Montaż pomporozdrabniacza. Jak działa, kiedy warto go używać?

2021-01-18 14:43

Pomporozdrabniacz: montaż krok po kroku. Pomporozdrabniacz to urządzenie, dzięki któremu możliwe jest zaadaptowanie dowolnego pomieszczenia w domu na łazienkę czy kuchnię bez konieczności przeprowadzania kosztownych remontów i modernizacji instalacji kanalizacyjnej.

Łazienka w piwnicy
Autor: Piotr Mastalerz Piwnica, w której są już pojedyncze przybory sanitarne to świetne miejsce na dodatkową łazienkę. Jednak nie zawsze udaje się rozwiązać problem zbyt wysoko przebiegającej instalacji kanalizacyjnej. Wtedy pomocne będzie urządzenie do przepompowywania ścieków

Najczęstszym problemem przy urządzaniu łazienki czy WC w pomieszczeniu innym, niż było to zaprojektowane, jest zbyt duża odległość od instalacji kanalizacyjnej, do której mają spływać ścieki. Kłopot pojawia się także, gdy przybory sanitarne chcielibyśmy umieścić w piwnicy, poniżej głównego przewodu odpływowego. Jeżeli nie ma możliwości podłączenia ich odpływów do rur kanalizacyjnych poprowadzonych z odpowiednim spadkiem, potrzebny jest pomporozdrabniacz.

Pomporozdrabniacz – co to za urządzenie

Pomporozdrabniacz składa się z niewielkiego zbiornika na ścieki z umieszczoną w nim pompą zintegrowaną z nożem rozdrabniającym fekalia, papier toaletowy czy innego rodzaju odpady, których pozbywamy się przez instalację kanalizacyjną. Pomporozdrabniacz umieszcza się w pobliżu przyborów sanitarnych tak, żeby ścieki spływały do niego pod wpływem grawitacji. Można go ukryć w szafce albo ustawić za miską ustępową pod zbiornikiem spłukującym.

Przeczytaj także:

Jak doprowadzić rury kanalizacyjne do urządzeń sanitarnych w łazience? >>

Jak działa pomporozdrabniacz

Ścieki trafiają najpierw do kosza znajdującego się w zbiorniku pomporozdrabniacza. Chroni on pompę przed zablokowaniem przez zbyt duże zanieczyszczenia. W koszu jest wirujące ostrze, które je rozdrabnia. Dopiero po tym mogą opuścić kosz przez jego drobne otwory, mieszając się z wodą w zbiorniku. Stamtąd wysysa je pompa. Jest ona w stanie przetłaczać ścieki przewodem o średnicy 22-40 mm (w zależności od wydajności pompy i długości przewodu) do instalacji kanalizacyjnej znajdującej się kilka metrów wyżej, a przy tym odległej nawet o kilkadziesiąt metrów. Napęd urządzenia włącza się automatycznie, gdy zbiornik się wypełnia, i również automatycznie wyłącza po jego opróżnieniu, co trwa zwykle kilkanaście sekund.

Przeczytaj także:

Przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne: koszty i zasady przyłączenia do sieci >>

Jakie są rodzaje pomporozdrabniaczy

Pomporozdrabniacze do przepompowywania ścieków są produkowane w wielu odmianach – do ubikacji, łazienek, pralni i kuchni. Przeznaczone tylko do WC mogą nie mieć króćców umożliwiających podłączenie przyborów sanitarnych innych niż miska ustępowa.

  • Pomporozdrabniacz przystawkowy

Takie urządzenie w najtańszym wariancie z wyglądu przypomina tradycyjny zbiornik spłukujący, ale jest od niego mniejsze. Ustawia się je bezpośrednio za miską, z którą łączy je krótka gumowa rura (manszeta), dlatego jest nazywane przystawkowym. 

  • Pomporozdrabniacz zintegrowany z miską ustępową

Jeżeli nie chcemy widzieć dodatkowego zbiornika, możemy wybrać pomporozdrabniacze wbudowane w specjalną miskę ustępową – stojącą albo podwieszaną, ze stelażem w komplecie. Do obu można też podłączyć odpływ z umywalki. Są wyposażone w niewidoczny z zewnątrz zintegrowany system spłukujący, więc wybór miski stojącej tego typu sprawia, że nie ma potrzeby wykonywania dodatkowej zabudowy, żeby ukryć spłuczkę.

  • Pomporozdrabniacz ze stelażem do zabudowy

Urządzenia do obsługi wszystkich przyborów sanitarnych w łazience występują w wersjach do ustawienia bezpośrednio za stojącą miską ustępową oraz do zabudowy obok dowolnego stelaża WC. Można też kupić gotowy zestaw z pomporozdrabniaczem i spłuczką na stelażu umożliwiającym podwieszenie dowolnej miski.

W każdym z tych wariantów urządzenie ma 4-5 króćców do podłączenia rur odpływowych. Górne pozwala na odbiór ścieków z umywalki, bidetu lub pralki, środkowy – z WC, a boczne – z prysznica lub wanny.

Przeczytaj także:

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: rodzaje, sposób działania, ceny >>

Pomporozdrabniacz. Jak urządzić łazienkę w piwnicy?

Pompy do brudnej wody i ścieków szarych

Jeśli urządzenie nie będzie odprowadzać ścieków z WC, może być bez rozdrabniacza. Niewielkie gabaryty urządzenia przepompowującego tzw. szarą wodę umożliwiają zamontowanie go pod obsługiwaną przez nie wanną, a nawet wysokim brodzikiem. Dodatkowe przyłącze pozwala na podłączenie także umywalki lub bidetu.

Są też pompy przeznaczone wyłącznie do obsługi prysznica – jeszcze mniejsze, zintegrowane z kratką ściekową do brodzika, podłogi z płytek albo elastycznej wykładziny. Całkowita wysokość takiego urządzenia wynosi 6,8 cm. Jeśli to za dużo, można wybrać płaski brodzik o wysokości 4,6 cm ze specjalnym odpływem połączonym z pompą umieszczoną nad podłogą tuż obok brodzika – do zabudowy w ścianie albo szafce. Jest też tej samej wysokości brodzik zintegrowany z pompą. Ze względu na to, że jest umieszczona pod dnem brodzika, obok otworu odpływowego jest podwyższenie, pod którym kryje się mechanizm. Do kuchni lub pralni są przeznaczone urządzenia pompujące odporne na wysoką temperaturę ścieków – do 60° C przez 5 minut.

Pomporozdrabniacz przystawkowy: montaż krok po kroku

Zobacz galerię zdjęć, w której pokazujemy instrukcję montażu pomporozdrabniacza.

Pomporozdrabniacz: cena

pomporozdrabniacz przystawkowy 650- 2700 zł
pompa do wody szarej 1000 zł
pomporozdrabniacz zintegrowanyz miską ustępową 1800- 3200 zł
pomporozdrabniacz ze stelażemdo zabudowy 2400- 3100 zł
rura kanalizacyjna 32 mm 15 zł/m
kształtki kanalizacyjne 32 mm 6- 10 zł/szt.
uchwyt do mocowania rurykanalizacyjnej 6 zł/szt.
siodło (wpinka) do rury kanalizacyjnej 30 zł

Poprawna eksploatacja pomporozdrabniacza

Moc silnika w pomporozdrabniaczach do zastosowań domowych nie przekracza 500 W. Jest wystarczająca, pod warunkiem, że nie traktuje się miski ustępowej jak śmietnika. Zbyt twarde i trudne do pocięcia przedmioty mogą zablokować nóż. Dostęp do niego jest na tyle łatwy, że można je szybko usunąć, ale trzeba brać pod uwagę to, że nierozsądne korzystanie z toalety z pomporozdrabniaczem grozi jego poważniejszą awarią – spaleniem kondensatorów lub silnika. Żeby wydłużyć żywotność urządzenia, pomoporozdrabniacze trzeba czyścić i odkamieniać, zwłaszcza gdy się korzysta z wody o wysokim stopniu twardości. Służą do tego specjalne preparaty w płynie.

Sonda
W jaki sposób odprowadzasz ścieki?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.