Aranżacja ogrodu: pomysł na pachnący ogród. Pachnące rośliny w ogrodzie

2013-04-16 17:20 Anna Skórkowska

Pachnący ogród to marzenie niejednego miłośnika roślin. Podpowiadamy, jakie pachnące rośliny warto posadzić w ogrodzie. Aranżacja ogrodu: pachnący ogród przez cały sezon. Jak urządzić pachnący ogród. Pomysł na pachnący ogród.

Trudno sobie wyobrazić romantyczne ogrodowe zakątki bez zapachu róż czy lawendy. Jakie pachnące rośliny warto posadzić w ogrodzie? Ładnie pachnących roślin jest dużo i można je tak dobrać, żeby wypełniały ogród aromatem od wiosny do jesieni. Warto posadzić pachnące rośliny w strategicznych miejscach działki. Umieszczone obok tarasu uprzyjemnią spędzone na nim chwile, jeżeli posadzimy je pod oknami sypialni, zapach przeniknie do domu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że miła, ale zbyt intensywna woń przeszkadza i u wrażliwych osób może wywołać ból głowy. Odurzają między innymi azalie pontyjskie i jaśminowce.

Pachnące rośliny kwitnące wiosną

Najwcześniej, niekiedy już w lutym, zakwita wawrzynek wilczełyko, a zaraz po nim w marcu i kwietniu rozwijają się kwiaty azalii pontyjskiej. Przyjemnie pachną niektóre ogrodowe odmiany azalii, na przykład 'Soil de Paris' oraz niektóre magnolie. Na przełomie kwietnia i maja zakwita porzeczka złota, a po niej lilaki (bzy), jaśminowce wonne (jaśminy), kalina angielska i winorośl pachnąca. Wśród bylin w tym czasie najintensywniej pachną fiołki i konwalie, a także niektóre rośliny cebulowe, przede wszystkim hiacynty i narcyzy białe.

Pachnące rośliny kwitnące latem

Od lata do wczesnej jesieni ogród wypełnia mocny zapach niektórych odmian róż i delikatny wiciokrzewów. Wczesnym latem zakwitają robinie (akacje), a po nich oliwnik wąskolistny i lipy, rozwijają się goździki pierzaste i wieczorniki damskie. Delikatny aromat otacza piwonie, a intensywny– lilie. Pięknym zapachem odznacza się wiele roślin jednorocznych. Niektóre z nich kwitną przez całe lato. Najsilniej pachną: dziwaczek, groszek pachnący, heliotrop, lak, lewkonia, maciejka, rezeda, tytoń ozdobny i niektóre petunie.

Pachnące rośliny kwitnące jesienią

Aż do pierwszych mrozów kwitnie i pachnie wiele roślin jednorocznych, między innymi: dziwaczek, lak, heliotrop, petunie (niektóre odmiany), tytoń i rezeda.

Aranżacja ogrodu: pachnący ogród

Przyjemny aromat mają wszystkie części niektórych ziół, dlatego ich zapach towarzyszy nam przez cały sezon. Szczególnie intensywnie pachnie lawenda (wystarczy ją musnąć, by zaczęły się ulatniać olejki eteryczne) i macierzanka. Miłą woń mają też: agastache meksykańskie, bazylia, cząber, lebiodka ogrodowa, lubczyk, majeranek, melisa, mięta, tymianek. Delikatnie pachną też nagrzane słońcem jałowce, sosny i świerki. Wspomnienie dzieciństwa. Komponując zapach ogrodu, warto także sięgać po rośliny o kontrowersyjnej woni. Aromat czarnej porzeczki, kocimiętki, bzu czarnego, berberysu, aksamitek czy orzecha włoskiego niektórych będzie drażnił, innym przywiedzie na myśl beztroskie dzieciństwo. Zapach bowiem to sprawa indywidualnych upodobań. Na jego intensywność mogą mieć wpływ warunki, w jakich rosną rośliny (ważne są przede wszystkim nasłonecznienie i gleba). Na przykład lawenda czy lebiodka posadzone w wilgotnym i ocienionym miejscu będą gorzej rosły, słabiej kwitły i mniej pachniały, odwrotnie niż konwalia majowa, która w bardzo słonecznymi suchym miejscu słabo kwitnie.
Kwiaty te należą do najpiękniej pachnących roślin, ale woń odmian nie jest równie intensywna, a niektóre nie pachną wcale. Zapach zależy też od pielęgnacji i miejsca, w którym rośnie krzew. Ładniej pachną róże posadzone w słonecznym miejscu, w żyznej i dość wilgotnej ziemi. Intensywniejszy aromat mają kwiaty na krzewach uprawianych w gliniastym podłożu niż w piaszczystej ziemi; przenawożone róże słabiej pachną.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE