Styropian biały czy szary - jaki wybrać do ocieplenia?

2023-03-13 16:10

Co będzie lepsze? Biały czy szary styropian? Płyty styropianowe są najpopularniejszym materiałem do ocieplania ścian dwuwarstwowych. W projekcie są podane grubość warstwy ocieplenia i jej lambda, ale produkt z oferty rynkowej najczęściej wybiera się samodzielnie.

Czyste Powietrze Plus - rusyzł nowy program. Kto dostanie pieniądze do wymiany pieca i ocieplenia domu? Gdzie i jak złożyć wniosek?
Autor: Termo Organika Czyste Powietrze Plus - rusyzł nowy program. Kto dostanie pieniądze do wymiany pieca i ocieplenia domu? Gdzie i jak złożyć wniosek?

Do ocieplenia ścian w systemie ETICS trzeba wybrać płyty styropianowe opisane jako Fasada. Tę informację producenci podają na opakowaniu, w nazwie handlowej. Warto sprawdzić kod wyrobu, by upewnić się, jaką wartość ma parametr TR określający wytrzymałość na rozciąganie. Generalną zasadą jest to, że wartość tego parametru powinna być nie mniejsza niż 100 kPa. Wyjątek stanowią styropiany objęte większą, niż wymaga norma, kontrolą jakości oraz te, które są elementem zestawu do wykonywania ocieplenia mającym ocenę techniczną. Mogą one mieć mniejszą wytrzymałość na rozciąganie, ale nie mniej niż 80 kPa.

Kolejnym istotnym parametrem przy wyborze styropianu jest deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λD. Styropiany fasadowe mają λD = 0,030-0,045 W/(m.K), dlatego przy takim samym efekcie izolacyjnym warstwa ocieplenia może się różnić grubością nawet o ponad 5 cm.

Ściany dwuwarstwowe - ile dać izolacji?

Biały czy szary styropian?

Kolor płyt styropianowych (biały lub szary) ma związek z ich izolacyjnością.

  • Białe płyty styropianowe, określane często jako tradycyjne, mają λD = 0,038-0,045 W/(m.K).
  • Korzystniejszą wartość lambdy mają płyty styropianowe z dodatkiem grafitu, zazwyczaj 0,031 W/(m.K).

Białe i szare płyty styropianowe mają zazwyczaj gładką powierzchnię, więc przed naniesieniem kleju trzeba je przeszlifować (uszorstnić). Większość z nich ma standardowe wymiary 50 x 100 cm i grubość od 1 do 30 cm.

płyty styropianowe z frezowanymi krawędziami
Autor: Piotr Mastalerz Frezowane krawędzie płyt pozwalają uniknąć szczelin w ociepleniu, ale wymagają równego podłoża

Krawędzie białych i szarych płyt styropianowych

Białe i szare płyty styropianowe są produkowane w wersjach z prostymi albo frezowanymi krawędziami, jeśli mają przynajmniej 5 cm grubości. Frezowana krawędź pozwala połączyć sąsiednie płyty styropianowe na zakładkę i zmniejszyć ryzyko powstania na ich styku mostka termicznego. Aby do tego nie dochodziło podczas stosowania płyt styropianowych z prostymi krawędziami, wszelkie szczeliny wypełnia się materiałem termoizolacyjnym, zazwyczaj pianką poliuretanową.

Przeczytaj też:

Styropian grafitowy. Czy takie ocieplenie domu się opłaca?

Ale układając styropian na równym podłożu, nie trzeba się obawiać, że nie da się ułożyć płyt o prostych krawędziach bez widocznych szczelin, bo producenci są zobowiązani wykonać je z dokładnością do 2 mm na długości i szerokości.

uszczelnianie płyt z szarego styropianu
Autor: Piotr Mastalerz Zanim ułoży się kolejne warstwy, trzeba zeszlifować nierówności i wypełnić szczeliny

Styropian klasy premium

Jako najlepsze producenci jednomyślnie rekomendują płyty styropianowe z dodatkiem grafitu o λD = 0,031. To wyroby, które z powodzeniem można wykorzystać przy ocieplaniu ścian w domach o najwyższym standardzie energetycznym. Warstwa termoizolacji w popularnej ścianie dwuwarstwowej może mieć zaledwie 15 cm.

Przeczytaj też:

6 porad jak kupować styropian >>>

Standardowe płyty styropianowe

Wciąż dla dużej grupy inwestorów rozwiązanie standardowe to synonim systemu ociepleniowego z białymi płytami styropianowymi. Jednak wielu producentów uważa, że do tej kategorii należą zarówno płyty styropianowe szare, jak i białe. Różni je nie tylko kolor, ale przede wszystkim wartość deklarowanego współczynnika przewodzenia ciepła. Płyty styropianowe białe mają λD = 0,038-0,040 W/(m.K), a szare płyty styropianowe - λD = 0,033. To wpływa na grubość ocieplenia, pierwsze z nich muszą mieć 18-19 cm, a drugie - 16 cm.

Aby ocenić, które płyty styropianowe (białe czy szare) opłaca się kupić, warto najpierw przemnożyć cenę podawaną za m3 przez wartość lambdy. Im otrzymany wynik mniejszy, tym oferta atrakcyjniejsza. Ale pamiętajmy, porównywać trzeba styropian o takim samym przeznaczeniu. Gdy już wytypujemy konkretny wyrób albo wahamy się między dwoma, warto sprawdzić dostępność płyt styropianowych o potrzebnej nam grubości. Podaną w projekcie wartość oporu cieplnego R mnożymy przez λD wybranego styropianu, a otrzymaną wartość, po zaokrągleniu do pełnych centymetrów (zawsze w górę!) traktujemy jako minimalną.

Płyty styropianowe - wariant ekonomiczny

W wielu wypadkach pod określeniem "ekonomiczne" kryje się "tanie". A tę taniość można rozumieć na dwa sposoby - atrakcyjna cena za m3 albo za warstwę ocieplenia o zadanej izolacyjności. Wydawać by się mogło, że takich płyt trzeba szukać wśród białych styropianów lub białych z grafitowymi kropkami. Jednak gdy wybiera się płyty o λD = 0,040-0,044 W/(m.K), wtedy dla najcieplejszych z nich termoizolacja musi mieć 19 cm, a dla tych o najwyższej lambdzie - 21 cm.

Pozostałe podkategorie