Przechowywanie narzędzi ogrodowych - sprawdź jak efektywnie przechowywać narzędzia ogrodnicze

2023-07-04 15:25

Do prac w ogrodzie potrzebne są różne narzędzia ogrodnicze i urządzenia. Oto krótki poradnik o przechowywaniu narzędzi ogrodowych w trakcie sezonu i po sezonie. Jak przechowywać narzędzia ogrodnicze.

Spis treści

  1. Dobre miejsce na przechowywanie narzędzi ogrodniczych
  2. Praktyczne przechowywanie narzędzi i mebli ogrodowych

Efektowne kompozycje ogrodowe znacznie lepiej wyglądają, jeśli nie towarzyszą im porozrzucane grabie, łopaty, sekatory, taczki, kosiarki czy węże ogrodowe. Warto więc po zakończonym sezonie narzędzia ogrodnicze chować w wyznaczonym miejscu.

Po zakończonej pracy narzędzia ogrodnicze należy oczyścić z resztek ziemi, a następnie schować do przeznaczonego do przechowywania pomieszczenia (może to być na przykład garaż, domek narzędziowy w ogrodzie czy schowek w domu) – nienarażone na zmiany temperatury i wilgoć będą się wolniej zużywały.W centrach i sklepach ogrodniczych, a także w supermarketach ogrodowych oraz budowlanych można kupić różnego rodzaju uchwyty i wieszaki, które przymocowuje się do ściany i na nich wiesza narzędzia ogrodnicze, na przykład szpadle, sekatory, motyczki. Nie zajmują wówczas wiele miejsca, a powieszone wysoko w garażu nie przeszkadzają w parkowaniu samochodu.

>>Przeczytaj też: Narzędzia potrzebne w każdym ogrodzie

Dostępne są również pokrowce z kieszonkami na narzędzia ogrodnicze; szyje się je z przezroczystych i nieprzemakalnych materiałów. Takie sposoby przechowywania sprawdzają się zwłaszcza zimą, kiedy po narzędzia nie trzeba sięgać codziennie.Gdy możemy sobie pozwolić na schowek lub domek narzędziowy, również warto wyposażyć go w specjalistyczne uchwyty, bo są przydatne i dopasowane do konkretnego rodzaju narzędzi. Półki i szuflady powinny być wytrzymałe na obciążenia oraz łatwe do konserwacji, na przykład metalowe lub z zabezpieczonego przed wilgocią drewna.

Dobre miejsce na przechowywanie narzędzi ogrodniczych

Jesienią, gdy kończy się sezon, trzeba schować nie tylko wszystko, co służy pielęgnacji ogrodu, ale też ogrodowe meble, parasole, zabawki oraz donice i pojemniki. Łatwiej utrzymać porządek, gdy do dyspozycji mamy wygodne pomieszczenie gospodarcze z wejściem od strony ogrodu, ze zlewem i bieżącą wodą. Najlepiej, jeśli będzie przechodnie, dostępne też od strony mieszkania, ale gdy nie ma takiej możliwości, wystarczy schowek dostępny tylko od zewnątrz. Miejsce takie warto wyposażyć w długi, wąski stół, regały na narzędzia, nasiona i doniczki oraz zamykaną na klucz szafkę na środki ochrony roślin i preparaty chwastobójcze.

Zadbaj o narzędzia i urządzenia ogrodowe po sezonie >>>

Jeżeli pomieszczenie to zostanie wyposażone w okno, będzie można przygotowywać w nim rozsadę roślin jednorocznych i przechowywać rośliny niezimujące w gruncie, np. pelargonie, fuksje, plektrantusy czy datury. Jeżeli w projekcie domu nie zostanie uwzględnione takie rozwiązanie, pozostanie postawienie w ogrodzie domku na narzędzia. Najłatwiej kupić gotowy – w sprzedaży są rozmaite modele. Innym sposobem może być połączenie w jednej altanie schowka na narzędzia i śmietnika.

Praktyczne przechowywanie narzędzi i mebli ogrodowych

Do pielęgnacji ogrodu warto wybierać narzędzia i sprzęty, które zajmują mało miejsca. W sprzedaży są nie tylko takie, które można powiesić, ale też systemy nasadek roboczych montowanych wymiennie do trzonków. Są meble ogrodowe składane i takie, które można ustawiać jeden na drugim. Każdy przedmiot powinien mieć stałe miejsce, warto więc wyposażyć pomieszczenie czy domek narzędziowy w proste regały o wytrzymałej konstrukcji, systemy wieszaków i haczyków oraz pojemniki i szuflady na drobne przedmioty.Narzędzia ogrodnicze przechowujemy zimą w suchym i zamkniętym pomieszczeniu. Sprzęty z tworzywa sztucznego lub gumy (pistolety, zraszacze, wózki, węże ogrodowe) trzymamy w temperaturze dodatniej – aby nie popękały. Zwróćmy uwagę na to, aby węże nie miały żadnych zagięć.

>>Przeczytaj też: Sprzątanie na maksa: wybieramy odkurzacz warsztatowy

narzedzia-ogrodnicze
Autor: photos.com Narzędzia ogrodnicze będą służyć dłużej, gdy będą właściwie przechowywane
Narzędzia ogrodowe do cięcia i przycinania roślin
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE