Ryflowane panele ścienne. Modna drewniana okładzina ścian o wertykalnym wzorze
Tradycyjne boazerie są passé. Teraz hitem wśród drewnianych okładzin są ryflowane panele ścienne. To zestaw pionowych listewek z drewna umocowanych w pewnych odstępach, które tworzą wyrazistą dekorację we wnętrzu.
Autor: Yassen Hristov
Ryflowane panele ścienne lub sufitowe to jeden z najchętniej wykorzystywanych motywów dekoracyjnych. Projekt wnętrz: Hola Design
Każdy, kto lubi trójwymiarowe, dynamiczne w wyrazie dekoracje, powinien sięgnąć po ryflowane panele ścienne. Zestawienie wystających ze ściany pionowych i smukłych drewnianych listewek wnosi do wnętrza lekkość. Panele są wyraziste, ale nie przytłaczające. Przez swoją przestrzenną strukturę doskonale wypełniają wnętrza, jednocześnie pełniąc funkcję rozpraszacza fal akustycznych. Drewniane panele ścienne świetnie komponują się jako element wystroju nowoczesnych wnętrz.
Dlaczego lubimy panele ryflowane
Ryflowane panele to bardzo lubiany przez nas sposób dekoracji ścian. Często stosujemy go w przestrzeniach domowych, które projektujemy. Dzieje się tak między innymi dlatego, że to nowoczesny pomysł na wprowadzenie do wnętrza klasycznych materiałów wykończeniowych, jakimi są drewno czy kamień. Ryflowana powierzchnia ma też walor praktyczny – świetnie izoluje, zarówno pod względem akustycznym, jak i termicznym. Struktura paneli sprawia, że prezentują się jednocześnie elegancko i lekko. W przypadku tych drewnianych, w zależności od rodzaju i barwy drewna, z jakiego wybierzemy panele, we wnętrzu pojawia się pożądana atmosfera. My najczęściej chcemy przy użyciu ryflowanych paneli drewnianych ocieplić wnętrze, ale także urozmaicić je, poeksperymentować z rytmami i proporcjami. Często sięgamy po nie także, by podkreślić niestandardową wysokość wnętrza, wizualnie zaakcentować poszczególne strefy pomieszczenia. Nie zawsze ograniczamy się jedynie do ścian - zdarza nam się położyć je na suficie albo zbudować z lekkich deszczułek ażurową ściankę działową.
Ciekawy efekt daje zastosowanie w jednej przestrzeni powierzchni ryflowanych z różnych materiałów. W galerii artykułu można zobaczyć aranżację z ryflowanym kamieniem nad kominkiem oraz ryflowanymi panelami z MDF-u polakierowanymi na wysoki połysk - na ścianie TV. Całość wygląda spójnie i ciekawie. Z perspektywy naszych klientów ważną informacją jest też zawsze to, że panele ryflowane są trwałe w użytkowaniu, dzięki czemu ich urokiem można się cieszyć przez długie lata.
Ryflowane panele ścienne w aranżacji wnętrz
Aranżacje z ryflowanym panelami drewnianymi spotyka się w salonach i sypialniach. Równie dobrze sprawdzą się w kuchni lub pokoju kąpielowym. Najczęściej spotyka się takie kompozycje na ścianach, choć panele mogą płynnie przechodzić ze ściany również na sufit. Wypełnienie przestrzeni pod sufitem panelami o szerokich, daleko wystających listwach jest sposobem na zagospodarowanie przestrzeni w bardzo wysokich pomieszczeniach. Takie drewniane panele ścienne rozbijają fale akustyczne, przez co służą też do likwidacji pogłosu, który może być dokuczliwy w modnych obecnie wielkich otwartych przestrzeniach.
Panele ścienne drewniane albo wręcz same listewki tworzące ażurową pionową ściankę można zainstalować jako przegrodę między częściami pomieszczenia. Wzór ryflowanych paneli ściennych pojawia się także w meblach, np. w zabudowie kuchennej.
Ryflowane panele ścienne: pionowo, wąsko i lekko
Panele z drewnianymi listewkami można dowolnie skomponować. Zdecydowanie najczęściej wzór jest pionowy i wysoki, sięgający od podłogi do sufitu. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zestawić w jednej aranżacji listewki pionowe i ukośne, albo pionowe, ukośne i poziome.
Przeczytaj też:
Drewniany sufit podwieszany: jak go zrobić. Oryginalne wykończenie >>>
Panele ryflowane nie są wykorzystywane jako okładzina całych ścian. Bardzo często instaluje się je jako tło dla zestawu kina domowego. Mogą wyznaczać np. część jadalnianą w salonie lub dużej kuchni albo przejście z holu do salonu.
Drugim wyróżnikiem takich dekoracji ściennych jest to, że pojedyncze listewki są wąskie. Mają przeciętnie szerokość 5-6 cm. Zwykle ich grubość, czyli odległość, na jaką wystają ze ściany, to 2-3 cm. Zdecydowanie grubsze listwy, odpowiadające wymiarami deskom, bywają mocowane na sufitach. Odstępy między listewkami w panelach są dopasowane do ich szerokości. Muszą być bardzo czytelne, więc często wynoszą nawet 2-3 cm. Cała dekoracja nie może być statyczna, ciężka, przysadzista. Wręcz odwrotnie, cechą wyróżniającą takich paneli jest wrażenie lekkości. Dlatego też panele ryflowane mają najczęściej jasne kolory.
Przeczytaj też:
Nowoczesna boazeria: kilka pomysłów na ozdobienie ścian deskami >>>
Ryflowane panele ścienne: tło
Co powinno znajdować się pod listewkami, zależy od naszej wyobraźni i oczekiwanego efektu. Ponieważ to materiał drewniany, więc najczęściej listewki są mocowane na płaskim panelu z cienkiego arkusza drewna lub materiału drewnopochodnego, np. sklejki. Tło może delikatnie zlewać się z listewkami albo przez zestawienie kontrastowe jeszcze bardziej podkreślać pionowy wzór paneli. Zatem listewki z jasnego świerka lub brzozy mogą być umocowane na płycie fornirowanej o wzorze takiego samego drewna albo ciemnego mahoniu lub wenge. Jako tło można wykorzystać barwione sklejkę albo płyty MDF. Listewki mogą być też zamocowane bezpośrednio do ściany. Wtedy tło będzie stanowiła farba, która się pod nimi znajduje, zatem drewniany, usłojony wzór będzie miał spód monochromatyczny, ale np. w bardzo intensywnym kolorze.
Ryflowane panele ścienne: materiał
Panele wykonuje się z surowego drewna lub płyt wiórowych fornirowanych. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Surowe drewno jest drogie, a przy dużych wymiarach paneli może się odkształcać. Jeśli chcemy mieć długie listewki z litego drewna, powinno się sięgnąć po gatunki stabilne, tak żeby listewki nie odkształciły się pod wpływem zmian wilgotności i temperatury w pomieszczeniu, oraz zadbać o solidne mocowanie. Twardość drewna w tym wypadku nie odgrywa większej roli. Spośród naszego drewna rodzimego można wybrać brzozę, sosnę, orzech, czereśnię, akację, dębinę lub jesion. Drewno można pozostawić w wersji surowej lub pomalować olejem, lazurą, lakierobejcą.
Pod tym względem bezpieczne są panele i listewki z materiałów drewnopochodnych, które nie są wrażliwe na zmiany klimatu we wnętrzu domu. Płyty i listewki mogą być dekoracyjnie fornirowane, z wykorzystaniem również obłogów z drewna egzotycznego, w palecie którego znajdziemy wiele atrakcyjnych wzorów i kolorów. Takie rozwiązanie pozwala mieć oryginalny wzór za mniejsze pieniądze.
Montaż ryflowanych paneli ściennych
Panele ryflowane można mocować na podkonstrukcji, czyli ruszcie z listew drewnianych albo aluminiowych o odpowiedniej nośności. Listewki do panelu stanowiącego tło najczęściej są przyklejane. Można je też w taki sam sposób przytwierdzić bezpośrednio do ściany. To wszystko pozwala uzyskać efekt niewidocznych elementów montażowych. Kompozycja z paneli zwykle nie jest ujęta w żadne ramy, zwłaszcza drewniane.
Polecany artykuł:
Ryflowane panele ścienne: jak kupować
Ryflowane panele drewniane można kupić w postaci gotowych produktów o określonych wymiarach i wzorze. Zdecydowanie częściej są one wykonywane na zamówienie pod wymiar wnętrza, które mają zdobić. Należy określić materiał i kolor paneli oraz tła między nimi. Kolejną informacją są wymiary listewek (długość, szerokość, grubość) oraz rozstaw, w jakim mają być zamontowane. Liczba listewek określi ostateczną wielkość panelu.