6 porad jak kupować styropian

2019-12-23 14:02 Radosław Murat
Izolacja cieplna ze styropianu
Autor: TERMO ORGANIKA Styropian jest lekki, świetnie izoluje termicznie, a przy tym nie kosztuje wiele. Dlatego utrzymuje pozycję lidera wśród materiałów ociepleniowych

Przedstawiamy 6 cennych rad dla wszystkich, którzy zamierzają kupić styropian i nic na tym nie stracić.

1. Jak kupować styropian? Zaczynamy od rodzaju

Różne styropiany przeznaczone są do różnych zastosowań. Masz zatem do czynienia z produktami z kategorii: FASADA, DACH-PODŁOGA, FUNDAMENT, PARKING. Różnią się one przede wszystkim wytrzymałością mechaniczną. Błędem nie będzie, jeśli ocieplisz ściany styropianem podłogowym, ale gdy ułożysz styropian fasadowy na dachu płaskim, mogą być z tego problemy.

2. Przed zakupem styropianu poznaj opinie o producencie

Kupując styropian, nie jesteś w stanie sam sprawdzić deklarowanych przez producenta parametrów. Możesz jednak sprawdzić opinie o danym produkcie krążące w internecie. Możesz także zerknąć na stronę Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, gdzie zamieszczane są wyniki badań próbek materiałów budowlanych i wykazy zakwestionowanych wyrobów. Wyniki kontroli niektórych styropianów są też dostępne na stronie UOKiK.

Płyty styropianowe
Autor: Andrzej T. Papliński Płytami fasadowymi ociepla się również poziome płaszczyzny (na przykład spód płyty balkonowej) i wykańcza je w taki sam sposób jak elewację

3. Zakup styropianu - sprawdzamy wszystkie informacje

W deklaracji właściwości użytkowych lub w karcie technicznej produktu znajdziesz wiele cennych informacji. Dowiesz się, jaką dany styropian ma wartość naprężenia ściskającego przy 10-procentowym odkształceniu względnym lub jaka jest wartość jego współczynnika λ. Unikaj styropianów, których producenci starają się ukryć istotne parametry – nie podają ich na opakowaniu, pomijają w kartach technicznych. To przykład albo lekceważenia klienta, albo próba zakamuflowania prawdy o wyrobie.

4. Sprawdź lambdę styropianu

Lambda (λ) to współczynnik przewodzenia ciepła przez materiał. Im jego wartość niższa, tym lepiej. Gdy lambda jest niska, zdołasz uzyskać niski współczynnik przenikania ciepła przez przegrodzę (U). Typowe płyty styropianowe mają współczynnik λ = 0,044 W/(m.K), a grafitowe – 0,031 W/(m.K). Wśród styropianów fasadowych pochodzących od różnych producentów deklarowana wartość λ może się różnić nawet o ponad 35%.

Styropian grafitowy wysoka temperatura
Autor: materiały prasowe Swisspor Większą podatność na uszkodzenia w wyniku silnego nasłonecznienia obserwuje się na ścianach południowych i południowo-wschodnich

5. Obejrzyj paczkę ze styropianem

Przed zakupem zobacz, w jakim stanie są płyty styropianowe. Jeśli były niewłaściwie przechowywane, mogą nie nadawać się do użytku. Płyty mogą być połamane lub pokruszone. W przypadku styropianu grafitowego stojącego zbyt długo na słońcu możliwe są też nadtopienie lub deformacja.

6. Kupowanie taniego styropianu wcale się nie opłaca

Wydatki na styropian stanowią 10-15% kosztów całego ocieplenia domu, a około 2% całkowitych kosztów budowy. Dlatego dużym błędem jest sugerowanie się tylko ceną styropianu przy jego wyborze. Różnica w koszcie – jeśli ocieplasz cały dom – między produktem bardzo dobrym jakościowo a wyrobem słabym wynosi zaledwie kilkaset złotych.

Rodzaje płyt styropianowych [WIDEO]

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE