| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Po czym poznać dobre laminowane panele podłogowe?
Panele podłogowe z laminatów

Po czym poznać dobre laminowane panele podłogowe?

Niektóre panele laminowane pod wieloma względami przewyższają posadzki, które są powszechnie uznawane za lepsze od nich. Rozpoznanie najlepszych nie jest trudne – o wszystkich atutach paneli podłogowych producenci informują w materiałach reklamowych, na opakowaniach i w kartach technicznych. Oto najważniejsze ich cechy.

Panele podłogowe odporne na ścieranie warstwy wierzchniej

Najprostszy sposób ustalenia, jaka jest wierzchnia warstwa paneli laminowanych, to sprawdzenie ich klasy. Im wyższa cyfra określająca klasę, tym lepiej. Wprawdzie do najczęściej użytkowanych pomieszczeń w domu przeznaczone są już panele klas AC3, AC4, ale najbardziej odporne na ścieranie są te oznaczone klasą AC5 i AC6. Panele podłogowe tej klasy mają tak dużą odporność na uszkodzenia, że można je układać nawet w sklepach.

Czy o tym wiesz:

Kiedy montować drzwi - przed czy po położeniu podłogi?

Panele laminowane odporne na odkształcenia

Niektórzy producenci paneli podłogowych wytwarzają specjalne płytyHDF, z których robią ich rdzenie. Spełniają one wymagania znacznie wyższe niż te wyznaczone przez normy EN i ISO. Takie panele laminowane są odporne na nacisk, na przykład wysokich obcasów.

Jest też grupa paneli rekomendowanych do wykonczenia posadzek w pomieszczeniach wilgotnych. Ich rdzenie są zrobione ze wzmocnionej, impregnowanej płyty HDF nasączonej środkami bakterio- i grzybobójczymi, a krawędzie zaimpregnowane. Dzięki temu w minimalnym stopniu zmieniają swoje wymiary pod wpływem wilgoci.

Panele odporne na zaplamienie, odbarwienie i wysoką temperaturę

Są panele, z których plamy z gorącego tłuszczu można zmyć wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Nawet żar – szybko usunięty – papierosa nie zostawia na nich śladów. Z plamoodpornej panelowej posadzki ślady lakieru do paznokci czy flamastrów usuwa się szmatką zwilżoną acetonem. Laminaty najwyższej jakości nie płowieją pod wpływem promieni słonecznych.

ZDANIEM EKSPERTA

doradza Krzysztof Kowalewski, konsultant Sklepów KOMFORT

Jakie panele podłogowe wybrać?

Panele to najbardziej trwały, łatwy w montażu i utrzymaniu w czystości rodzaj podłogi. Wybór paneli do domu zależy przede wszystkim od tego, w jakim pomieszczeniu będzie dokonywana zmiana i jak intensywnie to pomieszczenie jest użytkowane.

Do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu, czyli do przedpokoju, pokoju dziennego i pokoi dziecięcych najlepiej wybierajmy co najmniej 7-, 8-milimetrowe panele o klasie ścieralności AC4. Deski o takich parametrach posłużą nam długie lata. W sypialni, gdzie poruszamy się rzadziej, sprawdzą się panele o klasie ścieralności AC3.

Jak dopasować panele do wnętrza?

Bogactwo wzorów i kolorów paneli sprawia, że każdy klient znajdzie produkt odpowiedni dla siebie. Przy wyborze koloru warto przestrzegać jednej zasady. W pomieszczeniach, gdzie dominują ciepłe barwy, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie paneli ciemniejszych, typu merbau lub wenge.

Tam, gdzie królują bardziej stonowane kolory, można wybierać neutralne odcienie dębu lub chłodniejszy jesion albo brzozę. W małych pomieszczeniach lepiej sprawdzi się jasna podłoga, która optycznie powiększy wnętrze, z kolei na większej powierzchni możemy bez obawy układać ciemniejsze panele.

Jak montować panele, aby nie stukały?

Aby zniwelować odgłos stukania paneli, charakterystyczny dla paneli, wystarczy zastosować podkład wyciszający.

Większość paneli laminowanych można bez obaw stosować w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, cechuje je dość dobre przewodzenie ciepła. Należy stosować zalecane do ogrzewania podłogowego podkłady i folię paroizolacyjną.

Panele laminowane mogą imitować odgłosem panele drewniane

W najlepszych panelach podkłady tłumiące dźwięki znajdują się nie tylko między częścią nośną a podłożem. Dodatkowa warstwa wyciszająca umiejscowiona jest również pod powierzchnią laminatu. Inne panele laminowane z najwyższej półki imitują odgłos wydawany przez posadzki z litego drewana. Efekt taki osiągnięto dzięki odpowiedniej budowie płyty nośnej zespolonej z podkładem wyciszającym.

Listwa podłogowa. Zdjęcia udanych zestawień: cokół - podłoga

Listwa podłogowa to jeden z tych elementów wykończenia wnętrza, który może wspaniale...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Drewniana podłoga w roli głównej. 8 pomysłów na...

Drewniana podłoga to rozwiązanie na lata. Drewno jest materiałem, który nigdy się nie starzeje....

Płytki ceramiczne. Czy wybrać płytki szkliwione,...

Okładziny ceramiczne powstają z mieszaniny gliny, piasku oraz uszlachetniających dodatków mineralnych....

Jasne podłogi. Modny trend w aranżacji wnętrz

Jasne podłogi są nie tylko modne. Mogą także powiększyć i rozświetlić domową przestrzeń. Jakie materiały...

Listwy przypodłogowe. Jak wykończyć styk posadzki...

Listwy przypodłogowe to niby detal, ale bardzo istotny. Zasłaniają styk posadzki ze ścianą, mogą także ukryć...

Co na podłogę w przedpokoju? Terakota, posadzka...

Podłoga w przedpokoju, korytarzu, holu powinna wytrzymać intensywną eksploatację, a jednocześnie...

Schody w domu typu kostka - naprawiać czy...

Nawet jeśli dom po remoncie ma być nie do poznania, rozsądnie jest zachować to, co jest w dobrym stanie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.