Układanie paneli podłogowych: instrukcja (krok po kroku) ze zdjęciami

2018-11-22 13:22

Układanie paneli podłogowych to jedna z prac wykończeniowych, którą można wykonać samemu. Warunkiem uzyskania odpowiedniego efektu jest przestrzeganie podstawowych zasad układania paneli.

łączenie paneli podłogowych
Autor: Marcin Czechowicz Najpopularniejsze są panele grubości 8 mm, ale kupić je można w grubości 6-12 mm. Bez problemu można więc łączyć je z innymi materiałami posadzkowymi

Montaż paneli podłogowych jest prosty. Składa się bardzo wygodnie na tak zwany zatrzask. Zamek jednego panelu wkładamy w zamek drugiego pod kątem 70° i prostujemy. Wtedy słychać charakterystyczny „klik” i połączenie jest gotowe. Panele podłogowe układa się na podłożu bez użycia kleju, dzięki czemu mogą swobodnie rozszerzać się i kurczyć pod wpływem wilgoci, bez uszczerbku dla trwałości i jakości posadzki. Tworzą podłogę pływającą.

Przed układaniem paneli podłogowych

Zaczynamy od sprawdzenia poziomu podłogi, najlepiej 2-metrową poziomnicą. Dopuszczalne są nierówności do 3-4 mm na jednym metrze. Jeśli są większe, podłoże trzeba wyrównać, na przykład wylewką samopoziomującą. Po ułożeniu masy wyrównującej należy poczekać, aż podłoga wyschnie.

Na podłożu zawsze trzeba rozłożyć najpierw folię paroizolacyjną (grubości 0,2 mm), która ochroni wrażliwe panele podłogowe przed wilgocią. Na niej robimy podkład eliminujący nierówności podłoża, wygłuszający kroki i izolujący termicznie.

drewnine panele podłogowe
Autor: Małgorzata Góra, projekt: RAAS ARCHITEKCI Zawartość każdej paczki paneli podłogowych jest taka sama. Żeby uzyskać efekt podłogi z naturalnego drewna, warto w jednej linii połączyć panele o tym samym wzorze pochodzące z różnych paczek

Narzędzia do układania paneli podłogowych

Do układania paneli potrzebne będą – w wersji amatorskiej – młotek i drewniany klocek. Będziemy nim dobijać panele podłogowe po włożeniu ich w zamek. Lepiej jednak wypożyczyć profesjonalny dobijak, czyli łyżkę dociągającą do układania paneli. Dobijak maksymalnie ścieśni elementy. Operowanie nim jest bezpieczniejsze niż uderzania młotkiem, nawet przez osłaniający panel drewniany klocek.

Zobacz też:

Przyda się też gumowy młotek, by od góry uderzeniami w panel poprawić jego ułożenie.

Potrzebny będzie kątownik, którym sprawdzimy, czy linia wytyczona przez kolejny element nie zaczyna tworzyć na naszej podłodze wzoru trapezu. Kątownik ułatwi też rysowanie linii cięcia paneli. Niezbędne będą także kliny, które zapewnią odstęp między panelami a ścianą.

Dylatacja między ścianą a panelami powinna mieć grubość od 8 do 15 mm (wzdłuż wszystkich ścian), gdy panele łączymy w pasma długości do 8 m. Jeśli są dłuższe, potrzebna jest dodatkowa dylatacja między kolejnymi fragmentami.

Układanie paneli krok po kroku

Układanie paneli podłogowych zaczynamy w rogu pomieszczenia. Rozkładamy pierwszy rząd i sprawdzamy, w którym miejscu konieczne będzie docięcie panelu z racji tego, że się nie mieści. Zasada jest taka, że nie skracamy go bardziej niż do długości 40 cm. Krótszy element nieładnie wygląda i przestaje być stabilnie zamocowany w zamku. Odcięty fragment panelu umieszczamy w kolejnym rzędzie jako pierwszy (cięcie ukryje listwa przyścienna). W ten sposób układamy podłogę tak, by łączenia tworzyły wzór na mijankę.

Gdy dojedziemy panelem do narożnika albo grzejników, prawdopodobnie okaże się, że mamy przed sobą dwie trudności. Jak dopasować panel do załamań ściany i jak ułożyć panel, jeśli na przeszkodzie stoją dwie rurki wychodzące z podłogi do grzejnika? Otwory robimy otwornicą, a wyrzynarką wycinamy brakujący fragmenty panelu między ścianą a grzejnikiem. Wiertarka przyda się do mocowania kołków pod listwy przyścienne.

Jeśli konieczne jest rozcięcie panelu wzdłuż, jego szerokość może być równa po obu stronach pomieszczenia albo przycięty panel zostanie ułożony tam, gdzie później zakryją go mebel bądź na przykład zasłony. Szerokość panelu to minimum 5 cm.

Układanie paneli: instrukcja krok po kroku w galerii zdjęć

Montaż listwy przyściennej

Listwy przyścienne mocujemy do ściany za pomocą kołków rozporowych i wkrętów. Nigdy do podłogi! Warto pamiętać, że można kupić listwy przypodłogowe producenta paneli. Będę miały ten sam kolor co podłoga. Listwy łatwo zdemontować, na przykład na czas malowania ścian. Jeśli ściana jest nierówna, jedynym skutecznym sposobem na ułożenie listwy przyściennej jest przyklejenie jej do ściany.

Czy rozpoznasz rodzaje drewna? Czy wiesz jak wygląda podłoga z jesionu, a jak z dębu?

Pytanie 1 z 5
Co to za drewno?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.