Uszkodzone panele podłogowe: jak je naprawić?
Uszkodzone panele podłogowe można naprawić bez konieczności demontowania całej podłogi. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić pozostałych elementów posadzki. Sporym wyzwaniem jest również wymiana uszkodzonych paneli bądź ułożenie paneli na starej, nierównej posadzce.
Posadzki pływające z paneli laminowanych, paneli drewnianych bądź korkowych to rozwiązanie popularne także w domach remontowanych. Są niedrogie i łatwo je ułożyć. Ich nieduża grubość jest zachętą do wykonania nowej posadzki na starej i zniszczonej. Można wtedy uniknąć kłopotliwych prac rozbiórkowych i nie ma ryzyka, że łączna grubość podłogi znacznie wzrośnie. Często również remont obejmuje renowację starej posadzki z paneli. Może się to wiązać tylko z odświeżeniem jej powierzchni, ale bywa i tak, że konieczna jest wymiana jednego lub kilku paneli, które uległy znacznemu uszkodzeniu. Jak zatem wymienić lub naprawić uszkodzone panele podłogowe? Podpowiadamy, jak radzić sobie z układaniem paneli w tak zwanych trudnych miejscach i jak przeprowadzać ich drobne naprawy.
Jak naprawić uszkodzone panele podłogowe: usuwanie rys i niewielkich wgłębień
Powierzchnię paneli, zwłaszcza tych najtańszych, niezbyt twardych, łatwo zarysować. Niewielkie wgłębienia i zadrapania można wypełnić preparatem do nabłyszczania i odświeżania paneli. Do pozbycia się głębszych rys niezbędny będzie lakier zalecany przez producenta. Najgłębsze z rys jeden lub dwa dni przed lakierowaniem należy wypełnić szpachlówką dobraną pod kolor drewna. Gdy szpachlówka wyschnie, trzeba ją będzie przeszlifować papierem ściernym o małej gradacji. Rysy na olejowanej posadzce wystarczy lekko przeszlifować i nanieść na te miejsca olej regeneracyjny zalecany przez producenta paneli. Czasem szlifowanie i olejowanie należy kilka razy powtórzyć, aby uzyskać zadowalający efekt.
Przeczytaj też:
Klasy ścieralności i użyteczności paneli podłogowych >>
Autor: Monika Filipiuk-Obałek; projekt: Sebastian Lucjan, Przemo Metko, Patryk Turewicz/081 Architekci; stylizacja: Eva Milczarek
Jasna podłoga kontrastuje z czernią ścian i szafek
Jak wymienić uszkodzone panele podłogowe
Wcale nie jest łatwo usunąć jeden, dwa panele z gotowej posadzki. Są one przecież wzajemnie połączone zamkami lub poprzez wpusty i wypusty. Uszkodzone panele podłogowe trzeba będzie usunąć ostrym nożem lub nawet piłą tarczową. Należy je bowiem wyciąć, starając się nie uszkodzić sąsiednich paneli. Jest to praca wymagająca dużej zręczności i benedyktyńskiej cierpliwości. Po usunięciu paneli oczyszcza się z grubsza odsłonięte podłoże i wkleja nowe panele, o ile to konieczne docięte wcześniej na potrzebny wymiar. Najbezpieczniej będzie przykleić je całą powierzchnią do podłogi i nanieść klej na ich krawędzie, aby styki były szczelne.
Polecany artykuł:
Jak ułożyć panele na starej podłodze
Aby można było ułożyć posadzkę z paneli, podłoże musi być nie tylko suche, ale również wystarczająco stabilne. Zanim więc zdecydujemy się układać panele na starej podłodze, oceńmy, czy nie ugina się zanadto i czy jej nierówności nie przekraczają wysokości 4 mm. Sprawdźmy także, czy wszystkie elementy starej posadzki - deski, klepki, płytki - dobrze się trzymają.
Najłatwiej wyrównać podłoża mineralne. Dziury i pęknięcia wygodnie jest wtedy wypełnić zaprawą lub doprowadzić całość do równego poziomu poprzez ułożenie wylewki, np. samopoziomującej. Gdy podłoga jest drewniana, większe nierówności da się zniwelować, przyklejając w ich miejsce płyty cienkiej sklejki. Mniejszych krzywizn pozbędziemy się, robiąc podkład z wygłuszających płyt wiórowych. Dużych krzywizn nie warto likwidować poprzez cyklinowanie, bo więcej zapłacimy za taką usługę niż za usunięcie istniejącego parkietu. Co wówczas pozostaje? Można do starej posadzki przykręcić podkład z płyt OSB.
Przeczytaj też:
Deski na legarach: tradycyjne podłogi z drewna >>
Jeśli podłoga drewniana jest ułożona na konstrukcji z legarów i ugina się pod stopami, nie powinno się robić na niej posadzki, zanim nie rozwiąże się tego problemu. Najlepszą radą na uginanie jest, niestety, demontaż desek podłogowych i dołożenie dodatkowych legarów. Gdy niektóre klepki lub deski odspoiły się od podłoża (efekt nazywany klawiszowaniem), można je podkleić lub przybić ponownie. Jeżeli jest ich zbyt wiele, usunięcie posadzki będzie mądrzejszym rozwiązaniem.
Panele podłogowe można też układać na starych wykładzinach, pod warunkiem że nie są zanadto podarte i nie odstają od podłoża. Ich runo nie powinno być też zbyt długie, bo może być wówczas trudno zapewnić posadzce idealny poziom.
Klejenie paneli podłogowych do podłoża
Posadzka z paneli nie musi być koniecznie „pływająca”. Można ją trwale połączyć z podłogą. Odpadnie wtedy układanie podkładu wygłuszającego oraz folii paroizolacyjnej. Niestety, ewentualny demontaż paneli będzie wówczas znacznie trudniejszy. Przed rozpoczęciem układania podłoże musi być odpowiednio przygotowane, i to znacznie staranniej niż w przypadku posadzek pływających. Powinno być wyjątkowo równe i gładkie, gdyż tym razem podkład nie pomoże zniwelować drobnych różnic poziomu. Musi być też wysuszone, odpylone i zagruntowane preparatem epoksydowym lub poliuretanowym.
Przeczytaj też:
Klej, zatrzask czy gumki uszczelniające, czyli różne metody montażu paneli >>
Do mocowania paneli używa się klejów kontaktowych do paneli drewnianych – dyspersyjnych lateksowych, a do drewnianych lub laminowanych – rozpuszczalnikowych. Do paneli o spodzie z PCW polecane są kleje z żywicą akrylową. Klej nanosi się wałkiem welurowym lub szerokim pędzlem na podłoże, a często też na spód paneli (zależy to od rodzaju kleju). Przez jeden do dwóch dni od klejenia trzeba dać panelom trochę spokoju – ograniczyć chodzenie po nich, nie wnosić na nie ciężkich przedmiotów, nie czyścić ich.
Przeczytaj też:
Montaż podłogi drewnianej na klej. Jak kleić deski >>>
Polecany artykuł:
Jak zamontować panele podłogowe na suficie
Skoro wykańczamy panelami podłogę, możemy z powodzeniem wykończyć nimi również sufit. Powstanie wyjątkowo oryginalny i ciekawy efekt. Układanie paneli na suficie jest jednak bardziej skomplikowane. Do stropu trzeba najpierw przymocować ruszt z drewnianych łat rozmieszczonych co 40-60 cm. Między łatami da się ukryć różnego rodzaju kable, na przykład przewody od oświetlenia sufitowego. Panele łączy się z rusztem specjalnymi uchwytami stalowymi przykręcanymi lub przybijanymi do łat. Odstające części uchwytów zahacza się o wpusty paneli. Podtrzymują w ten sposób panel, a jednocześnie umożliwiają dołożenie kolejnego poprzez umieszczenie wypustu we wpuście.
Przeczytaj też:
Ryflowane panele ścienne i sufitowe. Modna okładzina ścian o wertykalnym wzorze >>
Panele na suficie powinny być układane w tym samym kierunku co te na podłodze. Uchwyty do mocowania paneli na łatach nie są u nas popularne i mogą być trudności z dobraniem ich do wpustów w danych panelach. Warto jednak spróbować. Być może znajdziemy takie, które będą pasować.
Galeria zdjęć: pomysły na wykończenie podłogi w domu
Autor: Piotr Mastalerz
Od kilku lat w aranżacjach salonów modne są drewniane posadzki przemysłowe, które przyciągają wzrok i dekorują wnętrze.
Autor: Mariusz Bykowski
Biała posadzka w połączeniu z bielą ścian i sufitu – takie efektowne wykończenie wnętrza powoduje, że przestrzeń wydaje się większa. Mało praktyczne, ale za to jaki rozmach i blask! Odbijająca światło podłoga dosłownie lśni nowością i dodaje lekkości krokom.
Autor: Mariusz Bykowski
Podłogi z żywicy epoksydowej świetnie wpisują się w dizajnerskie wnętrza w nowoczesnym stylu.