Płotki przeciwśniegowe. Po co na dachu śniegołapy i inne bariery śniegowe

2010-11-30 12:14

Płotki przeciwśnieżne lub inne bariery śnieżne warto zamontować na każdym dachu. Dobiera się je do rejonu, w którym stoi dom. W przypadku niewielkich mas śniegu wystarczą drabinki dachowe lub stopery snieżne. Drabinki przeciwśnieżne można dopasować kolorystycznie do dachu; niektóre z nich da się po zimie zdemontować.

Płotki przeciwśniegowe. Po co na dachu płotki przeciwśnieżne?
Autor: Wiktor Greg

Po co montować płotki przeciwśniegowe?

Zsuwający się z dachu śnieg tworzy masywną czapę, która spadając, może zniszczyć znajdujące się przy domu przedmioty – samochód, budę dla psa czy rośliny. Najczęściej zsuwający się z dachu śnieg zrywa też lub gnie orynnowanie, a w zimie trudno je naprawić i wiosenne deszcze zalewają potem okap dachu i elewację.

Im dach bardziej stromy, tym śnieg zsuwa się szybciej. Dlatego na połaciach o dużym nachyleniu bariery śnieżne są niezbędne. Na dachach bardziej płaskich – do 30° – nie trzeba ich wykonywać, ale warto to robić, zwłaszcza na terenach obfitujących w opady śniegu.

Masa czapy śniegowej zależy między innymi od długości połaci – im jest większa, tym więcej śniegu zbiera się przy okapie. Zgromadzony w jednym miejscu śnieg naraża dach na silne liniowe obciążenie, dlatego na stromych połaciach dłuższych niż 10 m umieszcza się często dwa rzędy zabezpieczeń przeciwśniegowych – jeden przy okapie, a drugi w środku połaci.

Przy okazji zerknij, jak powinno się konserwować orynnowanie:

Systemy rynnowe. Kiedy należy robić ich przegląd?

Montaż śniegołapów i innych barier śniegowych

Ważne, aby w miejscach mocowania barier śniegowych znajdowały się odpowiednie wzmocnienia więźby dachowej. Przy okapie jest to murłata, a na połaci mogą to być na przykład dodatkowe kleszcze albo wymiany. Takie rozwiązanie należy przewidzieć już na etapie projektu. Bez niego nie wolno montować płotków przeciwśniegowych na połaci, bo zalegający śnieg zbyt mocno obciążałby krokwie.

Ważne, aby zarówno rodzaj uchwytów, jak i same śniegołapy dobrać odpowiednio do pokrycia – inne wsporniki stosuje się w przypadku dachówek, inne do blachodachówki. Bariery przeciwśniegowe można też dopasować kolorystycznie do dachu.

Rodzaj barier przeciwśniegowych dobiera się do rejonu, w którym stoi dom – jeżeli nawał śniegu jest duży, muszą być mocne. Mogą to być drewniane bale albo podwójne stalowe rurki. W przypadku niewielkich mas śniegu wystarczą drabinki rozpraszające.

Warto wiedzieć

Płotki przeciwśnieżne - tylko na zimę

Płotki przeciwśniegowe nie muszą być przez cały rok na dachu, choć najczęściej tak właśnie jest. Można je po zimie łatwo zdemontować, bo nie są mocowane bezpośrednio do pokrycia, ale do specjalnych uchwytów. Powinien to jednak robić fachowiec. Oczywiście jesienią trzeba ponownie je przykręcić. Jeśli płotków przeciwśnieżnych nie odkręca się na okres letni, to przed zimą należy usunąć zgromadzone za nimi liście.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie