Blachodachówka modułowa - wymiary, cena, opinie. Montaż blachodachówki modułowej na dachu skośnym krok po kroku

2019-02-21 15:30

Blachodachówka modułowa to wąskie panele. Poprawny montaż blachodachówki modułowej ma kluczowy wpływ na to, czy dach będzie w dobrym stanie przez wiele lat. Jeśli praca zostanie wykonana wadliwie, pomiędzy panelami blachodachówki modułowej mogą powstać szczeliny, którymi do wnętrza budynku przedostawać się będzie wilgoć. Zobacz jak mocować listwę startową i przykręcać panele blachodachówki.

Blachodachówka
Autor: GettyImages

Modułowość takiego pokrycia polega na tym, że jeden arkusz nie odzwierciedla układu kilku lub kilkunastu przetłoczeń naśladujących dachówkę, tylko jeden lub dwa.

Blachodachówka modułowa wymiary

Rozmiar panelu pojedynczego wynosi 102-132,4 cm na 31,9, 36,9, 37,3 lub 45 cm. Waży – zależnie od modelu blachodachówki modułowej – od 2,1 do 3,1 kg (4,7-7 kg/m2). Panele podwójne blachodachówki modułowej mają długość 120 cm i szerokość 70 cm. Z przodu i z tyłu widoczne są też pionowe zakładki. Jeden taki panel waży około 3,8 kg (5 kg/m2). Podstawowe zasady montażu, odnoszące się do przygotowania dachu do krycia, cięcia oraz przykręcania blachy, są wspólne dla blachodachówek typowych i blachodachówek  modułowych. W szczegółach układania oba pokrycia trochę się różnią. Pewne odrębne zalecenia mają też poszczególni producenci blachodachówek modułowych i trzeba je respektować, by uniknąć błędów oraz utrzymać ważność gwarancji. Inaczej na przykład montuje się niektóre panele pojedyncze (te z posypką), a inaczej podwójne. Pierwsze trzeba na budowie doginać w wyznaczonych miejscach, podwójne i większość pojedynczych mają zagięcia wykonane fabrycznie.

Blachodachówka modułowa
Autor: RUUKKI Blachodachówka modułowa wypiera tradycyjną, oferowaną w formie dużych paneli. To najlepszy rodzaj blachy profilowanej, zwłaszcza na dachy o skomplikowanym kształcie. Ponieważ ma mniejsze rozmiary niż zwykła, mniej materiału zmarnuje się podczas docinania

Przygotowanie dachu do krycia blachodachówką modułową

Zanim zbudowana zostanie podkonstrukcja nośna z kontrłat nabijanych wzdłuż krokwi i łat mocowanych prostopadle do kontrłat, trzeba zaizolować dach. Możliwości są dwie – albo zastosujemy membranę dachową, albo papę. Membrana ma chronić przed skroplinami mogącymi powstawać pod pokryciem oraz sprzyjać odprowadzaniu pary wodnej od strony poddasza na zewnątrz. Układa się ją wprost na krokwiach, prostopadle do nich, i przytwierdza zszywkami. Pasy rozwija się, zaczynając od okapu, dzięki temu mogą nachodzić na siebie zgodnie z kierunkiem spływu ewentualnych skroplin. Zakłady między poszczególnymi pasami muszą wynosić około 15 cm. Po ułożeniu membrany do krokwi przybija się kontrłaty, a do nich łaty. Gdy do izolacji wybrano papę, trzeba wiedzieć, że należy ją układać na sztywnym poszyciu. To okładzina przybijana lub przykręcana do krokwi, robiona z desek bądź płyt drewnopochodnych. Do zaizolowanego sztywnego poszycia przytwierdza się kontrłaty, a do nich łaty.

Przed montażem blachodachówki. Montaż listwy startowej

Listwa startowa stanowi bazę dla dalszego montażu paneli blachodachówki modułowej. Należy montować je w sposób dokładny, tak by po przymocowaniu listwy tworzyły idealną linię prostą i były na tej samej wysokości. Na każdy arkusz przypada jeden panel startowy. Ze względów bezpieczeństwa warto kierować się zasadą, że kierunek montażu powinien być zgodny z kierunkiem najczęściej wiejących wiatrów w okolicy, choć nie jest to regułą. Z uwagi na to, że arkusze blachodachówki modułowej są symetryczne, kolejność układania arkuszy jest dowolna i decydują tu takie czynniki jak poziom skomplikowania połaci, rozmieszczenie „przeszkód” na dachu, takich jak lukarny, kominy itd. Ważnym czynnikiem jest również nachylenie dachu, które decyduje o wygodzie układania pokrycia.

Sprawdź też: Dachówka czy blachodachówka? >>

Montaż blachodachówki modułowej - krok po kroku

  1. Przed rozpoczęciem montażu listwy startowej należy zamontować obydwa pasy nadrynnowe oraz wykonać obróbki bocznych krawędzi dachu. Szerokość okapu musi umożliwić zamontowanie listwy startowej i powinna wynosić ok. 250 mm.
  2. W pierwszej kolejności zaznacza się na całej długości pasa dokładną odległość od krawędzi obróbki. 
  3. Listwę startową zaczepia się o górną krawędź zamontowanego wcześniej drugiego pasa nadrynnowego.
  4. Listwy startowe mocuje się wkrętami do deski okapowej na całej jej długości po czym sprawdza czy zostały przytwierdzone równolegle do okapu i czy stanowią jedną linię.
  5. W następnej kolejności mocuje się pierwszy arkusz blachodachówki modułowej. Zaczepia się go o listwę startową i dociska z całej siły. Na górze każdego arkusza znajdują się gotowe zakładki z otworami montażowymi. Kolejno zaczynając od środka mocuj arkusz do łaty.
  6. Łącznik wkręcaj prostopadle do łaty nie wyginając wcześniej zakładki montażowej. Dokręcony łącznik powinien dociągnąć cały arkusz do listwy startowej.
  7. Dla bezpieczeństwa pierwszy rząd paneli mocuj od czoła z listwą startową wkrętami. Wkręty pomaluj farbą zaprawową w kolorze pokrycia.
  8. W celu dokładnego spasowania, od czoła arkusze dobija się gumowym młotkiem tak, aby ich nie uszkodzić i nie porysować.
  9. Zamocuj kolejne arkusze. Kolejność układania jest sprawą indywidualną.

Sprawdź też:

Montaż blachodachówki modułowej: zdjęcia krok po kroku

Ważne

Kontrola podczas krycia dachu blachodachówką

W trakcie układania blachodachówki modułowej należy regularnie sprawdzać oraz mierzyć:

  • czy złącza zakładkowe idealnie na siebie zachodzą,
  • czy ułożone arkusze tworzą równe szeregi,
  • czy wkręty nie są przykręcone zbyt mocno i nie powodują deformacji pokrycia.

Układanie blachodachówki modułowej - miejsca szczególnie trudne

  • Kalenica

To górna krawędź dachu kryta gąsiorami. Gąsiory są przeważnie mocowane do deski osadzonej na wspornikach. Pod nimi trzeba umieścić materiał uszczelniający. Albo są to systemowe uszczelki z elastycznej piany poliuretanowej, albo taśma kalenicowa – uszczelniająco-wentylacyjna. Taśmę taką można dopasować do kształtu wytłoczeń blachy.

  • Kosz

Wzdłuż niego do kontrłat montuje się fragment deskowania. Deski te powinny być tej samej grubości co łaty. Między deskami pozostawia się szczeliny szerokości 2 cm. Obróbka kosza przytwierdzana jest do deskowania gwoździami ocynkowanymi lub – w innych systemach – za pomocą specjalnych blaszanych klamer. Szerokość obróbki kosza zależy od jego długości. Gdy ma do 4 m, powinna mieć po mniej więcej 15-20 cm z każdej strony. Przy koszu dłuższym niż 4 m – szerokość blachy modułowej po rozłożeniu nie powinna być mniejsza niż 66 cm. Wzdłuż obróbki koszowej trzeba narysować dwie równoległe linie pomocnicze. Do nich będą dochodzić boki poszczególnych paneli pokryciowych. Niektórzy producenci zalecają, żeby w środku, w rozstawie 26 cm, przykleić dwa równoległe pasy elastycznej uszczelki gąbkowej. Tak się robi, gdy obróbka mocowana jest gwoździami. Łączniki te znajdą się wtedy za przeciwwodną zaporą z uszczelek. Wzdłuż kosza najpierw układa się pełne arkusze blachodachówki modułowej (jeszcze ich nie przytwierdzając na stałe), a w drugiej kolejności te, które wymagały docięcia.

  • Krawędź dachu

Zewnętrzne narożniki wykańcza się podobnie jak kalenicę. Nie zostawia się tam jednak wylotów z przestrzeni wentylacyjnej. Blachę modułową docina się wzdłuż deski narożnikowej. Między pokryciem z blachodachówki modułowej a gąsiorem umieszcza się uszczelki z taśmy rozprężnej.

  • Komin

Obróbka komina to trudne wyzwanie. Pokrycie wykonuje wciąż niewielkie ruchy związane z działaniem wiatru lub rozszerzalnością termiczną blachy. Jego połączenie ze ściankami komina powinno więc być elastyczne, a jednocześnie szczelne. Trudno jednak sprostać obu tym warunkom, dlatego często między pokryciem a kominem dochodzi do rozszczelnień. Cztery elementy obróbki blacharskiej są wzajemnie łączone na rąbki stojące i leżące. Do komina przykręca się je wkrętami wyposażonymi w uszczelki. Styk obróbek ze ścianką komina trzeba dodatkowo uszczelnić – silikonem dekarskim, dekarską taśmą uszczelniającą, a najlepiej wykonując dodatkową obróbkę.

Zobacz także:

Blachodachówka
Autor: GettyImages

Montaż blachodachówki z wykorzystaniem panelu jednomodułowego

Alternatywnym sposobem montażu blachodachówki jest użycie w pierwszym pasie naprzemiennie paneli dwu i jednomodułowych. Rozwiązanie takie eliminuje łączenie się w jednym miejscu czterech paneli oraz usztywnia połączenia pomiędzy poszczególnymi arkuszami. Wydaje się również być bardziej wygodne, gdyż ułatwia dostęp do kolejnych montowanych paneli.

  1. Tradycyjnie rozpoczyna się od ułożenia listwy startowej wzdłuż okapu. Sprawdź, czy listwy zostały zamontowane równolegle do okapu i czy stanowią jedną linię.
  2. Panele układaj naprzemiennie – rozpoczynaj od panelu z dwoma modułami. Następnie układaj pierwszy panel jednomodułowy. Po czym układaj panel z dwoma modułami. Kontynuuj taki sposób montażu do końca listwy startowej.
  3. Po ułożeniu pierwszego rzędu naprzemiennie kontynuuj montaż korzystając już tylko z paneli dwumodułowych. Od tego momentu kolejność układania następnych paneli jest dowolna.
  4. Na każdym z etapów dokładnie dociskaj elementy do siebie korzystając z gumowego młotka.
  5. Należy pamiętać, że na każdym etapie sprawdza się dokładność układania kolejnych elementów – kontrolując ich montaż względem okapu, kalenicy i bocznych krawędzi dachu.
  6. W celu wyrównania górnej linii układanych paneli np. przy kalenicy dokładaj arkusz jednomodułowy.
Warto wiedzieć

Ile arkuszy blachodachówki modułowej na dach

Istnieją różne sposoby na obliczenie, ile arkuszy blachodachówki modułowej będzie potrzebne do wykończenia połaci. Nie jest to proste, zwłaszcza gdy dach ma skomplikowany kształt i dużo lukarn. Obliczenie zapotrzebowania na blachodachówkę modułową najlepiej więc pozostawić wykwalifikowanym sprzedawcom, którzy dysponują odpowiednimi programami komputerowym.

Zobacz także:

Muszą się oni jednak zapoznać z rysunkiem konstrukcyjnym dachu. Na jego podstawie dobiorą odpowiednią liczbę arkuszy blachodachówki modułowej, tak by po zakończeniu prac dekarskich pozostało jak najmniej niewykorzystanych kawałków blachodachówek. Gdy chcesz samodzielnie obliczyć potrzebną ilość materiału, musisz pamiętać, by kierować się rzeczywistymi wymiarami więźby dachowej, a nie wymiarami odczytanymi z projektu.

Układanie blachodachówki modułowej: akcesoria dodatkowe

Same arkusze blachodachówki modułowej to nie wszystko. Oprócz nich trzeba kupić jeszcze kilka akcesoriów do wykańczania dachu. Zaopatrzyć się w nie trzeba u tego samego producenta. Wraz z arkuszami na plac budowy powinny też trafić:

  • Gąsiory

Wykańcza się nimi kalenicę dachu. Mogą mieć kształt półokrągły lub litery V. Aby uszczelnić połączenie, pomiędzy gąsiorami a arkuszami blachy mocuje się specjalne taśmy uszczelniające.

  • Rynny koszowe

Stosuje się je do wykończenia wklęsłych załamań dachu. Mają najczęściej kształt półokrągły. Nadają estetyczny wygląd połączeniom połaci i odprowadzają do rynien wodę spływającą z dachu.

  • Wywietrzniki

Montowane są na połaci dachu. Dzięki nim pod pokrycie dachowe dostaje się powietrze, które następnie wywiewane jest przez specjalne szczeliny pozostawione w niektórych miejscach kalenicy. Zapobiega to gromadzeniu się wilgoci pod blachodachówkami. Latem właściwa wentylacja zapobiegnie też nadmiernemu nagrzewaniu się dachu.

  • Bariery śnieżne

Ich zadaniem jest zatrzymywanie zsuwającego się z dachu śniegu. Bariery śnieżne zabezpieczają w ten sposób rynny przed ewentualnym zerwaniem. Stoperów nie stosuje się w przypadku blachodachówek z posypką mineralną.

Dodatkowe akcesoria mogą podnieść koszt wykonania pokrycia dachowego z blachodachówki modułowej o 15-50%.

Dekarz - jak znaleźć, ile zapłacić, jak sprawdzić pracę?
Czy rozpoznasz dachówki?
Pytanie 1 z 6
Jaka to dachówka?
Zdjęcie
Pozostałe podkategorie