Termomodernizacja domu z lat 70. z liftingiem elewacji

2023-05-16 12:14

Wzniesiony w 1977 roku budynek wymagał gruntownej termomodernizacji - właściciele zimą w nim marzli, a rachunki za ogrzewanie płacili niebotyczne. Przy okazji termomodernizacji odmieniono elewacje - ta w kolorze przykurzonej zieleni została tylko na zdjęciu. Jak dom wygląda po remoncie? Jest jak nowy i supernowoczesny.

Termomodernizacja domu z lat 70. z liftingiem elewacji
Autor: archiwum prywatne Przed remontem dom wyróżniał się zielonym kolorem, który z biegiem lat utracił swój blask, stając się wyblakły i przybrudzony. Wzniesiony w 1977 roku budynek z dachem płaskim wymagał generalnego remontu nie tylko ze względu na swój wygląd

Spis treści

  1. Dom zmienił się nie do poznania
  2. Komfort cieplny i oszczędność przede wszystkim
  3. Jaki był zakres modernizacji domu?
  4. Zobacz, jak wyszła termomodernizacja domu? Jak teraz wygląda?

Dom zmienił się nie do poznania

Przykurzoną zieleń na elewacji zastąpiono jasnym tynkiem, a ciekawy kształt bryły podkreślono elementami z drewna tekowego. Elewacja zyskała na dynamice, a cały dom nowoczesny wygląd.

Szczególnie interesująco prezentuje się minimalistyczny front budynku. W kontraście do niego od strony ogrodu zachowano balkon, odnawiając balustradę , która stanowi jedyny niezmieniony element wyglądu, ale dobrze wpisujący się jednak w jego nowy wygląd. 

Komfort cieplny i oszczędność przede wszystkim

Oprócz wizualnych korzyści niezwykle ważne, choć niewidoczne na pierwszy rzut oka, są te finansowe i związane z komfortem zamieszkiwania. Utrzymanie odpowiedniej temperatury w budynku o powierzchni 200 m² powierzono ogrzewaniu podłogowemu, rezygnując ze standardowych grzejników. Poprawiło to komfort cieplny i po wymianie kotła na kocioł gazowy pozwala mu na pracę na niskich parametrach.

Również decyzja o zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej wpłynęła na obniżenie kosztów utrzymania domu, a zainstalowanie zewnętrznych żaluzji zwiększyło wygodę jego użytkowania. 

Jaki był zakres modernizacji domu?

  • Docieplenie ścian zewnętrznych dodatkową warstwą styropianu - łącznie jest go teraz 13 cm, na nim siatka zatopiona w kleju i tynk silikonowy. Miejsca, gdzie jest drewno tekowe, zostały docieplone wełną mineralną.
  • Wymiana parapetów zewnętrznych, obróbek blacharskich i rynien.
  • Montaż zewnętrznych żaluzji lamelowych sterowanych przez system KNX firmy JUNG.
  • Montaż pergoli na tarasie (NOVA HUPPE) sterowanej przez system KNX firmy JUNG i połączonej ze stacją pogodową.

Zobacz, jak wyszła termomodernizacja domu? Jak teraz wygląda?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie