Listwy przypodłogowe drewniane, MDF, aluminiowe. Jak wykończyć styk posadzki ze ścianą?
Listwy przypodłogowe to niby detal, ale bardzo istotny. Zasłaniają styk posadzki ze ścianą, mogą także posłużyć do ukrycia kabli, co sprawi, że nie będą się one plątały po podłodze. Listwy przypodłogowe dopełniają również wystroju wnętrza.
Listwy przypodłogowe są stosowane, aby zamaskować szczelinę dylatacyjną między posadzką a ścianą. Szczelina ta (zwykle o szerokości około 1,5 cm) sprawia, że drewniane podłogi mogą się kurczyć i rozszerzać pod wpływem zmian wilgotności powietrza, dzięki czemu nie ulegają wybrzuszeniu. Listwy przypodłogowe pełnią jeszcze inną, nie mniej istotną funkcję – zabezpieczają ściany przed obiciem i zabrudzeniem podczas czyszczenia podłogi. Jeśli na ścianach są okładziny sięgające do poziomu posadzki (i są one odpowiednio grube), cokół nie jest potrzebny. Nie zawsze jednak sposób wykończenia ściany pozwala zrezygnować z cokołów lub listew – w takim przypadku musisz uwzględnić te elementy w wystroju wnętrza. Wybór listew przypodłogowych zależy przede wszystkim od tego, jaki charakter będzie miało dane pomieszczenie. Wysoka profilowana listwa przypodłogowa w kolorze sztukaterii będzie się ładnie prezentować we wnętrzu stylowym, a płaska stalowa – w lofcie lub stylizacji industrialnej.
Listwy przypodłogowe w kolorze podłogi
Typowym rozwiązaniem połączenia podłogi ze ścianą jest zastosowanie listwy przypodłogowej z tego samego materiału co podłoga. To sposób bezpieczny, ponieważ cokół zlewa się wtedy z podłogą, stanowi jej przedłużenie i na pewno jest dobrze dopasowany. Najczęściej stosuje się drewniane listwy przypodłogowe o wysokości około 7 cm i delikatnym profilu – szersze przy podłodze i zwężające się do góry. Nieznaczne zaokrąglenie zapobiega gromadzeniu się kurzu i optycznie łagodzi grubość listwy. Jej przekrój w pewnym stopniu umożliwia uginanie, tak aby dopasowała się do nierówności ściany i podłogi. W czasach gdy w domach królują podłogi ceramiczne, a nawet wykonane z nietypowych materiałów, np. żywicy epoksydowej, pojawiło się wiele nowych rodzajów listew przypodłogowych, które łatwo dopasować stylistycznie do nowoczesnych posadzek.
Listwy przypodłogowe dopasowane do drzwi lub ściany
Gdy listwy przypodłogowe są w kolorze drzwi, razem z ich opaską tworzą jednolite wykończenie ściany. Wizualnie należą do ściany, a nie do podłogi. Mogą więc mieć inny kolor i być z innego materiału niż posadzka – kontrastować z nią lub podkreślać jej odcień. Listwy przypodłogowe mogą być w kolorze ściany lub w kontraście zarówno do ściany, jak i do podłogi (w takim przypadku pełnią podobną funkcję jak lamówka żakietu – są bardzo widocznym detalem).
Listwy przypodłogowe białe
Nowoczesne, minimalistyczne wnętrze albo nowojorski szyk - te style wymagają zastosowania białej listwy przypodłogowej współgrającej z dobieranym do tego rodzaju przestrzeni kolorem drzwi. W dużych pokojach można zastosować wysokie listwy 10- czy nawet 12-centymetrowe. W przypadku białych listew możemy wybierać z dziesiątek kształtów. Najpopularniejsze są proste „cokolikowe” kształty lub klasyczny, niemiecki kształt „hamburger”. Na rynku dostępne są białe listwy przypodłogowe wykonane z MDF. W ich przypadku koniecznie należy zwrócić uwagę na to, czym wykończona jest powierzchnia. Tanie listwy często pokryte są słabej jakości papierem, a przed ułożeniem konieczne jest malowanie (zwykle jednokrotne malowanie nie wystarcza). Jednak jak mówi ekspert Arbiton, Artur Tomikowski: - Takie listwy bardzo szybko wypaczają się i w krótkim czasie tracą estetyczny wygląd. Dobre listwy pokryte są papierem powlekanym, który nie wymaga malowania przed pierwszą instalacją, ale umożliwia malowanie, jeśli chcemy dopasować listwy do koloru ścian. Na rynku dostępne są także białe listwy przypodłogowe wykonane z tworzyw sztucznych. Na szczególną uwagę zasługują listwy wykonane z Videlitu. Mają piękną, białą powierzchnię o zwiększonej odporności na działanie promieni UV.
Listwy przypodłogowe z drewna
Najłatwiej i najtaniej można kupić listwy przypodłogowe z drewna, których duży wybór znajdziemy w każdym składzie budowlanym. Drewniany cokół pięknie wykończy każdą posadzkę z desek litych albo warstwowych. Posadzka i listwy mogą być dopasowane kolorystycznie albo zdecydowanie skontrastowane. Lepiej kupować listwy przypodłogowe pomalowane lub polakierowane przez producenta, ponieważ w warunkach domowego malowania trudno jest uzyskać odpowiednio gładką powierzchnię.
Listwy przypodłogowe MDF
Bardzo popularne są również listwy przypodłogowe z płyty wiórowej MDF zwykle malowane na pastelowe kolory, najczęściej biały. Listwy przypodłogowe z MDF mogą mieć bardzo wymyślne profile opracowane z myślą o wnętrzach stylowych. Drewniane listwy przypodłogowe do posadzki ceramicznej to rozwiązanie nietypowe, ale efektowne. Kiedy podłoga z płytek ceramicznych łączy się z drewnianą, zawsze pojawia się problem połączenia cokołów, bo listwy drewniane mają inną grubość i inny profil niż płytki. Można się wówczas zdecydować na zastosowanie cokołu drewnianego również na podłodze z płytek. Taki zabieg ociepla wnętrze i nadaje mu bardziej przytulny charakter. Trzeba oczywiście zadbać o kolorystyczne dopasowanie elementów.
Listwy przypodłogowe z tworzywa sztucznego
Stanowią obecnie niezwykle bogatą ofertę, bo są atrakcyjne wizualnie, dość tanie i wygodne. Tworzywa sztuczne można bez problemu wykańczać barwnie, a przede wszystkim nadawać im wygląd drewna lub metalu. Dlatego listwy przypodłogowe z tworzyw sztucznych sprawdzą się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i stylowych. Listwy przypodłogowe z plastiku można łatwo zamocować, a także później konserwować. Wygodna jest możliwość schowania za listwami przypodłogowymi z tworzywa sztucznego wszelkich kabli, których coraz więcej jest w naszych domach. Są nawet modele listew na kable, są one ze specjalnymi maskownicami umożliwiającymi swobodny dostęp do kabli.
Autor: Andrzej Szandomirski
O harmonijnym wystroju decydują detale: szerokość listew przypodlogowych warto dobrać do szerokości dolnego ramiaka drzwi
Listwy przypodłogowe aluminiowe
Płaska listwa przypodłogowa ze stali nierdzewnej lub aluminium to coś dla amatorów industrialnych klimatów. Wraz z pojawieniem się w naszych domach płyt z betonu architektonicznego lub kamienia naturalnego, stolarki w kolorze antracytowym, ścian malowanych w kolorach metalicznych pojawiło się zapotrzebowanie na proste listwy przypodłogowe w podobnym stylu. Proste w formie listwy przypodłogowe są wykonywane jako matowe albo z połyskiem, mogą mieć efekt szczotkowania lub anodowania. Dobrze, jeśli stal albo aluminium pojawia się także w innych elementach wystroju wnętrza.
Listwy przypodłogowe podświetlane
To bardzo atrakcyjne rozwiązanie stosowane przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach. Efekt podświetlenia listew uzyskuje się przez zastosowanie taśmy ledowej. Ze względu na małe wymiary można ją umieścić w szczelinie między listwą przypodłogową a podłogą lub w specjalnie wyfrezowanym do tego celu wgłębieniu. Taśma ledowa daje bardzo kameralne quasi-kinowe światło doskonałe do pozostawienia na noc lub podczas oglądania telewizji. Pamiętajmy jednak o zasilaczach do LED-ów – musimy znaleźć na nie łatwo dostępne miejsce.
Listwy przypodłogowe mocowanie
Listwy przypodłogowe mocuje się do ściany, a nie do podłogi. Posadzka powinna mieć możliwość kurczenia się lub pęcznienia pod wpływem zmiany temperatury lub wilgotności. Luz pod listwami przypodłogowymi pozwoli na jej mikroruchy. Sposób montażu listew jest uzależniony od rodzaju materiału, z którego są one wykonane i zawsze należy dostosować się do zaleceń producenta.
- Listwy przypodłogowe do klejenia
Naprościej jest je przykleić klejem montażowym. Ten sposób sprawdzi się w przypadku listew przypodłogowych z drewna lub MDF-u, tworzyw sztucznych i metalu. Ważne jest tylko, żeby wybrać odpowiedni klej, ktory trwale połączy te materiały z tynkiem pomalowanym farbą.
- Listwy przypodłogowe przykręcane
Wiele listew przypodłogowych można mocować za pomocą wkrętów lub kołków. Są kolekcje, które mają opracowany system montażu. Na elementy mocowania są przygotowane specjalne miejsca i zaślepki, tak żeby główki wkrętów i kołków zamaskować po zamocowaniu listew. Są też systemy listew przypodłogowych z klamrami do mocowania. Klamry przytwierdza się do ściany, a listwy mocuje w nich na wcisk.
Jak montować listwy przypodłogowe do paneli - radzi ekspert
Listwy przypodłogowe to bardzo ważna część podłogi, dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby wybrać te najbardziej odpowiednie. Podejmując decyzję, pamiętajmy, że listwy powinny dobrze komponować się z fakturą i kolorem paneli podłogowych. W przypadku problemu z krzywymi ścianami najczęściej stosujemy listwy ze specjalnymi „gumkami” – wykorzystana w nich technologia pozwala doskonale dopasować je do nierównych powierzchni. Kiedy natomiast planujemy częste malowanie, warto wybrać listwy dwuelementowe. Łatwo usunąć w nich górną część, co zdecydowanie upraszcza wszelkie remonty. A jeśli po prostu stawiamy na szybki i wygodny montaż, najlepiej wybrać listwy instalowane bezpośrednio do ściany przy pomocy kołków. Przez długi czas na polskim rynku ogromną popularnością cieszyły się listwy wyposażone w klamry mocujące, które ułatwiały montaż listwy na linii łączenia podłogi ze ścianą. Na początku należało przykręcić klamry do ściany, a następnie zamontować na nich samą listwę.
Dziś jednak prawdziwym hitem są listwy przypodłogowe do paneli, których instalacja nie wymaga użycia klamry – są to tzw. listwy z wyjmowanym środkiem oraz listwy dzielone na dwie części. Posiadają one gotowe, nawiercone otwory, dzięki czemu można je szybko przymocować do ściany za pomocą kołków. Dodatkowo wiele modeli wyposażonych jest także w gumki, która ułatwiają dopasowanie listwy do nierównych powierzchni. Wystarczy więc, że taką listwę przyłożymy do ściany i w gotowych otworach ołówkiem zaznaczymy miejsca montażu kołków. Następnie wiercimy otwory w ścianie, po czym dokręcamy samą listwę. Kiedy to zrobimy, w środkowym kanale umieszczamy przewody i zakrywamy kanał. W ten prosty sposób oszczędzamy sobie mnóstwo czasu i pracy.
Porad udzielił Aleksander Warczygłowa, specjalista marki Arbiton