Podziemny garaż, duże przeszklenia - nowoczesny dom, wybudowany na trudnej działce

2019-05-08 12:39

Wybudowanie domu na działce z wieloma ograniczeniami dotyczącymi zabudowy nie jest łatwe. Prezentowana realizacja projektu udowadnia, że kreatywne podejście do wymagających wytycznych umożliwia stworzenie nowoczesnego, wygodnego domu.

Na formę prezentowanego domu wpływ miała ogromna ilość wytycznych, zakazów i ograniczeń, ale też piękna działka i determinacja inwestora.

Dom rozsądnie podzielony

Dom jednorodzinny w Dobrej, w województwie zachodniopomorskim, został zaprojektowany przez biuro projektowe maxberg. Nowoczesny dom składa się z dwóch prostych brył ustawionych prostopadle do siebie. Odzwierciedlają one funkcjonalny układ wnętrz. Budynek frontowy to „dom dzienny” z wysokim salonem, kuchnią i wyjściem na taras - oddzielony dużymi przeszkleniami. W głębi działki, prostopadle do niego stoi „dom nocny”, mieszczący wszystkie sypialnie. Obie części łączy hol wejściowy z pięknym widokiem na taras i ogród.

Projektowanie domu na trudnej działce

Zasadnicza część projektu została zdefiniowana warunkami zabudowy i sytuacją na działce.

Ograniczenie maksymalnej szerokości elewacji frontowej do 18 metrów wymusiło ostatecznie zastosowanie garażu w piwnicy. Inwestorowi zależało na domu parterowym, niestety ze względu na niewielki procent zabudowy oraz drzewa rosnące na działce drogowej wzdłuż jezdni, które ograniczały lokalizację wjazdu na działkę, zdecydowano o schowaniu garażu pod ziemię.

Linia zabudowy wyznaczona w odległości aż 12 metrów od granicy pozwoliła na wygodny zjazd do garażu na wprost, ale powodowała, że dom parterowy nie mieścił się na jednej działce (około 1000 m2). Inwestor zdecydował się na zakup dwóch działek, w tym jedną z dostępem do lasu, który ograniczał możliwość zbliżenia zabudowy od strony wschodniej. Lokalizację zjazdu zdefiniowały prześwity pomiędzy drzewami na froncie. Z poziomu drogi była tylko jedna możliwość wjazdu, która nie wymuszała wycinki wartościowego drzewostanu na działce drogowej.

Zobacz też:

Nowoczesny dom - przestronny i wygodny

O formie dachu przesądziły sąsiednie budynki, z których jeden był usytuowany kalenicowo, a drugi szczytowo względem drogi. Prosty gest podziału budynku na “dzienny” i “nocny” pozwolił pogodzić formy dachów najbliższego sąsiedztwa.

Wszystkie ograniczenia dotyczące domu, a także wysoka świadomość inwestora oraz jego szacunek do otoczenia, zdefiniowały układ funkcjonalny domu. Konieczność zastosowania wysokich dachów wykorzystano w części dziennej podnosząc sufit równolegle do połaci dachowych. W części “nocnej” domu sufit jest płaski, uwalniając przestrzeń techniczną na strychu.

Elewacje wykonano z ręcznie formowanej, nieglazurowanej cegły klinkierowej, a dach pokryto naturalnym łupkiem. Pogrążone rynny, ukryte rury spustowe, brak kominów wentylacji grawitacyjnej oraz zebranie kominków odpowietrzających w jednym, niewidocznym miejscu pozwoliło zachować prostą, konsekwentną formę, która wydobywa szlachetne materiały wykończeniowe. Bardzo dobry kontakt z inwestorem, jego determinacja i konsekwencja dopełniły resztę.

Autor projektu: Karol Nieradka – Maxberg
Współpraca: Maja Szymkowiak
Wnętrza: Daria Zaremba
Zdjęcia: Sylwia Gudaczewska

Czy znasz formalności budowlane niezbędne do rozpoczęcia budowy domu?

Pytanie 1 z 14
Kiedy nie ma planu miejscowego, urząd gminy wydaje dokument, w którym określa, co można zbudować na danej działce. Ten dokument to
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.