6 porad jak kupować styropian

2019-12-23 14:02 Radosław Murat
Izolacja cieplna ze styropianu
Autor: TERMO ORGANIKA Styropian jest lekki, świetnie izoluje termicznie, a przy tym nie kosztuje wiele. Dlatego utrzymuje pozycję lidera wśród materiałów ociepleniowych

Przedstawiamy 6 cennych rad dla wszystkich, którzy zamierzają kupić styropian i nic na tym nie stracić.

1. Jak kupować styropian? Zaczynamy od rodzaju

Różne styropiany przeznaczone są do różnych zastosowań. Masz zatem do czynienia z produktami z kategorii: FASADA, DACH-PODŁOGA, FUNDAMENT, PARKING. Różnią się one przede wszystkim wytrzymałością mechaniczną. Błędem nie będzie, jeśli ocieplisz ściany styropianem podłogowym, ale gdy ułożysz styropian fasadowy na dachu płaskim, mogą być z tego problemy.

2. Przed zakupem styropianu poznaj opinie o producencie

Kupując styropian, nie jesteś w stanie sam sprawdzić deklarowanych przez producenta parametrów. Możesz jednak sprawdzić opinie o danym produkcie krążące w internecie. Możesz także zerknąć na stronę Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, gdzie zamieszczane są wyniki badań próbek materiałów budowlanych i wykazy zakwestionowanych wyrobów. Wyniki kontroli niektórych styropianów są też dostępne na stronie UOKiK.

Styropian grafitowy Termo Organika
Autor: Termo Organika

3. Zakup styropianu - sprawdzamy wszystkie informacje

W deklaracji właściwości użytkowych lub w karcie technicznej produktu znajdziesz wiele cennych informacji. Dowiesz się, jaką dany styropian ma wartość naprężenia ściskającego przy 10-procentowym odkształceniu względnym lub jaka jest wartość jego współczynnika λ. Unikaj styropianów, których producenci starają się ukryć istotne parametry – nie podają ich na opakowaniu, pomijają w kartach technicznych. To przykład albo lekceważenia klienta, albo próba zakamuflowania prawdy o wyrobie.

MATERIAŁ PARTNERA
Solidne ocieplenie domu

Najważniejszym parametrem w styropianie jest współczynnik przewodzenia ciepła λ-lambda. Jego wartość informuje o właściwościach izolacyjnych materiału i w jakim stopniu nasz dom będzie chroniony przed wychłodzeniem co wprost przełoży się na koszty ogrzewania. Im mniejsza jest wartość λ-lambda, tym lepsze właściwości izolacyjne materiału. Styropiany typu „fasada” mają współczynnik lambda w przedziale od 0,031 do 0,044 W/mK. W przypadku płyt grafitowych, wartość lambdy to 0,031-0,033 W/mK. Tak dobre parametry izolacyjne są możliwe do osiągnięcia za sprawą specjalnych dodatków w produkcji styropianu jak np. grafit, który skutecznie ogranicza starty ciepła z budynku. Ochrona ścian zewnętrznych, przy użyciu szarych płyt jest znacznie lepsza niż przy zastosowaniu zwykłego białego styropianu. Przykładowo 20 cm grubości zwykłego białego styropianu będzie gorzej izolować budynek niż grafitowy styropian o grubości 15 cm i współczynniku lambda 0,031. Przed zakupem dobrze jest sprawdzić jakie rekomendacje i certyfikaty posiada wybrany styropian. Izolacja to podstawowy składnik kompletnego systemu ociepleń, który powinien pochodzić od jednego producenta i być objęty krajową lub europejską oceną techniczną.

4. Sprawdź lambdę styropianu

Lambda (λ) to współczynnik przewodzenia ciepła przez materiał. Im jego wartość niższa, tym lepiej. Gdy lambda jest niska, zdołasz uzyskać niski współczynnik przenikania ciepła przez przegrodzę (U). Typowe płyty styropianowe mają współczynnik λ = 0,044 W/(m.K), a grafitowe – 0,031 W/(m.K). Wśród styropianów fasadowych pochodzących od różnych producentów deklarowana wartość λ może się różnić nawet o ponad 35%.

Ocieplenie styropianem Termo Organika
Autor: Termo Organika

5. Obejrzyj paczkę ze styropianem

Przed zakupem zobacz, w jakim stanie są płyty styropianowe. Jeśli były niewłaściwie przechowywane, mogą nie nadawać się do użytku. Płyty mogą być połamane lub pokruszone. W przypadku styropianu grafitowego stojącego zbyt długo na słońcu możliwe są też nadtopienie lub deformacja.

6. Kupowanie taniego styropianu wcale się nie opłaca

Wydatki na styropian stanowią 10-15% kosztów całego ocieplenia domu, a około 2% całkowitych kosztów budowy. Dlatego dużym błędem jest sugerowanie się tylko ceną styropianu przy jego wyborze. Różnica w koszcie – jeśli ocieplasz cały dom – między produktem bardzo dobrym jakościowo a wyrobem słabym wynosi zaledwie kilkaset złotych.

Rodzaje płyt styropianowych. Wybierz odpowiedni styropian.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE