Jak wymienić okna balkonowe w bloku i domu. Ekspert radzi

2020-04-09 16:17
Okno balkonowe
Autor: Piotr Mastalerz Przed laty w mieszkaniach w blokach i domach jednorodzinnych montowano typowe zestawienia z oknem balkonowym

Zapytaliśmy eksperta z branży stolarki okiennej, jak postępować, jeśli chcemy wymienić stare okno balkonowe w mieszkaniu w bloku lub domku.

Na pytania odpowiedział Ryszard Maczyński, dyrektor operacyjny w firmie MS więcej niż OKNA, trener odpowiedzialny za podnoszenie kompetencji pracowników i partnerów handlowych w zakresie produktów i wytycznych do ich montażu.

Jakie były przed laty wymiary okien balkonowych?

W budownictwie wielo- i jednorodzinnym z lat 70. i 80. XX wieku bardzo często montowane były okna typowe, czyli o standardowych, stałych wymiarach, w których były określone kwatery mające typowe funkcje otwierania. Najczęściej wybieranymi zestawami do pokoju z balkonem były: okno balkonowe OB4 (865 x 2095 mm) i okno typowe O34 (1465 x 1435 mm).

Czy dziś stosuje się typowe wymiary okien balkonowych?

Obecnie firmy z branży stolarki otworowej nie produkują okien typowych, które zbiera się w magazynie i sukcesywnie sprzedaje w miarę pojawiania się zamówień. Każde okno, nawet pojedyncze, powstaje na zamówienie.

Co trzeba zrobić przed zamówieniem nowego okna balkonowego?

Obecnie podczas wymiany stolarki z okresu PRL (a także każdej innej) starych, nawet typowych, wymiarów okien balkonowych nie bierze się pod uwagę. Zawsze przed podpisaniem zamówienia sprzedawca/dystrybutor okien powinien dokonać pomiaru otworów z natury. To oznacza, że należy dokładnie i w odpowiedni sposób zmierzyć okna balkonowe (i wszystkie inne). Wymiary zawsze podaje się w kolejności: szerokość, wysokość. Różnica centymetra czy dwóch może sprawić, że okno balkonowe nie będzie pasować do otworu i (o ile będzie to możliwe) trzeba będzie wykonać dodatkową kosztowną i czasochłonną jego obróbkę.

Okno balkonowe
Autor: Awilux Typowy zestaw zawierał pojedyncze okno balkonowe stanowiące wyjście na balkon

Jaki standard okien balkonowych wybrać do bloku?

Klienci, którzy szukają stolarki do mieszkań w bloku, powinni dostosować standard okien balkonowych do standardu budynku – tego, czy jest dobrze, czy przeciętnie ocieplony. Najczęściej bloki są standardowo termomodernizowane. W znajdujących się tam mieszkaniach wystarczy zamontować okna i okna balkonowe, których współczynnik przenikania ciepła Uw wynosi nie więcej niż 1,1 W/(m2.K), czyli dokładnie tyle, ile powinno mieć okno według obecnie obowiązujących przepisów. Parametry te z punktu widzenia właścicieli mieszkań są absolutnie wystarczające.

Jeśli jednak ktoś jest bardziej wymagający bądź chce skorzystać z dofinansowania na wymianę stolarki z programu Czyste powietrze – a dzieje się to stosunkowo często – na ogół decyduje się na okna cieplejsze, których współczynnik przenikania ciepła Uw dla okna referencyjnego wynosi nie więcej niż 0,9 W/(m2.K). To oznacza, że okno to spełni obecne (z nawiązką), jak i przyszłe przepisy (będą obowiązywać od 2021 roku). Wiele okien balkonowych i innych okien może mieć znacznie lepszy, niższy współczynnik Uw, nawet niższy niż 0,80 W/(m2.K).

Przeczytaj też:

Ciepłe okna na 2021 r. Izolacyjność termiczna okien wg wymogów WT2021 >>>

W obu przypadkach do bloków klienci zamawiają standardowo rozwierne okno balkonowe, zaś pozostałe – w zależności od budżetu: rozwierne, uchylno-rozwierne lub rozwierne i uchylno-rozwierne.

Jakie okno balkonowe wybrać do prywatnego domu?

Inaczej kwestia wygląda w przypadku remontu i termomodernizacji domów wolnostojących – w tym również tych zbudowanych w okresie PRL. Prywatni inwestorzy często zdecydowanie poprawiają parametry termoizolacyjne swoich domów, tak żeby spełniały one wymogi energooszczędności. Dlatego też często pytają o linie okien o podwyższonym standardzie termoizolacyjnym. Zwracają też znacznie baczniejszą uwagę na kwestie estetyczne i funkcjonalne stolarki.

Remont domu - wymiana okien
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie