Rozmieszczenie urządzeń w łazience. Jak urządzić funkcjonalną i wygodną łazienkę?

2021-02-02 13:35

Funkcjonalna i wygodna łazienka to podstawa. Jeśli wiemy, ile i jakie urządzenia będą potrzebne w naszej łazience, musimy zastanowić się w jaki sposób je funkcjonalnie i estetycznie rozmieścić. Jest kilka ważnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę, aby prawidłowo zaplanować przestrzeń w łazience.

Funkcjonalna i wygodna łazienka
Autor: Monika Filipiuk-Obałek Zanim przystąpimy do urządzania łazienki, musimy ustalić, jakie urządzenia będą w niej potrzebne, aby w sposób funkcjonalny i estetyczny je rozmieścić

Jeśli wiemy już, ile i jakie urządzenia będą potrzebne w naszej łazience, trzeba zastanowić się w jaki sposób je funkcjonalnie i estetycznie rozmieścić. Właściwe rozwiązania mogą nam podpowiedzieć wymiary i kształt łazienki oraz usytuowanie drzwi i okna.

Czy jest okno w łazience

Jeśli w łazience jest okno, nie bez znaczenia jest jego usytuowanie i wielkość. O ile to możliwe, podczas rozmieszczania urządzeń pozostawmy swobodny dostęp do okna w łazience. Umieszczenie umywalki pod oknem uniemożliwi powieszenie nad nią lustra. Gdy pod oknem będzie wanna, utrudni ona jego otwieranie i mycie. Okno przy natrysku może powodować dyskomfort termiczny.

Łazienka z oknem. Jakie powinny być okna w łazienkach >>

Jak osadzić drzwi w łazience

Odległość od drzwi do prostopadłej ściany może zadecydować o ustawności małej łazienki. Jeśli wynosi 60 cm, w kącie pomieszczenia można ustawić pralkę. Nieco więcej miejsca (minimum 70 cm) potrzeba, aby na prostopadłej ścianie zainstalować standardowej wielkości sedes. Aby w rogu łazienki między drzwiami a ścianą można było umieścić kabinę prysznicową, odległość musi wynosić co najmniej 90 cm. Czasem opłaca się przesunąć drzwi do łazienki, aby ułatwić rozmieszczenie urządzeń. Drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz. W małych łazienkach to nie tylko kwestia wygody, ale i bezpieczeństwa.

Jak dobrać drzwi do stylu wnętrza i wielkości pomieszczenia >>

Funkcjonalna łazienka
Autor: Piotr Mastalerz Drzwi łazienkowe powinny otwierać się na zewnątrz. Drzwi nie mogą utrudniać przejścia ani stykać się z innymi elementami wyposażenia łazienki

Jak funkcjonalnie rozmieścić armaturę

W miarę możliwości należy unikać sytuowania sedesu tuż obok umywalki – niektórzy odczuwają wówczas dyskomfort podczas mycia. Lepiej też nie umieszczać obok siebie wanny i kabiny prysznicowej – ich różne wysokości powodują, że połączenie to rzadko wygląda estetycznie. Dodatkowo pojawia się wtedy trudność w utrzymaniu ściany kabiny w czystości. Z tego samego powodu nie należy obok kabiny sytuować umywalki umieszczonej w blacie. Nie ma problemu, jeśli natrysk wydzielony jest murowaną ścianką. Wygodnym sposobem dzielenia łazienki na strefy funkcjonalne są niepełnej wysokości ścianki, do których z dwóch stron podwieszone są urządzenia.

Co umieścić na wprost drzwi łazienkowych

Ogólną zasadą, jaką powinniśmy się kierować, jest umieszczenie najatrakcyjniejszego urządzenia na wprost drzwi wejściowych, tak aby wzrok w pierwszej kolejności kierował się właśnie na to, co najładniejsze. Zwykle jest to umywalka i lustro, ale może to być wolnostojąca wanna lub brodzik. Z pewnością nie powinien to być sedes, bidet czy pralka. Na te przybory powinniśmy znaleźć mniej wyeksponowane miejsce.

Wszystko o lustrach. Gdzie powiesić lustro? Jaki efekt można uzyskać dzięki lustrom? >>

Funkcjonalna łazienka
Autor: GettyImages Czarno biała-łazienka z drewnianym akcentem. Szafka umywalkowa z drewnianym blatem i półkami z drewna przełamuje czerń ściany z lustrem

Gdzie powiesić grzejnik łazienkowy

Najkorzystniejsze miejsce na grzejnik łazienkowy, na którym będziemy suszyć ręczniki, jest w pobliżu natrysku lub między wanną a umywalką. Nie należy go umieszczać nad sedesem. Ile miejsca zajmie grzejnik? Zależy to od tego, jaką ma mieć moc grzewczą – powinna być ona określona w projekcie instalacji. Znając ją, możemy sprawdzić u producentów lub sprzedawców, jaką będzie miał wielkość. Grzejnik wodno-elektryczny (z grzałką) należy montować, zachowując bezpieczną odległość – 60 cm od wanny, umywalki i natrysku.

Grzejniki dekoracyjne - oryginalna alternatywa dla tradycyjnych grzejników pokojowych >>

Gdzie ustawić pralkę w łazience

Na etapie projektowania łazienki powinniśmy zdecydować, jaką pralkę wybierzemy – ładowaną z przodu czy z góry. Te ładowane z przodu mają zwykle wysokość 85 cm, szerokość 60 cm i głębokość od 33 do 60 cm. Pralki ładowane z góry mają tę samą wysokość, głębokość 60 cm, ale najczęściej są węższe – 40 cm. Wybierając pralkę ładowaną z przodu, możemy całą wysokość nad nią wykorzystać na półki czy szafki do przechowywania środków piorących. Przed urządzeniem trzeba będzie zostawić wolną przestrzeń, aby można było wygodnie wkładać i wyjmować bieliznę. Pralka ładowana z góry zajmie mniej miejsca, ale otwierana klapa uniemożliwi zamontowanie półek tuż nad nią.

Zabudowa pralki, czyli jak pomysłowo ukryć pralkę w łazience >>

Funkcjonalna łazienka - miejsce na pralkę w łazience
Autor: GettyImages Na etapie projektowania łazienki należy zdecydować, jaką pralkę wybierzemy – ładowaną z przodu czy z góry. To istotna kwestia, gdyż musimy wiedzieć ile przestrzeni przed urządzeniem zostawić, aby móc z niego wygodnie korzystać

Gdzie jest pion kanalizacyjny

Pion kanalizacyjny to przewód spustowy odprowadzający ścieki, do którego na wszystkich kondygnacjach podłącza się przybory sanitarne. Sedes oraz te urządzenia, które mają odpływ blisko podłogi, a więc wannę i brodzik, powinno się umieszczać jak najbliżej pionu. Długość połączeń przyborów sanitarnych z pionem nie może przekraczać 1 m – dla sedesu – i 3 m – dla pozostałych urządzeń (dłuższe wymagają zamontowania dodatkowego przewodu napowietrzającego oraz tak zwanej rewizji, która umożliwi oczyszczenie zapchanej rury).

Aranżacja małej łazienki dla gości

Galeria zdjęć: pomysły na aranżację łazienki

Sonda
Czy uważasz, że warto zamówić projekt łazienki u architekta wnętrz?
Pozostałe podkategorie