Ścianka kolankowa: plusy i minusy podniesienia ścianki o 2 bloczki

2020-07-28 12:27 Tomasz Zaborowicz

Dlaczego podniesienie ścianki kolankowej tak bardzo irytuje architektów? Bo przez to dom z poddaszem użytkowym ma inne proporcje. Większość inwestorów jednak to robi. Zobacz na konkretnym przykładzie, co zyskali właściciele domu zbudowanego na bazie projektu gotowego Muratora, podnosząc ścianę kolankową o dwa bloczki.

Dom według projektu Murator M03 Moje Miejsce

Dom stoi w sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i jest drugim domem właścicieli. Przyjeżdżają tu prawie w każdy weekend i zamierzają osiedlić się na stałe na emeryturze. Do tego czasu część pomieszczeń ma być wynajmowana turystom.

Takie założenia wymagały adaptacji projektu. Parter domu został podzielony na dwie części. Salon z kuchnią na parterze oraz poddasze miały stanowić jedną całość z osobnym wejściem oddzieloną od reszty domu masywnymi drzwiami. Ta część jest przeznaczona dla gości. Gospodarze na razie zarezerwowali dla siebie pozostałą część parteru i garaż zaadaptowany na salon z aneksem kuchennym.

Podniesienie ścianki kolankowej w domu z poddaszem. Warto czy nie warto?
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Przekrój według oryginalnego projektu
Podniesienie ścianki kolankowej w domu z poddaszem. Warto czy nie warto?
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Przekrój po zmianach

Podniesienie ścianki kolankowej o dwa bloczki

W pierwotnym projekcie dwuspadowy dach jest oparty na murłacie. Ścianki kolankowej nie ma. Poddasze obejmuje dwie sypialnie z garderobami, łazienkę i korytarz z wnęką na biurko. Najniższe fragmenty poddasza są odcięte wysoką na 155 cm przedścianką. Dla wielu inwestorów jest to jednak strata powierzchni. Dlatego wolą wykorzystać ją i zamiast odcinać część pomieszczenia przedścianką, podnoszą ścianę kolankową o dwa bloczki.

Korzyści z podniesienia ścianki kolankowej

Dzięki podniesieniu ścianki kolankowej sypialnie stały się obszerniejsze. Powierzchnia podłogi każdej z nich zwiększa się o ponad 6 m2 z 15,7 do około 22 m2. Zwiększyła się także powierzchnia dostępna dla stojącego człowieka (wysokość ponad 1,9 m). W projekcie pierwotnym jest to 11,6 m2, podnosząc dach bez zmiany jego nachylenia (około 45 stopni), inwestorzy otrzymali prawie 15 m2.

Pomieszczenia na poddaszach mają także tę wadę, że niewielka jest powierzchnia ścian, przy których można postawić wysokie meble, takie jak szafy czy regały, albo powiesić obrazy czy zdjęcia. Tym bardziej że najwyższe miejsca przepierzeń zazwyczaj zajmują drzwi. Dzięki podniesieniu o pół metra dachu miejsca jest więcej.

Wyższe ściany kolankowe mają też tę zaletę, że może się na nich zmieścić grzejnik. W opisywanym przez nas wypadku nie miało to jednak znaczenia, bo dom korzysta z powietrza ogrzewanego przez kominek (tak zwanego DGP).

Uwaga! Ścianka kolankowa

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Minusy podniesienia ścianki kolankowej

Konsekwencją wyższych ścian kolankowych jest zmiana usytuowania okien dachowych. Gdyby okna pozostały w tym samym miejscu, po podniesieniu dachu znalazłyby się za wysoko, dlatego zawsze zbliża się je do krawędzi dachu. Zbyt wysokie podniesienie ścianki może spowodować, że nawet po przesunięciu okien do krawędzi nie będzie można przez nie wyjrzeć.

Prawidłowo osadzone okno ma dolną krawędź na wysokości 90-110 cm, a górną na poziomie 170-190 cm. Pozwala to na swobodne wyglądanie przez okno zarówno w sytuacji, gdy osoba korzystająca z okna siedzi, jak i wtedy, gdy stoi.

W tym wypadku zastosowano okna uchylno-obrotowe firmy Fakro, które można zainstalować stosunkowo nisko, gdyż oś obrotu otwieranego okna znajduje się na jego górnej krawędzi. Okna innej konstrukcji (na przykład obrotowe) muszą się znajdować wyżej, tak żeby otwierane okno nie uderzało otwierającej go osoby

Większa łazienka

Wysoko położone okna połaciowe znajdują się także w łazience sąsiadującej z sypialniami. W pierwotnym projekcie łazienka na piętrze miała zaledwie 2,5 m2 powierzchni (liczonej w miejscu, gdzie wysokość przekraczała 1,9 m) i 4,1 m2 liczone po podłodze. Utrudniało to takie zagospodarowanie jej, żeby zaspokajała potrzeby ewentualnych gości.

Właściciele zdecydowali się na powiększenie łazienki kosztem wnęki w korytarzu. Podwoiło to powierzchnię podłogi tego pomieszczenia, a zwiększona dzięki podniesieniu ścianki kolankowej wysokość ułatwiła jego zagospodarowanie.

Jedyną wadą powiększenia łazienki jest ciemny korytarz na poddaszu.

Warto wiedzieć

Kiedy podniesienie ścianki kolankowej się nie opłaca

Podniesienie ściany kolankowej wyżej, niż zakłada projektant, nie w każdym pomieszczeniu ma sens. Na przykład w sąsiadujących z sypialniami garderobach usuwanie przedścianki nic nie daje. Żeby dobrze wykorzystać to miejsce, i tak trzeba w miejscu ścianki postawić regał na ubrania odcinający część pomieszczenia. Dlatego warto takie zmiany przemyśleć.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Krzysiek
|

A PO CO KOMU TE JĘTKI?ŻEBY WŁADOWAĆ W DACH KILKA TYSIĘCY ZŁOTYCH WIĘCEJ?PRZECIEŻ KONSTRUKCJA DACHU SIĘ NIE ZMIENIA!!JEŚLI NIE MA ICH PRZY NISKIEJ ŚCIANCE KOLANKOWEJ ,TO DLACZEGO MUSZĄ BYĆ JEŚLI PODNIESIEMY JĄ O JEDEN PUSTAK?!!!WIDZIAŁEM WYSOKIE PODDASZA BEZ JĘTEK I JAKOŚ DOMY SIĘ NIE POPRZEWRACAŁY.

Krzysiek
|

WOLĘ MIESZKAĆ W WYGODNYM DOMU,NIŻ ZACHWYCAĆ SIĘ JEGO PROPORCJAMI I PIĘKNOŚCIĄ ,A CHODZIĆ W NIM NA KOLANACH.

Krzysiek
|

HOLANDIA JEST TAK "WIELKA",ŻE DOMY MUSZĄ BYĆ MAŁE ,ŻEBY KAŻDY MÓGŁ JE STAWIAĆ,BO IM W KOŃCU MORZA DO OSUSZANIA ZABRAKNIE..:)

Krzysiek
|

KAŻDY BUDUJE TAK JAK CHCE.RZECZ GUSTU I WYGODY.JAK KTOŚ MA 1,5 M WZROSTU TO MOŻE I BEŻ ŚCIANKI KOLANKOWEJ BIEGAĆ PO CAŁYM PODDASZU :)

KRZYSIEK
|

BZDURY!!!TO PRZY POSTAWIENIU PRZEDŚCIANKI OKNO DACHOWE JEST WYŻEJ NIŻ PRZY PODNIESIENIU ŚCIANKI KOLANKOWEJ!!

WIDAĆ TO NA RYSUNKU!!

Andrzej
|

ścianki kolankowe to koszmarki budownictwa jak polska długa i szeroka.
Polacy jeżdżą po świecie i zachwycają sie architekturą w innych krajach.
Przywożą zdjęcia, często projekty. I co? Pierwszą rzeczą którą robią to
ścianka kolankowa! Często dodają jeszcze jeden koszmarek - podnoszą
piwnice wysoko nad ziemię - bo przecież nie będą mieszkać pod ziemią!
Pamiętam moją budowę i przygodę ze ścianką kolankową. Budowlańcy sami
zdecydowali aby ją dodać. Na budowę przyjechałem jak juz stała. Dumni z
siebie, że tak mądrze przerobili poddasze, oczekiwali pochwały. A ja,
żeby rozbierać. Ile było gadania ile argumentów, że linia dachu zakryje
okna, ze będzie mało miejsca na poddaszu. Oczywiście rozebrali. Kiedy
już był dach i okna, zachwycali się proporcją domu. A dom zwykły, jakich
wiele. Czy mam mniej miejsca? Nie. Jest tyle ile chciałem. Gdybym
chciał więcej zbudowałbym większy dom. Ściana kolankowa to miejsca "po
taniości". Ale nie to jest ważne. Mój dom nie przytłacza obrzydliwymi
"ścianami płaczu". Zachęca do bycia w nim i w jego okolicach. Czy to
jakiś specjalny projekt? Nie. Całkiem typowy, jakich wiele po całym
świecie. Klasyczny dom, z dwuspadowym dachem bez ścian kolankowych.

Zbyszek
|

Uważam ,że Wy architekcie powinniście pokazywać klientom domki budowane w Holandii. I zachęcać do takiego budownictwa. Dzisiaj kiedy jadę przez miasteczka od razu widzę domy budowane dziś i te przed wojną , I nie chodzi tu o stan dachów , elewacji, otoczenie. Mam na myśli proporcje tych starych domów i ich wielkość. Te wszystkie dzisiejsze budowlane koszmarki to wina architektów, którzy nie umieją przekonać przyszłych inwestorów do swoich koncepcji widzenia przyjaznego domu. Może stąd tyle agresji w ludziach, którzy na codzień obcują z pokraczną architekturą.

Zbyszek
|

Dla mnie ważniejsza jest estetyka domu niż te kilka metrów na poddaszu.Duży wysoki dom przytłacza kiedy siedzimy w ogródku. Wejdzcie sobie na Google i zobaczcie jak się buduje w Holandii. Wszystkie domki są w skali człowieka. Poza tym dachy- więcej niż dwie połacie to rzadkość. Skala człowieka, estetyka, skromność. Za tym idzie komfort przebywania w przyjaznym architektonicznie otoczeniu.

architekt
|

Samowolne podnoszenie ścianki kolankowej to SAMOWOLA BUDOWLANA - to jest podstawowy powód irytacji architektów.

Oprócz tego zgodnie z tym co napisał autor - podniesiony dach demoluje całkowicie harmonię i proporcje elewacji domu. Jednym słowem z ładnych projektów powstają koszmarne buble szpecące okolicę.

rys
|

Ja widze same plusy, ale trzeba pamietac ze zmienia sie wymiar jetek