Spulchnianie gleby w ogrodzie - ręczne i maszynowe. Jak i czym spulchniać ziemię w ogrodzie?

2020-03-23 8:52 Maciej Aleksandrowicz

Jednym z kluczowych zabiegów, który pozwala na udaną uprawę roślin jest przygotowanie gleby. Zanim posadzimy lub wysiejemy ulubione rośliny, warto spulchnić glebę, aby uzyskała jak najlepszą strukturę oraz optymalne właściwości powietrzno-wodne. Jak i czym spulchniać glebę w ogrodzie?

Znaczenie spulchniania gleby

Przede wszystkim dzięki spulchnianiu gleby rozluźniamy jej strukturę, co jest niezwykle ważne. Luźniejsza struktura jest korzystna dla korzeni roślin, które dzięki temu mają więcej przestrzeni do rozwoju, a co za tym idzie - lepiej przyswajają składniki pokarmowe.
Dobra struktura gleby to wiele pożytków w uprawie. Tak zwana gleba strukturalna, to podłoże bogate w drobne części mechaniczne, połączone (zlepione) ze sobą i tworzące skupienia zwane agregatami glebowymi. Mają one różną wielkość, a najkorzystniejsza z punktu widzenia uprawowego jest frakcja o średnicy 2–4 mm. Gleba charakteryzująca się dobrą strukturą sprzyja gromadzeniu wody opadowej, zapobiega wymywaniu składników pokarmowych do wód gruntowych, a także umożliwia właściwe napowietrzenie gleby. Właśnie dlatego, bardzo często zaleca się rozluźnianie gliniastych, ciężkich i nieprzepuszczalnych gleb i zmieszanie ich z piaskiem – chodzi o lepsze napowietrzenie podłoża i zwiększenie przepuszczalności,

Aeracja, czyli napowietrzanie trawnika. Na czym polega aeracja trawnika >>>

Spulchnianie gleby należy przeprowadzać corocznie, najlepiej wiosną lub jesienią. W trakcie tego zabiegu możemy jednocześnie nawozić glebę - zasilić ją kompostem, nawozem zielonym, obornikiem lub odpowiednim granulowanym nawozem mineralnym.

Jak i czym spulchniać glebę?

W niedużych ogrodach lub na małych działkach (do 500 m²), spulchnianie możemy przeprowadzić ręcznie, czyli po prostu przekopać części działki, gdzie chcemy założyć np. rabaty lub warzywnik. Do tego celu zwykle najlepiej posłużą podstawowe narzędzia ogrodnicze – szpadel, łopata lub widły amerykańskie (o szerokich zębach).

Szpadel, motyka, widły – narzędzia ogrodnicze. Jak kupić dobry szpadel, motykę, widły >>>

Ten tradycyjny sposób spulchniania podłoża zajmuje oczywiście wiele czasu i wymaga wysiłku, ale z pewnością jest potrzebny i pożyteczny. Warto tylko pamiętać, aby nie przekopywać podłoża zbyt głęboko. Na przykład podczas przekopywania ciężkiej, gliniastej gleby, wystarczy rozluźnić ją do głębokości około 20 cm (najlepsze warunki do rozwoju korzeni), mieszając z warstwą piasku, mielonej kory lub kompostu.

Na większych powierzchniach, w dużych ogrodach, gdy ręczne spulchnianie nie jest możliwe, warto sięgnąć po specjalistyczne maszyny przeznaczone właśnie do spulchnia podłoża.
Do tego typu maszyn zaliczamy przede wszystkim:

  • Kultywatory (aeratory) – wyposażone zwykle w silnik spalinowy (ale można wybrać też urządzenia elektryczne). Zęby lub noże maszyny nie obracają się (jak u glebogryzarek), a tylko zagłębiają się w glebie, spulchniając ją, napowietrzając i polepszając jej strukturę.
  • Glebogryzarki – spalinowe, jedno- lub dwukołowe maszyny wykorzystywane zwykle do ogólnego spulchniania, odchwaszczania i napowietrzania podłoża w uprawie roślin (także przed założeniem trawnika w ogrodach). Części robocze maszyny (noże, zęby) osadzone na wale, obracają się w szybkim tempie, wzruszają ziemię i bardzo dokładnie ją rozdrabniają (bez pozostawiania większych grudek).

Podstawowym ułatwieniem pracy w przypadku powyższych maszyn są koła, a także regulowana kierownica (zarówno w pionie, jak i w poziomie). Ponadto, obecnie niektóre modele glebogryzarek lub kultywatorów mogą dodatkowo rozprowadzać kompost i torf, co jest niezwykłą zaletą w czasie przygotowywania gleby do uprawy roślin. Obecnie w sprzedaży znajdziemy bogaty wybór takich maszyn, przystosowanych do różnych upodobań i gustów użytkowników ogrodów.

Widły amerykańskie
Autor: GettyImages Widły amerykańskie służą m.in. do spulchniania gleby

Można także kupić aerator lub mały spulchniacz z rączką, który jest wyposażony w kolce. Ich zadaniem jest naruszanie podłoża na dość dużej powierzchni bez większego wysiłku.
W ogrodach ekologicznych proces spulchniania gleby polega na delikatny naruszeniu wierzchniej warstwy. Wykorzystuje się do tego widły amerykańskie. To narzędzie do spulchniania gleby wykorzystuje się po prostu do wbicia zębów w podłoże i poruszania nimi w obie strony. Ręczne narzędzia ogrodnicze nie są szczególnie drogie – cena sięga maksymalnie kilkudziesięciu złotych.

Narzędzia do uprawy ziemi potrzebne w każdym ogrodzie >>>

Aeracja, czyli napowietrzanie trawnika. Na czym polega aeracja trawnika >>>

Narzędzia przeznaczone do pielęgnacji trawnika

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

O autorze
Maciej Aleksandrowicz
Maciej Aleksandrowicz
Maciej Aleksandrowicz - specjalista w zakresie zieleni, instruktor, koordynator szkoleń ogrodniczych, autor porad i artykułów o tematyce ogrodniczej. Absolwent szczecińskiej Akademii Rolniczej - jego specjalność to drzewa i krzewy ozdobne oraz kształtowanie terenów zieleni. Pracował w szkółkach roślin ozdobnych oraz firmach ogrodniczych. Współpracował z architektami krajobrazu przy opracowaniach związanych z inwentaryzacją i planowaniem zieleni. Od 2011 roku stale współpracuje z portalami ogrodniczymi, redakcjami czasopism branżowych jako ekspert, redaktor współpracujący, autor tekstów.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE