Nietypowe okna do dachów płaskich i dachów skośnych. Świetliki tunelowe i świetliki dachowe

2016-02-16 14:48

Nie tylko okna połaciowe dostarczają światło słoneczne do pomieszczeń poddasza użytkowego. Mogą je tam kierować także świetliki tunelowe. Wnętrza pod stropodachem rozjaśnią natomiast świetliki dachowe do dachów płaskich.

Fakro - okno do dachów płaskich
Autor: FAKRO Okno Fakro typu F do dachów płaskich dzięki bardzo dobrym parametrom termoizolacyjnym może być wykorzystane w budynkach energooszczędnych i pasywnych

Świetlik dachowy do dachu płaskiego

Światło może docierać także przez dach płaski. W tym celu należy w nim zainstalować okno specjalnie przystosowane do stropodachów niewentylowanych. Zbudowane jest z PCW. Jego skrzydło otwiera się jak klapa, ale może też być zablokowane w pozycji częściowego uchyłu. Do poruszania skrzydłem służy korbka. Droższe modele mają napęd elektryczny obsługiwany pilotem. Okna takie wyposaża się w typowe pakiety szybowe, a oprócz tego niektóre mają jeszcze kopułę z przeźroczystego akrylu lub poliwęglanu. Współczynnik Uw takich okien jest bardzo korzystny. Wynosi nawet 0,88-0,72 W/(m2.K). Wadą takich okien jest to, że trudno je zamontować w już istniejącym dachu, podczas remontu.

Montaż świetlika dachowego

Mocuje się je w otworze, który jest później ocieplany i wykańczany od wewnątrz tynkiem lub elastycznymi płytami (sklejka, płyta g-k do gięcia na sucho). Nadają się do dachów o kącie nachylenia od od 0o do 20o. Kołnierz świetlika do dachu płaskiego jest wysoki, żeby łatwo można go było połączyć z hydroizolacją. Istotną czynnością jest uszczelnienie przejścia świetlika przez strop. Papę wyprowadza się na jego kołnierz i łączy z nim metodą zgrzewania. Większość okien do dachów płaskich wyposaża się od razu w automatykę sterującą, żeby w celu ich otworzenia nie trzeba było korzystać z drabiny.

Montaż świetlika dachowego
Autor: VELUX Świetlik mocuje się wkrętami do dachu, a następnie wyprowadza na niego papę i łączy metodą zgrzewania

Świetlik tunelowy

Jeśli dach płaski ma konstrukcję drewnianą, można w nim zainstalować świetlik tunelowy. To długa błyszcząca, elastyczna rura biegnąca od sufitu, aż do powierzchni dachu, gdzie jest zamontowana przeźroczysta kopuła. Przez tę kopułę wpada światło i odbijając się od błyszczącej powierzchni rury dociera do wybranego pomieszczenia. Od strony domu świetlik do złudzenia przypomina lampę typu plafon, wiszącą pod sufitem. Może mieć zresztą wbudowaną żarówkę, żeby mógł być przydatny również po zmroku. Świetliki tunelowe znajdują również zastosowanie w dachach skośnych. Mogą doprowadzać światło od połaci do sufitów w pomieszczeniach ulokowanych w centralnej części poddasza, w których nie ma okien.

Świelik tunelowy
Autor: FAKRO Przy montażu świetlika tunelowego w dachu skośnym niezwykle ważne jest właściwe połączenie go z pokryciem dachowym, aby w miejscu tym nie dochodziło do żadnych przecieków

Świetlik tunelowy a izolacyjność termiczna

Kopuły świetlików tunelowych mają współczynnik przenikania ciepła U 1,8-2,2 W/(m2.K). W przypadku szyb płaskich, izolacyjność jest około 10% lepsza. Sam tunel, łącząc dach z sufitem na poddaszu tworzy niczym niezaizolowany kanał, którym może uciekać ciepło wytworzone w budynku. Jeśli się tego nie weźmie pod uwagę stanie się on mostkiem termicznym. Jeśli ocieplone są połacie dachu – rura świetlika nie musi być zaizolowana. Jeśli wełna mineralna umieszczona jest tylko w stropie, wówczas odcinek rury między stropem a połacią należy ocieplić matą z wełny mineralnej. Owija się nią rurę i mocuje obwiązując drutem. Cała rura musi być szczelnie otulona wełną. Niestety, żeby dokonać takich zabiegów trzeba się dostać na stryszek. Pamiętaj też, ze rura powinna być szczelnie połączona z membraną dachową. Membranę nacina się przed montażem świetlika, a później jej fragmenty łączy z nim używając samoprzylepnej taśmy izolacyjnej (przeznaczonej do membran). To samo dotyczy folii paroizolacyjnej.

Montaż świetlika tunelowego
Autor: VELUX Rura świetlika powinna zostać dokładnie otulona wełną mineralną, aby nie pogarszać izolacyjności cieplnej połaci dachu
Pozostałe podkategorie