| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Suchy tynk - płyty gipsowo-włóknowe dobrze wykorzystane

Suchy tynk - płyty gipsowo-włóknowe dobrze wykorzystane

Płyty gipsowo-włóknowe są wykonane z masy gipsowej połączonej z włóknami celulozowymi. Oba składniki są zmieszane i sprasowane pod ciśnieniem. Można z nich wykonać tak zwany suchy tynk.

Z płyt gipsowo-włóknowych wykonuje się najczęściej tak zwany suchy tynk. Wykańcza się nimi ściany murowane, tak by były równe i można je było pomalować lub położyć na nich tapetę. Nie mają oklein kartonowych jak płyty gipsowo-kartonowe. Niektóre z nich zbudowane są z rdzenia gipsowego oklejonego z dwóch stron płytami gipsowo-włóknowymi. Na stykach pomiędzy płytami nie stosuje się wzmocnień taśmą, lecz 5-7-milimetrowe spoiny wypełnia się specjalną masą szpachlową lub klei dwuskładnikowym klejem poliuretanowym.

Aby łączenia nie pękały, masę szpachlową należy nakładać w dwóch warstwach z zachowaniem przerw technologicznych na ich wyschnięcie i stwardnienie. Płyty nie wymagają gruntowania przed malowaniem, klejeniem tapety bądź nakładaniem glazury, gdyż w trakcie produkcji zostały zabezpieczone przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci.

Płyty gipsowo-włóknowe są twarde, ogniochronne i dobrze znoszą działanie wilgoci, mogą być więc stosowane we wszystkich pomieszczeniach. Można je zespalać z materiałem termoizolacyjnym, nadają się wówczas do docieplania ścian od wewnątrz. Można je także stosować na poszycia zewnętrzne w domach szkieletowych. Muszą jednak być wówczas osłonięte na przykład oblicówką drewnianą lub winylową. Płyty gipsowo-włóknowe są mocniejsze od gipsowo-kartonowych, ale lepsze parametry pociągają za sobą wyższą cenę.

Przeczytaj dodatkowo:
Podkłady podłogowe. Czy zawsze wymagają zbrojenia?

Zanim wykonasz wylewkę podłogową, czyli podkład pod przyszłą posadzkę z desek, paneli, płytek lub innego...

Podkład na ogrzewaniu podłogowym. Który jastrych...

Nagrzewające się podłoże stawia przed podkładem podłogowym pewne dodatkowe wymagania. Taki jastrych musi być...

Jak łączyć różne posadzki, żeby ich powierzchnie...

Aby posadzkę ceramiczną i posadzkę drewnianą lub jakiekolwiek inne dwie posadzki połączyć na jednym poziomie,...

Schody strychowe - wysoka izolacyjność termiczna,...

Rynek schodów strychowych mocno się rozwinął. Te najnowsze i najcieplejsze łączą wygodę użytkowania z...

Jak dobrać odpowiednią grubość podkładu...

Grubość wylewki może być bardzo różna i wahać się od kilku milimetrów do kilku...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.