Zniszczona betonowa płyta niewykończonego tarasu: jak ją naprawić?

2021-02-24 11:17
Zniszczona płyta betonowa
Autor: Mariusz Bykowski Stara płyta z betonu wymaga starannego remontu, zanim zostanie pokryta materiałem wykończeniowym

Co zrobić ze zniszczoną betonową płytą niewykończonego tarasu na gruncie, podestu schodów lub balkonu? Jak ją naprawić i przygotować do wykończenia.

Płyta betonowa tarasu, czy balkonu niezabezpieczona warstwą wykończeniową jest szczególnie narażona na ekstremalne warunki pogodowe. Smaga ją wiatr, moczy deszcz, mrozi mróz, piecze słońce. W zimie temperatura spada nocą do -25oC, a upalnym latem beton szybko się nagrzewa. W Polsce prawie 100 razy rocznie następuje tzw. przejście przez 0oC (w krótkim czasie temperatura spada poniżej zera, a potem wzrasta i jest na plusie), co szczególnie destrukcyjnie wpływa na materiały budowlane, bo one zamarzają i rozmarzają. Skutkiem tego są pęknięcia i ubytki w postaci odspajających się powierzchniowych fragmentów betonu.

Wielu producentów materiałów budowlanych oferuje systemy do naprawy betonu obejmujące produkty, które można tu wykorzystać. Podstawowym ich składnikiem są masy cementowe lub betony naprawcze wzmacniane polimerami. Na rynku występują one pod nazwą zapraw typu PCC (polymer cement concrete). Niektóre z nich mają jeszcze dodatek włókien polimerowych, co poprawia ich trwałość i wytrzymałość.

Obok nich znajdziemy zaprawy służące do zapewnienia odpowiedniej przyczepności poszczególnych warstw oraz drobnoziarniste szpachlówki do wypełniania niewielkich ubytków albo wyrównywania naprawianej powierzchni płyty betonowej.

W płytach betonowych może być zbrojenie, więc w systemach są jeszcze preparaty antykorozyjne. Niektórzy producenci mają też zaprawy montażowe, które można wykorzystać wtedy, gdy na przykład trzeba uzupełnić fragment zbrojenia.

Płytę betonową można remontować, gdy jej zniszczenie nie jest zbyt daleko posunięte – jest popękana powierzchniowo, zarysowana lub ma ubytki betonu i niewielkie odspojenia.

Izolacja balkonu i tarasu. Odpowiednia hydroizolacja

Zniszczona betonowa płyta - oczyszczanie

Najpierw należy pozbyć się z powierzchni betonu glonów, mchów i porostów. W szczelinach mogą rosnąć większe rośliny. Wszystko to można usunąć mechanicznie metalową szczotką zamocowaną na wiertarce lub ręcznie.

W przypadku gdy beton jest silnie porośnięty roślinami, do jego oczyszczenia można wykorzystać chemiczne preparaty do zwalczania glonów i mchów, np. Reinit-A. Środek nanosi się pędzlem bądź natryskowo i pozostawia na 6-12 godzin. Mniejsze ilości martwych roślin usuwa się także szczotką lub zmywa wodą.

Kolejnym etapem jest pozbycie się z powierzchni płyty wszelkich wystających, luźnych albo słabo trzymających się fragmentów betonu. Należy ją opukać młotkiem lub przecinakiem, aby doprowadzić do ich odpadnięcia. Powierzchnię płyty można też przeszlifować (bądź sfrezować). Po wykonaniu tych prac beton powinno się dokładnie odkurzyć albo zmyć wodą pod ciśnieniem.

Naprawa pęknięć na płycie betonowej

Głębokie pęknięcia lub rysy w betonie trzeba trwale wypełnić, by zabezpieczyć te miejsca przed dalszą degradacją. Najlepiej jest je naciąć szlifierką kątową na głębokość około 2 cm, żeby ukształtować wyraźne, głębokie szczeliny. Jeśli pęknięcia są długie, powinno się je naciąć także poprzecznie. Co mniej więcej 25 cm należy w poprzek rysy zrobić nacięcie o długości około 15 cm.

Tak zrobione zagłębienia trzeba oczyścić szczotką drucianą i odkurzyć, żeby usunąć pył, który może zmniejszyć przyczepność wypełnienia.

Przeczytaj też:

W nacięcia poprzeczne należy włożyć dodatkowo stalowe pręty zbrojeniowe o grubości 4-6 mm. Rysy i szczeliny wypełnia się uszczelniaczem poliuretanowym lub epoksydowym (np. Disbothan 235 PU-Fugendicht bądź Izohan Epoxy EP-603). Zanim żywica zacznie wiązać, miejsca reperowane trzeba posypać czystym suchym piaskiem.

Drobne, niegłębokie pęknięcia w płycie betonowej szerokości do 5 mm można wypełnić zaprawą naprawczą PCC podobnie jak ubytki. Masy te mają właściwość tzw. mostkowania rys, zwłaszcza zaprawy z dodatkiem włókien.

Naprawa płyty betonowej
Autor: Izohan Powierzchnia bardzo zniszczonej płyty została pokryta grubszą warstwą zaprawy naprawczej

Płyta betonowa - naprawa szczelin dylatacyjnych

Jeśli w dużej płycie betonowej tarasu są w pewnych odległościach długie proste linie pęknięć, to z pewnością są to dylatacje zrobione w trakcie układania betonu. Po latach brzegi nacięcia są nierówne, a ich wnętrze wypełnione drobnymi fragmentami betonu i śmieciami.

Podczas naprawy płyty betonowej szczeliny dylatacyjne trzeba oczyścić i odkurzyć. Potem układamy w nich sznur dylatacyjny z pianki poliuretanowej, a następnie wypełniamy je uszczelniaczem poliuretanowym (np. Caparol Disbothan 235 PU-Fugendicht lub WIM Uszczelniająca masa dylatacyjna).

Przeczytaj też:

Preparaty te mają dużą przyczepność i są bardzo elastyczne. Takie szczeliwo ma za zadanie przenieść wszelkie ruchy konstrukcji, także naprężenia powstałe na skutek nagrzewania.

Wypełnianie głębszych ubytków w płycie betonowej

Do wypełnienia dziur w betonie stosuje się właściwe zaprawy naprawcze PCC. Producenci zwykle określają, jak gruba może być ich warstwa, czyli jak głębokie ubytki można nimi naprawić.

Najczęściej stosuje się gruboziarniste zaprawy do wypełnień o głębokości 5-30, 5-40 lub 5-50 mm. Im grubsze jest kruszywo w zaprawie, tym większe dziury można nią naprawić (są nawet zaprawy, które można stosować do wypełniania ubytków o głębokości 100 mm).

Aby warstwa zaprawy PCC dobrze zespoliła się z podłożem i stworzyła monolityczną całość, przed jej nakładaniem należy zastosować warstwę sczepną. Warstwa zaprawy PCC powinna być nakładana na jeszcze niezwiązaną warstwę sczepną – obowiązuje zasada „mokre na mokre”.

Naprawa płyty betonowej
Autor: Izohan Mocne pęknięcia w płycie powinny zostać poszerzone i wypełnione uszczelniaczem polimerowym

Płyta betonowa - szpachlowanie drobnych ubytków

Żeby powstała równa i gładka powierzchnia płyty betonowej, prace naprawcze można zakończyć drobnoziarnistą szpachlówką wyrównującą. Stosuje się ją, jeśli zagłębienia w betonie są niewielkie (do 5-10 mm). Większość z tych produktów nie wymaga żadnych środków gruntujących. Beton wystarczy zmoczyć wodą. Na matowo wilgotne podłoże nakłada się szpachlówkę i dobrze ją zagęszcza, tak żeby zagłębienie w betonie zostało dokładnie wypełnione.

Naprawa płyty betonowej
Autor: Sopro Żeby powierzchnia tarasu była równa i gładka, nakłada się cienką warstwę szpachlówki

Naprawa płyty betonowej - wykonanie warstwy spadkowej

Płyta betonowa powinna mieć spadek 1,5-2%, żeby woda deszczowa sprawnie ściekała z tarasu. W większości wypadków stara płyta nie ma zrobionego spadku. Warstwę tę trzeba więc wykonać podczas naprawy. Można ją zrobić ze zwykłej zaprawy betonowej ułożonej na zagruntowanej powierzchni. Musi mieć ona w najcieńszym miejscu co najmniej 3,5 cm grubości.

Gdy między powierzchnią płyty betonowej a dolną krawędzią lub progiem drzwi tarasowych jest mało miejsca, warstwę spadkową można zrobić z zaprawy typu PCC.

Ze względu na wysokie parametry wytrzymałościowe może być ona cieńsza, jednak w najcieńszym miejscu powinna mieć nie mniej niż 1,5 cm.

Naprawa płyty betonowej
Autor: Dariusz Kiełbasa Po usunięciu zniszczonej warstwy powierzchniowej trzeba zrobić deskowanie, żeby odtworzyć krawędź

Płyta betonowa - wykończenie

Naprawioną płytę betonową należy zabezpieczyć przed wodą podciąganą kapilarnie i czynnikami atmosferycznymi. Zabezpieczenia płyty betonowej tarasu nie można odkładać na później, żeby ponownie nie uległa zniszczeniu. Jako wykończenie najczęściej stosuje się okładzinę z gresu lub klinkieru. To materiały bardzo trwałe, które sprawdzą się na zewnątrz.

Przeczytaj też:

Co na taras? Przegląd materiałów: klinkier, drewno, deski kompozytowe, płytki na taras

Na tarasie na gruncie pod płytkami powinna być wykonana szczelna warstwa hydroizolacyjna. Najkorzystniej jest ją zrobić z cementowej mikrozaprawy uszczelniającej, tzw. szlamu, który dobrze łączy się z klejem do płytek. Szlam nanosi się w dwóch warstwach. Pierwszą powinno się robić pędzlem, żeby masę dobrze wetrzeć w beton. Drugą można robić pędzlem lub metalową pacą. Gdy chcemy położyć na tarasie deski na legarach, szlam w miejscach, w których będą przebiegać legary, powinno się wzmocnić włókniną lub pokryć pasem papy.

Przeczytaj też:

Szlamy mineralne: nowoczesne zaprawy cementowe do hydroizolacji >>>

Warstwę hydroizolacyjną można wykonać z papy dachowej (dwie warstwy – podkładowa i wierzchniego krycia) lub folii fundamentowej o grubości nie mniejszej niż 1 mm. Szczególnie starannie trzeba zabezpieczyć miejsca, w których będą zamocowane legary. Tak naprawiona i zabezpieczona płyta może czekać na wykończenie nawet kilka miesięcy.

Sonda
Najlepszy materiał do wykończenia podłogi na tarasie to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie