Budowa domu z płyt warstwowych, którego prawie nie musisz wykańczać!

2019-06-04 16:06

Płyty warstwowe to technologia stosowana w budownictwie przemysłowym. Budynek powstaje szybko i przegrody zewnętrzne nie wymagają ocieplania ani wykańczania. Materiał ten wykorzystano także do budowy domu jednorodzinnego i powstał ciepły, wygodny dom nawiązujący wyglądem do budynków poprzemysłowych zaadaptowanych na cele mieszkalne.

dom z płyt warstwowych
Autor: Godmann Dom ma prostą bryłę, która składa się z modułów konstrukcyjnych o stałych wymiarach 6 x 6 m i wysokości 3 m. Powstał w technologii pozwalającej na dostarczenie poszczególnych materiałów w taki sposób, aby samodzielnie można było wykonać montaż ścian i stolarki okiennej

Dom powstawał szybko, a budowa domu przypominała montaż hali. Na płycie fundamentowej stanęły słupy stalowe, na nich oparto blaszany dach, obudowano boki płytami warstwowymi z rdzeniem z pianki poliuretanowej. Po wstawieniu okien i drzwi hala zamieniła się we współczesny dom jednorodzinny. Elementy stalowej konstrukcji i instalacje widoczne we wnętrzach nadają mu loftowy charakter.

Posadowienie domu

Dom nie ma podpiwniczenia i jak wiele współczesnych domów jest zbudowany na płycie fundamentowej. Na działce, na której stanął, były duże różnice poziomów terenu. Zniwelowano je, nawożąc na miejsce pod budynek dużą ilość piasku. Stabilne posadowienie zapewniło połączenie płyty żelbetowej ze stopami fundamentowymi. Rozmieszczono je na obwodzie budynku co 6 m, co odpowiada rozstawowi słupów stanowiących konstrukcję ścian. Płyta żelbetowa ma grubość 10 cm i stanowi konstrukcyjną podstawę posadzki budynku.

Konstrukcja stalowa

Dom podobnie jak hala przemysłowa ma szkielet z kształtowników stalowych. Cała konstrukcja – wszystkie słupy oraz stężające je belki poprzeczne – jest zaprojektowana z dwuteowników stalowych. Są one widoczne wewnątrz budynku i stanowią o jego charakterze, mają więc taki sam przekrój. Aby w ściany zewnętrzne móc wstawić okna, konieczne było wbudowanie między słupami ram stalowych. Wykonano je z rur o przekroju kwadratowym. Wszystkie stalowe elementy były już na etapie prefabrykacji pokryte farbą proszkową.

Ciepłe ściany zewnętrzne z płyt warstwowych BalexTherm

Są wykonane z prefabrykatów – płyt warstwowych BalexTherm, w których dwa arkusze blachy łączy rdzeń konstrukcyjno-izolacyjny z pianki poliuretanowej. Aby zachować konsekwencję w stosowaniu materiałów wykończeniowych, zastosowano stalową, blachę trapezową na suficie oraz okna z profili aluminiowych.

Przeczytaj też:

Płyty mają dobrą izolacyjność termiczną (rdzeń grubości 10 cm zapewnia U = 0,23 W/(m2 ∙K)), dzięki czemu nie wymagają dodatkowej izolacji ani wykończenia. Odpada więc układanie tynków czy okładzin wewnętrznych i elewacyjnych. Ponieważ poszycie blaszane jest wyeksponowane z obu stron, wybrano płyty typu Plus z mocowaniem niewidocznym od strony elewacji. Okładziny zewnętrzne zostały wykonane z blachy ocynkowanej o grubości 0,6 mm i pomalowane na kolor antracytowy w odcieniu perłowym. Dla podkreślenia efektu poszycie jest zrobione z blachy mikroprofilowanej. Płyty warstwowe są montowane pionowo i mają długość 4,5 m – dobraną do wysokości kondygnacji i ścianki attykowej. Między słupami mieści się dokładnie sześć płyt o szerokość 105 cm.

dom z płyt warstwowych
Autor: Godmann Prostopadłościenna bryła ma niewidoczny dach. Płyty ścienne tworzce attykę są zakończone obróbką blacharską. Ścianka attykowa może też być nieco niższa i lekko odsłaniać dach wykonany w technologii dachu zielonego z odwróconym układem warstw

Izolacja dachu: płyty z wełny skalnej

Dach ocieplono w podobny sposób, jak robi się to w obiektach przemysłowych. Projektanci sięgnęli więc po dwugęstościowe płyty z wełny skalnej o lambdzie równej 0,038 W/(m∙K), które można układać w stropodachu niewentylowanym (dachu płaskim) bezpośrednio pod powłokowym pokryciem dachowym. Aby uzyskać założony opór cieplny, ułożono aż 40 cm ocieplenia (dwie warstwy płyt grubości 20 cm). Ocieplenie jest oddzielone od blachy trapezowej paroizolacją. W drugiej warstwie płyty są odpowiednio przesunięte, aby uniknąć mostków termicznych.

Przeczytaj też:

Na wełnie mineralnej ułożono kliny styropianowe (EPS 100), które tworzą spadki dachu, konieczne do odprowadzania wody deszczowej. Powierzchnia jest wyprofilowana w stronę wewnętrznego narożnika domu. Wzdłuż attyki jest uformowane koryto odprowadzające deszczówkę do jednej rury spustowej zlokalizowanej w wewnętrznym narożniku budynku. Ostatnią warstwą dachu jest membrana z PCW, która stanowi pokrycie dachowe i izolację przeciwwodną. Jest ona mocowana przez wszystkie warstwy do blachy trapezowej łącznikami teleskopowymi i zgrzewana gorącym powietrzem na złączach. Ten materiał jest stosowany głównie na budynkach przemysłowych, gdzie powierzchnie dachów są ogromne, a woda spływa z nich znacznie wolniej niż w przypadku tradycyjnych dachów dwuspadowych.

Surowe podziały: ściany działowe z ręcznie formowanej cegły

Stylistycznym dopełnieniem stali są ściany działowe wymurowane z ręcznie formowanej cegły. Wprowadzenie tego naturalnego materiału miało również na celu wizualne ocieplenie wnętrza. Mury są posadowione bezpośrednio na płycie fundamentowej z zastosowaniem odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej. Ponieważ sufit nie ma jednej płaszczyzny, bo tworzy go blacha trapezowa, cegły w ostatniej warstwie muru musiały być odpowiednio przycięte. Dzięki temu dokładnie do niej przylegają. Podobnej staranności wymagało połączenie ścian działowych ze ścianami zewnętrznymi.

dom z płyt warstwowych
Autor: Godmann Podwieszone do blaszanego sufitu przewody wentylacji mechanicznej doskonale wpisują się stylistykę wnętrz. Wylewka betonowa stanowi także posadzkę

Instalacje wewnętrzne

Choć dom ma minimalizm i surowość loftu, to jest komfortowy w eksploatacji. Instalacja grzewcza w całym domu to wodne ogrzewanie podłogowe rozprowadzone na izolacji termicznej i zasilane dwufunkcyjnym piecem gazowym. W ten sposób uniknięto instalowania grzejników ściennych. Jest to bardziej praktyczne, ponieważ niemal wszystkie okna mają pełną wysokość pomieszczeń. Również na izolacji termicznej są rozprowadzone rury instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Na nich jest ułożona warstwa betonu klasy C12/15, która jest jednocześnie warstwą wykończeniową podłogi. Po zatarciu betonu posadzka jest odporna na wilgoć oraz uszczerbki mechaniczne. Beton jest również materiałem dobrze absorbującym ciepło ogrzewania podłogowego, które oddaje później do wnętrza.

Sprawdź też:

Dom ma wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (system rekuperacji). Przewody instalacji wentylacyjnej nie są ukryte w stropie, lecz pozostały widoczne. Idealne zastosowanie znalazły tutaj rury spiro o średnicy 125 mm i 150 mm kojarzone przede wszystkim z budynkami o znacznie większej kubaturze. Są podwieszone pod sufitem z blachy trapezowej i świetnie dopełniają industrialny charakter wnętrza. Na widoku jest także instalacja elektryczna. Po całym domu rozprowadzono czarne przewody elektryczne i odpowiednio dobrane włączniki i gniazdka.

Paweł Terlecki, Projekt Katarzyna Terlecka, Grzegorz Wojewódka, Paweł Terlecki Biuro PROJEKTOWE kwadrat polska

Sonda
Mój dom został zbudowany według...