Domy z poddaszem użytkowym – 5 projektów, w których klasyka łączy się z nowoczesnością

2024-12-31 15:58

Kiedyś pomieszczenia pod skosami były wykorzystywane sporadycznie na przestrzenie mieszkalne. Dzisiaj domy z poddaszami użytkowymi to klasyka w budownictwie jedno- i wielorodzinnym. Wysoki spadzisty dach zapewnia dużo przestrzeni do mieszkania, a jeszcze więcej do zagospodarowania.

Spis treści

  1. Poddasze użytkowe nie było takie oczywiste
  2. Trzy klasyczne domy z dwuspadowymi dachami
  3. Dom z dwuspadowym dachem i facjatami
  4. Mały dom z wielospadowym dachem

Poddasze użytkowe nie było takie oczywiste

Dachy spadziste to tradycja w budownictwie. Jeśli kondygnację pod samym dachem decydowano się wykorzystać na cele mieszkalne, to uciekano się do zabiegów, które pozwalały zmieścić użytkową przestrzeń w prostopadłościennych ramach z płaskimi stropami, którą obudowywano skosami. Taki zabieg umożliwiały facjaty czy konstrukcje dachów, m. in mansardowych, polskich. Szerokie i wysokie dachy mogły mieścić takie pomieszczenia w środkowej najwyższej części, a wtedy doświetlenie wnętrza zapewniały jaskółki lub inne typy okien w konstrukcji dachów.

Współczesne strychy użytkowe to efekt rozwoju przemysłu materiałów budowlanych, a głównie zasługa producentów termoizolacji i stolarki. Nie byłoby poddasza użytkowego w dzisiejszym rozumieniu, gdyby nie materiały izolacji termicznej, które łatwo można zastosować, ocieplając skosy. Okna dachowe montowane bezpośrednio w konstrukcji pomogły doświetlić powstałe w ten sposób ciepłe poddasza. Dzisiaj jasne i ciepłe poddasze użytkowe w dachach spadzistych to norma. Te rozwiązania są stosowane także powszechnie podczas przebudów starych domów i adaptacji nieużytkowanych strychów na pomieszczenia mieszkalne.

Murator Remontuje #2: Układanie płytek na ścianie w łazience
Materiał sponsorowany

Trzy klasyczne domy z dwuspadowymi dachami

Kiedyś pod skosami były graciarnie teraz w domach o tradycyjnych formach są eleganckie pokoje. Tradycja jednak nie oznacza, że projekty takich domów są identyczne. Drobne zmiany w kształcie połaci, formie okien czy zastosowanych dodatkach sprawiają, że tradycja przybiera różne formy. Takie są właśnie trzy klasyczne, a jednak nie takie same projekty domów z dwuspadowymi dachami. We wszystkich podobny jest podział funkcjonalny ze strefą dzienną na parterze i strefą nocną na poddaszu.

AS161 Werbena Lux A ma z tych trzech propozycji najbardziej klasyczną formę. Podłużny dom przykryty prostym dwuspadowym dachem z wysuniętym fragmentem połaci od frontu na zadaszenie małego ganku przed wejściem. W jednej bryle pod dachem zmieścił się też garaż, który zajął miejsce gdzie kiedyś w domach tego typu było miejsce na oborę lub stajnię. W sumie to aż się prosi w tym projekcie o rustykalne elementy ozdobne na fasadzie, np. okiennice. Współczesne jest rzecz jasna rozplanowanie z dużą strefą dzienną na parterze i ogromnym tarasem. Wyjście na ogród prowadzi nie tylko przez taras, ale i z garażu przez kotłownię.

A108G1 Nasz faworyt G1 ma również bardzo klasyczną bryłę i formę części mieszkalnej zbliżoną do kwadratu. Do tej części budynku przylega prostopadłościenny garaż, który jest elementem nawiązującym do współczesności, podobnie jak wykończenia fragmentów elewacji. Klasykę formy uzupełniają kształty okien, chociaż zastosowano tu urozmaicenie w postaci dużych przeszkleń drzwi tarasowych. To dom dla dużej rodziny, bo w sumie zaprojektowano w nim aż pięć sypiaini – jedna na parterze i cztery na poddaszu.

Klasykę formy M247a Dobry pomysł – wariant I uzupełniają współczesne i modne elementy w postaci żelbetowych ram, w które wpisała się strefa wejścia i bramy garażowej i zadaszenia tarasu, a jednocześnie podpory pod balkon na ścianie szczytowej. Nowoczesne są również szklane balustrady i formy przeszkleń całego budynku. Pod wysokim dachem znalazło się miejsce na cztery sypialnie.

Dom z dwuspadowym dachem i facjatami

Facjata to klasyczne rozwiązanie przestrzeni mieszkalnej na poddaszu. Umożliwia aranżację wnętrza pod dachem bez skosów. To jakby pudełko postawione na stropie parteru i obudowane dachem. Takie klasyczne rozwiązanie zastosowane zostało w projekcie DW065 Praktyczny 2A, chociaż zrobione to zostało we współczesny sposób, gdyż część pomieszczeń w facjatach ma ukośne fragmenty sufitu. Dom ma bardzo tradycyjną formę urozmaiconą prostopadłościenną bryłą garażu od frontu. Nowoczesności dodają duże przeszklenia i połączenie drewna i kamienia na elewacji parteru.

Parter mieszkalnej części domu jest zajęty niemal w całości przez strefę dzienną. Jest tu też mała sypialnia, ale pomyślana raczej wykorzystaniu dla gości. Na wypoczynek przeznaczono tu duże poddasze, które swą powierzchnię zawdzięcza właśnie facjatom. Są tu trzy duże sypialnie – największa master bedroom z osobną garderobą. Duża łazienka i pralnia uzupełniają przestrzeń. Z sypialni umieszczonych przy ścianach szczytowych prowadzą wyjścia na balkon oraz na taras ulokowany na dachu garażu.

Murator Google News
Autor:

Mały dom z wielospadowym dachem

GL572 Pelikan Bis to w sumie nieduży dom, w którego bryle znalazło się miejsce na duży garaż. Mógłby być parterowy, ale dlaczego tracić możliwość zagospodarowania najwyższej części u zbiegających się połaci dachu.

Na parterze są dwie sypialnie z duża strefą dzienną, pralnią, łazienką i sporym przedsionkiem oraz jednostanowiskowym garażem. Schody z korytarza w środkowej części parteru prowadzą na poddasze. W projekcie zaaranżowano tutaj duży hal, łazienkę i pokój na domową rozrywkę. Jednak dwa z trzech pomieszczeń można przeprojektować do pełnienia innych funkcji. Jedną z rozsądnych propozycji jest przeniesienie tutaj sypialni master bedroom, bo przecież z dużej łazienki nie warto rezygnować. W holu przy schodach jest wystarczająco miejsca na garderobę. Wtedy strefę nocną na parterze można oddać w posiadanie młodszej części rodziny lub jedną z sypialni przeznaczyć na gościnę. Zawsze przecież mogą wpaść z wizytą dziadkowie, inni członkowie rodziny lub przyjaciele. Na letnie przyjęcia zaprasza duży zadaszony okapem taras z dostępem z jednej sypialni i salonu.

Murowane starcie
Ogrzewanie – podłogowe czy grzejniki? MUROWANE STARCIE

Zobacz galerię: Domy z werandą 

Pozostałe podkategorie