Certyfikaty i atesty na materiały budowlane. Co oznaczają i jak wybrać zdrowe produkty?

2018-03-28 13:21

Producenci materiałów budowlanych starają się, aby ich produkty wyróżniały się licznymi certyfikatami i atestami. Z jakimi znakami jakości możemy się spotkać wybierając materiały do budowy i wykończenia domu?

Certyfikaty i atesty na materiały
Autor: Thinkstockphotos.com

Podstawowe znaki jakości

Jeśli chcemy być pewni, że materiały budowlane oraz wykończeniowe są zdrowe i bezpieczne w użytkowaniu, wybierajmy te legalnie wprowadzone na rynek. Powinny być one opatrzone znakiem CE lub znakiem budowlanym B, co oznacza, że spełniają wymagania obowiązujących przepisów. Znak CE obowiązuje na całym terytorium Europejskiego Okręgu Gospodarczego i jest wydawany produktom, dla których istnieje zharmonizowana norma europejska lub przeszły Europejską Ocenę Techniczną. Znak B to znak krajowy i jest przeznaczony dla produktów, które nie posiadają normy zharmonizowanej. Muszą one spełniać wtedy normę krajową (PN), a w przypadku jej braku - Krajową Aprobatę Techniczną.

Znak CE i B
Autor: materiały prasowe
Ważne
Znak China Export

Autor: materiały prasowe

Uwaga na podróbki z Chin

Wprowadzenie obowiązkowego oznaczenia CE (Conformité Européenne) stanowiło zagrożenie dla towarów napływających z Chin, dlatego też Chińczycy wprowadzili bardzo podobne logo oznaczające China Export. Loga różnią się od siebie jedynie odstępem między literami oraz długością kreski w literze E, stąd o pomyłkę nietrudno. Wyroby z fałszywym znakiem CE nie zostały sprawdzone na zgodność z dyrektywami Unii Europejskiej, dlatego ich stosowanie może być niebezpieczne.

Polskie atesty na materiały

Ponieważ od przybytku głowa nie boli, producenci starają się uwiarygodnić bezpieczeństwo swych wyrobów przez liczne certyfikaty oraz oznaczenia przyznawane przez różne instytuty badawcze i stowarzyszenia.

Krajowi producenci badają swoje wyroby w Państwowym Zakładzie Higieny, żeby uzyskać Atest PZH świadczący o tym, że nie mają one negatywnego wpływu na zdrowie i środowisko. Atest na materiały budowlane wydawany jest przez Zakład Higieny Środowiska.

Polskie Towarzystwo Alergologiczne sprawdza  natomiast, czy konkretne produkty są bezpieczne dla osób cierpiących na różne uczulenia i nie zawierają substancji mogących wywoływać w organizmie reakcje alergiczne.

Zagraniczne certyfikaty na materiały

Na materiałach zagranicznych producentów znajdziemy znaki i atesty wydawane w ich rodzimych krajach. Kiedy to możliwe, powinniśmy wybierać materiały o niskiej zawartości szkodliwych substancji i niskim potencjale emisji.

Fińska Fundacja Informacji Budowlanej (RTS) promuje projektowanie nastawione na jakość oraz popularyzuje nowoczesne zarządzania budynkami. Testowane przez nią materiały budowlane są klasyfikowane ze względu na emisję lotnych związków organicznych (LZO), formaldehydu, amoniaku, czynników rakotwórczych, zapachów. Są pod tym względem zaliczane do klas M1, M2 oraz M3. Do kategorii M1 należą także materiały bezpieczne ze względu na emisję zanieczyszczeń, takie jak: cegła, kamień naturalny, płytki ceramiczne, szkło, metal. Klasę M3 uzyskują materiały nieprzebadane oraz takie, których emisja przekracza wartości dopuszczalne dla kategorii M2. Organizacja bada wyroby fińskie, więc na naszym rynku takie oznaczenia mogą mieć produkty firm o fińskim rodowodzie.

Wiele certyfikatów dotyczących ekologiczności i bezpieczeństwa dla zdrowia przyznają niemieckie organizacje. Na polskim rynku materiałów budowlanych i wykończeniowych działa bardzo dużo niemieckich firm, dlatego warto szukać wyrobów ze znakiem Der Blaue Engel (Niebieski Anioł), TÜV SÜD lub TÜV NORD.

  • Znak Błękitnego Anioła informuje, że produkt odznacza się niską emisją LZO i jest bezpieczny dla zdrowia. Znajdziemy go głównie na opakowaniach farb i lakierów, ale nie tylko;
  • Znak gwarancji TÜV SÜD potwierdza, że wyrób został wyprodukowany zgodnie z wymogami ekologicznymi i nie zagraża zdrowiu;
  • Certyfikat TÜV NORD obejmuje podobne kryteria co znak TÜV SÜD, a dodatkowo stwierdza, że produkt jest bezpieczny dla alergików;
Atesty budowlane
Autor: materiały prasowe

Wyróżnieniem europejskim jest znak EcoLabel. Przyznawany jest wyrobom przyjaznym dla środowiska, a także spełniającym wysokie standardy jakościowe i zdrowotne. Wyróżniane jest tu przede wszystkim zminimalizowanie oddziaływania na środowisko przez cały cykl życia produktu, poczynając od wytworzenia, a kończąc na jego utylizacji. Znak EcoLabel przyznawany jest w wielu kategoriach, od środków higienicznych po usługi turystyczne. Wśród dziedzin związanych z budową i wykończeniem znajdziemy m.in. farby i lakiery, drewniane pokrycia podłogowe i armaturę sanitarną.