Akant miękki – wymagania, uprawa i zastosowanie w ogrodzie

2020-11-10 8:00

Akant miękki (Acanthus mollis) to ozdobna z liści i kwiatów bylina o oryginalnym wyglądzie. Ma uniwersalne zastosowanie w ogrodzie i zwiększa możliwości aranżacyjne nie tylko na rabatach. Jak uprawiać i wykorzystać akant w ogrodzie?

Akant miękki
Autor: GettyImages Akant miękki

Akant miękki (łac. Acanthus mollis) pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, ale rozprzestrzenił się na różnych kontynentach. W Polsce jest uprawiany w ogrodach i parkach.

Akant miękki to bylina osiągająca od 80 do 150 cm wysokości. Dużą ozdobą rośliny są długie (nawet 40 cm!), głęboko powcinane liście zebrane w rozetę. Akant kwitnie od czerwca do lipca. Tworzy wargowe kwiaty o biało-różowej barwie, które zebrane są w okazałe kłosy osadzone na szczycie pędów kwiatostanowych. Rzadziej w ogrodach spotyka się akant kłujący (Acanthus spinosus) i akant węgierski (Acanthus hungaricus).

Akant - wymagania uprawowe

Stanowisko dla akantu. Akant zaleca się sadzić w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych. W pierwszym przypadku wytwarza obfite i spektakularne kwiatostany, w drugim kwitnienie jest nieco dłuższe. Cień jest niewskazany, wtedy roślina „idzie” w rozetę liści, kwitnienie jest słabe, a w dodatku wzrasta podatność na choroby i szkodniki. Stanowisko powinno być zaciszne, osłonięte od wiatru. Trzeba dobrze przemyśleć, gdzie posadzić akant, ponieważ bylina ta tworzy głęboki system korzeniowy i nie lubi przesadzania. Jednocześnie bywa ekspansywna, może być trudna do usunięcia.

Podłoże dla akantu. Akant preferuje gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie suche, zasobne w wapń. Nie lubi podłoży nieprzepuszczalnych i zastojów wody w glebie. Czasem konieczne jest wykonanie drenażu.

Mrozoodporność akantu jest...względna - mocno zależna nie tylko od cechy gatunkowej i regionu, ale również od przebiegu pogody. Dlatego przed nadejściem zimy akanty zaleca się profilaktycznie okrywać. Stosuje się grube warstwy ściółki okrywającej, np. gałązki iglaków lub liście.

Jak i czym zabezpieczyć rośliny w ogrodzie przed zimą? Zimowe okrywanie roślin >>>

Uprawa akantu w ogrodzie

Nasiona akantu wymagają przejścia okresu stratyfikacji (przemrożenia). Ten proces zwiększa szansę na wykiełkowanie. Nasiona można przemrozić w lodówce przez miesiąc i po tym czasie wysiać. Najczęściej siew wykonuje się jesienią. Sadzonki najlepiej kupić i sadzić w ogrodzie wiosną (będą miały więcej czasu na przygotowanie się do zimy). Starsze egzemplarze można rozmnażać przez podział.

Akant znosi krótkotrwałe niedobory wody, natomiast w czasie dłużej utrzymującej się suszy wymaga nawadniania. W przeciwnym wypadku dochodzi do zasychania liści. Trzeba jednocześnie pamiętać, że nadmiar wody jest również szkodliwy.

Do nawożenia najlepiej wykorzystywać nawozy organiczne (np. kompost, obornik, nawozy humusowe). Raz na kilka lat warto sprawdzić odczyn gleby. Jeśli jest zbyt kwaśny, zaleca się przeprowadzić wapnowanie. W tym wypadku trzeba rozważyć użycie mniej efektywnych, wolno działających, ale bezpiecznych nawozów, np. dolomitu. Należy przy tym pamiętać, że nie stosuje się wtedy innych nawozów (wapnowanie to też nawożenie).

Po kwitnieniu akant zaleca się przyciąć. Do podstawowych zabiegów należy także odchwaszczanie i płytkie spulchnianie gleby. Warto stosować ściółkę, która ogranicza zachwaszczenie i wyparowywanie wody z gleby.

Dobrym rozwiązaniem jest uprawa akantu w pojemnikach. Rośliny sadzi się w dużych donicach lub skrzyniach a przed zimą przenosi do chłodnego, jasnego pomieszczenia. W ten sposób jednocześnie ogranicza się jej ekspansywność.

Projektowanie ogrodu. Jak założyć ogród

Zastosowanie akantu w ogrodzie

Akant to oryginalna bylina, którą można uprawiać w ogrodach niezależnie od stylu urządzania. Jest elementem, który zwraca na siebie uwagę (pomimo mało wyrazistej barwy kwiatów). W małych ogrodach może być kłopotliwa ze względu na szybkie rozrastanie. Nadaje się na kwiat cięty.

Najlepsze rośliny ogrodowe na kwiat cięty >>>

Zastosowanie akantu w ogrodzie:

  • Rabaty – roślinę warto umieszczać na drugim planie oraz jako tło dla niższych gatunków. Będzie spektakularną dekoracją pod koniec wiosny i na początku lata. Poza tym okresem zachwyca rozetą liści.
  • Szpalery – akanty warto sadzić wzdłuż nawierzchni, np. głównej ścieżki prowadzącej do domu
  • Dekoracja balkonów i tarasów – egzemplarze uprawiane w pojemnikach są nieco niższe, ale nie mniej dekoracyjne.
  • Skalniaki – bylinę często umieszcza się w ogrodach skalnych z innymi gatunkami lubiącymi gleby wapienne.

Do uprawy akantów potrzeba pewnej wiedzy, a także systematyczności. To grupa roślin, która rzadko „sama rośnie” nie sprawiając przy tym żadnych problemów. Jeśli jednak bylinom zapewni się dobre warunki i pielęgnację, odwdzięczą się pięknym wyglądem i obfitym kwitnieniem.

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.