| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Ciepły montaż okien balkonowych. Jak powinien przebiegać w domu pasywnym?

Ciepły montaż okien balkonowych. Jak powinien przebiegać w domu pasywnym?

Ciepły montaż okien i drzwi tarasowych staje się coraz popularniejszy. Jest on niezbędny w domu pasywnym lub domu energooszczędnym. Oto, jak okna balkonowe instaluje się w domach pasywnych.

Podczas montażu okna balkonowego w budynku pasywnym o masywnej konstrukcji należy, podobnie jak w przypadku pozostałych okien, rozwiązać dwa najważniejsze problemy. Pierwszy to eliminacja mostka cieplnego, drugi – zapewnienie szczelności powietrznej połączenia okna ze ścianą.

Bez mostka termicznego

W celu ograniczenia mostka montuje się ramę okienną w płaszczyźnie termoizolacji. Stabilność mechaniczną okna wysuniętego w warstwę ocieplenia zapewnia się dzięki zastosowaniu specjalistycznych kotew dostarczanych przez producenta lub dystrybutora okien bądź użycie stolarskich kątowników montażowych. Ten drugi sposób jest najpopularniejszy u naszych zachodnich sąsiadów. Okna tarasowe są duże i ciężkie. Aby je oprzeć na dole, stosuje się łatę drewnianą zamocowaną do muru kołkami rozporowymi. Kątowniki montażowe wykorzystuje się wtedy tylko na bokach i górze ramy. Aby montaż był szczelny, połączenie ramy okiennej z murem osłania się taśmą uszczelniającą. W trakcie prac wykończeniowych taśmę pokrywa się tynkiem.

ZDANIEM EKSPERTA

Zabezpieczenie warstwy izolacji przed wilgocią pozwala w znacznym stopniu zredukować występowanie mostków cieplnych w miejscu połączenia okna z murem. Z tego względu „ciepły montaż” polecany jest jako optymalne rozwiązanie stosowane podczas montażu okien energooszczędnych.

Doradza Jacek Kowalczyk, ekspert z firmy OKNOPLAST.

Nieodpowiednie połączenie z tarasem

To, co odróżnia pasywny montaż okna balkonowego od zwykłego montażu, to sposób wykonania połączenia nawierzchni tarasu lub balkonu z krawędzią okna. W tradycyjnym rozwiązaniu, gdy taras jest wykończony płytkami, wykonuje się pod nie wylewkę, która dochodzi do krawędzi ramy okiennej. Z punktu widzenia energetycznego jest to rozwiązanie nieodpowiednie. Taka wylewka przecina warstwy termoizolacji i powoduje znaczący mostek termiczny.

Rozwiązanie z kratą Wema

Istnieje proste rozwiązanie tego problemu. Okno balkonowe należy zamontować tak jak zwykłe okno, stosując parapet zewnętrzny z blachy powlekanej, PCW lub aluminium, taki, jaki mocuje się przy pozostałych oknach. Dopiero nad tym parapetem wykonuje się warstwę tarasu lub balkonu, po której będą chodzić użytkownicy. W przypadku układania nawierzchni drewnianej deski tarasowe wydłuża się aż do ramy okiennej. Natomiast gdy nawierzchnia tarasu jest brukowana lub z płyt, między tą nawierzchnią a oknem stosuje się jako podest łączący tak zwaną kratę Wema. Jest to ażurowa krata stalowa wykorzystywana zazwyczaj w obiektach przemysłowych. W takim wypadku termoizolacja przy parapecie dochodzi do ramy, więc unika się mostka termicznego.

Bez problemu z deszczówką

Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że w niezawodny sposób zostaje załatwiona kwestia szczelności i odprowadzania opadów atmosferycznych. Woda deszczowa spływa między deskami lub kratą Wema na parapet, a następnie z parapetu do przestrzeni między ścianą a podbudową tarasu. Przestrzeń tę wypełnia się żwirem, aby lepiej pochłaniała wodę. Powierzchnię ściany należy pokryć hydroizolacją aż do poziomu parapetu. W budynkach pasywnych niekiedy stosuje się inne rozwiązanie polegające na zrobieniu parapetu z blachy nierdzewnej o wyższej sztywności niż materiały standardowo stosowane do wykonania parapetów. Parapet taki stanowi nawierzchnię, po której chodzą użytkownicy.

Jakie okna dachowe kupić na poddasze? Sprawdź, co oferują producenci okien

Jeżeli stoisz przed wyborem okien dachowych, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Wyjaśniamy w nim,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zaproś świat do domu. Okna balkonowe na poddaszu

Poddasze kreuje wiele ciekawych możliwości architektonicznych i aranżacyjnych. W dachu skośnym bez ścianki...

Okna z PCV. Jak wybrać stolarkę okienną na lata?

Budowa domu jest ogromnym przedsięwzięciem. Jednak zaangażowanie włożone w realizację tego marzenia zwraca...

Świetliki dachowe - dobry sposób na wprowadzienie...

Świetliki dachowe zapewniają naturalne oświetlenie tam, gdzie nie mogą tego zrobić okna. Poza tym potrafią...

Inteligentna stolarka okienna. Okna w stylu...

Jak z dowolnego miejsca na ziemi sterować stolarką okienną, roletami czy żaluzjami fasadowymi? Jest to...

Okna drewniane linii Cube od firmy Stolbud

Nowe okna drewniane Cube od firmy Stolbud są połączeniem minimalizmu, eleganckiego designu i wysokiej jakości...

Okna energooszczędne do domów klasy premium. Czy...

Świadomość inwestorów na temat energooszczędnych okien, jak i samej energooszczędności, stale rośnie....