Efektowne przebudowy starych domów. GALERIA

2013-02-02 16:29

Zapraszamy do obejrzenia efektownych przebudów starych domów. W jakim zakresie prowadzić remont domu? Okazuje się, że rozpoczęcie remontu jest zazwyczaj początkiem wielkich prac... Wniosek: Stary dom trudno remontować. Zobaczmy, jak zrobili to forumowicze z Forum MURATORA.

Dom po przebudowie
Autor: Forum Muratordom Elewacja ocalała - dom został przebudowany od strony ogrodu. Ze starego domu - trudno uwierzyć - zostały tylko ściany parteru (Zdjęcie: Basia_KRK)

Remont starego domu kryje sporo niespodzianek. Potrzebne jest poddasze użytkowe albo chcemy przebudować parter, wymienić okna i drzwi. Okazuje się, że jedne prace powodują konieczność wykonania następnych. Na przykład jak uzyskać poddasze użytkowe, jeśli dach jest zbyt nisko nad stropem - trzeba wymienić dach. A potem... strop jest za słaby! No to już wymieniamy dach i strop. Potem okna i nadproża. Na koniec okazuje się, że ze starego domu zostają tylko ściany parteru.

Remont starego domu: jak uzyskać dobry efekt

Nawet jeśli dom po remoncie ma być nie do poznania, rozsądnie jest zachować to, co jest w dobrym stanie technicznym i trwałe. Dotyczy to z pewnością konstrukcji. Solidne fundamenty domów-kostek, masywne betonowe ściany, klatki schodowe, stropodachy – wyburzanie tych elementów stawia często pod znakiem zapytania opłacalność inwestycji. Zwykle są sposoby na to, aby je wykorzystać. Może uda się wpasować nową wizję wnętrz między istniejące kondygnacje, może znajdzie się inna funkcja dla wysokiej piwnicy? Czasem zamiast przenosić schody w inne miejsce, wystarczy je częściowo otworzyć i odnowić. Rozwiązaniem wszystkich problemów funkcjonalnych może być rozbudowa domu – dodanie do niego nowej części, w której znajdą się te pomieszczenia, których mieszkańcom brakowało. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. Galeria efektownych przebudów domów z pytaniem: jaki był zakres remontu? Zdjęcia z Forum MURATORA.

Stare domy po remoncie: galeria

Stare domy po remoncie: odważnie i z wizją

Jednak podczas remontów starych domów często mamy więcej do poprawienia niż do zachowania czy odtworzenia. Znacznie więcej jest domów, które nigdy, nawet wtedy, gdy były zupełnie nowe, nie przedstawiały większej wartości architektonicznej. Są domy – pomniki uporu i wytrwałości starszego pokolenia, które budowało mimo trudnej sytuacji i wielu wyrzeczeń. Domy – świadectwa trudnych czasów, kiedy zdobycie materiałów budowlanych graniczyło z cudem.

Dziś nie spełniają potrzeb mieszkańców ani oczekiwań ewentualnych nabywców. Nie wystarczy remont, aby to zmienić. Co robić w takiej sytuacji? Mamy wiele dowodów na to, że jeśli powierzy się takie zadanie projektantom z wizją, może się to zakończyć spektakularnym sukcesem. Warto śledzić metamorfozy, jakim poddawane są tak zwane polskie kostki, czyli piętrowe proste domki budowane w okresie PRL-u. Domy z lat 60. i 70. wznoszone na podstawie typowych projektów, często potem przebudowywane bez wdzięku i stylu, są często znakomitym materiałem w rękach zdolnych architektów.

Od lat pokazujemy w Muratorze takie przykłady. Te domy mają wielki potencjał. Dzięki temu, że są proste, znakomicie przyjmują takie elementy współczesnej architektury jak duże przeszklenia, tarasy czy płaskie dachy, dobrze znoszą rozbudowy. Po odnowieniu stają się modnie i szykownie wyglądającymi nowoczesnymi willami. Dla projektantów kostkowy brak wyrazu nie jest kłopotem, raczej okolicznością sprzyjającą, bo nie ogranicza wyobraźni. Można nadać im styl, jakiego nigdy nie miały. Praktyczna potrzeba ocieplenia starego domu jest okazją do przemyślenia na nowo tego, jak wykończyć ściany. Tynk z fakturą typu baranek? Niekoniecznie. Można zastosować nowe, modne materiały, na przykład położyć na fragmentach deski, zasłonić część ścian drewnianymi żaluzjami lub pokryć elewacje okładziną z dużych płyt.

Sposoby na przebudowę starego domu

Jedną z większych bolączek starych domów jest to, że są zimne. To podstawowa różnica między domem nowo budowanym a starym – z powodu znacznie gorszego zabezpieczenia przed stratami ciepła ten ostatni ma zimne ściany i okna. Pod tym względem zupełnie zmieniły się standardy budowania. Dlatego ocieplanie domów towarzyszące ich modernizacji jest dziś powszechne. Mniej powszechna jest świadomość, że takie działanie ma wpływ na funkcjonowanie instalacji grzewczej. Bo jeśli dobrze ocieplimy dom, nie będziemy musieli go ogrzewać tak bardzo jak dawniej. Potrzeba będzie do tego dużo mniej energii. Ale czy stary kocioł i grzejniki będą wtedy dobrze działały? Ich moc grzewcza może być w nowych warunkach zbyt duża.

Z kolei gdy rozbudowujemy dom lub adaptujemy poddasze, zwiększa się powierzchnia, którą trzeba ogrzewać. Czy wtedy moc grzewcza będzie wystarczająca? Niemal każda zmiana, którą chcemy przeprowadzić, może wymagać przerobienia instalacji. Nawet wymiana starego kotła na nowy może się okazać niemożliwa bez przebudowy kotłowni i komina. Rozważmy więc, czy nie jest to właściwy moment, żeby przerobić kominek tak, aby skutecznie ogrzewał dom. Może podczas remontu łazienki warto wykonać ogrzewanie podłogowe, kupić urządzenia pozyskujące darmową energię – panele fotowoltaiczne albo powietrzną pompę ciepła – które ogrzeją wodę w ciągu lata?

Przeczytaj też:

Dlatego podczas generalnego remontu domu nie można rozpoczynać ocieplania bez przemyślenia zakresu ewentualnej wymiany instalacji. Warto zamówić audyt energetyczny i dobry projekt. Choć prace związane z instalacjami nie są spektakularne same w sobie, to jednak mają największe znaczenie, jeśli chodzi o podniesienie technicznej jakości, a przez to realnej wartości budynku i zapewnienie sobie wygody na wiele następnych lat.

Sprawdź ile wiesz o termomodernizacji

Pytanie 1 z 9
Najwięcej ciepła ucieka z domu:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.