Drewniany sufit podwieszany: jak go zrobić. Oryginalne wykończenie wnętrza
Drewniany sufit podwieszany to ciekawe rozwiązanie aranżacyjne. Dzięki jego oryginalnej konstrukcji pomieszczenie zyskuje niespotykany charakter. Zobacz, jak za pomocą ażurowej przesłony z drewna osiągnięto efekt nowoczesnego, a zarazem przytulnego wnętrza.
Prezentujemy ciekawy i ogryginalny pomysł na sufit podwieszany wykonany z drewna. Taka konstrukcja wygląda lekko we wnętrzu i bardzo efektownie.
Drewno na sufit podwieszany: listwy sosnowe
Drewno sosnowe jest trwałe, sprężyste, łatwe w obróbce i suszeniu. Poza tym ładnie się barwi, a jego duża dostępność przekłada się na niską cenę. Listwy z tego drewna mają bardzo szerokie zastosowanie – wykorzystuje się je między innymi do celów konstrukcyjnych, montażowych i w modelarstwie. Najczęściej mają przekrój prostokąta lub kwadratu o zróżnicowanych wymiarach. W przypadku listew montażowych może to być 30 na 80 mm, a najcieńszych listew modelarskich – nawet 2 na 2 mm. Niezależnie od przeznaczenia cena nie przekracza 10 zł za metr.
Pomysł na drewniany sufit podwieszany
Sufit podwieszany pozwala wyodrębnić w otwartej przestrzeni strefy o różnych funkcjach. Prezentowane mieszkanie znajduje się w starej kamienicy i ma drewniane stropy, dlatego architekt Damian Kałdonek zrezygnował z zastosowania sufitów podwiezanych z płyt gipsowo-kartonowych, które mogłyby popękać i obniżyłyby wysokość pomieszczeń. Poza tym ażurowa drewiana przesłona lepiej pasuje do charakteru wnętrza o ceglanych ścianach i pięknej drewnianej podłodze. Aby listewki nie rozwarstwiły się podczas mocowania do szyn montażowych, muszą mieć grubość przynajmniej 3,5 cm i wysokość będącą dwukrotnością grubości. Ich długość powinna odpowiadać planowanej szerokości sufitu. Deszczułki mogą mieć przekrój prostokąta, ale jeśli chcemy nadać im bardziej przestrzenny, dynamiczny charakter, należy zamówić elementy o przekroju trapezu (przycięte od dołu).
Ażurowa konstrukcja na suficie i na ścianie
U ważam, że remontując mieszkania w starych kamienicach, pełne niedociągnięć wykonawczych spowodowanych m.in. upływem czasu, nie warto stosować rozwiązań wymagających dużej dokładności wykonania. Między starym i nowym elementem należy zostawić przynajmniej minimalną wolną przestrzeń umożliwiającą ich wzajemne zgranie. Przygotowując projekt wnętrz zaproponowaliśmy inwestorom sufit podwieszany zrobiony z listewek. Analogicznie jak sufit wykonano panel maskujący piec centralnego ogrzewania. Jest ruchomy, co umożliwia serwisowanie sprzętu. Panel umocowano metodą meblarską.
Architekt Damian Kałdonek, ProjArch
Montaż konstrukcji sufitu podwieszanego z drewna: krok po kroku
Do wykonania konstrukcji drewnianego sufitu podwieszanego należy wykorzystać listwy montażowe proste lub złożone ze sobą w kształt litery L albo U, gdy zależy nam również na wykończeniu boków podwieszenia. Poszczególne elementy można połączyć za pomocą kołka lub kleju albo na wkręt (jednak wówczas łączenie będzie widoczne). Drewno dobrze jest pokryć warstwą matowego lakieru lub przeszlifować – zapobiega to osadzaniu się kurzu. Używając kołków lub kleju, mocujemy listewki do stelaża, czyli szyn drewnianych lub drewniano-stalowych o przekroju nieco masywniejszym niż same listewki. Szyn może być dwie lub więcej, w zależności od rozmiarów sufitu. Odległość między poszczególnymi deszczułkami nie powinna być większa niż półtorej ich wysokości. Aby ułatwić sobie dalszy montaż drewnianego sufitu podwieszanego, podzielmy szyny na odcinki o długości do 2 m. W stropie wykonujemy otwory, w które wkręcamy albo wbijamy stalowe elementy mocujące (tuleje z gwintem), a następnie szpilki, czyli gwintowane wkręty. W zależności od ciężaru sufitu otwory powinny się znajdować w odległości od 1 do 1,5 m od siebie. W takim samym rozstawie musimy nawiercić szyny. Następnie nakładamy szyny na szpilki i mocujemy je przy użyciu podkładek i odpowiednich nakrętek. Strop nie zawsze jest równy, warto więc wypoziomować sufit, a w razie potrzeby podkręcić nakrętki lub skrócić szpilki.
Oświetlenie w drewnianym suficie podwieszanym
Aby zainstalować oświetlenie w drewnianym suficie podwieszanym, musimy uprzednio przygotować podtynkowe albo natynkowe podejścia do opraw. Sam sufit mocujemy bez kilku listewek, tak żeby umożliwić sobie montaż lampy lub oprawy. Na koniec dodajemy brakujące listewki.