Panele podłogowe: za czy przeciw? Panele podlogowe do kuchni, salonu i sypialni

2017-05-05 12:06 Andrzej T. Papliński
Panele podłogowe: za czy przeciw?
Autor: Marcin Grabowiecki

Panele podłogowe mają zwolenników, jak i przeciwników. Do złudzenia przypominają posadzkę z drewna, łatwo się je układa. Jednak panele podłogowe to produkt sztuczny, z typowymi wadami. Podpowiadamy jakie panele wybrać do kuchni, salonu i przedpokoju.

Panele podłogowe to popularny materiał na posadzkę. Są zazwyczaj tańsze od podłogi z litego drewna. Użytkownicy doceniają to, że do złudzenia przypominają podłogę drewnianą. Panele podłogowe są łączone na wpust i wypust i klejone albo na specjalny zatrzask - może je ułożyć nawet niedoświadczona osoba. Nazywa się je pływającą podłogą - nie trzeba ich łączyć z podłożem. Docenia się też trwałość materiału - skoro panele podłogowe są użytkowane w wielu sklepach i wytrzymują natężony ruch, to tym bardziej spełnią swe zadanie w domu.

Panele podłogowe: łatwe w montażu, niedrogie, sztuczne...

Jak bardzo panele podłogowe są odporne na zarysowania i uszkodzenia? To zależy od klasy paneli: odporności na ścieranie paneli laminowanych i twardości paneli drewnianych. Kolejna zaleta paneli to praktyczność w użytkowaniu - nie wymagają kłopotliwego lakierowania. Podłogę z drewna trzeba po ułożeniu cyklinować i lakierować, a potem powtarzać tę czynność nawet co kilka lat. Panele układamy i już.

Jakie wady dostrzegają użytkownicy? Przede wszystkim razi ich to, że jest to produkt sztuczny. A skoro sztuczny, to i z typowymi wadami. Deska ze śladami użytkowania nadal może być ładna; uszkodzony mechanicznie panel podłogowy wygląda bardzo źle - nadaje się praktycznie do wymiany. Tę wadę rekompensuje niższa cena paneli.

Sprawdź też:

Panele podłogowe: za czy przeciw?
Autor: Mariusz Bykowski Panele mogą do złudzenia przypominać podłogę z litego drewna

Panele podłogowe w salonie i przedpokoju

Niektóre dyskusje inwestorów i właścicieli domów wydają się nie mieć ani końca, ani rozwiązania. Na przykład z jakiego materiału wykonać posadzkę w salonie i ogólnie podłogę na parterze domu? Wiadomo, że dom jednorodzinny ma częsty kontakt z ogrodem. Domownicy krążą między domem, garażem a podwórkiem, więc podłoga parteru musi wytrzymać chodzenie po niej w butach, ślady psich i kocich łap, wgniatanie drobin piasku, a nawet topniejący pod butami śnieg. Parkiet albo podłoga z desek ułożone w salonie i holu nie zdadzą egzaminu z codziennego zadeptywania. Z czasem pojawią się wgniecenia i przetarcia. - I to nawet na deskach i parkietach dębowych! - alarmują użytkownicy.

Zobacz, co polecamy:

Z tego właśnie powodu najrozsądniejszym wyborem dla wielu inwestorów wydają się... gres albo terakota. Chwalą sobie nie tylko trwałość i urodę płytek ceramicznych. Ceramika dobrze współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, które jest popularnym sposobem ogrzewania.

Zwolennicy paneli podłogowych nie zamierzają się poddać. Panele podłogowe również są bardzo odporne na uszkodzenia, a mają tę przewagę nad podłogą z ceramiki, że dają odczucie ciepła. Podłoga z płytek ceramicznych wydaje się chłodna (a chodzenie po niej w skarpetkach kończy się katarem). Panele to wielka wygoda - podkreślają użytkownicy. Nie ma nerwowego czuwania, by domownicy zdejmowali buty, by dzieci uważały w trakcie zabawy, wreszcie - co najbardziej stresujące w wielu domach - proszenia gości, szczególnie pań w szpilkach, by wchodziły „na salony” boso. Taka prośba może raz na zawsze zniechęcić gościa do odwiedzin... Panele świetnie sprawdzają się w garderobach, w pomieszczeniach gospodarczych i salach ćwiczeń. Są estetyczne i łatwe w utrzymaniu.

Na co trzeba zwracać uwagę przy wyborze paneli? Na ich przeznaczenie. Na opakowaniach można znaleźć informację, do jakiego pomieszczenia i na jaką intensywność korzystania przewidziano dany materiał. Na pewno inne należy wybrać do garderoby, a inne na korytarz. Nie ma tu wielkiej filozofii - trzeba wybierać zgodnie z instrukcją producenta.

Panele podłogowe w kuchni

Drugi gorący temat: czy wardo układać panele podłogowe w kuchni? Łatwo tam przecież o zalanie, a wtedy posadzka może zacząć się wybrzuszać. Zagrożenie jest, ale o dziwo nikomu z użytkowników – dzielących się swoimi opiniami na Forum Muratora – coś takiego się nie przytrafiło. Kuchnie są dziś sterylne niczym salon, wyposażone w nowoczesne urządzenia i akcesoria. To procentuje bezpieczeństwem użytkowania, a zatem i podłogi. Można powiedzieć, że dziś o wiele łatwiej o wodę w salonie, gdy zdarzy nam się przewrócić wazon albo rozlać wodę z konewki przy podlewaniu kwiatów.

Czy wilgoć w kuchni może być większym problemem? Producenci stworzyli klasę paneli, które nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Ale znów – są bardzo wydajne wyciągi i sprawna wentylacja. Panel na podłodze w kuchni nie jest szczególnie narażony na wilgoć. Lepiej zatem powiedzieć o innym wniosku z użytkowania często zgłaszanym przez użytkowników kuchni, być może poważniejszym od kwestii wody. Panele w kuchni nie sprawdzają się, bo... widać na nich brud. Podstawową wadą jest tu ich elektrostatyczność – naładowane cząstki zatrzymują kurz. Do tego dochodzi wspomniana podwyższona wilgotność, smażenie, gotowanie. A dokuczliwy efekt? Nawet w kuchni, w której gospodyni bardzo dba o porządek, trudno jest utrzymać czystość na podłodze. Pierwsze ślady zostają już w trakcie mycia – smugi po środku czystości i mokre drobiny kurzu.

Sprzątanie bez zadawalającego rezultatu może być powodem dużej irytacji... Dodajmy, że problem elektryzowania się powierzchni paneli znany jest producentom – droższe panele mają powłokę antystatyczną – nie tylko nie elektryzują się, ale też ograniczają gromadzenie bakterii i roztoczy. Z tego powodu nadają się szczególnie do pokoju dziecka i do kuchni. Czy to rozwiązuje problem?

Uwaga na krawędzie paneli podłogowych

Producenci poświęcają dużo uwagi krawędziom paneli. Często bowiem, po kilku latach użytkowania zaczynają się one rzucać w oczy i posadzka traci trochę na atrakcyjności. W panelach, imitujących układ kilku desek lub klepek, jest to zjawisko trudne do uniknięcia i wiele zależy tu od dokładności wykonawców. Panele przypominające wyglądem jedną deskę, coraz częściej mają profilowane krawędzie. Po ułożeniu wyglądają one jak naturalne spoiny. Jeśli szukasz paneli do łazienki – musisz wybrać takie, których krawędzie są albo hydrofobizowane, albo zalaminowane.

Warstwa ochronna paneli laminowanych
Autor: Villeroy & Boch Flooring Line Warstwę dekoracyjną zabezpiecza powłoka ze specjalnej żywicy, która dodatkowo nadaje panelom połysk, podkreśla kolor

Posadzka jak głośnik?

Co budzi wiele negatywnych emocji? To, że chodzeniu po podłodze z paneli podłogowych towarzyszy charakterystyczny odgłos! Elementy są ze sobą połączone i reagują czasem jak membrana bębna – wzmacniają odgłos kroków. Zgodnie z instrukcją montażu pod panele należy układać piankę lub korek. Mata z pianki polietylenowej o grubości 3 mm tłumi do 16 dB, a ta o grubości 5 mm – do 18 dB. Popularne jest też układanie płyty pilśniowej. W tańszych panelach pianka może być tak cienka i słaba, że nie spełni swojego zadania.

Problemy z hałasem dają się jeszcze bardziej we znaki, jeśli podłoga nie jest równa – panele nie ułożą się, lecz będą sprężynować. Dlatego inwestorzy ostrzegają się wzajemnie – sprawdź, czy podłoga jest równa! W razie potrzeby można skorzystać z wylewki samopoziomującej. Warto, bo nierówne podłoże może doprowadzić do uszkodzenia połączeń paneli. Poza tym chodzenie po wybrzuszonej podłodze to męka.

A jeżeli poziomujemy ją, to warto pamiętać, że panele często stykają się z innymi posadzkami – z płytkami podłogowymi albo wykładziną – i zadbać o zrównanie wszystkich płaszczyzn. Niektórzy inwestorzy zapominają o tym i później potykają się na przykład o wystający na kilka milimetrów gres wokół kominka. Niby drobiazg, a jednak denerwuje.

Sprawdź również:

Paneli podłogowych się nie naprawia?

Panele to materiał bardzo trwały, jednak z czasem na skutek codziennego użytkowania zaczynają się na nich pojawiać uszkodzenia mechaniczne – ciemne rysy od odsuwania krzesła, odpryski laminatu po upadku ciężkich przedmiotów. Takich urazowych sytuacji w domu jest bardzo dużo. W efekcie mamy częściowo zniszczoną podłogę.

Co robią użytkownicy? Można próbować naprawiać uszkodzenia. Są specjalne pasty renowacyjne i lakiery. Naprawa będzie udana, jeśli uszkodzenie jest niewielkie. Przy większych rysach i wgnieceniach najczęściej praktykowanym przez użytkowników sposobem naprawy jest wymiana panela albo całej podłogi. Czy to wada materiału? Znów przywołajmy opinie z Forum. Dla wielu osób panele podłogowe są materiałem przejściowym – kolejna posadzka jest już z drewna. Dla innych zużywanie się paneli nie jest niczym zaskakującym – także podłoga z desek się niszczy, a płytki ceramiczne ścierają się i mogą popękać. Taka kolej rzeczy.

Panele a ogrzewanie podłogowe

Czy można ułożyć panele na podłodze, w której jest ogrzewanie podłogowe? Tak, jeżeli pozwala na to ich producent. Użytkownicy mają pozytywne doświadczenia. Należy tylko spełnić dwa warunki. Pierwszy – ogrzewanie musi zostać zaplanowane pod ten rodzaj posadzki. Chodzi o gęstsze ułożenie instalacji grzewczej, by pokonać dużą izolacyjność cieplną paneli podłogowych. Część ciepła zostanie pod podłogą.

I drugi – trzeba wybrać panale podłogowe specjalnie oznakowane przez producenta, nadające się do ogrzewanej podłogi. Źle dobrane panele po podgrzaniu mogą wydzielać szkodliwe dla zdrowia substancje. Ich montaż powinien być wykonywany, gdy podłoga jest zimna. Do łączenia płyt należy stosować klej elastyczny. Nieprzestrzeganie tych zasad – jak donoszą użytkownicy – skutkuje tym, że panele zaczynają się wybrzuszać.

Wideo: jak wyciszyć panele podłogowe

Murator.tv: Czym wyciszyć panele podłogowe? Zobacz wideo - zapytaliśmy eksperta jak wyciszyć panele podłogowe oraz panele laminowane.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Odporność paneli podłogowych na ścieranie

O wytrzymałości paneli decydują m.in. określone klasy ścieralności, wyznaczone według normy podłogowej PN EN 13329. Na rynku są dostępne panele o klasach od AC1 do AC5. Do użytku prywatnego nadają się panele o klasie AC3, można je zamontować w pokoju, sypialni, gabinecie lub garderobie. Do bardziej eksploatowanych pomieszczeń jak np. salon, przedpokój, pokój hotelowy można zakupić panele o wysokiej odporności na ścieranie (AC4). Panele klasy AC5 są przeznaczone do pomieszczeń typu: salon, korytarz, biura, sklepy, butiki, restauracje, studia, pracownie, sale przedszkolne, klasy oraz innych miejsc narażonych na intensywne użytkowanie. Obecnie też podawana jest ogólna klasa zastosowania paneli. Do domów mieszkalnych z powodzeniem nadawać się będą panele o klasie 31 lub 32.

Odporność na nacisk i uderzenia

Odporność na uderzenia zależy od twardości laminatu. To on zabezpiecza podłogę przed odpryskami i uszkodzeniami mechanicznymi. Jeżeli planujesz w danym pomieszczeniu ustawić ciężkie meble, zalecanym będzie wybór paneli o grubości 10 lub 12 mm. Grube panele mają mocne zamki, które zapewniają stabilność połączeń w czasie użytkowania. Dodatkową zaletą paneli o grubości 12 mm jest możliwość montażu na dużej powierzchni (10 x 12 m) bez dodatkowych listew dylatacyjnych. Standardowa grubość paneli dostępnych na rynku to 8 mm, jednak można trafić także na cieńsze. Nie warto kupować cieńszych niż 7 mm, gdyż często jakość takich paneli pozostawia wiele do życzenia. O odporności odporność na uderzenia informuje odpowiednie oznaczenie. Szukaj zatem paneli klasy IC 2 lub IC 3.

Panele podłogowe laminowane

Nic nie będzie bardziej podobne do drewna niż zdjęcie lub rysunek drewna. Taki pomysł przyświeca producentom paneli podłogowych laminowanych. Zamiast drewnianego forniru lub obłogów stosują oni papier z nadrukiem nałożony na wielowarstwową powłokę z laminatu HPL zabezpieczony tak zwanym filmem, czyli przezroczystą, mocną powłoką ochronną z melaminy.

Reszta panela to rdzeń z drewnopochodnej płyty – twardej HDF lub coraz rzadziej stosowanej MDF – i spodnia warstwa przeciwprężna z tworzywa sztucznego lub papieru usztywnionego melaminą, niwelująca naprężenia mogące wykrzywić panel.

Tak więc tu również mamy trzy warstwy, tylko że z dużo tańszych materiałów. Dlatego też panele laminowane kosztują znacznie mniej niż drewniane. Mogą jednak całkiem nieźle naśladować prawdziwą podłogę z drewna. To jednak nie wszystko – nadruk warstwy wierzchniej może być dowolny, nawet kompletnie abstrakcyjny i w tej dziedzinie drewno raczej im nie dorówna.

Mają długość od 40 do 250 cm i szerokość od 9 do 33 cm. Mogą mieć też wymiary niestandardowe, na przykład 30 x 30, 40 x 40 lub 62 x 62 cm. W sprzedaży są również szersze i dłuższe modele. Po ułożeniu wyglądają naturalniej i podkreślają rustykalny charakter wnętrz. Grubość paneli laminowanych to od 7 do 12 mm. Sprzedawane są w paczkach zawierających 6-12 sztuk.

Układanie podłogi z paneli

Paneli nie przykleja się, nie przybija ani nie przykręca do podłoża. Łączy się jedynie ich krawędzie. Są panele z wpustem i wypustem (przystosowane są do łączenia na klej) oraz panele z profilem zatrzaskowym (ich krawędzie są tak ukształtowane, by można je było łączyć bezklejowo, na zatrzask).

Posadzki z paneli laminowanych są bardzo akustyczne, w zetknięciu z butami na twardej podeszwie lub pazurami psich łap wydają nieprzyjemne dla ucha stuknięcia. Można tę wadę nieco skorygować, układając jako podkład matę eliminującą hałas (najpopularniejsze są maty poliuretanowe lub maty z zaimpregnowanego włókna drzewnego); niektóre firmy oferują panele z wbudowanym systemem tłumiącym kroki.

Odpowiednie podłoże dla paneli podłogowych

Bardzo istotne jest również, czy panele, które chcesz zakupić nadają się na dane podłoże. Większość paneli podłogowych nie powinna być układana w pomieszczeniach o wilgotności powyżej 65%. Warto również sprawdzić, czy panele nadają się na ogrzewanie podłogowe.

Wzory paneli laminowanych

Panele mogą naśladować każdy materiał i każdy wzór podłogi. Wzory paneli imitują drewno – buk, orzech, sosnę, dąb, gruszę, pinię, oliwkę, kasztanowiec, a także drewno egzotyczne. Mogą naśladować stare drewniane posadzki i nowoczesne parkiety wykonane ze szlachetnych gatunków drewna. Ale także kamień, terakotę, tkaninę i wiele innych materiałów. Na ich powierzchni mogą się znaleźć kompozycje z warzyw czy historyjki obrazkowe.

Zalety paneli podłogowych: Wady paneli podłogowych:
  • panele laminowane są jednym z tańszych materiałów na posadzkę; dzięki nim możemy uzyskać tanią i efektowną posadzkę, imitującą np. drewno egzotyczne;
  • posadzkę z paneli można ułożyć bez pomocy fachowca; można z niej korzystać natychmiast po ułożeniu;
  • możliwość ponownego ułożenia (panele bezklejowe można układać ponownie – nawet do trzech razy);
  • są odporne na zaplamienia, zarysowania, uderzenia i działanie środków chemicznych;
  • niektóre panele są przystosowane do ogrzewania podłogowego;
  • mogą imitować najlepsze gatunki drewna, kolory i wzory niespotykane w innych rodzajach podłóg.
  • nie są materiałem naturalnym, nie uczulają tylko te, które mają specjalny certyfikat;
  • niektóre panele w czasie spalania mogą wydzielać toksyczne środki;
  • są głośne – słychać odgłosy kroków, które można jednak częściowo wyeliminować, układając pod spodem specjalną matę wyciszającą;
  • są trudne do odnowienia – nie można ich cyklinować i lakierować.

Pielęgnacja podłogi z paneli

By panele na długo zachowały ładny wygląd, trzeba o nie odpowiednio dbać. Posadzkę myje się za pomocą wilgotnej ścierki lub lekko zwilżonego mopa i łagodnego detergentu. Warto używać środków czyszczących o działaniu antystatycznym - nie będą się wówczas elektryzować.

Ponadto ładny wygląd posadzki osiągnie się, przemywając ją raz na jakiś czas środkiem nabłyszczającym. Niewielkie wyszczerbienia lub ubytki w panelach można wypełnić specjalnym akrylowym kitem uszczelniającym. Kit taki produkowany jest w kolorze kilku najpopularniejszych gatunków drewna.

WIDEO: Jaką podłogę wybrać? Parkiet kontra panele podłogowe.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Panele podłogowe drewniane

Jak zrobić tanią deskę z drogiego drewna najlepszej jakości? Wystarczy wykorzystać tylko cienką jego warstwę, dać ją na wierzch, a spodnią część deski dosztukować z drewna taniego. Tak właśnie zbudowane są drewniane panele warstwowe.

Warstwa wierzchnia paneli drewnianych powstaje z kilkumilimetrowej grubości forniru lub obłogów pozyskiwanych z drewna wysokogatunkowego. Ich pasy są tak rozmieszczone, żeby odwzorowywały układ kilku klepek lub desek podłogowych albo tylko jednej deski.

Pod wierzchnią warstwą znajduje się warstwa z litego drewna iglastego w postaci cienkich lamelek ustawionych prostopadle względem dłuższej krawędzi panelu. Rzadziej jest to warstwa sklejki lub cienka deszczułka. Spód tworzy cienki pas obłogów z drewna najmniej atrakcyjnego pod względem wizualnym.

Trzy sklejone warstwy zapewniają odpowiednią grubość oraz wytrzymałość panelu. Po ułożeniu widać tylko fornirowany wierzch, który idealnie naśladuje posadzkę z drogiego, a kosztuje często o wiele mniej niż ona.

Panele podłogowe drewniane mają też od razu odpowiednią do układania wilgotność, co nie jest standardem w przypadku litego drewna na posadzkę. Elementy mają długość od 60 cm do 4 m i szerokość od 9 do 40 cm. Ich grubość osiąga 16 mm, ale najczęściej mieści się w przedziale 10-14 mm. Są również panele o kształcie kwadratowym – 39 x 39 cm. Ich warstwa wierzchnia nie powinna być cieńsza niż 3 mm.

W sprzedaży znajdziemy także. Nie należy ich jednak mylić z panelami, ponieważ z racji wielkości i grubości bliżej im do klasycznych klepek parkietowych.

Nawierzchnia o tłoczonej fakturze
Autor: Villeroy & Boch Flooring Line Struktura 3D idealnie odwzorowuje rysunek i strukturę drewna. Dzięki temu panele zyskują głębię. Efekt ten potęguje wyczuwalna na powierzchni faktura drewna oraz słoje, które sprawiają, że ułożona z paneli podłoga jest wierną imitacją naturalnych desek
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Katarzyna Pilarek
|

Warto dodać, że wymienione panele laminowane i drewniane to niejedyne rodzaje paneli. Wartym uwagi rozwiązaniem są panele winylowe, nazywane także panelami LVT. Oparte są o innowacyjną technologię rdzenia mineralnego. Sa wodoodporne i bardzo trwałe, dzięki czemu trudno je uszkodzić, zniszczyć czy nawet zarysować. Dobrze nadają się do położenia na całej powierzchni domu lub mieszkania.

zz
|

Super - wchodzę na stronę i automatycznie odpala się wideo. Oczywiście przy maksymalnej głośności, bo może niedosłyszę czy coś. Do tego umieszczone gdzieś w połowie strony, żebym przypadkiem za wcześnie go nie zatrzymał. A potem płacz i ból dupy, że ludzie adblocki instalują, noscripty i inne rzeczy. Wstyd.