Szlamy mineralne: nowoczesne zaprawy cementowe do hydroizolacji

2019-11-25 12:35

Elastyczne szlamy mineralne to modyfikowane polimerami mikrozaprawy uszczelniające na bazie cementu, które stosuje się jako powłoki hydroizolacyjne.

Szlamy mineralne
Autor: Saint Gobain Weber Elastyczne szlamy mineralne są przeznaczone do hydroizolacji fundamentów, piwnic, strefy cokołowej, tarasów, a nawet basenów

Elastyczne szlamy mineralne to nowoczesne materiały hydroizolacyjne. W ich składzie znajdziemy cement portlandzki szary lub biały, kruszywo mineralne o odpowiednim uziarnieniu, włókna oraz dodatki nadające im określone właściwości. Mogą to być specjalnie modyfikowane żywice, np. płynne polimery lub redyspergowalne żywice, i substancje hydrofobowe. Szlamy uszczelniające występują jako produkty jedno- lub dwuskładnikowe.

Można z nich wykonywać bezspoinowe powłoki hydroizolacyjne ław i ścian fundamentowych, piwnicznych oraz strefy cokołowej. Stosuje się je do robienia hydroizolacji podposadzkowych w warstwach podłogi na gruncie lub tarasu, a także izolacji w pomieszczeniach narażonych na zawilgocenie. Ze szlamów, zależnie od grubości warstwy, można wykonywać izolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne, także przy występowaniu wody napierającej - są wykorzystywane do uszczelniania basenów i innych zbiorników na wodę.

Szlamy mineralne
Autor: Quick-mix Quick-mix MDS Jednoskładnikowy szlam uszczelniający. Cena 99 zł/25 kg

Szlamy mineralne: właściwości

Szlamy to elastyczne zaprawy mineralne, które utwardzają się hydraulicznie. Zawartość cementu sprawia, że doskonale wiążą z innymi podłożami mineralnymi. Twardniejące cząsteczki zaprawy wypełniają pory materiału podłoża i uszczelniają go (dlatego szlamy są też nazywane mikrozaprawami uszczelniającymi). Co ważne, tworzą powłoki paroprzepuszczalne. Szlamy są materiałem mrozoodpornym. Można je stosować we wnętrzach, ale także na tarasach i w budowlach ogrodowych. Zachowują elastyczność w bardzo niskich temperaturach. Mają zdolność mostkowania rys o szerokości do 1 mm, więc można je nakładać na podłoże z drobnymi usterkami. Szlamy mineralne mają wysoką wytrzymałość na ściskanie i odporność na uszkodzenia. Można je układać na ławach fundamentowych i w strefie cokołowej.

Gdzie zastosować elastyczne szlamy mineralne:

Szlamy mineralne
Autor: Piotr Mastalerz Szlamy cementowe doskonale sprawdzają się jako izolacja podpłytkowa w łazienkach albo na tarasach

Szlamy mineralne: na jakie podłoża

Hydroizolacje ze szlamu mineralnego można wykonywać na wszystkich typowych podłożach budowlanych, np. murze z wypełnionymi spoinami, betonie, tynku cementowym, jastrychu cementowym lub anhydrytowym. Co ważne, powierzchnia nie musi być idealnie gładka i równa, jak w przypadku cieńszych hydroizolacji. Szlamy można nanosić na przykład na surowy mur bez tynku, ale z wypełnionymi spoinami. Podłoże jednak musi być suche, mocne i nośne. Wszelkie luźne lub niepewne fragmenty należy usunąć. Wystające ostre fragmenty oraz wypukłe narożniki dobre jest skuć i wyoblić. Na podłożu nie powinno być żadnych substancji zmniejszających przyczepność, np. olejów szalunkowych, bitumów.

Szlamy mineralne
Autor: Atlas Atlas Woder Duo to dwuskładnikowy szlam uszczelniający. Cena 230 zł/32 kg (składnik A+B)

Szlamy mineralne: grubość powłoki hydroizolacyjnej

Grubość warstw, które musimy nałożyć, zależy od rodzaju uszczelnienia, które chcemy osiągnąć. Należy pamiętać, że liczy się grubość warstwy zaprawy po wyschnięciu. Jako hydroizolacja przeciwwilgociowa warstwa szlamu elastycznego powinna po wyschnięciu mieć grubość 2,5 mm, jako hydroizolacja przeciwwodna2,5-3 mm.

Szlamy mineralne
Autor: Saint Gobain Weber Weber.tec Superflex D3. Dwuskładnikowy szlam uszczelniający. Cena 320 zł/32 kg (składnik A+B)

Szlamy mineralne są bardzo wygodne i proste do stosowania. Rozrabia się je podobnie jak klej do płytek czy inne zaprawy cementowe. Suchą mieszankę należy wsypać do wiadra z wodą odmierzoną w odpowiedniej proporcji względem ilości zaprawy. Na przykład do worka od wadze 25 kg dodaje się 5-6,5 l wody i rozrabia mieszadłem wolnoobrotowym aż powstanie jednolita masa bez grudek. Gotowy do użycia szlam powinien mieć konsystencję gęstej pasty albo szpachlówki. Do rozrobionej masy nie należy dolewać wody ani dosypywać mieszanki, żeby poprawić konsystencję. Na wykonanie powłoki z zaprawy cementowej mamy 30-40 minut. Potem masa zaczyna wiązać.

Zużycie szlamów mineralnych wynosi około 1,7 kg/m2 na 1 mm grubości warstwy. To daje zużycie od około 5 do około 7 kg na gotową powłokę zależnie od jej grubości.

Szlamy mineralne
Autor: Quick-mix Quick-mix FDS 2k Dwuskaładnikowy szlam uszczelniający. Cena 275 kg/25 kg

Jak układać szlamy mineralne

Powłoka hydroizolacyjna jest wykonywana przynajmniej w 2 warstwach metodą “mokre na mokre”. Nanosi się ją na nieco zwilżone podłoże, żeby lepiej związała. Do układania używa się pacy metalowej, wałka, dużego pędzla, tak zwanego ławkowca, albo szczotki dekarskiej. Pierwsza warstwa jest nieco cieńsza, powinna mieć 1-2 mm grubości. Trzeba ją dobrze wetrzeć w podłoże. Rozkładając zaprawę, trzeba uważać, żeby pokryć równomierną warstwą całą powierzchnię i żeby nie powstały pęcherze powietrza. Na jeszcze mokrą zaprawę nanosi się drugą warstwę, która może być nieco grubsza. Jeśli masa jest gęstsza, powłokę można nanosić cieniej. Rzadszą - jak szpachlówka - zaprawę można układać znacznie grubiej.

W narożnikach wewnętrznych należy wykonać fasety wypełniające. Do uszczelniania miejsc trudnych, np. przejść rurowych, są przeznaczone dodatkowe kołnierze uszczelniające, do narożników - mankiety i inne akcesoria.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie