Dom prefabrykowany z płyt drewnopochodnych: ekspresowa budowa domu

2018-06-01 15:06

Wiele domów drewnianych buduje się z prefabrykatów. Jednym ze sposobów prefabrykacji jest wykorzystanie płyt drewnopochodnych zespolonych z materiałem izolacyjnym. Zobacz, jak powstaje dom z płyt warstwowych.

Powstają w ten sposób płyty warstwowe nazywane panelami SIP (Structural Insulated Panels, czyli izolacyjne panele strukturalne). Między dwiema okładzinami z twardych płyt jest umieszczony izolacyjny rdzeń ze styropianu, z polistyrenu ekstrudowanego lub pianki poliuretanowej. Zastosowanie płyt warstwowych daje możliwość wybudowania dość cienkich, ale ciepłych ścian. Budowa domu z prefabrykatów jest szybka. Gotowe elementy przyjeżdżają na plac budowy tuż przed montażem. Są dostosowane do projektu, według którego wznosi się dom. Po zmontowaniu prefabrykowanej konstrukcji stan budynku jest bardziej zaawansowany niż wzniesionego do stanu surowego w tradycyjny sposób. We wszystkich przegrodach zewnętrznych jest już bowiem izolacja termiczna. Prezentujemy jedną z nowych technologii – płyty H-Block. Mają okładziny z płyt OSB i rdzeń z pianki PUR. To technologia budowy, w której dość łatwo wybudować dom energooszczędny, a nawet pasywny. Ściany zewnętrzne mają bardzo dobrą izolacyjność cieplną, więc nie wymagają dodatkowego ocieplenia.

Dom z płyt drewnopochodnych - budowa paneli

System H-Block różni się od innych technologii SIP tym, że ma budowę skrzynkową. Przestrzeń między zewnętrznymi okładzinami z płyt OSB grubości 1,5 cm jest wzmocniona środnikami oddalonymi od krawędzi o 4-6 cm, także z płyt OSB (H-Block), lub o 30-31 cm – ze sklejki (H-Blockplus).

Sprawdź też: domy z paczki, mobilne >>>

Wnętrze paneli ściśle wypełnia pianka PUR. Wzdłuż zewnętrznych krawędzi pozostają fragmenty niewypełnione pianką, które tworzą zamki. Elementy są produkowane w dwóch modułach szerokości 125 i 62,3 cm i długości dopasowanej do założeń projektowych (od 1,5 do 12,5 m). Są oferowane w trzech grubościach różniących się grubością rdzenia izolacyjnego i współczynnikiem przenikania ciepła, którego maksymalna wartość nie przekracza 0,21 W/(m2.K). Między płytami umieszcza się łączniki LHB. To także prefabrykaty z płyt OSB i pianki PUR. Ich wymiary są dopasowane tak, aby wypełniły przestrzeń od środnika jednej do środnika drugiej płyty.

Dom z płyt drewnopodobnych
Autor: Solcraft Dom z płyt drewnopodobnych

Dom z płyt drewnopodobnych - fundamenty

Mogą to być zarówno tradycyjne ławy betonowe i wymurowane na nich ściany z bloczków betonowych, jak i płyta fundamentowa. Dom w tej technologii może być także podpiwniczony. Niezależnie od wybranego rozwiązania bardzo dużej staranności wymaga wypoziomowanie fundamentów. Do nich przykręca się drewniane belki podwalinowe, na których opiera się montowane prefabrykaty. Powinny mieć szerokość dopasowaną do grubości ścian nadziemnych. Aby zabezpieczyć je przed zawilgoceniem, między fundamentem a podwaliną układa się izolację przeciwwilgociową, a podwalinę impregnuje.

Dom prefabrykowany - ściany

Do wypoziomowanej podwaliny dokręca się podwalinę montażową. To belka, na którą zostaną nasunięte prefabrykowane panele. Jest więc o 3 cm węższa od podwaliny ułożonej na fundamencie. Montaż rozpoczyna się od narożnika budynku. Kolejne płyty osadza się na podwalinie, umieszczając między nimi łączniki LHB. Aby zapewnić szczelność powietrzną, między łączonymi elementami nanosi się paski niskoprężnej pianki montażowej. Wzdłuż wszystkich krawędzi paneli, tam gdzie są zamki, łączone elementy skręca się wkrętami.
W narożnikach oraz w ościeżach drzwi i okien zamki wypełnia się belkami drewnianymi. Belkę wstawia się również w górne zamki paneli zestawionych w ściany każdej kondygnacji. Stanowi ona oczep ściany, do którego dokręca się elementy stropu.

Dom z płyt drewnopodobnych - strop

Gdy rozpiętość stropu nie przekracza 4 m, do jego budowy możemy wykorzystać takie same prefabrykaty jak do budowy ścian. Po zmontowaniu konstrukcji otrzymamy gładką powierzchnię sufitu. Jeśli rozpiętość jest większa, a efekt ma być taki sam, zamiast łączników LHB można wykorzystać belki drewniane lub stalowe. Ich wielkość i rozstaw są dopasowane tak, aby po obudowaniu płytami stropowymi były niewidoczne. Można też zrobić tradycyjny drewniany strop belkowy, z widoczną konstrukcją i poszyciem z płyt OSB. Belki przytwierdza się do belek oczepowych wzmacniających ściany za pomocą specjalnych wieszaków stropowych i śrub SDS.

Dom z płyt drewnopodobnych
Autor: Solcraft Płyty stropowe montuje się dźwigiem lub ręcznie

Dom z płyt drewnopochodnych - dach

Robi się go także w systemie H-Block. Najprostszym rozwiązaniem jest umieszczenie płyt na krokwiach. Układa się je pasami od okapu do kalenicy, wykorzystując łączniki LHB. Stanowią wówczas poszycie dachu i ciągłą nakrokwiową izolację termiczną. Pozwala to zredukować liczbę krokwi. Można też wybrać rozwiązanie z dopasowaniem rozmiaru i rozstawu krokwi tak, aby mogły zastąpić łączniki LHB. Wówczas płyty montuje się w układzie pionowym od okapu do kalenicy. Krokwie są ukryte w dachu.

Dom z płyt drewnopodobnych - instalacje i wykończenie

Żeby panele nie utraciły właściwości konstrukcyjnych i izolacyjnych, nie wycina się w nich bruzd instalacyjnych. Wszystkie instalacje trzeba prowadzić na ich powierzchni. Piony instalacyjne można wbudować w ściany działowe, które mają zazwyczaj budowę szkieletową. Aby osłonić rurki i przewody instalacyjne, okładziny wewnętrzne z płyt g-k lub g-w montuje się na ruszcie. Przestrzeń między okładziną a ścianą wypełnia się wełną mineralną, która poprawia akustykę. Od zewnątrz ściany można wykończyć tynkiem cienkowarstwowym układanym na siatce zbrojącej, okładziną drewnianą montowaną na ruszcie, a nawet obmurówką klinkierową, gdy jest odpowiednio przygotowany fundament. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby od zewnątrz nakleić na ściany warstwę styropianu. To rozwiązanie jest wybierane przy budowie domów pasywnych.

Wideo: jak zbudowany jest dom szkieletowy - konstrukcja

Jak zbudowany jest dom szkieletowy - konstrukcja