| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Ciepły montaż okien balkonowych. Jak powinien przebiegać w domu pasywnym?

Ciepły montaż okien balkonowych. Jak powinien przebiegać w domu pasywnym?

Ciepły montaż okien i drzwi tarasowych staje się coraz popularniejszy. Jest on niezbędny w domu pasywnym lub domu energooszczędnym. Oto, jak okna balkonowe instaluje się w domach pasywnych.

Podczas montażu okna balkonowego w budynku pasywnym o masywnej konstrukcji należy, podobnie jak w przypadku pozostałych okien, rozwiązać dwa najważniejsze problemy. Pierwszy to eliminacja mostka cieplnego, drugi – zapewnienie szczelności powietrznej połączenia okna ze ścianą.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Bez mostka termicznego

W celu ograniczenia mostka montuje się ramę okienną w płaszczyźnie termoizolacji. Stabilność mechaniczną okna wysuniętego w warstwę ocieplenia zapewnia się dzięki zastosowaniu specjalistycznych kotew dostarczanych przez producenta lub dystrybutora okien bądź użycie stolarskich kątowników montażowych. Ten drugi sposób jest najpopularniejszy u naszych zachodnich sąsiadów. Okna tarasowe są duże i ciężkie. Aby je oprzeć na dole, stosuje się łatę drewnianą zamocowaną do muru kołkami rozporowymi. Kątowniki montażowe wykorzystuje się wtedy tylko na bokach i górze ramy. Aby montaż był szczelny, połączenie ramy okiennej z murem osłania się taśmą uszczelniającą. W trakcie prac wykończeniowych taśmę pokrywa się tynkiem.

ZDANIEM EKSPERTA

Zabezpieczenie warstwy izolacji przed wilgocią pozwala w znacznym stopniu zredukować występowanie mostków cieplnych w miejscu połączenia okna z murem. Z tego względu „ciepły montaż” polecany jest jako optymalne rozwiązanie stosowane podczas montażu okien energooszczędnych.

Doradza Jacek Kowalczyk, ekspert z firmy OKNOPLAST.

Nieodpowiednie połączenie z tarasem

To, co odróżnia pasywny montaż okna balkonowego od zwykłego montażu, to sposób wykonania połączenia nawierzchni tarasu lub balkonu z krawędzią okna. W tradycyjnym rozwiązaniu, gdy taras jest wykończony płytkami, wykonuje się pod nie wylewkę, która dochodzi do krawędzi ramy okiennej. Z punktu widzenia energetycznego jest to rozwiązanie nieodpowiednie. Taka wylewka przecina warstwy termoizolacji i powoduje znaczący mostek termiczny.

Rozwiązanie z kratą Wema

Istnieje proste rozwiązanie tego problemu. Okno balkonowe należy zamontować tak jak zwykłe okno, stosując parapet zewnętrzny z blachy powlekanej, PCW lub aluminium, taki, jaki mocuje się przy pozostałych oknach. Dopiero nad tym parapetem wykonuje się warstwę tarasu lub balkonu, po której będą chodzić użytkownicy. W przypadku układania nawierzchni drewnianej deski tarasowe wydłuża się aż do ramy okiennej. Natomiast gdy nawierzchnia tarasu jest brukowana lub z płyt, między tą nawierzchnią a oknem stosuje się jako podest łączący tak zwaną kratę Wema. Jest to ażurowa krata stalowa wykorzystywana zazwyczaj w obiektach przemysłowych. W takim wypadku termoizolacja przy parapecie dochodzi do ramy, więc unika się mostka termicznego.

Bez problemu z deszczówką

Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że w niezawodny sposób zostaje załatwiona kwestia szczelności i odprowadzania opadów atmosferycznych. Woda deszczowa spływa między deskami lub kratą Wema na parapet, a następnie z parapetu do przestrzeni między ścianą a podbudową tarasu. Przestrzeń tę wypełnia się żwirem, aby lepiej pochłaniała wodę. Powierzchnię ściany należy pokryć hydroizolacją aż do poziomu parapetu. W budynkach pasywnych niekiedy stosuje się inne rozwiązanie polegające na zrobieniu parapetu z blachy nierdzewnej o wyższej sztywności niż materiały standardowo stosowane do wykonania parapetów. Parapet taki stanowi nawierzchnię, po której chodzą użytkownicy.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Uszczelniający kołnierz do okien dachowych -...

Uszczelniające kołnierze do okien dachowych mają zapewnić nam energooszczędność, która jest jednym z...

Duże okna pionowe. Spraw, aby Twój dom był...

Duże okna pionowe zacierają granicę pomiędzy wnętrzem domu, a jego otoczeniem. Poznaj nowoczesne rozwiązania,...

Ciepły i szczelny montaż okien i drzwi. Czym jest...

„Typowy” montaż okien i drzwi polega na przykręceniu ich do ściany odpowiednimi łącznikami i...

Markizy do okien pionowych: rodzaje i sposób...

Markizy to przede wszystkim bardzo dobry sposób na ochronę wnętrza domu przed nadmiernym nagrzewaniem...

Wymiary okna a wymiary ościeża. Czy zmieniać...

Wymiana okien to duża ingerencja w dom. Czy zmiana wymiarów okien lub zmiana ich kształtu to dobry...