Kiedy płyta fundamentowa zamiast budowy tradycyjnych fundamentów domu?

2013-01-14 14:07 Anna Kazimierowicz|Sławomir Hałaczkiewicz
Płyta fundamentowa
Autor: Andrzej T. Papliński Płyta fundamentowa to technologia prosta i uniwersalna. Jest warta upowszechnienia

Zależy Ci, aby budowa fundamentów odbyła się szybko i bezproblemowo? Masz działkę o trudnym podłożu, niepewnym gruncie lub nierównym ukształtowaniu terenu? W takim przypadku sprawdzi się płyta fundamentowa zamiast tradycyjnego fundamentowania.

Płyta fundamentowa, gdy masz słaby grunt

W budownictwie jednorodzinnym coraz częściej wznosi się domy na płycie fundamentowej. Pojawiła się ona jako rozwiązanie problemu posadowienia budynku na słabych gruntach. Jej zastosowanie pozwala uniknąć pracochłonnego wznoszenia ław i ścian fundamentowych oraz częstych błędów, jakie powstają podczas układania na nich izolacji przeciwwilgociowej i ocieplenia.

Czy płyta fundamentowa jest bezpieczna?

Dlaczego więc w wielu projektach nadal są tradycyjne fundamenty? Płyta jest pewnym wyzwaniem dla konstruktora, bo jest trudniejsza do zaprojektowania. Ławy można policzyć, używając kartki papieru i kalkulatora.

Obliczeń płyty fundamentowej nie da się przeprowadzić takimi samymi przybliżonymi metodami jak w przypadku ław. Wymagają one bardziej wysublimowanego warsztatu pracy w postaci dość kosztownych programów modelujących płytę na sprężystym podłożu metodą elementów skończonych.

Model obliczeniowy bardzo dokładnie odzwierciedla rzeczywistość, dlatego prawidłowo przygotowana płyta fundamentowa jest rozwiązaniem bezpiecznym.

Kiedy płyta fundamentowa lepsza od budowy fundamentów?

Bliższe przyjrzenie się możliwościom wykorzystania płyty fundamentowej i sposobowi jej wykonania jasno pokazuje, że ma ona więcej zalet niż ławy i ściany fundamentowe.

Gdy dom ma bardziej skomplikowany kształt. Im bardziej rzut domu odbiega od kwadratu, im więcej ścian konstrukcyjnych, tym bilans jest korzystniejszy dla płyty fundamentowej. Wszystkie ściany zewnętrzne oraz niektóre wewnętrzne są nośne i wymagają podparcia w postaci ławy. Jeśli budynek ma bardzo rozczłonkowaną bryłę, zwiększa się liczba ścian konstrukcyjnych, pod którymi muszą znaleźć się ławy. Jeżeli wykonujemy płytę fundamentową, to unikamy dużego nakładu pracy związanego z ławami.

Płyta może wymagać jedynie pogrubienia w miejscach pod ciężkimi wewnętrznymi ścianami konstrukcyjnymi lub kominami. Możemy za to dowolnie stawiać ściany działowe, nawet murowane, ponieważ wytrzymałość mechaniczna płyty jest wysoka na całej jej powierzchni.

Gdy grunt jest słaby. W domu o tradycyjnych fundamentach obciążenia ze ścian konstrukcyjnych przenoszone są tylko na ławy. Jeśli nastąpi miejscowe osłabienie niepewnego podłoża, ściany mogą zbyt mocno i nierówno osiadać. Istnieje wtedy niebezpieczeństwo ich popękania na pewnym obszarze. Powierzchnia płyty fundamentowej pokrywa się z kształtem domu. Obciążenia z budynku rozkładają się więc na o wiele większym obszarze niż w przypadku ław fundamentowych, a osiadania są mniejsze. Gdy zostanie naruszona stabilność podłoża, obsunie się cała płyta, ale konstrukcja budynku pozostanie stabilna.

Gdy planujemy krótkie roboty ziemne. W przypadku płyty fundamentowej roboty ziemne zajmują znacznie mniej czasu niż przed budowaniem ław i ścian fundamentowych.

Warto wiedzieć

Zalety płyty fundamentowej

  1. Płyta fundamentowa zapewnia równomierne przekazanie obciążenia z budynku na każdy grunt, także słaby, bez względu na ukształtowanie działki. To doskonałe rozwiązanie posadowienia budynku na gruntach nieprzepuszczalnych, którym zagraża zawilgocenie, lub na zboczach.
  2. Izolacja przeciwwilgociowa płyty stanowi jedną równą płaszczyznę. Można ją zrobić pod lub nad płytą. Gruba warstwa izolacji termicznej ułożona pod płytą pozwala na otoczenie budynku ciągłą warstwą izolacji (bez mostków).
  3. Nie trzeba robić głębokich wykopów, płytę można zbudować na głębokości nawet 50 cm. Jest łatwiejsza i szybsza do realizacji. Można uniknąć wielu błędów.

Zobacz wideo: Izolacja płyty fundamentowej

Płyta fundamentowa - izolacja z polistyrenu ekstrudowanego XPS

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
muratordom
|

Zapraszamy do zadawania pytań naszym ekspertom. Na pytania z zakresu projektów budowlanych odpowiadają eksperci Murator Projekty:
http://muratordom.pl/eksper...

Pozdrawiamy,
zespół Muratordom.pl

karol
|

Witam. Chciałbym posadowić budynek na płycie fundamentowej. Z badań geologicznych wynika, że swobodny poziom zwierciadła wód gruntowych znajduje się na poziomie 0,5-0,6 m p.p.t. Szacowany może być wyższy o 0,5. Zaleca się płytę fundamentową i wyniesienie poziomu 0 budynku jak najwyżej. Cichłbym podnieść o 0,5 m. Czy w takim przypadku muszę stosować fartuch płyty fundamentowej. Mam projekt siostry bez fartucha. Ona też podnosiła ale o 1 m. Zastanawiam się czy to nie jest błąd.

hehehe
|

Ale farmazony gadasz. Chyba że to był 10 piętrowy blok wielorodzinny. 12 cm odchyłki budynku zbudowanego na płycie nie jest możliwe nawet na bagnach.

kioleś
|

Na podstawie opracowania geologów , projektant budynku mieszkalnego jednorodzinnego na wniosek kierownika budowy opracował zamiast fundamentów - płytę fundamentową. Wykonawca wykonał takową płytę zgodnie z projektem .Budynek stoi , ale w ciągu 1 roku przechylił się o ok.12 cm wraz z płytą. Pęknięć nie ma .

kostek
|

mam płytę fundamentową i jestem z niej zadowolony
porządek na budowie i można zmienić rozkład pomieszczeń - w rzeczywistości wszystko wygląda inaczej jak na papierze.

mk
|

Ale -50 cm, jako najwyższy poziom posadowienia tej płyty jest OK.

Andrzej
|

Mam pytanie mianowicie jak się ma przemarzanie gruntu do płyty ,w Polsce zależy od rejonu ale np. na Mazowszu grunt może przemarzać do głębokości 1,2m jak się zachowa w tym momencie płyta?

RT
|

Norma PN-03020 mówi o posadowieniu bezpośrednim na gruncie rodzimym. Natomiast płyta fundamentowa posadawiana jest na warstwie odpowiednio zagęszczonej pospółki ( zwiru ). Jest to tzw. kontrolowany nasyp budowlany. Tutaj wchodzą normy i przepisy takie jak dla nasypów budowlanych.

mk
|

Norma mówi, że dla płyty od - 50 cm, przy niewysadzinowym gruncie.

marek
|

na głębokości 50cm??? a co z cyklami zamarzania i odmarzania oraz PN dotyczącą posadowień bezpośrednich mówiącą, że należy posadawiać poniżej umownej granicy przemarzania podłoża, która w PL mieści się w granicach około 1,0m poniżej poziomu terenu???