Rozbudowa domu z lat 60. Prezentacja udanej rozbudowy warszawskiego segmentu

2018-04-25 10:25
front domu
Autor: Andrzej SZandomirski Do starego domu dobudowano niskie skrzydło z tarasem na dachu

Rozbudowa domu z lat 60. pozwoliła zwiększyć powierzchnię domu o 52 m2. Inwestorzy, przy rozbudowie segmentu na warszawskim Żoliborzu, chcieli, by było nowocześnie, ale z poszanowaniem tradycji i oczywiście wygodnie. I tak właśnie jest - dom zyskał nowe funkcje, a modernistyczna bryła domu z lat 60. idealnie wpisuje się w architekturę dzielnicy.

Przed rozbudową dom spełniał wymagania typowe dla lat 60. Garaż dostawiony do głównej bryły, biuro gospodarza w niskim przyziemiu, niewygodna jednobiegowa klatka schodowa, parter i piętro podzielone na małe klaustrofobiczne pomieszczenia zamieszkiwane przez dwie rodziny – wszystko to sprawiało przygnębiające wrażenie.

Przykry efekt potęgowało niestaranne wykonawstwo - sufit w największym pokoju znajdował się z jednej strony o 7 cm niżej niż z drugiej, a konstrukcyjne podciągi pozostawały odsłonięte nawet w niedużych pomieszczeniach.

Choć inwestorzy wiedzieli, że dom będzie wymagał gruntownej robudowy i przebudowy, zapadła decyzja o jego kupnie.

podjazd do garaży
Autor: Andrzej Szandomirski Teren przed posesją podzielono na trzy części – po dwóch stronach dziedzińca wejściowego zrobiono przegłębienia z podjazdami do dwóch garaży

Rozbudowa domu - nowe pomieszczenia

Podczas rozbudowy domu projektanci postanowili, że w miejscu dawnego garażu, w ostrej granicy działki, zostanie dobudowane niskie skrzydło boczne zagłębione do poziomu piwnicy. W ten sposób w przyziemiu powstało miejsce na garaż, a na parterze – na przestronny hol i gabinet. Aby dodatkowo zwiększyć powierzchnie obu kondygnacji, zdecydowano się zabudować loggię.

W efekcie powierzchnia całkowita zwiększyła się o ponad 52 m2. Poza tym do głównej bryły domu dobudowano dwa portyki – wejściowy i tarasowy. Wejściowy to zadaszenie zawieszonego podestu wejściowego osłonięte od północy filarem. Tarasowy ma zadaszenie w kształcie prostokąta wsparte na dwóch słupach. Architekci nadali im proste formy i usytuowali je tak, by podkreślić asymetryczność budynku. Ważne dla geometrycznej kompozycji są także nowe okna z wyraźnymi poziomymi podziałami. Kompozycję domu w stylu modernistycznym charakterystycznym dla Żoliborza podkreślają jasnoszare tynki i betonowa cegła w strefie wejścia.

Dobudowanie drugiego garażu wymusiło zaprojektowanie nietypowego dziedzińca wejściowego. – Dojście z ulicy jest usytuowane między dwoma podjazdami do garaży i prowadzi dalej schodami do zawieszonego podestu wejściowego – mówi Jan Rycerski, jeden z autorów projektu.

dwa segmenty
Autor: Magdalena Niezabitowska-Krogulec Sąsiedni segment wyremontowano później w takim samym stylu

Otwieranie przestrzeni przy rozbudowie domu

Zgodnie z duchem modernizmu tam, gdzie to możliwe, przestrzeń wnętrz domu pozostaje otwarta. Taka jest usytuowana na parterze strefa dzienna, którą tworzą salon, jadalnia, kuchnia i hol (w sumie 65,6 m2). Odrębność poszczególnych jej części podkreślono, nieznacznie różnicując poziomy podwieszanych sufitów albo montując w nich różne rodzaje oświetlenia. Wykorzystanie podwieszanych sufitów miało jeszcze jeden atut – pozwoliło zniwelować nierówności starych sufitów i zasłonić podciągi. Przestronne wnętrze dodatkowo zyskuje przestrzeń dzięki powiększonym oknom usytuowanym vis-à-vis – w kuchni i salonie. Dzięki temu, że zaglądają do nich stare drzewa, przebywając w strefie dziennej, ma się wrażenie, że jest ona integralną częścią ogrodu. Naturalne światło wpada do wnętrz tradycyjnie przez okna i miękko sączy się z sufitu w holu – taki efekt osiągnięto za sprawą świetlików w dachu dobudowanej części domu.

taras
Autor: Andrzej Szandomirski Asymetryczność bryły została podkreślona dobudowanym od strony ogrodu dużym zadaszonym tarasem
hol
Autor: Andrzej Szandomirski W holu wejściowym obok plafonów jest świetlik, przez który do wnętrza sączy się naturalne światło
salon
Autor: Andrzej Szandomirski W reprezentacyjnym pokoju dziennym nowy kominek wygląda jak stary
kuchnia i jadalnia
Autor: Andrzej Szandomirski Przestrzeń strefy dziennej jest otwarta. Kuchnię od jadalni częściowo oddziela murek – niski, by nie uniemożliwiać dostępu światła

Konkurs Remont Roku 2018

Planujesz remont poddasza? Chesz zmienić sypialnię w pokój dla dzieci? Przebudowujesz dom? A może chcesz go ocieplić? Jakikolwiek remont planujesz domu lub mieszkania - pochwal się nim! Weź udział w konkursie Remont Roku 2018!

NIE PRZEGAP takiej okazji!

Zapraszamy do udziału w trzeciej już edycji konkursu Remont Roku 2018. Prześlij swój projekt lub zrealizowany remont. Do wygrania nagrody rzeczowe + 4 x 10 000 złotych!

Sprawdź szczegóły konkursu na stronie: www.remontroku.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE