| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Ciepły montaż okien balkonowych. Jak powinien przebiegać w domu pasywnym?

Ciepły montaż okien balkonowych. Jak powinien przebiegać w domu pasywnym?

Ciepły montaż okien i drzwi tarasowych staje się coraz popularniejszy. Jest on niezbędny w domu pasywnym lub domu energooszczędnym. Oto, jak okna balkonowe instaluje się w domach pasywnych.

Podczas montażu okna balkonowego w budynku pasywnym o masywnej konstrukcji należy, podobnie jak w przypadku pozostałych okien, rozwiązać dwa najważniejsze problemy. Pierwszy to eliminacja mostka cieplnego, drugi – zapewnienie szczelności powietrznej połączenia okna ze ścianą.

Bez mostka termicznego

W celu ograniczenia mostka montuje się ramę okienną w płaszczyźnie termoizolacji. Stabilność mechaniczną okna wysuniętego w warstwę ocieplenia zapewnia się dzięki zastosowaniu specjalistycznych kotew dostarczanych przez producenta lub dystrybutora okien bądź użycie stolarskich kątowników montażowych. Ten drugi sposób jest najpopularniejszy u naszych zachodnich sąsiadów. Okna tarasowe są duże i ciężkie. Aby je oprzeć na dole, stosuje się łatę drewnianą zamocowaną do muru kołkami rozporowymi. Kątowniki montażowe wykorzystuje się wtedy tylko na bokach i górze ramy. Aby montaż był szczelny, połączenie ramy okiennej z murem osłania się taśmą uszczelniającą. W trakcie prac wykończeniowych taśmę pokrywa się tynkiem.

ZDANIEM EKSPERTA

Zabezpieczenie warstwy izolacji przed wilgocią pozwala w znacznym stopniu zredukować występowanie mostków cieplnych w miejscu połączenia okna z murem. Z tego względu „ciepły montaż” polecany jest jako optymalne rozwiązanie stosowane podczas montażu okien energooszczędnych.

Doradza Jacek Kowalczyk, ekspert z firmy OKNOPLAST.

Nieodpowiednie połączenie z tarasem

To, co odróżnia pasywny montaż okna balkonowego od zwykłego montażu, to sposób wykonania połączenia nawierzchni tarasu lub balkonu z krawędzią okna. W tradycyjnym rozwiązaniu, gdy taras jest wykończony płytkami, wykonuje się pod nie wylewkę, która dochodzi do krawędzi ramy okiennej. Z punktu widzenia energetycznego jest to rozwiązanie nieodpowiednie. Taka wylewka przecina warstwy termoizolacji i powoduje znaczący mostek termiczny.

Rozwiązanie z kratą Wema

Istnieje proste rozwiązanie tego problemu. Okno balkonowe należy zamontować tak jak zwykłe okno, stosując parapet zewnętrzny z blachy powlekanej, PCW lub aluminium, taki, jaki mocuje się przy pozostałych oknach. Dopiero nad tym parapetem wykonuje się warstwę tarasu lub balkonu, po której będą chodzić użytkownicy. W przypadku układania nawierzchni drewnianej deski tarasowe wydłuża się aż do ramy okiennej. Natomiast gdy nawierzchnia tarasu jest brukowana lub z płyt, między tą nawierzchnią a oknem stosuje się jako podest łączący tak zwaną kratę Wema. Jest to ażurowa krata stalowa wykorzystywana zazwyczaj w obiektach przemysłowych. W takim wypadku termoizolacja przy parapecie dochodzi do ramy, więc unika się mostka termicznego.

Bez problemu z deszczówką

Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że w niezawodny sposób zostaje załatwiona kwestia szczelności i odprowadzania opadów atmosferycznych. Woda deszczowa spływa między deskami lub kratą Wema na parapet, a następnie z parapetu do przestrzeni między ścianą a podbudową tarasu. Przestrzeń tę wypełnia się żwirem, aby lepiej pochłaniała wodę. Powierzchnię ściany należy pokryć hydroizolacją aż do poziomu parapetu. W budynkach pasywnych niekiedy stosuje się inne rozwiązanie polegające na zrobieniu parapetu z blachy nierdzewnej o wyższej sztywności niż materiały standardowo stosowane do wykonania parapetów. Parapet taki stanowi nawierzchnię, po której chodzą użytkownicy.

Przeczytaj dodatkowo:
Okna energooszczędne do domów klasy premium. Czy...

Świadomość inwestorów na temat energooszczędnych okien, jak i samej energooszczędności, stale rośnie....

Nowe Okna i Drzwi

Wybieramy je do domów nowo budowanych i remontowanych. W tych pierwszych stanowią eleganckie...

Dom na czasie - wysokie okna, nowoczesne...

Wysokie okna są niezbędne w modnym domu. Zgodnie z obowiązującymi trendami schodzą do podłogi i sięgają...

Świetlik rurowy – sposób na doświetlenie ciemnego...

Świetliki rurowe wprowadzają naturalne światło do pomieszczeń, w których nie można zamontować okien...

Drzwi tarasowe. Jak wybrać wygodne w...

Wybór odpowiednich drzwi tarasowych ma ogromne znaczenie. Aby w pełni wykorzystać uroki...

Okna drewniano-aluminiowe – luksus,...

Połączenie drewna i aluminium pozwoliło stworzyć okna doskonałe. Wyróżnia je ekskluzywny wygląd,...