Domy z piwnicą: TOP 5 projektów gotowych z kolekcji Muratora

2020-01-17 11:26
Domy podpiwniczone
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt domu Murator C340a - Powściągliwy - wariant I (podpiwniczony). W piwnicy można umieścić kotłownię, pralnię, suszarnię, dodatkową łazienkę, garaż czy warsztat lub siłownię

Nowoczesne materiały i technologie pozwalają budować piwnice ciepłe, suche i jasne - takie, które można wykorzystać na różne cele. Wybraliśmy ciekawe projekty domów z piwnicą z kolekcji Muratora.

Dom z piwnicą to świetna propozycja na małą działkę o ograniczonej powierzchni zabudowy. W takim przypadku na najniższej kondygnacji można umieścić zaplecze techniczne domu, żeby nie tracić cennej przestrzeni na parterze. Projekt domu podpiwniczonego można wygodnie zrealizować na działkach z dużym spadkiem, np. na terenach podgórskich albo na nadrzecznych skarpach, zwłaszcza gdy różnica poziomu na długości domu jest duża (ponad 1,2 m). Właściwie jedyną sytuacją, w której odradza się budowę domu podpiwniczonego, jest bardzo wysoki stan wody gruntowej, co wiąże się z trudnościami podczas jej budowy oraz eksploatacji.

Domy podpiwniczone
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom z podpiwniczeniem jest polecany na małe działki, gdzie jest nieduża powierzchnia zabudowy. Projekt domu Murator C389 - Skupiony ma nieco ponad 6 m szerokości co pozwoli na wybudowanie go na wyjątkowo wąskich działkach Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Zbudowanie piwnicy podraża koszt domu. Wydatki związane z jej wzniesieniem są zbliżone do tych w przypadku standardowej kondygnacji. Dlatego jeśli decydujemy się na dom podpiwniczony, warto zbudować ją tak, żeby można było ją jak najlepiej wykorzystać. W piwnicy można umieścić nie tylko część techniczną domu z kotłownią i ewentualnie składem opału do kominka, ale także pomieszczenia rekreacyjne, fitness, saunę, czy piwniczkę na wino. W dobrze ocieplonej i doświetlonej piwnicy można też znaleźć się pracownia albo biuro rodzinnej firmy.

Murator C20a - Dworek - wariant I
Autor: www.muratorprojekty.pl W piwnicy można urządzić kino domowe lub siłownię. Projekt domu Murator C20a - Dworek - wariant I Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Wygodna piwnica w domu

Żeby pomieszczenia najniższej kondygnacji były wygodne, powinny mieć wysokość co najmniej 2,2 m. Zależnie od przeznaczenia piwnice mogą być one ogrzewane lub nie. Jeśli będziemy w nich spędzać dużo czasu, np. pracując albo ćwicząc w domowej siłowni, warto zadbać o oświetlenie piwnicy również światłem naturalnym. Jeśli piwnica jest bardzo zagłębiona, wymaga to wzniesienia studzienek przed oknami. Z piwnicy powinny prowadzić wygodne schody na parter. Jeżeli będzie ona nieogrzewana, dobrze jest umieścić je w wydzielonym przedsionku.

Nie każda piwnica wymaga bezpośredniego wejścia z zewnątrz. Jest ono niezbędne, gdy w piwnicy będzie biuro, do którego będą przychodzić klienci. Przyda się również, gdy planujemy przechowywać w niej np. zapas drewna do kominka albo zbiory z ogrodu. W piwnicy można również pomieścić garaż, z tym że należy wtedy uwzględnić wygodny wjazd do niego (budynek nie może stać zbyt blisko drogi wjazdowej).

Dobrze zbudowana piwnica

Konstrukcja piwnicy musi być odpowiednio wzmocniona, żeby wytrzymać napór gruntu, dobrze zaizolowana przed wilgocią i wodą oraz ocieplona tak, żeby z budynku nie uciekało nadmiernie ciepło. Piwnicę zwykle buduję się jako skrzynię ze wzmocnieniami żelbetowymi w ścianach konstrukcyjnych. Jest ona posadowiona na płycie fundamentowej i przekryta stropem.

Konstrukcja piwnicy wymaga zabezpieczenia solidnymi hydroizolacjami, które można wykonać z różnych materiałów rolowych lub bezspoinowych. Należy ją dostosować do wykorzystanych materiałów murowych oraz wymaganego stopnia zabezpieczenia przed wilgocią. Rozsądne jest wykonanie izolacji przeciwwodnych, nawet jeśli sytuacja w wykopach wskazuje, że wody gruntowe są poniżej poziomu posadowienia budynku. Konstrukcja piwnicy powinna być również zabezpieczona termicznie. Można wykorzystać płyty polistyrenu ekstrudowanego lub styropianu odpornego na nacisk i wilgoć. Stanowią one jednocześnie zabezpieczenie powłok hydroizolacyjnych przed zniszczeniem podczas zasypywania wykopów.

W pomieszczeniach piwnicznych nie można zapomnieć o sprawnej wentylacji, która sprawi, że ta część domu będzie mogła być dowolnie wykorzystywana i nie stanie się źródłem nieprzyjemnych zapachów.

Projekt domu rekreacyjnego Murator DL12S - Tęczowy. W piwnicy można zrobić spiżarnię lub piwniczkę na wino
Autor: www.muratorprojekty.pl Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Dobrze zagospodarowana piwnica

Najczęściej w piwnicy jest ulokowana kotłownia i zaplecze techniczne domu. Można tam umieścić centralę wentylacyjną lub zbiornik główny odkurzacza centralnego. Piwnica to idealne pomieszczenie do przechowywania rzadko używanych sprzętów, np. walizek, nart, rowerów. Wygodne półki pomieszczą zapasy spożywcze przywożone z zakupami oraz przetwory domowe. Majsterkowicz może sobie urządzić w niej warsztat. W pomieszczeniach najniższej kondygnacji można urządzić pomieszczenie, w którym domownicy będą oddawać się wspólnym zabawom, salon kinowy albo siłownię. Miłośnicy spa mogą mieć tam prywatną saunę z zapleczem.

TOP 5: projekty domów podpiwniczonych

Przedstawiamy 5 projektów gotowych domów z kolekcji Muratora, w których zaplanowano podpiwniczenie. Jest ono bardzo obszerne. Obejmuje kilka pomieszczeń, które można różnie zagospodarować.

M74c - Wschód słońca - wariant III

Autor arch. Katarzyna Słupeczańska

Powierzchnia użytkowa 139,5 m2
Powierzchnia garażu 38,3 m2
Powierzchnia zabudowy 121,0 m2
Liczba pokoi (z salonem) 5
Wymiary działki 19,20 x 31,70 m

Domy podpiwniczone
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M74s - Wschód słońca - wariant III - elewacja frontowa Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Wschód słońca - wariant III to wariant projektu Murator M74b wzbogacony o podpiwniczenie, w którym zaplanowano dwustanowiskowy garaż, kotłownię i 2 pomieszczenia gospodarcze. To idealne rozwiązanie na wąską miejską działkę, gdzie nie ma miejsca ani na garaż wbudowany w bryłę domu, ani na wolno stojący. Dzięki przeniesieniu kotłowni do piwnicy na parterze udało się wygospodarować spiżarnię i dodatkową garderobę dostępną z przedsionka. W porównaniu z poprzednim wariantem zmieniono także położenie tarasu – zajmuje on całą szerokość elewacji ogrodowej. Do dyspozycji domowników jest drugi taras przy frontowej elewacji łączący funkcje: podestu wejściowego i dodatkowego miejsca wypoczynku tuż przy pokoju dziennym – w sam raz na filiżankę porannej kawy z widokiem na budzącą się do życia okolicę. Warta uwagi jest również propozycja wykończenia elewacji – dynamizmu dodaje im okładzina drewniana kontrastująca z jasnym tynkiem.

Domy podpiwniczone
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M74s - Wschód słońca - wariant III - rzut piwnicy Link: Zobacz plany domu >>>

Powierzchnia użytkowa w piwnicy:

20 korytarz 1,2 m²
22 pom. gosp. 11,3 m²
23 pom. gosp. 11,7 m²
Razem 24,2 m²
21 kotłownia 17,0 m²
24 garaż 38,3 m

Domy podpiwniczone
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M74s - Wschód słońca - wariant III - elewacja ogrodowa Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Zobacz więcej szczegółów projektu>>> M74c - Wschód słońca - wariant III

Murator C340a - Powściągliwy - wariant I

Autor inż. Witold Korus

Powierzchnia użytkowa 106,4 m2
Powierzchnia garażu 19,1 m2
Powierzchnia zabudowy 136,9 m2
Liczba pokoi (z salonem) 4
Wymiary działki 19,50 x 27,50 m

Domy podpiwniczone
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C340a - Powściągliwy - wariant I - elewacja frontowa Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Powściągliwy - wariant I to elegancki dom parterowy o kubicznym kształcie i płaskim dachu – w sam raz dla miłośników nowoczesnej architektury. Będzie się pięknie prezentował na dużej działce z ogrodem. Dzięki zastosowaniu różnych materiałów wykończeniowych – białego tynku i grafitowych płyt elewacyjnych – sprawia wrażenie, jakby składał się z dwóch oddzielnych brył. Podział ten jest widoczny również wewnątrz – lewą "białą" część zajmuje przestronna strefa dzienna otwarta na otoczenie i rozległy taras okalający dom z dwóch stron. W ciepłe dni może się on stać drugim salonem. Prawa "szara część" to strefa nocna obejmująca łazienkę i 3 sypialnie. Jedna z nich jest nieco większa, ma własną garderobę i jest usytuowana w głębi domu, przez co znakomicie nadaje się jako sypialnia gospodarzy.

Dom jest podpiwniczony, dzięki czemu domownicy zyskają ponad 70 m kw. powierzchni, na której mogą pomieścić pomieszczenia gospodarcze – kotłownię, pralnię, suszarnię, dodatkową łazienkę i jednostanowiskowy garaż. W piwnicy znajdzie się też miejsce na urządzenie domowej siłowni lub warsztatu.

Domy podpiwniczone
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C340a - Powściągliwy - wariant I - rzut piwnicy Link: Zobacz plany domu >>>

Powierzchnia użytkowa w piwnicy:

12 korytarz 11,4 m²
13 pom. gosp. 7,1 m²
14 pom. gosp. 33,0 m²
15 łazienka 6,1 m²
16 suszarnia 7,9 m²
17 pralnia 8,1 m²
Razem 73,6 m²
18 kotłownia 10,3 m²
19 garaż 19,1 m² 

Domy podpiwniczone
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C340a - Powściągliwy - wariant I - elewacja ogrodowa Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Zobacz więcej szczegółów projektu>>> C340a Powściągliwy - wariant I

Murator C329 - Tymiankowy

Autor inż. Izabela Mandla

Powierzchnia użytkowa 230,0 m2
Powierzchnia garażu 39,1 m2
Powierzchnia zabudowy 240,7 m2
Liczba pokoi (z salonem) 5
Wymiary działki 24,90 x 23,50 m

Domy podpiwniczone
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C329 - Tymiankowy - elewacja frontowa Link: Sprawdź szczegóły projektu

Projekt domu Tymiankowy to duży, wygodny dom dla 5-osobowej rodziny. Do zagospodarowania są aż trzy kondygnacje - obszerna piwnica, przestronny parter oraz wygodne poddasze. Dużym atutem domu jest bogate zaplecze gospodarcze - oprócz licznych pomieszczeń gospodarczych w piwnicy znajdziemy również dwustanowiskowy garaż w bryle budynku, z miejscem na półki z narzędziami, spiżarnię przy kuchni, a także 2 garderoby i 2 funkcjonalne schowki na poddaszu. Większą część parteru zajmuje reprezentacyjna strefa dzienna łącząca funkcje salonu i jadalni, pięknie doświetlona licznymi oknami, które otwierają ją na ogród i duży taras (ponad 100 m kw.) okalający dom z dwóch stron. Przytulności tej strefie doda kominek widoczny zarówno z kuchni, jak i z salonu. Wygodę domownikom zapewnią aż 3 łazienki (dwie na dole i jedna na górze) oraz 4 sypialnie. Jedna z nich, usytuowana na parterze, jest nieco oddalona od reszty pomieszczeń. Autor projektu zaproponował wydzielenie w niej garderoby, z której można jednak zrezygnować na rzecz większej sypialni.

Domy podpiwniczone
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C329 - Tymiankowy - rzut piwnicy Link: Zobacz plany domu >>>

Powierzchnia użytkowa w piwnicy

21 korytarz 9,6 m²
22 pom. gosp. 31,9 m² 15,9 m²
23 pom. gosp. 33,2 m² 16,6 m²
24 pom. gosp. 11,8 m² 5,9 m²
25 wc 1,8 m²
26 pom. gosp. 15,9 m² 8,0 m²
27 pom. gosp. 38,2 m² 19,1 m²
Razem 76,9 m²
28 kotłownia 22,1 m² 

Domy podpiwniczone
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C329 - Tymiankowy - elewacja ogrodowa Link: Sprawdź szczegóły projektu

Zobacz więcej szczegółów projektu>>> C329 Tymiankowy

Murator C118d - Ciekawy - wariant IV

Autorzy arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska, arch. Miłosz Lipiński 

Powierzchnia użytkowa 132,9 m2
Powierzchnia garażu 32,5 m2
Powierzchnia zabudowy 133,3 m2
Liczba pokoi (z salonem) 5
Wymiary działki 23,60 x 20,40 m

Domy podpiwniczone
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C118d - Ciekawy - wariant IV - elewacja frontowa Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Ciekawy - wariant IV to kolejna odsłona sympatycznego domu, inspirowanego architekturą dworkową. W porównaniu z poprzednimi, ten wariant projektu uzupełniono o piwnicę, częściowo wyniesioną ponad poziom terenu. Schody wejściowe oraz wysoki cokół wykończony klinkierem eksponują dwa charakterystyczne elementy bryły – od frontu efektowny ganek z kolumnami i okrągłym oknem, a od strony ogrodu facjatkę z balkonem, również wspartą na kolumnach. Częściowo zadaszony taras połączono z pokojem dziennym szerokimi podwójnymi drzwiami. Dzięki temu przestrzeń domu otwiera się na otoczenie, a mieszkańcy mają zapewniony szeroki widok na otaczający ogród.
Dwustanowiskowy garaż pozostawiono na poziomie parteru, a w piwnicy przewidziano kotłownię, dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, a także przestronny pokój rekreacyjny, w którym można urządzić np. siłownię, pokój hobby lub warsztat majsterkowicza.

Domy podpiwniczone
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C118d - Ciekawy - wariant IV - rzut piwnicy Link: Zobacz plany domu >>>

Powierzchnia użytkowa w piwnicy

22 hol 10,5 m²
23 pom. gosp. 11,4 m²
24 pom. rekreacyjne 42,9 m²
Razem 64,8 m²
25 kotłownia 11,2 m²

Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje

Domy podpiwniczone
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C118d - Ciekawy - wariant IV - elewacja ogrodowa Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Zobacz więcej szczegółów projektu>>>C118d Ciekawy - wariant IV

Murator WM24a - Pluszcz - wariant I

Autor Paweł Wład. Kowalski

Powierzchnia użytkowa 135,6 m2
Powierzchnia garażu 32,4 m2
Powierzchnia zabudowy 118,6 m2
Liczba pokoi (z salonem) 6
Wymiary działki 15,70 x 24,40 m

Domy podpiwniczone
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator WM24a - Pluszcz - wariant I - elewacja ogrodowa Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Pluszcz - wariant I to projekt z serii "Dom piękny i prosty". To dom, w którym we frapujący sposób przenikają się elementy tradycyjne i nowoczesne. Zwartą, klasyczną bryłę, prosty dwuspadowy dach ozdobiony lukarną urozmaicają detale dodające domowi wysmakowanej elegancji: oryginalne przeszklone zadaszenie nad częścią tarasu, metalowa balustrada balkonu, ozdobne wykończenie szczytów dachu, okładzina klinkierowa ciekawie skontrastowana z pasami desek na elewacji czy wreszcie elegancka dachówka w kolorze grafitu. Wewnątrz dom kryje wiele uprzyjemniających życie rozwiązań. W piwnicy zaplanowano luksusowy program wypoczynkowy: duży pokój rekreacyjny, saunę i wc. Salon na parterze ma aż dwa szerokie wyjścia na taras. W otwartej kuchni łatwo ustawić szafki w kształcie litery U, najlepszym do kuchennych prac. Na poddaszu poza 3 sypialniami i łazienką zwraca uwagę przestronny pokój nad garażem – można urządzić w nim np. pracownię lub dodatkową dużą sypialnię.

Domy podpiwniczone
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator WM24a - Pluszcz - wariant I - rzut piwnicy Link: Zobacz plany domu >>>

Powierzchnia użytkowa w piwnicy

19 pom. rekreacyjne 41,1 m²
20 sauna 8,3 m²
21 wc 2,2 m² 1,8 m²
Razem 51,2 m²
18 kotłownia 9,6 m²

Domy podpiwniczone
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator WM24a - Pluszcz - wariant I - elewacja ogrodowa Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Zobacz więcej szczegółów projektu>>> WM24a Pluszcz - wariant I

Szukasz idealnego dla siebie projektu domu? Sprawdź, nasze propozycje:

Masz pytania dotyczące wyboru projektu? Skontaktuj się z nami tel. 22 59 05 555 lub e-mail: [email protected]

Bezpośredni kontakt pozwoli na ustalenie indywidualnych potrzeb. Uwzględniając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz warunki zabudowy, pomożemy Ci wybrać dobry projekt. Skorzystaj bezpłatnie z wiedzy naszych ekspertów.

Szukasz projektu domu?
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.
W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.
Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE