Jak długo są ważne pozwolenie na budowę, projekt budowlany i warunki zabudowy

2019-04-15 14:37

Co zrobić, kiedy np. ze względów finansowych trzeba przesunąć w czasie budowę domu? Jak długo są ważne pozwolenie na budowę, projekt budowlany i warunki techniczne? Czy trzeba się śpieszyć? Co na to prawo budowlane i zagospodarowanie przestrzenne? Sprawdź!

Jak długo można zwlekać z budową?
Autor: Artur Bułatowicz Jak długo można zwlekać z budową?

Pytanie:

Rozpocząłem starania w kierunku uzyskania pozwolenia na budowę. Mam już warunki przyłączenia wody, gazu i prądu oraz decyzję o warunkach zabudowy. Kupiłem projekt, który nie został jeszcze zaadaptowany przez miejscowego architekta. Ze względu na problemy finansowe chcę jednak odroczyć start budowy na dwa, trzy lata. Czy poza wygaśnięciem wstępnych ustaleń z dostawcami energii, wody i gazu (wydane na czas określony), powinienem się obawiać zmiany decyzji o zabudowie albo przedawnienia projektu budowlanego?

Odpowiedź:

Zakłady będące właścicielami poszczególnych sieci w wydawanych warunkach technicznych przyłączenia do sieci określają ich ważność – najczęściej jest to rok lub dwa lata od daty wydania warunków. Inwestor może zwrócić się do odpowiedniego zakładu o ich przedłużenie.

Warunki zabudowy stracą ważność, gdy zostanie uchwalony plan miejscowy

Zgodnie z art. 65 ust. 1 pkt 2 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym organ, który wydał decyzję o warunkach zabudowy (wójt, burmistrz lub prezydent miasta), stwierdza jej wygaśnięcie w przypadku, gdy dla określonego decyzją terenu został uchwalony miejscowy plan, którego ustalenia są inne niż w wydanej decyzji. Jednakże w sytuacji gdy wcześniej została wydana ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę albo budowa została skutecznie zgłoszona (minął termin na sprzeciw), ten przepis nie ma zastosowania.

Dobrze  byłoby zatem sprawdzić w urzędzie gminy/miasta, czy trwają bądź mają się rozpocząć prace nad planem miejscowym obejmującym działkę inwestora.

Projekt musi być zgodny z aktualnymi przepisami

Projekt budowlany składany wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę albo zgłoszeniem budowy musi być zgodny z ustaleniami zawartymi w decyzji o warunkach zabudowy (wydawanej w przypadku braku na danym terenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego; jeśli plan jest, to projekt musi być zgodny z ustaleniami planu), a także z aktualnymi przepisami, w tym techniczno-budowlanymi.Trzeba zatem pamiętać, że od 31 grudnia 2020 r. będą obowiązywać nowe, zaostrzone wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej budynków i projekty załączane do wniosku o pozwolenie na budowę albo zgłoszenia budowy od tego dnia muszą je spełniać.

Projekt budowlany jest zatwierdzany w decyzji o pozwoleniu na budowę albo przez milczącą zgodę w wypadku zgłoszenia budowy (czyli brak sprzeciwu w ciągu 21 dni).

Przeczytaj też:

Pozwolenie na budowę i zgłoszenie budowy są ważne 3 lata

Zgodnie z art. 37 ust. 1 Prawa budowlanego inwestor powinien rozpocząć budowę przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna. Należy też wspomnieć, że budowa nie może zostać przerwana na okres dłuższy niż 3 lata. W przeciwnym przypadku pozwolenie na budowę wygasa.

Zgłoszenie budowy wygaśnie, zgodnie z art. 30 ust. 5b Prawa budowlanego, jeśli roboty budowlane nie zostaną rozpoczęte przed upływem 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.

Wydaje się, że w opisanej sytuacji dla inwestora najlepiej będzie, jeśli doprowadzi do końca starania o uzyskanie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę albo skutecznego przyjęcia zgłoszenia budowy.

Przeczytaj też:

Podstawa prawna:

  • ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1202 z późn. zm.)
  • ustawa z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1945 z późn. zm.)

Zobacz projekty gotowe z kolekcji Muratora:

Projekty gotowe
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.

Sonda
Który dom jest według Ciebie najładniejszy?