| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Budowa domów styropianowych. Dachy i stropy z kształtek styropianowych

Budowa domów styropianowych. Dachy i stropy z kształtek styropianowych

W domach styropianowych także dachy i stropy można zbudować ze styropianowych kształtek. Ciekawym rozwiązaniem są też styropianowe płyty konstrukcyjne. Porównaj różne technologie budowy styropianowych stropów i dachów.

Styropianowe elementy stropów gęstożebrowych

Elementy styropianowe można także stosować pod stropy gęstożebrowe. Są jednocześnie szalunkiem i wypełnieniem stropu (zajmują miejsce, w którym tradycyjnie układa się pustaki ceramiczne). Styropian jest lżejszy i cieplejszy niż ceramika, dlatego całkowita waga takiego stropu jest niewielka, co ma duże znaczenie na przykład przy projektowaniu dachów zielonych i wszelkich nadbudowach. Wypełnienie styropianem sprawia, że w porównaniu do płyty monolitycznej zużywa się znacznie mniej betonu. Lekkie elementy łatwo jest też przenosić i nimi manewrować.

Montaż styropianowego stropu

Styropianowe panele stropowe układa się na podporach montażowych. Aby nie zniszczyć styropianu podczas zbrojenia, na warstwie paneli rozkłada się do chodzenia tymczasowe podesty z desek. Układanie zbrojenia zaczyna się od wieńca. Zbrojenie należy wykonać zgodnie z projektem konstrukcyjnym. Pręty rozkłada się między pochyłymi ściankami paneli bocznych oraz nad nimi. Łączy się je ze zbrojeniem wieńca, stabilizując całą konstrukcję. Na zbrojeniu układa się mieszankę betonową klasy C15/20, którą trzeba zagęścić mechanicznie. Powstaje w ten sposób cienka żelbetowa płyta nośna z żebrami.

Wymiary stropów

W zależności od grubości styropianowych paneli, grubości nadbetonu tworzącego płytę (40-60 mm) oraz zastosowanego zbrojenia stropy takie mogą osiągać różne rozpiętości – nawet do kilkunastu metrów. Całkowita grubość stropu wynosi 195-330 mm.

Wykończenie sufitu

Jeżeli chcesz zamocować coś od spodu do stropu wykonanego z paneli, to najlepiej wprowadzić wkręt do żebra płyty betonowej w miejscu zetknięcia się płyt styropianowych. Powierzchnię sufitu pod stropem można wykończyć tynkiem na siatce przyklejonej do styropianu.

Autor: THERMODOM

Kształtki styropianowe umieszcza się na krokwiach, co pozwala na całkowite wyeliminowanie mostków cieplnych

Dach z kształtek styropianowych

Elementy dachowe są używane do zrobienia izolacji nakrokwiowej. Płyty w których grubość izolacji elementu wynosi 170 mm, układa się na dachach skośnych o nachyleniu połaci 30-45º. Pozwalają one uzyskać U dachu równe 0,23 W/(m2.K). Bezpośrednio na nich umieszcza się pokrycie dachowe – dachówki cementowe lub ceramiczne. Pokryciem mogą być takie dachówki, które montuje się do łat co 33 cm. Ten rozstaw jest dopasowany do elementów systemu.

Zalety styropianowych kształtek dachowych

Użycie kształtek styropianowych pozwala wyeliminować łaty, kontrłaty, folie wiatroizolacyjne i paroizolacyjne oraz wełnę mineralną. Kształtki montuje się bardzo szybko. Taki dach ma bardzo dobre parametry termiczne, jest znakomitym izolatorem. Dzięki temu temperatura na poddaszu zarówno w siarczyste mrozy, jak i upalne lata jest wyrównana. Jest też bardzo szczelny. Nowością w ofercie dachowych elementów ze styropianu są płyty o grubości 25 cm, również przeznaczone do izolacji nakrokwiowej, które pozwalają na osiągnięcie U = 0,13 W/(m2.K), czyli nadają się na dachy domów w standardzie pasywnym.

Montaż kształtek dachowych

Przybija się je gwoździami na ocynkowanych podkładkach bezpośrednio do krokwi o grubości minimum 10 cm rozstawionych osiowo co 60 cm. Od strony okapu kształtki są ograniczone drewnianą belką podporową. Styk elementów styropianowych w kalenicy uszczelnia się pianą poliuretanową. Hakowe połączenia płyt są tak przemyślane, że wyeliminowane zostają mostki termiczne. Na tych płytach można układać każdy rodzaj pokrycia dachowego.

Płyty konstrukcyjne ze styropianu

Mniej rozpowszechnione są elementy dachowe działające na podobnej zasadzie jak niektóre elementy stropowe i pełniące jednocześnie funkcję konstrukcyjną i izolacyjną. Mają one szerokość 510 mm, grubość od 170 do 230 mm i umożliwiają zbudowanie dachu o wartości U = 0,22-0,16 W/ (m2.K). Montuje się je bezpośrednio na płatwiach (bez konieczności użycia krokwi). Elementy te są bardzo lekkie. Ważą mniej więcej 5,5 kg/m2, co sprawia, że łatwo się je przenosi, a cała konstrukcja niewiele waży. Nadają się do wykonywania nadbudów. Do konstrukcji dachu mocuje się je specjalnymi śrubami dostarczanymi przez producenta. Długie elementy dachowe tak jak elementy stropowe mogą być „zbrojone” profilami ze stali galwanizowanej zatopionymi w styropianie. Do tych wewnętrznych stalowych profili przykręca się łaty pod ostateczny materiał wykończeniowy dachu.

 

Co na więźbie dachowej: sztywne poszycie dachu czy membrana dachowa

Chcąc wykończyć dach pokryciem profilowanym, trzeba podjąć decyzję, czy izolację utworzy papa na...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nasady kominowe: rodzaje, dobór, montaż....

Nasady kominowe dobiera się stosownie do średnicy wylotu przewodu kominowego, na którym ma być...

Materiał na trwały i szczelny dach

Blacha dachowa, blachodachówka, dachówka, gonty, folie, membrany, papy dachowe to bardzo ważne...

Modny Dach

W wielu dziedzinach życia kierujemy się modą. Dotyczy to także budowy domów. Jakie trendy obowiązują...

Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

Kominy spalinowe i dymowe. Zasady oraz przepisy...

Przypominamy najważniejsze zasady dotyczące budowy kominów dymowych, kominów spalinowych,...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT