Polski Ład w konkretach - domy, które zbudujesz w ramach programu Mój dom 70 m2

2022-06-08 15:43

Prezentujemy zmiany, które zostały wprowadzone w prawie budowlanym i ustawie o planowaniu przestrzennym w ramach programu Polski Ład. Przedstawiamy projekty domów jednorodzinnych z kolekcji Muratora o powierzchni zabudowy do 70 m2, które będzie można zbudować na zgłoszenie w ramach programu "Mój dom 70 m2".

C333i Miarodajny - wariant IX
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C333i Miarodajny - wariant IX, arch. Przemysław Biryło

W maju 2021 r. ogłoszono program Polski Ład obejmujący również uproszczenie inwestycji budowlanych. Znajduje się w nim koncepcja budowy małych domów do 70 m2 bez żadnych formalności. Zgodnie z propozycją Nowego Ładu do ich wznoszenia nie będą potrzebne pozwolenie na budowę, kierownik, ani dziennik budowy. Wystarczy zgłoszenie budowy, które obecnie możliwe było w przypadku realizacji domów do 35 m2. Do zgłoszenia potrzebny jest projekt domu.

Program „Mój dom 70M2ma ułatwić i zdecydowanie przyspieszyć proces budowlany, co wiąże się z pewnymi udogodnieniami dla inwestorów. Wiele osób może skorzystać z okazji, żeby zbudować własny dach nad głową bez zbędnych formalności.

GALERIA: zobacz projekty domów do 70 m2, które wybudujesz na zgłoszenie

Projekt zmian w prawie budowlanym

Przedmiotem zgłoszenia, do którego dołączyć trzeba będzie projekt budowlany, może być:

  • budynek o powierzchni zabudowy do 70 m2 mający do 2 kondygnacji.

W art. 29 w ust. 1 po pkt 1 dodaje się pkt 1a w brzmieniu:

wolno stojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m², których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane, przy czym liczba tych budynków na działce nie może być większa niż jeden na każde 500 m² powierzchni działki, a budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

Inwestor będzie musiał złożyć oświadczenie, że:

  • budynek wznosi na własne potrzeby,
  • przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy, 
  • dokumentacja budynku jest kompletna.

Ustawodawca chce wspierać budowę niedużych domów celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, a nie na sprzedaż. Dlatego inwestor składając oświadczenie, przyjmuje odpowiedzialność karną za złożenie fałszywego oświadczenia co do budowy domu w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

NIE PRZEGAP:

Możliwość wzniesienia takiego domu na zgłoszenia dotyczy terenów, dla których są opracowane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Tam, gdzie nie ma MPZP, konieczne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy.

Obiekty te z założenia mają być niewielkie i o prostej konstrukcji, co ma ułatwiać zachowanie wymogów bezpieczeństwa. Jednocześnie jednak dopuszcza się, aby były one maksymalnie dwukondygnacyjne.

Ważne

Procedura

W projekcie zaproponowano zmiany dotyczące obowiązków terenowych jednostek samorządowych. Tam, gdzie nie ma planów zagospodarowania przestrzennego, urzędy będą miały obowiązek wydać decyzje o warunkach zabudowy w ciągu 21 dni.

Przed wydaniem decyzji o warunkach zabudowy dotyczącej domu do 70 m2 wskazano wielkość obszaru analizowanego: jest to trzykrotność szerokości frontu terenu, ale nie mniej niż 50 m i nie więcej niż 200 m od terenu objętego wnioskiem. Ma to skrócić czas analizy obszaru sąsiadującego z inwestycją. W tym przypadku planowane jest również odstąpienie od wymogu uzasadnienia decyzji, gdy uwzględni ona w całości żądanie strony

W celu zapewnienia realnego skrócenia czasu trwania postępowań w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy domu do 70 m2  przewiduje się kary pieniężne za przekroczenie ww. terminu.

Projekty domów do 70 m2 powierzchni zabudowy

Przedstawiamy projekty niedużych domów z kolekcji Muratora, które cieszą się wielką popularnością wśród inwestorów korzystających z projektów gotowych. Po wprowadzeniu nowych przepisów, będzie można je wybudować bez pozwolenia.

Projekt domu C333i - Miarodajny - wariant IX

Autor arch. Przemysław Biryło

  • Powierzchnia użytkowa 42,0 m²
  • Powierzchnia netto 46,2 m²
  • Powierzchnia zabudowy 63,8 m²
  • Powierzchnia całkowita 63,8 m²
  • Kubatura (brutto) 332,4 m³
  • Liczba pokoi (z salonem): 2
  • Wymiary działki 15,90 x 16,20 m
Domy do 70 m2
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C333i - Miarodajny - wariant IX, arch. Przemysław Biryło Link: Sprawdź projekt >>>

Miarodajny - wariant IX to maleńki, przytulny domek. Jego wnętrze zapewni komfort porównywalny z kawalerką (ma nieco ponad 40 mkw.), ale dom ma za to wiele zalet. Jedną z nich jest taras, dzięki któremu jego mieszkańcy będą mogli cieszyć się codziennym kontaktem z naturą. Co więcej, jest to dom idealny dla osób dysponujących niezbyt wysokim budżetem. Ponadto dom można wybudować na niewielkiej działce.

Budynek prezentuje się z zewnątrz nowocześnie za sprawą płaskiej dachówki i drewnianych wstawek na elewacji. Drewno sprawi również, że będzie się dobrze komponował z otaczającą roślinnością.

Autor projektu zadbał o komfort przyszłych mieszkańców, wydzielając z pokoju dziennego niedużą sypialnię. Aby nie zabierać cennego miejsca, oddzielają ją drzwi przesuwne. Salon, choć niewielki, pomieści nie tylko narożnik, ale też stół, przy którym można przyjmować gości. Od frontu usytuowano kuchnię, która pozwoli na obserwację strefy wejścia. Dom jest rozwojowy, gdyż istnieje możliwość adaptacji poddasza – w ten sposób można zyskać nieco ponad 20 mkw. dodatkowej powierzchni.

Przeczytaj więcej o projekcie C333i Miarodajny - wariant IX >>>

Projekt domu M245 - Trafna decyzja (etap I)

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska 

  • Powierzchnia użytkowa 45,4 m2
  • Powierzchnia netto 48,5 m2
  • Powierzchnia zabudowy 64,8 m2
  • Powierzchnia całkowita 64,8 m2
  • Kubatura (brutto) 391,6 m3
  • Liczba pokoi (z salonem) 2
  • Wymiary działki 17,00 x 15,20 m
Domy do 70 m2
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M245 - Trafna decyzja (etap I), arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Projekt domu Trafna decyzja (etap I) to propozycja dla inwestorów, którzy w pierwszej fazie budowy nie planują realizacji poddasza. W projekcie założono, że poddasze jest przestrzenią nieużytkową, którą – na etapie indywidualnej adaptacji – można przekwalifikować na cele mieszkalne. Na rzutach (linią przerywaną) zaznaczono miejsce usytuowania ewentualnych schodów.

Parter domu mieści otwartą część dzienną oraz jedną sypialnię i łazienkę. Jeśli mieszkańcami domu będzie para, to w sypialni można postawić dwuosobowe łóżko, a jeśli rodzina 2+1, to sypialnia może służyć dziecku, a salon przejmie na siebie również funkcję sypialnianą (dla rodziców). W przypadku powiększenia rodziny – na pewno warto pomyśleć o adaptacji wyższej kondygnacji. Jak widać więc, dom jest naprawdę rozwojowy i daje wiele możliwości. Przestrzeń dzienną podzielono na część kuchenną, jadalnianą i wypoczynkową.

Zaplanowany z dwóch stron budynku, obszerny taras, pozwoli na wygospodarowanie strefy konsumpcyjnej oraz relaksacyjnej, na świeżym powietrzu. Wygodny zestaw ogrodowych mebli będzie sprzyjać błogiemu lenistwu z dobrą książką i filiżanką kawy. Duże przeszklenia optycznie powiększą wnętrze i zapewnią idealne doświetlenie.

Przeczytaj też:

Projekty domów z nowoczesnym tarasem. Zobacz zdjęcia! >>>

Wizualizacja domu jest skromna, ale na pewno nie nudna. Elementy z ciemnego drewna oraz grafitowy dach wyraziście kontrastują z białymi ścianami, ożywiając bryłę. Również taras obłożono drewnem, dzięki czemu strefa zewnętrznego relaksu stała się jeszcze bardziej przyjazna i przytulna. Projekt domu Trafna decyzja (etap I), będzie idealnym wyborem dla Inwestorów, dla których początkowe koszty budowy muszą być ograniczone do minimum, a jednocześnie – którzy myślą perspektywicznie i nie wykluczają dalszej inwestycji. 

Przeczytaj więcej o projekcie M245 Trafna decyzja (etap I) >>>

Projekt domu EC400a - Ze świetlikami - wariant I (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)

Autor arch. Marek Dąbrowski

  • Powierzchnia użytkowa 48,9 m2
  • Powierzchnia netto 48,9 m2
  • Powierzchnia zabudowy 67,8 m2
  • Liczba pokoi (z salonem) 2
  • Wymiary działki 18,60 x 19,50 m
Domy do 70 m2
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu EC400a Ze świetlikami - wariant I, arch. Marek Dąbrowski Link: Sprawdź projekt >>>

Ze świetlikami - wariant I to niewielki parterowy dom o oszczędnej architekturze. Dzięki prostej bryle i niewyszukanym materiałom wykończeniowym (elewacje pokrywa tynk, a dach - blacha) jest tani w budowie - koszt stanu surowego to nieco ponad 60 tys. zł. Do budynku przylega funkcjonalna wiata.

Co ważne, dom można wznosić etapami. Będzie to zatem projekt idealny dla młodej, rozwojowej rodziny. W pierwszym etapie dokumentacja przewiduje budowę pokoju dziennego z aneksem kuchennym, łazienki oraz sypialni. W drugim etapie architekt proponuje wydłużenie bryły budynku do litery L, przebudowanie nieco istniejącej sypialni i dobudowę drugiej. W ten oto sposób można stworzyć niewielką, ale przytulną przestrzeń dla rodziny z dzieckiem.

Zaletą projektu jest dobrze doświetlona naturalnym światłem strefa dzienna otwarta na taras, który pozwoli na wypoczynek na świeżym powietrzu. Z kolei w jesienno-zimowe wieczory właściciele będą mogli ogrzać się przy kominku zaplanowanym w centrum strefy dziennej. 

Przeczytaj więcej o projekcie EC400a Ze świetlikami - wariant I >>>

Projekt domu C214 - Dom na rozstaju

Autor arch. Witold Dominik, tech. arch. Tomasz Waligórski

  • Powierzchnia użytkowa 74,1 m2
  • Powierzchnia netto 93,9 m2
  • Powierzchnia zabudowy 63,8 m2
  • Powierzchnia całkowita 127,8 m2
  • Kubatura (brutto) 365,0 m3
  • Liczba pokoi (z salonem) 5
  • Wymiary działki 16,10 x 17,70 m
Domy do 70 m2
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C214 - Dom na rozstaju, arch. Witold Dominik, tech. arch. Tomasz Waligórski Link: Sprawdź projekt >>>

Prosty w budowie dom o stonowanej architekturze świetnie nadający się na wąską działkę lub do zabudowy bliźniaczej – na jednej z bocznych elewacji zaprojektowano tylko jedno okno (w łazience), z którego można zrezygnować. Połacie dwuspadowego dachu urozmaicają niewielka lukarna i trzy okna połaciowe.

Od frontu i od ogrodu bryłę rozrzeźbiają dwa podcienie. W pierwszym z nich zaplanowano ganek wejściowy otoczony malowniczą balustradą, w drugim – taras powiększony o zadaszenie, które tworzy wysunięta połać dachu. Mimo małej powierzchni w domu będzie mogła komfortowo mieszkać nawet 4-osobowa rodzina. Na parterze oprócz salonu połączonego z kuchnią zmieścił się dodatkowy pokój i spora łazienka. Program poddasza to część nocna: trzy sypialnie i druga, większa łazienka.

Przeczytaj więcej o projekcie C214 Dom na rozstaju >>>

Projekt domu EC01b - Pod tęczą - wariant II (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)

Autor arch. Marek Dąbrowski

  • Powierzchnia użytkowa 52,2 m2
  • Powierzchnia netto 52,2 m2
  • Powierzchnia zabudowy 68,6 m2
  • Kubatura (brutto) 277,6 m3
  • Liczba pokoi (z salonem) 3
  • Wymiary działki 17,70 x 15,20 m
Domy do 70 m2
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu EC01b Pod tęczą - wariant II, arch. Marek Dąbrowski Link: Sprawdź projekt >>>

Pod tęczą - wariant II to niewielki dom parterowy, który pięknie będzie wyglądał w otoczeniu natury na podmiejskiej lub wiejskiej działce. Prosta bryła jest przekryta niezbyt stromym dachem dwuspadowym. Największą ozdobę i tradycyjny charakter nadają budynkowi drewniane okiennice przy oknach ze szprosami. W domu znajdują się 2 sypialnie oraz pokój dzienny połączony z aneksem kuchennym. Z salonu wiedzie wyjście na taras, z którego można podziwiać ogród.

Przeczytaj więcej o projekcie EC01b Pod tęczą - wariant II >>>

Projekt domu M245b Trafna decyzja - wariant II (etap II)

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska

  • Powierzchnia użytkowa 79,5 m2
  • Powierzchnia netto 94,7 m2
  • Powierzchnia zabudowy 64,8 m2
  • Powierzchnia całkowita 129,6 m2
  • Kubatura (brutto) 391,6 m3
  • Liczba pokoi (z salonem) 5
  • Wymiary działki 17,00 x 15,20 m
Domy do 70 m2
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M245 - Trafna decyzja (etap II), arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

M245b Trafna decyzja - wariant II (etap II) to zgrabny budynek z poddaszem użytkowym wykończony w nowoczesnym stylu. Dach jest kryty szarą dachówką. Na elewacji zastosowano dekoracyjne oblicówki z drewna. Rozległy taras otacza jeden z narożników domu.

Na parterze umieszczono z jednej strony otwartą strefę dzienną obejmującą salon i kuchnię ze spiżarnią, a z drugiej łazienkę i pomieszczenie techniczne oraz sypialnię, która może pełnić funkcję pokoju gościnnego lub gabinetu do pracy. Na poddaszu znajdują się 3 sypialnie i duża łazienka.

Przeczytaj więcej o projekcie M245b Trafna decyzja - wariant II (etap II) >>>

Projekt domu C214b Dom na rozstaju - wariant II

Autor arch. Witold Dominik, tech. arch. Tomasz Waligórski

  • Powierzchnia użytkowa 86,9 m2
  • Powierzchnia netto 102,3 m2
  • Powierzchnia zabudowy 68,2 m2
  • Powierzchnia całkowita 136,3 m2
  • Kubatura (brutto) 437,0 m3
  • Liczba pokoi (z salonem) 5
  • Wymiary działki 16,20 x 16,90 m
Domy do 70 m2
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C214b - Dom na rozstaju - wariant II, arch. Witold Dominik, tech. arch. Tomasz Waligórski Link: Sprawdź projekt >>>

Nowoczesna bryła „Domu na rozstaju – wariant II” skrywa funkcjonalne wnętrze. Może tu zamieszkać cztero-, a nawet pięcioosobowa rodzina. Na powierzchni niespełna 90 mkw. autor zaproponował aż cztery sypialnie, dwie łazienki, pomieszczenie gospodarcze oraz strefę dzienną.

Na poziomie parteru kuchnia z salonem tworzą niemal jedną wspólną przestrzeń. Dzieli je tylko fragment ściany, a łączy stół rodzinny. Kuchnia z widokiem na strefę wejścia pozwoli obserwować jak dzieci radośnie wracają ze szkoły. Pokój dzienny natomiast będzie skupiał rodzinę przy ognisku, a w pogodne dni, przez duże drzwi balkonowa, zapraszał na taras. Sypialnia w głębi parteru, od strony ogrodu będzie doskonałym pokojem dla seniora rodu czy też nastolatka lub pokojem gościnnym.

Za sprawą wysokiej ścianki kolankowej na poddaszu, bo aż 1 m, aranżacja sypialni będzie bardzo ułatwiona. Trzy sypialnie będą wygodnymi oazami nocnego wypoczynku.

Przeczytaj więcej o projekcie C214b Dom na rozstaju - wariant II >>>

Projekt domu EC400 - Ze świetlikami (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)

Autor arch. Marek Dąbrowski

  • Powierzchnia użytkowa 29,4 m2
  • Powierzchnia netto 29,4 m2
  • Powierzchnia zabudowy 42,1 m2
  • Powierzchnia całkowita 42,1 m2
  • Kubatura (brutto) 176,5 m3
  • Liczba pokoi (z salonem) 2
  • Wymiary działki 18,50 x 13,50 m
Domy do 70 m2
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu EC400 Ze świetlikami, arch. Marek Dąbrowski Link: Sprawdź projekt >>>

Ze świetlikami - mały, sympatyczny domek, który da się zbudować za niewielkie pieniądze. Można go postawić na małej, wąskiej działce (jej minimalne wymiary to 18,5 x 13,5 m). Dzięki niewielkiej powierzchni (niecałe 30 mkw.) nadaje się znakomicie dla singla lub seniora, który chciałby mieć swój kawałek przestrzeni w jakiejś ładnej okolicy. W dodatku nie będzie to droga inwestycja - stan surowy zamknięty jest wyceniany na około 40 tys. zł.

Wnętrze domu mieści pokój dzienny z aneksem kuchennym, sypialnię i łazienkę. W salonie nie mogło oczywiście zabraknąć kominka, który wprowadzi do wnętrza klimat ogniska domowego. Do domu przylegają niewielki taras oraz wiata.

Dom ma nieskomplikowaną architekturę – przekrywa go dwuspadowy dach pokryty blachą. Elewacje urozmaicają biało-szary tynk oraz ciekawie zestawione okna. W dokumentacji architekt przewidział montaż na dachu kolektorów słonecznych, które posłużą do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. 

Przeczytaj więcej o projekcie EC400 Ze świetlikami >>>

Szukasz projektu domu? Zobacz też inne nasze propozycje: