Wyrzynarka do drewna - jak wybrać wyrzynarkę do warsztatu?

2017-05-25 13:29
Wyrzynarki. Na co zrwócić uwagę wybierając wyrzynarkę?
Autor: Mariusz Bykowski Aby uniknąć odprysków na powierzchni elementu, cięcie wykonujemy od spodniej strony

Wyrzynarka to urządzenie, ktorym można wykonywać cięcia prostoliniowe w elementach drewnianych i drewnopochodnych. Wyrzynarka do drewna jest idealna zwłaszcza do wszelkich cięć krzywoliniowych. Można nią też wycinać otwory o dużej średnicy. Oprócz drewna wyrzynarką tnie się także metal i tworzywa sztuczne.

Wyrzynarka jest niezbędna w warsztacie każdego majsterkowicza. Przyda się do przycinania różnych materiałów, a także do precyzyjnego wycinania elementów dekoracyjnych. Oferta producentów wyrzynarek jest szeroka, więc aby ułatwić podjęcie decyzji, wybraliśmy kilka ciekawych modeli. Sprawdź, być może jedna z prezentowanych wyrzynarek spełni Twoje oczekiwania. 

Wyrzynarka do drewna - najważniejsze parametry

Wyrzynarką można wykonywać cięcia prostoliniowe w elementach drewnianych i drewnopochodnych. Jest idealna zwłaszcza do wszelkich cięć krzywoliniowych. Można nią też wycinać otwory o dużej średnicy. Oprócz drewna tnie się nią także metal i tworzywa sztuczne.

  • Maksymalna głębokość cięcia – podawana jest dla jednego z materiałów: drewna, metalu i niekiedy także tworzywa sztucznego. Od niej zależy, jak grube materiały będzie można przecinać.
  • Liczba skoków na minutę – zależy od niej szybkość cięcia. Im większa, tym lepiej. Standardowo wyrzynarki wykonują od 500 do 3000 skoków na minutę.
  • Typ uchwytu – kupując wyrzynarkę, koniecznie trzeba sprawdzić, do jakiego rodzaju brzeszczotów jest przystosowana. Uchwyt może być dostosowany do brzeszczotów o zaczepie typu T, 2T lub U.

W domowym warsztacie potrzeba różnych narzędzi. Sprawdź, co może Ci się jeszcze przydać...

Dostępne opcje wyrzynarek

W sprzedaży są wyrzynarki z dyszą (adapterem), do której można podłączyć rurę odkurzacza, by odsysał on pył powstający w trakcie cięcia. Do dyszy można również doczepić worek na pył lub zasobnik z mikrofiltrem. Wyrzynarki zamiast dyszy mogą mieć zamontowany zasobnik na brzeszczoty. Niektóre są wyposażone w mechanizm zdmuchiwania pyłu, trocin lub opiłków z linii cięcia. Mogą mieć również kilkustopniową lub płynną regulację kąta natarcia brzeszczotu (jego wychylenia do przodu). Przydatnym udogodnieniem jest też laserowy wskaźnik linii cięcia. Ułatwia on bardzo precyzyjne nacinanie materiału.

Osprzęt do wyrzynarki

Do wyrzynarki potrzebne są brzeszczoty. Najlepiej mieć ich po kilka do różnych materiałów. Każdy ma zaczep do osadzenia w uchwycie mocującym. Te do miękkiego drewna i sklejki mają drobne, gęsto rozmieszczone ostrza, a te do twardego drewna i płyt pilśniowych – duże. Sprzedawane są też brzeszczoty o zębach skierowanych w górę, przeciwnie niż w brzeszczotach tradycyjnych, polecane do cięć precyzyjnych, oraz wąskie brzeszczoty do wycinania bardzo skomplikowanych kształtów.

Wyrzynarki: jaką kupić?

Oferta producentów wyrzynarek jest szeroka, więc aby ułatwić podjęcie decyzji, wybraliśmy kilka ciekawych modeli. Być może jedna z prezentowanych wyrzynarek spełni Wasze oczekiwania.

W domowym warsztacie potrzeba różnych narzędzi. Sprawdź, co może Ci się jeszcze przydać...

Brzeszczoty mogą mieć różne rodzaje zaczepu, który umieszcza się w uchwycie wyrzynarki. Najpopularniejsze są uchwyty typu T i U. W sklepach można również znaleźć uchwyty 2T.

Do wyrzynarki warto dokupić także metalową przykładnicę do wykonywania cięć po idealnie równej linii prostej oraz cyrkiel pomagający w wycinaniu okręgów. Sprzedawany jest także specjalny smar do brzeszczotów, który zabezpiecza je przed nadmiernym nagrzewaniem się w czasie pracy.

Wyrzynarkę można zamontować na sztorc, zamienia się wówczas w piłę stacjonarną. Potrzebny jest do tego specjalny stół lub płytka, którą przymocowuje się imadłami do stołu.

Warto wiedzieć

Praca wyrzynarką - 5 wskazówek dla domowych fachowców

  1. Podczas cięcia płoza wyrzynarki powinna być równomiernie dociśnięta do materiału.
  2. Nie można dopuścić do tego, by w trakcie pracy wyrzynarka wpadła w drgania. Mogłoby się to skończyć złamaniem brzeszczotu.
  3. Twarde materiały trzeba ciąć z niedużą prędkością, miękkie można ciąć szybciej.
  4. System podrzynania, czyli ustawianie brzeszczotu pod kątem do linii cięcia, nie powinien być stosowany przy cięciu metalu.
  5. Wyrzynarkę powinno się prowadzić cały czas w jednakowym tempie.
Wyrzynarki. Na co zrwócić uwagę wybierając wyrzynarkę?
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Budowa wyrzynarki
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE