Montaż powietrznej pompy ciepła: nagroda firmy Galmet w konkursie „Czyste powietrze z Muratorem”

2021-12-21 15:30

Decyzją jury konkursowego nagroda w postaci pompy ciepła powietrze-woda firmy Galmet trafiła do pani Emilii – właścicielki niewielkiego domu w Bogucicach na Mazowszu. Do jej zainstalowania potrzebne są skrawek gruntu i trochę miejsca wewnątrz domu. Do działania wystarczą powietrze i energia elektryczna.

Montaż pompy ciepła
Autor: Piotr Mastalerz W pobliżu domu pani Emilii nie ma gazociągu, więc kocioł musiałby być zasilany gazem płynnym ze zbiornika. Pompie ciepła wystarczą energia elektryczna i powietrze

Pompa ciepła to wygodne, uniwersalne, ekologiczne i niedrogie w eksploatacji źródło ciepła. Systematycznie rośnie grupa inwestorów, którzy już korzystają z jego zalet we własnych domach, coraz łatwiej też przekonać do inwestowania w pompy ciepła tych, którzy do obietnicy niskich rachunków eksploatacyjnych w zamian za nieco wyższe koszty inwestycyjne podchodzą raczej nieufnie.

Takich wyborów nie musi dokonywać laureat konkursu „Czyste powietrze z Muratorem” w kategorii „Modernizacja źródła ciepła”. Może się cieszyć wygodnym i tanim w eksploatacji urządzeniem grzewczym dobranym przez doradcę technicznego fundatora nagrody firmę Galmet i zainstalowanym przez jego ekipę.

Pompa ciepła Galmet: nagroda w konkursie Czyste Powietrze z Muratorem 2021

Korzyści z zastąpienia starego kotła nowoczesną powietrzną pompą ciepła

Wśród korzyści wynikających z zastąpienia starego kotła na paliwo stałe nowoczesną powietrzną pompą ciepła na pierwszy plan wysuwają się wygoda i ekologia. Po takiej modernizacji ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej stają się praktycznie bezobsługowe, a dzięki wykorzystaniu do produkcji ciepła darmowej energii odnawialnej także bezpieczne dla środowiska. Użytkownicy zyskują nie tylko efektywne źródło ciepła, ale również możliwość chłodzenia domu latem, bez potrzeby inwestowania w osobne urządzenia i instalacje.

I dodatkowo jeszcze niewysokie koszty eksploatacji. Tej zalety korzystania z pompy ciepła nie da się może docenić tak szybko, jak wygody i komfortu, który zapewnia ona domownikom od pierwszych dni po zamontowaniu, ale już po pierwszym sezonie grzewczym wszystko staje się jasne.

GALERIA: montaż powietrznej pompy ciepła - zobacz, jak przebiegały prace

Wymiana dotychczasowego źródła ciepła - sporządzenie audytu

Zgłoszenie chęci zamontowania w swoim domu nowoczesnego źródła ciepła w miejsce starego, nieefektywnego i zatruwającego środowisko szkodliwymi produktami spalania to za mało, by „załapać się” do finałowej trójki kandydatów do nagrody w danej kategorii. Sama wymiana urządzenia grzewczego zwykle bowiem nie wystarczy. To trochę jak usuwanie skutków choroby – też bardzo potrzebne – a nie leczenie jej przyczyny.

Jeśli chce się porządnie przeprowadzić termomodernizację, w pierwszej kolejności warto zlecić sporządzenie audytu, czyli analizy stanu budynku, istniejącej instalacji grzewczej oraz źródła ciepła. Audyt pozwoli określić rodzaj koniecznych prac modernizacyjnych i ich kolejność – najbardziej odpowiednią w danym przypadku i w najprostszy sposób prowadzącą do poprawienia charakterystyki energetycznej budynku i w konsekwencji zmniejszenia kosztów jego ogrzewania, przygotowywania c.w.u. oraz wentylacji.

Przeczytaj też:

Błędy podczas termomodernizacji domu. Jak ich uniknąć? >>>

Nowoczesne, niezanieczyszczające środowiska źródło ciepła, najlepiej czerpiące energię ze źródeł odnawialnych, to krok w dobrą stronę, ale zanim się je zainstaluje, trzeba doprowadzić do ograniczenia zużycia energii do ogrzewania. W nieocieplonym starym domu bardzo wyraźny efekt można osiągnąć przez zwiększenie izolacyjności przegród zewnętrznych i wymianę stolarki.

W gronie finalistów znaleźli się inwestorzy, którzy wykonali już częściową termomodernizację swoich domów. Wymiana starego, nieefektywnego, uciążliwego w obsłudze i niespełniającego obecnych norm urządzenia grzewczego na nowoczesne i ekologiczne źródło ciepła ma być zwieńczeniem dotychczasowych działań.

Montaż pompy ciepła
Autor: Piotr Mastalerz Przed zamontowaniem pompy ciepła c.w.u. była podgrzewana w podgrzewaczu elektrycznym. Wygodnie, ale drogo

Dom pani Emilii w Bogucicach - ogrzewanie kozą, brak miejsca na kotłownię

Dom wybudowany w 1963 r. jako połączenie budynku mieszkalnego z oborą po modernizacji pełni w całości funkcję mieszkalną. Pani Emilia wraz z rodziną mieszka tu od czterech lat. Obecny stan budynku to efekt prac w większości wykonanych samodzielnie przez właścicielkę i jej bliskich. Jak zwykle w takich przypadkach nieoceniona okazała się pomoc taty.

Wygodne mieszkanie o powierzchni mniej więcej 100 m² ma dwie kondygnacje. Na parterze mieszczą się duża kuchnia z jadalnią, pokój dzienny i przestronna łazienka. Na poddaszu – dwie sypialnie i spora przestrzeń doświetlonej oknem dachowym klatki schodowej. Ściany domu zostały obłożone izolacją termiczną i otynkowane, ale na razie jeszcze nie doczekały się ostatecznego wykończenia. Na wykonanie eleganckiej elewacji przyjdzie czas nieco później.

Przed kolejną zimą trzeba się było zająć pilniejszą sprawą – ogrzewaniem. Ustawiona w pokoju dziennym koza, niepołączona z żadną instalacją, ani powietrzną, ani wodną, więc ogrzewająca tylko miejscowo i tylko wtedy, gdy na czas dołoży się do niej opału, nie jest w stanie zapewnić należytego komfortu. Podgrzewanie wody użytkowej w elektrycznym bojlerze też trudno uznać za rozwiązanie idealne. Niby spełnia swoje zadanie, ale jest drogo.

Przeczytaj też:

Ekologia i odnawialne źródła energii, czyli sposoby na ogrzewanie nowoczesnego domu >>>

Cała instalacja grzewcza jest nowa. Podczas prac modernizacyjnych na parterze zostało ułożone ogrzewanie podłogowe, na piętrze zawisły grzejniki płytowe dobrane na niskie parametry instalacji. Strop jest drewniany i instalowanie na nim ogrzewania podłogowego od początku nie było brane pod uwagę. Dom nie ma pomieszczenia technicznego, a z niewielkiej powierzchni, jaka jest do dyspozycji na parterze, żal byłoby je wydzielać. Sytuację ratuje dość przestronny wiatrołap i to w nim miał pierwotnie zostać zainstalowany kocioł gazowy. Niestety zasilany gazem płynnym ze zbiornika, bo w pobliżu działki nie ma gazociągu, do którego można by się przyłączyć.

Montaż pompy ciepła
Autor: Piotr Mastalerz W domu nie ma kotłowni, ale spory wiatrołap. Tu przygotowano miejsce na źródło ciepła

Na początku wybór padł na kocioł gazowy

Decyzja o wyborze źródła ciepła nie była dla pani Emilii i jej bliskich oczywista, ale najwięcej argumentów przemawiało za ogrzewaniem gazowym. O pompie ciepła, jej działaniu i zaletach – jak przyznają – nie wiedzieli za wiele. Nikt ze znajomych ani z rodziny nie korzysta z takiego ogrzewania, nie było więc od kogo uzyskać wiarygodnych opinii.

Przeczytaj też:

Ogrzewanie gazowe w domu. Plusy i minusy ogrzewania gazem >>>

Obawa przed wysokimi rachunkami za energię elektryczną i przeświadczenie o głośnej pracy urządzenia (dziś pani Emilia sama przyznaje, że nie wie, skąd się ono wzięło) sprawiły, że znany i sprawdzony przez lata kocioł gazowy wydał się „bezpieczniejszym” wyborem.

Współpraca pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym 

Wygrana w konkursie komfortowo rozwiązła problem ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła powietrze-woda podgrzewa wodę do instalacji grzewczej i tę dostarczaną do kranów, na razie do zlewozmywaka, bidetu, wanny i umywalki, a w przyszłości także do drugiej umywalki w WC, które powstanie na poddaszu (nie ma go w projekcie, ale jest w planach domowników).

Ogrzewanie podłogowe jest wśród dostępnych systemów grzewczych najlepsze do współpracy z pompą ciepła, więc inwestorzy, choć nieświadomie – idealnie przygotowali instalację. Dzięki przewymiarowaniu grzejników na poddaszu zasilająca je woda grzewcza może mieć temperaturę zbliżoną do tej kierowanej do ogrzewania podłogowego. Pani Emilia chętnie zamieniłaby je też na podłogówkę. Nie dlatego, że źle grzeją, tylko ze względów estetycznych.

Przeczytaj też:

Ogrzewanie podłogowe: 9 najważniejszych zagadnień. PORADNIK >>>

Sterowanie systemem jest – jak przyznaje pani Emilia – dziecinnie proste. Żartuje, że po części pewnie dlatego, że w zasadzie wcale nie trzeba z niego korzystać. Ogranicza się jedynie do kontrolowania temperatury w mieszkaniu. Jak na razie zdarzyło się ją tylko obniżać, ponieważ było za ciepło.

Montaż pompy ciepła
Autor: Piotr Mastalerz Zbiorniki i konieczna instalacja zostały umiejętnie rozmieszczone, a instalacja starannie wykonana. To bardzo ważne, zważywszy na to, że znajdują się w przedsionku prowadzącym do domu
zdaniem eksperta

Co można zyskać dzięki pompie ciepła?

Na źródło ciepła do modernizowanego systemu grzewczego warto wybrać urządzenie wykorzystujące odnawialne źródła energii, aby przez długie lata cieszyć się wysokim komfortem użytkowania i niewiele płacić za ogrzewanie. Dobrze dobrana pompa ciepła powietrze-woda ogrzeje dom i zapewni ciepłą wodę użytkową. Moc pompy ciepła jest uzależniona głównie od zapotrzebowania budynku na ciepło, ponieważ przez większość czasu pompa pracuje na potrzeby centralnego ogrzewania.

Przy doborze pompy powietrznej należy zwrócić uwagę na zmienność jej mocy w zależności od temperatury powietrza zewnętrznego. Pompa ciepła Airmax2 15 GT – odpowiednia do prezentowanego domu – pracuje nawet wtedy, gdy temperatura powietrza spada do -20°C. Urządzenie można zamontować w ogródku, tuż obok budynku, bez potrzeby wykonywania odwiertów lub niszczenia trawnika.

Pompa ciepła ogrzeje dom i zadba o ciepłą wodę przez cały rok. Jest wyposażona w intuicyjny sterownik, który umożliwia wygodne zarządzanie systemem grzewczym, również przez aplikację w telefonie. Urządzenie korzysta z odnawialnego źródła energii i jest praktycznie bezobsługowe, a więc zapewnia maksimum komfortu. W każdym przypadku korzyści finansowe będą różne, bo zależą od wielu czynników. W przypadku pompy ciepła Airmax2 15 GT zasilającej ogrzewanie podłogowe sezonowy współczynnik efektywności (SCOP) wynosi 4. To znaczy, że do wytworzenia 4 kWh energii cieplnej pompa pobiera średnio 1 kWh energii elektrycznej. Zdecydowana większość energii jest więc darmowa i pochodzi ze źródeł odnawialnych. Pompa ciepła Airmax2 idealnie wpisuje się w program dotacji „Czyste Powietrze”. Jej najwyższe parametry potwierdza certyfikat. Wysokość dofinansowania może wynieść nawet 60% poniesionych kosztów.

Julia Sobaszek, doradca ds. pomp ciepła w firmie Galmet

W przyszłości może fotowoltaika 

Wiadomo nie od dziś, że pompa ciepła powietrze-woda i instalacja fotowoltaiczna to połączenie idealne. Pani Emilia pompę ciepła już ma, więc teraz coraz częściej myśli także o panelach. Ale to niemały wydatek i dlatego najpierw chciałaby sprawdzić, jak po sezonie grzewczym będzie wyglądało zużycie energii elektrycznej.

Przeczytaj też:

Wymiary paneli fotowoltaicznych i ich rozmieszczenie na dachu. Jakie miejsce montażu jest najlepsze? >>>

Działający do niedawna bojler elektryczny generował kosmiczne rachunki za prąd i jeśli się okaże, że teraz będą one niższe choćby o połowę, uzna to za prawdziwy sukces i rozważy zamontowanie fotowoltaiki. 

Magazyn Murator
okladka murator 1

Autor: Murator

Artykuł znajdziesz w najnowszym Muratorze. Ponadto w styczniowym wydaniu przeczytasz m.in. o: schodach w domu, projektach domów z dużą częścią gospodarczą, zabezpieczeniach przed śniegiem i lodem, gruntowych wymiennikach ciepła, lekkich konstrukcjach szkieletowych ścian, budowie domu bez formalności.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.