć. Nagroda w konkursie "Czyste powietrze z Muratorem"
Państwo Żaneta i Ryszard, właściciele domu w Kącku, wygrali ocieplenie poddasza i montaż okien dachowych w konkursie "Czyste powietrze z Muratorem". Zobaczcie, jak przebiegały prace związane z realizacją nagrody ufundowanej przez firmy Isover i Fakro.
Obecni właściciele kupili ten dom przed czterema laty z rynku wtórnego. Pierwsi właściciele wybudowali go w 1996 r., więc by przystawał do współczesnych standardów, państwo Żaneta i Ryszard poddali go modernizacji. Prace remontowe prowadzili tak, by cały czas dało się mieszkać w domu, dużo robili sami. Chcieli mieć ciepłe podłogi, dlatego usunęli deski sosnowe na legarach, między którymi nie było izolacji termicznej. W tej przestrzeni ułożyli izolację przeciwwilgociową, termoizolację, wylewkę, w której zostały rozprowadzone rury ogrzewania podłogowego, i wykończyli terakotą. Wymienili też stary kocioł na paliwo stałe na nowoczesny opalany ekogroszkiem.
Polecany artykuł:
Zmodernizowano też wszystkie instalacje: elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Ponieważ planowali w przyszłości zaadaptowanie nieużytkowego strychu na cele mieszkalne, wszystkie instalacje wyprowadzono na górę, a instalację elektryczną także z myślą o panelach fotowoltaicznych na dachu. Bo plan kompleksowej termomodernizacji domu zakłada zastąpienie kotła na paliwa stałe ogrzewaniem na prąd.
Zobacz galerię zdjęć: Dach gotowy na okna
Autor: Piotr Mastalerz
Po określeniu położenia każdego z okien odkręcono wybrane długie fragmenty blachodachówki i ostrożnie, by nie uszkodzić powłoki dekoracyjno-ochronnej, usunięto je z dachu
Pierwsza nagroda: audyt
Każdy z finalistów naszego konkursu jako nagrodę otrzymał audyt energetyczny domu. Aby przygotować rzetelną ocenę budynku, uwzględniono nie tylko dokumentację projektową, ale także efekty uzyskane dzięki pracom modernizacyjnym, które były przeprowadzone w domu. Dom ma trójwarstwowe ściany zewnętrzne z betonu komórkowego ze szczeliną powietrzną, a poprzedni właściciele ocieplili je sześciocentymetrową warstwą styropianu. Strop nad parterem był ocieplony 30-centymetrową warstwą trocin,a połacie dachu były nieocieplone.
Ocieplenie adaptowanego poddasza
Podczas adaptacji nieocieplonego poddasza najistotniejsze kwestie dotyczą wyboru materiału ociepleniowego i sposobu jego montażu, dostosowanych do istniejących możliwości i oczekiwań użytkowników. Obie te sprawy mają bezpośredni wpływ na długoletnią i efektywną pracę izolacji.
Należy pamiętać o tym, że prawidłowo ocieplona połać dachowa jest:
1. zaizolowana materiałem niepalnym ułożonym tak, by wyeliminować potencjalne mostki cieplne – w dachach krokwiowych izolacja ułożona jest dwuwarstwowo, pomiędzy i pod krokwiami, oraz w sposób zapewniający ciągłość z izolacją innych przegród budynku;
2. odpowiednio wentylowana od strony zewnętrznego poszycia (sposób wentylacji dostosowany jest do konstrukcji dachu i układu warstw materiałów budujących całą przegrodę);
3. osłonięta od strony wnętrza domu szczelną paroizolacją lub inteligentną membraną paroizolacyjną.
Ponieważ strych miał się zamienić w poddasze użytkowe, w obliczeniach uwzględniono zastosowanie materiałów, które miały być nagrodą dla zwycięzców – wełny szklanej Super-Mata o λ = 0,033 i energooszczędnych trzyszybowych okien dachowych zamontowanych w kołnierzach termicznych o Uw = 0,86 W/(m.K) – a także planowany montaż paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu roczne obliczeniowe zużycie energii do ogrzewania domu państwa Żanety i Ryszarda (z uwzględnieniem sprawności systemu grzewczego i uwzględnieniem przerw w ogrzewaniu) spadnie z 245,65 kWh/(m2.rok) aż do 49,87 kWh/(m2.rok), czyli o 79%.
Zobacz galerię zdjęć - ocieplanie poddasza
Autor: Piotr Mastalerz
Do ocieplenia wybrano sprężystą samonośną wełnę szklaną, która nie wymaga sznurkowania. Dlatego najpierw zmontowano wszystkie elementy rusztu pod suchą zabudowę, bo bez problemu można je wypełnić taką termoizolacją
Nagroda główna – termomodernizacja poddasza
Aby stworzyć komfortową strefę mieszkalną, przewidziano montaż sześciu okien połaciowych. Wybrano najpopularniejsze rozwiązanie – okna obrotowe w rozmiarze 78 x 118 cm. Nagrodą było sześć pakietów superTrio, które składają się z energooszczędnego okna trzyszybowego, kołnierza Thermo z dodatkową izolacją oraz markizy zewnętrznej. Na poddaszu przewidziano wygospodarowanie obszernego salonu, sypialni i łazienki, dlatego zróżnicowano ofertę okien. W łazience zamontowano okno z wielokomorowych profili PCW w kolorze białym, pozostałe okna mają ramy z drewna klejonego malowane lakierem akrylowym w kolorze naturalnym.
Okna na adaptowanym poddaszu
Podczas adaptacji poddasza bardzo ważne jest zapewnienie źródła naturalnego światła w pomieszczeniach, więc warto sięgnąć po okna dachowe. Wybierając je z bogatej oferty, należy wziąć pod uwagę przeznaczenie i wielkość pomieszczeń oraz kąt nachylenia dachu. W pomieszczeniach mieszkalnych okna powinny być znacznie większe niż na przykład w garderobie. Decydując o umiejscowieniu okien dachowych w połaci, trzeba pamiętać o regule, że lepsze efekty oświetlenia da zastosowanie kilku okien umieszczonych w różnych punktach dachu niż zgrupowanie ich w jednym miejscu. Warto też pamiętać, że im wyższe okno, tym lepszy, bardziej równomierny rozkład światła w pomieszczeniu. Trzeba również wybrać rodzaj materiału, z którego jest wykonane okno. W ofercie są okna drewniane przeznaczone do wszystkich pomieszczeń na poddaszu oraz aluminiowo-tworzywowe rekomendowane do pomieszczeń o podniesionej wilgotności (kuchnie, łazienki). Oczywiście warto się zdecydować na energooszczędne okna trzyszybowe, bo zapewnią oszczędność energii cieplnej oraz pozwolą obniżyć rachunki za ogrzewanie. Kołnierz w wersji Thermo z dodatkową izolacją termiczną znacznie poprawia współczynnik przenikania ciepła – nawet do 15%, a także zapobiega stratom ciepła. Ale dobre okna to nie wszystko. Równie ważny jest ich dobry, ciepły montaż, który pozwoli na trwałe i szczelne połączenie okna z pokryciem dachowym, zapewni ochronę przed śniegiem, deszczem i wiatrem, a także wyeliminuje mostki termiczne. Prace te najlepiej przeprowadzić, używając systemowych rozwiązań, które oferują producenci okien dachowych.
Audytor rozpatrzył kilka wariantów ocieplenia skosów dachu i ścian poddasza różniących się grubością warstwy termoizolacyjnej. Wybrano ten, w którym ocieplenie układane na ścianach ma 20 cm, a w połaciach dachu – 30 cm. Pozwoli to utrzymać na poddaszu komfort termiczny przez cały rok – zimą ochroni przed stratami ciepła, a latem – przed przegrzaniem.Wełna mineralna tworzy ciągłą warstwę biegnącą wokół całej przestrzeni użytkowej – na ścianach szczytowych, kolankowych, w skosach połaci i suficie poddasza. Aby chronić termoizolację przed zawilgoceniem przez wilgoć zawartą w powietrzu migrującym z wnętrza przez przegrody, od strony wnętrza osłonięto ją paroizolacją. Zakłady folii oraz otwory, przez które przepuszczono przewody instalacyjne, uszczelniono specjalną taśmą. Całość od strony wnętrza wykończono ogniouodpornionymi płytami g-k montowanymi na ruszcie.
Prezentację domu oraz więcej zdjęć z remontu znajdziecie w grudniowym numerze "Muratora" . Ponadto w najnowszym Muratorze przeczytasz między innymi o:
> Schodach wewnętrznych,
> Domach za 200 tys. zł,
> Odzyskiwaniu ciepła z wentylacji,
> Murowaniu bez kłopotów,
> Metamorfozach salonu,
> Czy wolno palić w kominku,
> Systemach oświetlenia ogrodowego