Glony na elewacji: jak usunąć i zwalczać

2018-06-01 15:38
Glony na elewacji
Autor: Bolix

Podpowiadamy, jak usunąć glony z elewacji. Porośnięta glonami, zazieleniona elewacja to częsty widok. Radzimy, jak zapobiegać wykwitom na tynku, i pokazujemy, w jaki sposób należy naprawiać pokryte nalotem ściany.

Narost z glonów szpeci ściany i może doprowadzić do zniszczenia warstw wykończeniowych elewacji. Same glony nie są wprawdzie groźne dla ludzi, ale są pożywką dla grzybów pleśniowych. Kiedy pojawią się na ścianach, najlepiej czym prędzej się ich pozbyć.

Glony na elewacji - kiedy się pojawiają

Glony (algi) są w stanie wegetować i rozmnażać się na każdym podłożu, na przykład na betonie, tynku, farbie. Żyją w wodzie lub w wilgotnym środowisku, dlatego zakażenia pojawiają się szczególnie wtedy, gdy ściany zewnętrzne są niedostatecznie chronione przed wodą i wilgocią. Mogą porastać całe ściany, szczególnie elewacje północne i północno-wschodnie, lub pojawiać się miejscowo tam, gdzie jest wilgoć, na przykład na zacienionych fragmentach ścian lub nad oknami, przez które zbyt intensywnie wietrzy się ogrzewane pomieszczenia. Sprzyjające warunki do rozwoju glonów są wtedy, gdy tynk lub farba mają wysoką nasiąkliwość i ograniczoną paroprzepuszczalność.Dlatego najczęściej porażane przez glony są tynki akrylowe, zwłaszcza starego typu. Warto wiedzieć też, że tynki cienkowarstwowe barwione w masie łatwiej ulegają zakażeniu niż elewacje malowane farbami. Przyczyną pojawienia się glonów jest często przechłodzenie powierzchni ściany do temperatury niższej niż temperatura otoczenia, w wyniku czego dochodzi do kondensacji wilgoci na jej powierzchni. Jest to zjawisko analogiczne do powstawania szronu na samochodowych karoseriach w jesienne dni przy dodatniej, zbliżonej do zera temperaturze. Dlatego często ulegają zakażeniu szybko przechładzające się ściany wykończone cienkowarstwowymi systemami termoizolacyjnymi o małej bezwładności cieplnej.

Glony na elewacji
Autor: Marcel Abramowicz Miejsca pod okapami są mniej zawilgacane, więc słabiej rosną na nich glony

Jak usunąć glony z elewacji - oczyszczenie elewacji

Im szybciej po stwierdzeniu obecności glonów zrobimy remont, tym mniejszy będzie zakres prac, a efekt lepszy. Usuwanie glonów powinno przebiegać w trzech etapach. Grubsze warstwy glonów można usunąć mechanicznie – delikatnie zdrapać szpachelką albo szczotką lub wymyć strumieniem wody z myjki ciśnieniowej. Należy przy tym uważać, aby ciśnienie nie było zbyt wysokie i woda nie powyrywała fragmentów tynku z podłoża czy odspoiła słabszych warstw malarskich. Dlatego prace trzeba prowadzić, bacznie obserwując, jak zachowuje się podłoże. Zawsze wskazane jest wykonanie próby w mniej widocznym miejscu. Należy zapobiegać nadmiernemu rozbryzgiwaniu wody na inne fragmenty budynku, gdyż grozi to przeniesieniem zarodników i komórek na jeszcze niezakażone fragmenty elewacji. Woda pod ciśnieniem istotnie zwiększa wilgotność podłoża, co sprzyja wegetacji glonów. Dlatego trzeba myć elewację podczas gorących i suchych dni, tak aby woda, która wniknęła w podłoże, szybko odparowała. Wadą mycia elewacji jest też to, że po wyschnięciu mogą pojawić się na powierzchni ścian białe wykwity wapienne, bo woda może wymyć z podłoża sole mineralne.

Wideo: glony i grzyby na elewacji - jak je usunąć

Glony i grzyby na elewacji - renowacja krok po kroku
Glony na elewacji
Autor: Bolix Przeciekające rynny lub rury spustowe tworzą dogodne warunki do rozwoju glonów

Zwalczanie glonów z elewacji - chemiczne odkażanie ścian

Mechaniczne usunięcie glonów nie spowoduje zniszczenia zarodników w podłożu, dlatego trzeba je odkazić chemicznie, żeby nie doszło do nowej infekcji. Można do tego celu użyć preparatów do usuwania glonów, mchów, porostów. Większość z nich zawiera dwie klasy chemicznych substancji czynnych – silnie alkaliczne, nieorganiczne związki chloru lub organiczne zasady amoniowe.Preparaty nieorganiczne do zwalczania glonów z aktywnym chlorem działają silniej niż związki organiczne i mają intensywny zapach. Przed odkażaniem wskazane jest wykonanie w jakimś niewidocznym miejscu próby, czy preparat nie powoduje odbarwienia podłoża. Po naniesieniu na powierzchnię należy pozostawić go przez 20-30 minut. Następnie preparat trzeba zmyć wodą, żeby zmniejszyć zasadowość podłoża (do pH około 7). Zobojętnienie podłoża można kontrolować papierkiem lakmusowym lub uniwersalnym bądź fenoloftaleiną. Malinowoczerwony roztwór tej ostatniej naniesiony na ścianę staje się bezbarwny.Glony po zlaniu środkami odkażającymi zdecydowanie łatwiej oddzielają się od podłoża. Dlatego w przypadku silnych inwazji pozostałości glonów po odkażaniu można usunąć mechanicznie lub wymyć myjką ciśnieniową. Po kilkunastu minutach trzeba powtórzyć zabieg odkażania i dopiero potem zmyć ścianę. Operacja zmycia wodą jest niezwykle ważna, gdyż aktywny chlor i alkalia mogą spowodować zniszczenie lub trwałe odbarwienia warstwy tynkarskiej i innych elementów na elewacji. Jest to zależne od rodzaju pigmentu w farbie lub tynku i jego odporności na chemikalia. Jeśli odbarwienie miejscowe nie jest intensywne, można po prostu zostawić wszystko tak, jak jest. Można też spróbować zeskrobać powierzchnię w kształcie kwadratu czy prostokąta o bokach o 10 cm większych niż istniejąca plama, brzegi obkleić taśmą malarską, a następnie uzupełnić to miejsce takim samym tynkiem. Trzeba się jednak liczyć z tym, że będzie się ono odcinało od pozostałej płaszczyzny.Preparaty organiczne do zwalczania glonów bazujące na zasadach amoniowych nie są aż tak bardzo reaktywne chemicznie jak chlorowe. Po naniesieniu pozostawia się je na ścianie. Nie ma też tak wysokiego niebezpieczeństwa pojawienia się odbarwień, dlatego ostatniej warstwy preparatu nie należy zmywać.

Glony na elewacji
Autor: Marcel Abramowicz Glony najczęściej są zielone lub niebieskie, lecz mogą być także czerwone, żółte albo brunatne. W okolicy nadmorskiej domy porażają czerwone brunatnice

Jak usunąć glony z elewacji - wykończenie elewacji po odkażeniu

Oczyszczenie i odkażenie elewacji to wystarczający sposób na usunięcie wykwitów. Ale raz powstałe zakażenie sygnalizuje, że w budynku są korzystne warunki do rozwoju glonów, w związku z tym zawsze istnieje niebezpieczeństwo ich ponownego pojawienia się. Polecanym rozwiązaniem jest dodatkowe jednokrotne pomalowanie naprawianej płaszczyzny – całej ściany od krawędzi do krawędzi – najlepiej farbą silikonową o tym samym kolorze co reszta elewacji. Można ją nakładać na podłoże mineralne.

Sprawdź też: farby elewacyjne - przegląd >>>

Glony na elewacji
Autor: Marcel Abramowicz Ściana przy rowie otoczona drzewami rzadko wysycha, więc łatwo zasiedliły ją algi

Glony na elewacji - jak zapobiec pojawieniu się glonów

Żeby nie doszło do wykwitów glonów na elewacji, trzeba usuwać źródła wilgoci – niezwłocznie naprawiać uszkodzenia rynien i rur spustowych, a także zrobić opaskę żwirową wokół cokołu, żeby chronić budynek przed wodą rozpryskową. Regularne mycie elewacji zapobiegnie kumulacji na powierzchni ścian substancji odżywczych dla glonów. Takie mycie można zrobić samemu lub zlecić je wyspecjalizowanej firmie. Jeśli planujemy remont lub wykończenie elewacji, wskazane jest używanie farb lub tynków o bardzo wysokiej hydrofobowości i niskiej nasiąkliwości, a jednocześnie o dużej paroprzepuszczalności. Pod tym względem najlepsze są tynki silikonowe, które mają mechanizm samooczyszczania.Innym sposobem zapobiegania porostowi glonów na elewacji jest stosowanie farb lub tynków ze zwiększoną zawartością biocydów. Żeby ograniczyć nasiąkliwość podłoża, można pomalować ściany impregnatem hydrofobizującym. W okolicach zagrożonych pojawieniem się glonów warto już na etapie projektowania domu planować rozwiązania, które mogą ograniczyć powstawanie zakażeń. Trzeba zwrócić uwagę na strony nawietrzne oraz położenie cienia na elewacji, dopracować krawędzie ściekowe dachu oraz system odprowadzenia deszczówki. Jeśli budynek będzie miał termoizolację w systemie ETICS, warto wybrać taki, który zgodnie z aprobatą techniczną można wykonać z warstwą zbrojącą o podwyższonej grubości, nawet do 10 mm. Przy takim rozwiązaniu warstwa zewnętrzna będzie mieć podwyższoną pojemność cieplną, a zatem zwiększoną bezwładność cieplną, czyli trudniej ulegnie przechłodzeniu, a to redukuje ryzyko kondensacji wody na elewacji.

Preparaty do usuwania glonów: galeria przegląd

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają