Stelaże podtynkowe do każdej łazienki. Jak wybrać idealny stelaż podtynkowy?
Urządzasz łazienkę i szukasz stelaża podtynkowego do zawieszenia łazienkowych sprzętów? A może jesteś instalatorem i potrzebujesz stelaża, który zamontujesz łatwo i szybko, bez konieczności stosowania specjalistycznych narzędzi? Podpowiadamy, jak znaleźć dobry stelaż podtynkowy. Koniecznie przeczytaj.
W łazience liczy się przede wszystkim wygoda i funkcjonalność. To je docenia się podczas późniejszego codziennego korzystania z łazienki. Dlatego warto wybierać praktyczne i niezawodne rozwiązania. Do takich należą stelaże podtynkowe AQUA firmy Cersanit. Nowoczesna technologia ich produkcji daje pewność, że wybieramy produkt pewny, solidny i trwały, który będzie bezproblemowo działał przez wiele lat. Jest to niezmiernie istotne w przypadku urządzeń zabudowywanych w ścianie.
Stelaże podtynkowe umożliwią ukrycie niezbędnych podłączeń instalacyjnych, a dzięki zastosowaniu licznych funkcjonalnych rozwiązań można je łatwo i szybko zamontować w każdej przestrzeni.
Stelaż podtynkowy na miarę
Każda łazienka jest inna i do każdej pasuje inny stelaż podtynkowy. W różnorodnej ofercie stelaży podtynkowych AQUA bez trudu można znaleźć odpowiedni model pasujący do pomieszczeń o różnej wielkości i rozmaitym kształcie. W ofercie są stelaże: bardzo płytkie, wąskie, niskie, z możliwością montażu w rogu pomieszczenia, przeznaczone do montażu w ścianie murowanej. Wybór odpowiedniego typu stelaża pozwoli w optymalny sposób go zainstalować, zaoszczędzić miejsce w łazience i w estetyczny sposób zaprojektować przestrzeń. Jest to też duże udogodnienie dla architektów, którzy planują rozmieszczenie sprzętów łazienkowych i przedstawiają inwestorom różne opcje aranżacji. Zwłaszcza wtedy, gdy pomieszczenie jest niewielkie lub ma nieregularny kształt.
Stelaż dopasowany do każdej łazienki
W przypadku małej łazienki, ważne jest, by dobrze wykorzystać każdy centymetr dostępnej powierzchni. Jeśli nie uda się znaleźć miejsca na standardowy stelaż, który ma zwykle szerokość około 50 cm, wysokość regulowaną w zakresie 114-134, a głębokość zabudowy około kilkunastu centymetrów, warto przejrzeć ofertę stelaży o mniej typowych wymiarach.
Stelaże AQUA seria 2 to stelaże węższe niż standardowe. Mają one zaledwie 41 cm, dzięki temu można je wpasować w wąskie wnęki, w które nie zmieściłby się stelaż o standardowym wymiarze.
Stelaż podtynkowy z rozwiązaniem FRESH SYSTEM wyposażony jest w specjalny koszyczek przystosowany do kostek odświeżających. System ten umieszczony został wewnątrz zbiornika na wodę. Włożona do koszyczka kostka, rozpuszczana jest powoli, odświeżając toaletę wraz ze spłukiwaniem wody. System ten jest idealnym rozwiązaniem w powiązaniu z bezkołnierzową technologią CleanOn, gdzie brak kołnierza nie wyklucza stosowania środków odświeżających. To kompletne, nowoczesne rozwiązanie gwarantujące kompleksową higienę w toalecie.
Gdy aranżację przestrzeni ograniczają skosy, dobrze sprawdzą się stelaże o zmniejszonej wysokości. Stelaże AQUA seria 4 mają wysokość 92 cm, dzięki temu można nimi zabudować przestrzeń pod skosami i wygodnie urządzić łazienkę na poddaszu. Dodatkowo do wyboru są dwie opcje umieszczenia przycisku spłukującego – na ścianie pionowej nad miską zawieszaną lub poziomo na półce nad stelażem.
Nie każdy stelaż wymaga głębokiej zabudowy. Stelaże AQUA seria 5 i 7 są płytkie - mają głębokość zabudowy zaledwie 11 cm. Doskonale sprawdzą się w małych łazienkach, w których każdy centymetr może decydować o wygodzie. Dodatkowo stelaże AQUA seria 7 posiadają galwanizowaną ramę objętą 25-letnia gwarancją, chroniącą stelaż przed korozją, która często zagraża sprzętom i armaturze w pomieszczeniach z dużą wilgotnością.
W ofercie można też znaleźć stelaże do instalacji w ścianie murowanej. Do takich należą stelaże AQUA seria 9. Stelaż umieszczony w ścianie pozwoli zaoszczędzić miejsce i uniknąć zakamarków, w których może gromadzić się brud.
Czasami wygodną aranżację łazienki ułatwia możliwość montażu stelaża w rogu pomieszczenia. Stelaże wyposażone w uniwersalne uchwyty mocujące QUICK FIX można zamocować w dogodnym miejscu – równolegle do ściany lub w narożniku łazienki. Konstrukcja uchwytu umożliwia obrót w zakresie 360o, a stopa uchwytu mocującego jest uchylna w zakresie -45o i +45o. To sprawia, że łatwo dostosować ich położenie i przymocować nawet do nierównej powierzchni.
Uchwyty QUICK FIX pozwalają zamontować stelaż w trzech prostych krokach nawet przez jedną osobę:
1. Mocujemy uchwyty QUICK FIX do ramy stelaża.
2. Ustawiamy stelaż w wybranym miejscu. Regulujemy głębokości montażu ramy stelaża i blokujemy w wybranej pozycji. Nie potrzebujemy do tego narzędzi.
3. Dokręcamy śruby mocujące w finalnym położeniu stelaża. Mamy jeszcze możliwość korekty odległości od ściany poprzez mikroregulację za pomocą śrubokręta. I gotowe.
Łatwy montaż stelaża
Zaletą nowoczesnych stelaży jest łatwy i intuicyjny, a dodatkowo nie wymagający użycia narzędzi montaż, który można wykonać samodzielnie. Szereg ułatwień w tej kwestii na pewno docenią instalatorzy. To z myślą o nich elementy wymagające zamontowania lub wyregulowania zostały wyróżnione jaskrawym kolorem pomarańczowym. Dzięki temu instalator ma pewność, że nie pominął żadnego z istotnych etapów montażu.
W stelażach AQUA zastosowano wiele ułatwień:
- Obrotowa stopa stelaża. Stopy stelaża można obracać w czterech kierunkach, co 45o. Dzięki temu instalator może wybrać jedną z pozycji, która jest najbardziej optymalna w konkretnych warunkach. W stelażach serii 0 stopy są obrotowe z dwoma pozycjami montażu – do środka i do tyłu.
-
Hamulec w stopie stelaża. Umożliwia wygodną i bezpieczną instalację nawet przez jedną osobę. Dzięki niemu podczas regulowaniu wysokości stelaż nie opada, a po ustaleniu odpowiedniej wysokości instalator bez konieczności podpierania stelaża może finalnie zablokować ramę, dokręcając śruby blokujące wysokość stóp. Funkcja ta dostępna we wszystkich stelażach AQUA za wyjątkiem serii 0.
-
Wiele wariantów regulacji kolana odpływowego. W zależności od umiejscowienia podejścia kanalizacyjnego oraz głębokości zabudowy stelaża można ustawić kolano odpływowe do dołu lub w bok oraz wybrać jedną z trzech głębokości w zakresie 38 mm (co 16 mm).
-
Różne opcje podłączenia instalacji wodnej. Do wyboru są cztery warianty podłączenia instalacji wodnej: z boku z prawej lub lewej strony oraz od góry w dwóch przeciwległych punktach. Pozwala to na swobodne doprowadzenie wody do zbiornika bez konieczności instalacji dodatkowych elementów sanitarnych.
-
Zawór napełniający z przyłączem do montażu na zewnątrz. Elementy wewnętrzne takie jak zawór napełniający, wężyk, zawór kątowy i mufę przyłączeniową do sieci wodnej można połączyć przed umieszczeniem ich w zbiorniku spłukującym. Dopiero po zmontowaniu ich w gotowy zestaw umieszcza się je przez otwór rewizyjny wewnątrz zbiornika. Takie rozwiązanie zapewnia oszczędność czasu oraz wygodę podczas instalacji.
Przycisk do stelaża mechaniczny lub pneumatyczny
Przycisk spłukujący to ważny element każdego stelaża. To on pozostaje widoczny po zabudowaniu stelaża, dlatego ważny jest jego wygląd. Istotna jest też jego konstrukcja, która gwarantuje bezawaryjną jego pracę przy wielokrotnym naciskaniu.
Przyciski mechaniczne można montować na powierzchni ściany lub z nią zlicować. Dostępne są w zróżnicowanych wzorniczo kolekcjach. Łatwo więc wybrać wzór, który będzie pasował stylistycznie i kolorystycznie do innych elementów wyposażenia łazienki. Wybierać można spośród 34 modeli mechanicznych pasujących do stelaży AQUA.
Przyciski pneumatyczne działają na zasadzie sprężenia powietrza w mieszku, który następnie uruchamia zawór spustowy. Klawisze działają płynnie i cicho. W kolekcji ACCENTO do wyboru jest sześć wzorów przycisków pneumatycznych o nowoczesnej stylistyce i urozmaiconym wykończeniu powierzchni.
Standardem są przyciski dwudzielne, fabrycznie przystosowane do spłukiwania mniejszą lub większą ilością wody – 2/4 litra, 3/5 litra lub 3/6 litra - co sprzyja jej oszczędzaniu.