Jak wymienić okna balkonowe w bloku i domu. Ekspert radzi

2020-04-09 16:17

Zapytaliśmy eksperta z branży stolarki okiennej, jak postępować, jeśli chcemy wymienić stare okno balkonowe w mieszkaniu w bloku lub domku.

Okno balkonowe
Autor: Piotr Mastalerz Przed laty w mieszkaniach w blokach i domach jednorodzinnych montowano typowe zestawienia z oknem balkonowym

Na pytania odpowiedział Ryszard Maczyński, dyrektor operacyjny w firmie MS więcej niż OKNA, trener odpowiedzialny za podnoszenie kompetencji pracowników i partnerów handlowych w zakresie produktów i wytycznych do ich montażu.

Jakie były przed laty wymiary okien balkonowych?

W budownictwie wielo- i jednorodzinnym z lat 70. i 80. XX wieku bardzo często montowane były okna typowe, czyli o standardowych, stałych wymiarach, w których były określone kwatery mające typowe funkcje otwierania. Najczęściej wybieranymi zestawami do pokoju z balkonem były: okno balkonowe OB4 (865 x 2095 mm) i okno typowe O34 (1465 x 1435 mm).

Czy dziś stosuje się typowe wymiary okien balkonowych?

Obecnie firmy z branży stolarki otworowej nie produkują okien typowych, które zbiera się w magazynie i sukcesywnie sprzedaje w miarę pojawiania się zamówień. Każde okno, nawet pojedyncze, powstaje na zamówienie.

Co trzeba zrobić przed zamówieniem nowego okna balkonowego?

Obecnie podczas wymiany stolarki z okresu PRL (a także każdej innej) starych, nawet typowych, wymiarów okien balkonowych nie bierze się pod uwagę. Zawsze przed podpisaniem zamówienia sprzedawca/dystrybutor okien powinien dokonać pomiaru otworów z natury. To oznacza, że należy dokładnie i w odpowiedni sposób zmierzyć okna balkonowe (i wszystkie inne). Wymiary zawsze podaje się w kolejności: szerokość, wysokość. Różnica centymetra czy dwóch może sprawić, że okno balkonowe nie będzie pasować do otworu i (o ile będzie to możliwe) trzeba będzie wykonać dodatkową kosztowną i czasochłonną jego obróbkę.

Okno balkonowe
Autor: Awilux Typowy zestaw zawierał pojedyncze okno balkonowe stanowiące wyjście na balkon

Jaki standard okien balkonowych wybrać do bloku?

Klienci, którzy szukają stolarki do mieszkań w bloku, powinni dostosować standard okien balkonowych do standardu budynku – tego, czy jest dobrze, czy przeciętnie ocieplony. Najczęściej bloki są standardowo termomodernizowane. W znajdujących się tam mieszkaniach wystarczy zamontować okna i okna balkonowe, których współczynnik przenikania ciepła Uw wynosi nie więcej niż 1,1 W/(m2.K), czyli dokładnie tyle, ile powinno mieć okno według obecnie obowiązujących przepisów. Parametry te z punktu widzenia właścicieli mieszkań są absolutnie wystarczające.

Jeśli jednak ktoś jest bardziej wymagający bądź chce skorzystać z dofinansowania na wymianę stolarki z programu Czyste powietrze – a dzieje się to stosunkowo często – na ogół decyduje się na okna cieplejsze, których współczynnik przenikania ciepła Uw dla okna referencyjnego wynosi nie więcej niż 0,9 W/(m2.K). To oznacza, że okno to spełni obecne (z nawiązką), jak i przyszłe przepisy (będą obowiązywać od 2021 roku). Wiele okien balkonowych i innych okien może mieć znacznie lepszy, niższy współczynnik Uw, nawet niższy niż 0,80 W/(m2.K).

Przeczytaj też:

Ciepłe okna na 2021 r. Izolacyjność termiczna okien wg wymogów WT2021 >>>

W obu przypadkach do bloków klienci zamawiają standardowo rozwierne okno balkonowe, zaś pozostałe – w zależności od budżetu: rozwierne, uchylno-rozwierne lub rozwierne i uchylno-rozwierne.

Jakie okno balkonowe wybrać do prywatnego domu?

Inaczej kwestia wygląda w przypadku remontu i termomodernizacji domów wolnostojących – w tym również tych zbudowanych w okresie PRL. Prywatni inwestorzy często zdecydowanie poprawiają parametry termoizolacyjne swoich domów, tak żeby spełniały one wymogi energooszczędności. Dlatego też często pytają o linie okien o podwyższonym standardzie termoizolacyjnym. Zwracają też znacznie baczniejszą uwagę na kwestie estetyczne i funkcjonalne stolarki.

Remont domu - wymiana okien

Prawdy i mity o oknach

Pytanie 1 z 4
Im większe okno, tym zimniej w domu
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie