Co to znaczy dobry projekt wnętrza? Sprawdź, jak zaprojektować stylowe i funkcjonalne wnętrze

2018-05-29 14:34

Projektowanie wnętrz rządzi się swoimi prawami. Na co zwrócić uwagę, żeby nasz projekt wnętrza zapewniał, że będzie ono funkcjonalne i stylowe. Przedstawiamy kluczowe zasady, dzięki którym wnętrza będą komfortowe i ergonomiczne.

projekt pokój dzienny
Autor: Mariusz Bykowski W salonie będziemy wypoczywać, spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Przeglądając projekty domów, zwracajmy uwagę na to, aby pokój dzienny był wygodny i ustawny. Projekt wnętrz domu: Beata Tokarska-Kornecka, Jakub Kornecki/Q+B.Architekci

O funkcjonalności i wygodzie wnętrza domu czy mieszkania decyduje wiele czynników: umiejscowienie pomieszczeń na planie domu, ich wielkość, oświetlenie oraz możliwość aranżacji. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę projektując wnętrza i jak uniknać błędnych rozwiązań.

Projekt wnętrza: podział na strefy

Nikt nie może być w kilku miejscach jednocześnie. Dlatego wnętrza domu czy mieszkania należy podzielić na strefy zależnie od tego, ile czasu i kiedy w nich spędzamy. Najwięcej czasu spędzamy w strefie dziennej - salonie coraz częściej połączonym z kuchnią i jadalnią. W projektach wnętrz domów jednorodzinnych bardzo często stanowią one otwartą strefę na parterze. Część nocna, czyli sypialnie z łazienkami, jest umieszczana zwykle na poddaszu lub piętrze. Strefa gospodarcza potrzebna w każdym domu zwykle jest umieszczana w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia. W czasach dążenia do ograniczenia strat związanych z nadmiernym kosztem ogrzewania domów strefa gospodarcza jest wykorzystywana jako bufor cieplny odgradzający strefę dzienną od północy.

Strefa dzienna: projektowanie wnętrz
Autor: Piotr Mastalerz Strefa dzienna na parterze została podzielona długą kanapą na część jadalnianą i wypoczynkową. Rama z podciągów oddziela ją od ciągów komunikacyjnych. Projekt domu i wnętrz: Judyta Banasiak-Słomiany, Adam Słomiany

Jak zaprojektować funkcjonalne wnętrza

Pomiędzy strefami trzeba się sprawnie poruszać. Dobry projekt wnętrz musi przewidywać wygodną komunikację między częściami domu. Pomieszczenia o podobnych funkcjach powinny być umieszczane blisko siebie, żeby nie tracić czasu na przemieszczanie się. W strefie dziennej najważniejszym elementem jest salon. Przyglądając się rzutowi salonu, koniecznie sprawdźmy, czy uda się nam wygodnie wydzielić w pomieszczeniu podstawowe strefy funkcjonalne. Zastanówmy się, gdzie postawimy stół jadalniany, kanapę z fotelami, telewizor. Czy znajdzie się odpowiednie miejsce na kominek? Czy droga na taras nie będzie przecinała części wypoczynkowej?

W dobrze zaaranżowanym pokoju dziennym granice poszczególnych stref są wyraźnie widoczne mimo otwartej przestrzeni – wyznacza je na przykład zróżnicowanie posadzek albo sposób ustawienia mebli. Domownicy mogą przebywać w takim wnętrzu, zajmując się różnymi czynnościami i nie przeszkadzając sobie nawzajem. Projektując salon trzeba zadbać o każdy element wyposażenia, trzeba zapewnić odpowiednią ilość światła i świeże, czyste powietrze. Funkcjonalny projekt wnętrz powinien przewidywać dobór oświetlenia. Natomiast o jakość powietrza w strefie dziennej zadba odpowiednia instalacja klimatyzacyjna. Wybierając urządzenia techniczne, które znajdą się we wnętrzach, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich parametry, ale także na wygląd. Powinny być ciekawym elementem wyposażenia. Nowoczesny klimatyzator może być elementem doskonale wkomponowanym w wystrój wnętrz.

Projektowanie wnętrz: pokój dzienny dobrze urządzony

Ze względu na swoje funkcje salon powinien zajmować centralną część domu. Wyraźnie zaznaczone wejście, łatwa dostępność i dobre połączenie z innymi pomieszczeniami oraz ogrodem to rzeczy niezbędne do jego wygodnego użytkowania. Wejście do pokoju dziennego powinno być właściwie umiejscowione na rzucie. Ma to ogromny wpływ na odbiór przestrzeni, ale przede wszystkim w dużym stopniu decyduje o funkcjonalności pomieszczenia. Określa aranżację salonu (sposób ustawienia mebli i sprzętów) oraz wpływa na to, jak się po nim poruszamy. Najlepiej, gdy wejście znajduje się naprzeciw okna wychodzącego na ogród. Najgorszym rozwiązaniem będzie umiejscowienie go w rogu pomieszczenia z widokiem na ścianę lub, co gorsza, jej narożnik. Już na wstępie sprawi to, że salon będzie postrzegany jako ciasny.

Pokój dzienny ma pełnić funkcję wypoczynkowo-rekreacyjną i czymś naturalnym jest powiązanie go z kuchnią, jadalnią, biblioteczką, ewentualnie gabinetem. Jeśli przez salon biegną szlaki komunikacyjne prowadzące do pomieszczeń technicznych lub sanitarnych, obniża to jego rangę, walory wypoczynkowe oraz możliwości aranżacji. Częste przechodzenie domowników przez pokój dzienny przeszkadza tym, którzy właśnie przebywają w salonie, a ulokowanie stref pomocniczych niedaleko reprezentacyjnej także nie służy komfortowemu wypoczynkowi. Zadbajmy o to, aby drzwi do toalety, schowka na środki czystości, pomieszczenia technicznego itp. nie były widoczne z salonu.

Zastanówmy się też, czy dobrym rozwiązaniem będzie dla nas spotykana czasem w projektach kuchnia umiejscowiona bezpośrednio w salonie. W niektórych przypadkach aneks sprawdzi się fantastycznie – na przykład jeżeli gotujemy sporadycznie, ponieważ stołujemy się na mieście. Jednak jeżeli często przygotowujemy obiad w domu, mogą nam przeszkadzać zapachy roznoszące się po całym pomieszczeniu. Choć sprzęty kuchenne (czajnik elektryczny, zmywarka, okap) są coraz doskonalsze, to jednak wytwarzają hałas, który może nas rozpraszać podczas oglądania telewizji czy słuchania muzyki.

Salon projekt wnętrz
Autor: Eugeniusz Filipiuk W salonie spędzamy bardzo dużo czasu, dlatego ważne jest, żeby wnętrze to było dobrze doświetlone. Projekt wnętrz: Dagmara Dela/DELABARTMAN

ZOBACZ: Projektant wnętrz. Skorzystaj z jego pomocy

Projektant wnętrz. Skorzystaj z jego pomocy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie